Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στην παρεα.Μιας και pc δεν μπορουμε να φτιαξουμε και μιας και η συζυγος ειναι εκπαιδευτικος και θα παρουμε και το voucher των 200€ ειπα μπας και βαλω κατι παραπανω και παρουμε τπτ να παιζω κ εγω σαν παιδι.Η αγορα θα γινει απο τις μεγαλες αλυσιδες που σιγουρα συνεργαζονται στο προγραμμα.

Τωρα τυχαινει public κωτσος κτλ να εχουν σε προσφορα τα lenovo 15ACH6 με τον 5600H 1650 8/16gb ram και 256/512gb ssd καθως και το hp 15-2000nv με τα ιδια spec και παρομοιες τιμες 

Αρχικα αξιζουν σαν laptop και αν ναι ποιο απο τα 2 ? 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Tol1as είπε

Για τους φίλους που ψάχνονται στην νευραλγική τιμή των 500€, το crazy sundays έχει το Acer Aspire 5 (15.6'' FHD AMD RYZEN 3-5300U 8GB 512GB NO OS, μοντέλο NX.A84EP.00A) στα 499€ για 4 μέρες ακόμα.

Σε σχέση με το Lenovo 15alc6 που είναι στην ίδια τιμή παρόμοια χαρακτηριστικά αλλά διπλάσιος δίσκος (512->256), έξτρα θύρες rj45 + μία usb και backlit πληκτρολόγιο.

Στα αρνητικά η μικρότερη μπαταρία (3220 mAh) και η έλλειψη windows. Επίσης παρ'ολο που εψαξα αρκετά δεν βρήκα τι παίζει με την επεκτασιμότητα όσο αφορά τη ram του μηχανήματος και αν ενδεχομένως παίρνει και 2ο ssd. Αν κάποιος ξέρει ας πει πλιζ.

4 GB RAM DDR4 non-removable (δηλαδή κολλημένη στη μητρική) + ένα slot μνήμης για βάλεις ένα SODIMM DDR4 των 4 (το έχει) ή των 8 ή των 16 GB, Maximum Memory 20 GB...

512 GB  M.2 2280 (NVMe) SSD + κενή θέση για 2.5" SATA HDD / SSD

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimus1985 είπε

καλησπερα στην παρεα.Μιας και pc δεν μπορουμε να φτιαξουμε και μιας και η συζυγος ειναι εκπαιδευτικος και θα παρουμε και το voucher των 200€ ειπα μπας και βαλω κατι παραπανω και παρουμε τπτ να παιζω κ εγω σαν παιδι.Η αγορα θα γινει απο τις μεγαλες αλυσιδες που σιγουρα συνεργαζονται στο προγραμμα.

Τωρα τυχαινει public κωτσος κτλ να εχουν σε προσφορα τα lenovo 15ACH6 με τον 5600H 1650 8/16gb ram και 256/512gb ssd καθως και το hp 15-2000nv με τα ιδια spec και παρομοιες τιμες 

Αρχικα αξιζουν σαν laptop και αν ναι ποιο απο τα 2 ? 

 

 

 

 

Καθώς και εγώ ψάχνω για laptop αυτή την περίοδο για τη μαμά μου (εκπαιδευτικός) και θέλει να αξιοποιηθεί το voucher, γνωρίζουμε πότε θα ανακοινωθούν τα καταστήματα που δέχονται το κουπόνι (και για ποια προϊόντα θα γίνεται δεκτό) ? Το καλοκαίρι, που ένας γνωστός μου πήρε laptop με το voucher ψηφιακής μέριμνας, τα καταστήματα που δέχονταν το κουπόνι ήταν συγκεκριμένα, καθώς και οι συσκευές που προωθούνταν ως διαθέσιμες για χρήση του κουπονιού. Απ' όσο διάβασα, σήμερα θα παρουσιαστεί στη Βουλή το σχέδιο για το σχέδιο αυτό την ρύθμιση αυτή, και δεν έχουν ακόμα ανακοινωθεί οι αλυσίδες/καταστήματα που θα μπουν στο πρόγραμμα. 

Επεξ/σία από Γιώργος Γ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimus1985 είπε

καλησπερα στην παρεα.Μιας και pc δεν μπορουμε να φτιαξουμε και μιας και η συζυγος ειναι εκπαιδευτικος και θα παρουμε και το voucher των 200€ ειπα μπας και βαλω κατι παραπανω και παρουμε τπτ να παιζω κ εγω σαν παιδι.Η αγορα θα γινει απο τις μεγαλες αλυσιδες που σιγουρα συνεργαζονται στο προγραμμα.

Τωρα τυχαινει public κωτσος κτλ να εχουν σε προσφορα τα lenovo 15ACH6 με τον 5600H 1650 8/16gb ram και 256/512gb ssd καθως και το hp 15-2000nv με τα ιδια spec και παρομοιες τιμες 

Αρχικα αξιζουν σαν laptop και αν ναι ποιο απο τα 2 ?

 

25 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

Καθώς και εγώ ψάχνω για laptop αυτή την περίοδο για τη μαμά μου (εκπαιδευτικός) και θέλει να αξιοποιηθεί το voucher, γνωρίζουμε πότε θα ανακοινωθούν τα καταστήματα που δέχονται το κουπόνι (και για ποια προϊόντα θα γίνεται δεκτό) ? Το καλοκαίρι, που ένας γνωστός μου πήρε laptop με το voucher ψηφιακής μέριμνας, τα καταστήματα που δέχονταν το κουπόνι ήταν συγκεκριμένα, καθώς και οι συσκευές που προωθούνταν ως διαθέσιμες για χρήση του κουπονιού. Απ' όσο διάβασα, σήμερα θα παρουσιαστεί στη Βουλή το σχέδιο για το σχέδιο αυτό, και δεν έχουν ακόμα ανακοινωθεί οι αλυσίδες/καταστήματα που θα μπουν στο πρόγραμμα. 

Το πρόγραμμα Ψηφιακή Μέριμνα έληξε στις 31 Δεκεμβρίου 2021 και δεν έχει δοθεί ακόμα παράταση.

Δεν αφορούσε ότι pc ήθελες και απ' όπου ήθελες αλλά επιλεγμένα μηχανήματα από τα καταστήματα που συμμετείχαν στο πρόγραμμα...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

 

Το πρόγραμμα Ψηφιακή Μέριμνα έληξε στις 31 Δεκεμβρίου 2021 και δεν έχει δοθεί παράταση.

Δεν αφορούσε ότι pc ήθελες και απ' όπου ήθελες αλλά επιλεγμένα μηχανήματα από τα καταστήματα που συμμετείχαν στο πρόγραμμα...

Για το πρόγραμμα Ψηφιακή Μέριμνα γνωρίζω τις συνθήκες του όσο βρισκόταν σε ισχύ. Θα βγει κι άλλο τέτοιο σχέδιο, όμως, που αφορά μόνο εκπαιδευτικούς (και μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας θύματα των μεγάλων πυρκαγιών του καλοκαιριού), για το οποίο δεν έχουν δοθεί αρκετές πληροφορίες ακόμη (αναμενόμενο, μιας και σήμερα θα παρουσιαστεί αυτή η νομοθετική ρύθμιση. Θέλω να δω πόσο απαξιωτικό προς τους πελάτες θα είναι το πρόγραμμα αυτό με την επιλογή καταστημάτων και προϊόντων που θα γίνει (από τα καταστήματα) αυτή τη φορά... Ακόμα θυμάμαι που έδιναν για 6 και 7 κατοστάρικα (μετά τη χρήση κουπονιού) συγκεκριμένα προϊόντα ενώ ταυτόχρονα μπορούσες με λιγότερα χρήματα (και χωρίς κουπόνι) να πάρεις καλύτερες συσκευές. Προκλητικό άρμεγμα των ατόμων σε άναγκη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιώργος Γ. είπε

Για το πρόγραμμα Ψηφιακή Μέριμνα γνωρίζω τις συνθήκες του όσο βρισκόταν σε ισχύ. Θα βγει κι άλλο τέτοιο σχέδιο, όμως, που αφορά μόνο εκπαιδευτικούς (και μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας θύματα των μεγάλων πυρκαγιών του καλοκαιριού), για το οποίο δεν έχουν δοθεί αρκετές πληροφορίες ακόμη (αναμενόμενο, μιας και σήμερα θα παρουσιαστεί αυτή η νομοθετική ρύθμιση. Θέλω να δω πόσο απαξιωτικό προς τους πελάτες θα είναι το πρόγραμμα αυτό με την επιλογή καταστημάτων και προϊόντων που θα γίνει (από τα καταστήματα) αυτή τη φορά... Ακόμα θυμάμαι που έδιναν για 6 και 7 κατοστάρικα (μετά τη χρήση κουπονιού) συγκεκριμένα προϊόντα ενώ ταυτόχρονα μπορούσες με λιγότερα χρήματα (και χωρίς κουπόνι) να πάρεις καλύτερες συσκευές. Προκλητικό άρμεγμα των ατόμων σε άναγκη...

Το πρόγραμμα Ψηφιακή Μέριμνα δεν έγινε για να εξυπηρετήσει εσένα και ΄μένα αλλά τα μαγαζιά για να ρεφάρουν κάπως...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Το πρόγραμμα Ψηφιακή Μέριμνα δεν έγινε για να εξυπηρετήσει εσένα και ΄μένα αλλά τα μαγαζιά για να ρεφάρουν κάπως...

Φυσικά. Αν και, οι γνωστές μεγάλες αλυσίδες (Public, Media Markt, You, Κωτσόβολος) σίγουρα δεν βίωσαν χασούρα με τόσο μεγάλο αντίκτυπο ώστε να χρειάζεται να "ρεφάρουν" (μην πω πως αυξήσαν και τα κέρδη τους μέσα στην περίοδο αυτή). Οι μικρές αλυσίδες και τα μεμονωμένα μαγαζιά, τώρα... Αυτά τα φούντο τα είχαν από την αρχή, αν και ακόμα δεν έχουν καταφέρει να τα εκτοπίσουν από την αγορά (στον κλάδιο των ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών προϊόντων). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

4 GB RAM DDR4 non-removable (δηλαδή κολλημένη στη μητρική) + ένα slot μνήμης για βάλεις ένα SODIMM DDR4 των 4 (το έχει) ή των 8 ή των 16 GB, Maximum Memory 20 GB...

512 GB  M.2 2280 (NVMe) SSD + κενή θέση για 2.5" SATA HDD / SSD

Zach αυτά που γράφεις είναι για το Lenovo ή για το Acer Aspire 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tol1as είπε

Zach αυτά που γράφεις είναι για το Lenovo ή για το Acer Aspire 5?

Για το Acer Aspire 5 A515-45...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη για το συγκεκριμενο?

https://www.mgmanager.gr/laptops/107151-lenovo-ideapad-flex-5-15alc05-2in1-ryzen-7-5700u156-fhd-touch16gb512gb-ssdwebcamwin10-home-grey-195477202078.html?skr_prm=WyIwNjAyNmU3NS1mNjI4LTQwMjAtOTg3Zi1lNWZkOTZlNjhmZTAiLDE2NDM4MzQxODgxNDYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJtNnVCMCJ9XQ

Θα παει για γραφιστικη χρηση σε φοιτητρια οποτε θελει αφης-γραφιδα και καλο επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θα παει για γραφιστικη χρηση σε φοιτητρια οποτε θελει αφης-γραφιδα και καλο επεξεργαστη.

Τη δουλειά που κάνει ένα iPad Pro δεν μπορεί να την κάνει κανένα λάπτοπ σε graphic design. 
Το λάπτοπ είναι πολύ καλό, έχοντας δουλέψει το 5500U. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι παραπάνω από ένα καλό λάπτοπ για multimedia. 

Καλό είναι αν μείνει σε windows (για τα CAD) , να δει για ένα digitizer. Δεν μπορείς να εμπιστευτείς το μέτριο touch από τις οθόνες. Νομίζω με ένα Wacom Intuos θα είναι ok. 

Πολλοί δουλεύουν και Macbook m1 με digitizer. Αλλά θα πρέπει να δεις τρόπο μήπως βρεθεί στο 800-900αρι. 
 

Επεξ/σία από Dr.Tesla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Τη δουλειά που κάνει ένα iPad Pro δεν μπορεί να την κάνει κανένα λάπτοπ σε graphic design. 
Το λάπτοπ είναι πολύ καλό, έχοντας δουλέψει το 5500U. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι παραπάνω από ένα καλό λάπτοπ για multimedia. 

Καλό είναι αν μείνει σε windows (για τα CAD) , να δει για ένα digitizer. Δεν μπορείς να εμπιστευτείς το μέτριο touch από τις οθόνες. Νομίζω με ένα Wacom Intuos θα είναι ok. 

Πολλοί δουλεύουν και Macbook m1 με digitizer. Αλλά θα πρέπει να δεις τρόπο μήπως βρεθεί στο 800-900αρι. 
 

Δε ξερω εαν παιζουν σε mac οι εφαρμογες που θελει να τρεξει.

Και επειδη δεν ειναι και κανας ιδιαιτερος pc user,νομιζω πως θα δυσκολευτει με το mac.

Αν δε τη καλυψει το touch,μπορει να παει και στη λυση της wacom που ανεφερες,δεν ειναι ακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εκτός θέματος αλλα είναι σχετικό περι αγοράς laptop. Το ίδιο laptop το ένα Ελλαδα το άλλο απο Γερμανία.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την τόσο μεγάλη διαφορά ; Πιστεύω είναι και άλλα σαν και αυτό ,απλά βρήκα το συγκεκριμένο.

 

https://www.computeruniverse.net/en/p/90835716

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/windows-laptops/dell-inspiron-16-plus-laptop-core-i7-11800h-16-gb-512-gb-rtx-3050-4-gb-_3795888?gclid=CjwKCAiAl-6PBhBCEiwAc2GOVLnFxIPtqpvTmAcGo5otTNE1D5y8wDpYtwoQ0haxW5WS56Y8tfPlmhoCgk0QAvD_BwE

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, georho είπε

Είναι εκτός θέματος αλλα είναι σχετικό περι αγοράς laptop. Το ίδιο laptop το ένα Ελλαδα το άλλο απο Γερμανία.Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την τόσο μεγάλη διαφορά ; Πιστεύω είναι και άλλα σαν και αυτό ,απλά βρήκα το συγκεκριμένο.

https://www.computeruniverse.net/en/p/90835716

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/windows-laptops/dell-inspiron-16-plus-laptop-core-i7-11800h-16-gb-512-gb-rtx-3050-4-gb-_3795888Μ

Μάντεψε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...