Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, dem είπε

Ναι μην χαζεύεις Αμερική γιατί θα παθαίνεις σοκ... Ούτε με τιμολόγιο δε βγαίνουν εδώ οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Ναι μην χαζεύεις Αμερική γιατί θα παθαίνεις σοκ... Ούτε με τιμολόγιο δε βγαίνουν εδώ οι τιμές.

Και σε ευρωπαικα αμαζον τοσο π[αει νομιζω

 

3 ώρες πριν, dem είπε

bestbuy δε στελνει ευρωπη ειναι απο τα μεγαλυτερα e shops

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, valantis123 είπε

@plr77 εννοώ κάτι τιμές σε προσφορές που βάζουν κάτι best buy και microcenter ιδικά κάτι open box μισή τιμή.

καλα ναι περισυ κοιτουσα για λαπτοπ στο bestbuy και τα φερνουν νωρις και βρισκεις με το καλημερα οικονομικες επιλογες αν θελεις και σιγουρα τις χαμηλοτερες και στα ακριβοτερα μοντελα.Θα δεις του χρονου με τη σειρα 50 και θα κοιτας και εδω και θα λες κατι δε παει καλα.Ειδικα στην αρχη εδω που τα φερνουν 1 η 2 μαγαζια βαζουν κατι τιμες....τα Scar με 4080 το βαρουσε ο αλλος 4000-5000 γιουχου Αμερικη 1 μερα κυκλοφοριας 2800$

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plr77 είπε

καλα ναι περισυ κοιτουσα για λαπτοπ στο bestbuy και τα φερνουν νωρις και βρισκεις με το καλημερα οικονομικες επιλογες αν θελεις και σιγουρα τις χαμηλοτερες και στα ακριβοτερα μοντελα.Θα δεις του χρονου με τη σειρα 50 και θα κοιτας και εδω και θα λες κατι δε παει καλα.Ειδικα στην αρχη εδω που τα φερνουν 1 η 2 μαγαζια βαζουν κατι τιμες....τα Scar με 4080 το βαρουσε ο αλλος 4000-5000 γιουχου Αμερικη 1 μερα κυκλοφοριας 2800$

Ναι το ξέρω.. αράζω Reddit με κουτί χαρτομάντιλα (για τα δάκρυά) με τις τιμές που έχουν σε σχέση με Ευρώπη.

Καλα Ελλάδα δεν το συζητάμε τιμές λες και είμαστε Ντουμπάι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, valantis123 είπε

Ναι το ξέρω.. αράζω Reddit με κουτί χαρτομάντιλα (για τα δάκρυά) με τις τιμές που έχουν σε σχέση με Ευρώπη.

Καλα Ελλάδα δεν το συζητάμε τιμές λες και είμαστε Ντουμπάι.

Η μαλακια ειναι οτι οι εταιριες χωριζουν τα μοντελα σε καθε χωρα.Αν το εκανε σαν ηπειρο θα ειχαμε ιδιες τιμες με Αμερικη.Εχει μικροτερη αγορα η Ελλαδα απο αλλες χωρες ας πουμε Γερμανια Αγγλια Ιταλια Γαλλια για αυτο.Οπως και να εχει μονο σε εκπτωσεις εδω περα Χριοστουγεννα Πασχα BF τετοια και αν μπορεις και χωρις ΦΠΑ μια χαρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.  Πριν λίγες μέρες είχα κάνει το παρακάτω ποστ μια για 1200 και μια για 1500 ευρώ μπάτζετ.  Είχα πάρει μερικές πολύ δυνατές προτάσεις αλλά τα requirements άλλαξαν και θα ήθελα νέες προτάσεις. 

Στις 29/2/2024 στις 7:46 ΜΜ, Jim D. Ace είπε

ψάχνω για λαπτοπ γύρω στα 1200 ευρώ πάνω κάτω, από Ελλάδα.  Θέλω 14αρα οθόνη ιδανικά, με σχετικά καλό build quality, με καλή μπαταρία,  γρήγορο και ελαφρύ μιας και θα το παίρνω μαζί μου συχνά.  Έτσι κάπως πιο επαγγελματικό.

Αυτό που αλλάζει είναι ότι πλέον θέλω dedicated gpu με τουλάχιστον 3gb vram. Επίσης η ram να είναι 32gb. Στις προτάσεις που είχε κάνει ο ζάχαρης για 1500 ευρώ η gpu καλύπτεται αλλά όχι η ram. Απ οτι είδα στα lenovo yoga pro η ram δεν παίρνει αναβάθμιση. Οπότε έχουμε κάποια καινούρια πρόταση; Υπάρχει κάτι στα 1500 που να τα καλύπτει αυτά έστω και με upgrade της ram μετά την αγορά.  Αλλιώς αν ανέβουμε στα πόσα λεφτά πρέπει να πάω για να πληρούνται αυτά τα specs; Στα 1700 με 1800 ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

Καλησπέρα σας.  Πριν λίγες μέρες είχα κάνει το παρακάτω ποστ μια για 1200 και μια για 1500 ευρώ μπάτζετ.  Είχα πάρει μερικές πολύ δυνατές προτάσεις αλλά τα requirements άλλαξαν και θα ήθελα νέες προτάσεις. 

Αυτό που αλλάζει είναι ότι πλέον θέλω dedicated gpu με τουλάχιστον 3gb vram. Επίσης η ram να είναι 32gb. Στις προτάσεις που είχε κάνει ο ζάχαρης για 1500 ευρώ η gpu καλύπτεται αλλά όχι η ram. Απ οτι είδα στα lenovo yoga pro η ram δεν παίρνει αναβάθμιση. Οπότε έχουμε κάποια καινούρια πρόταση; Υπάρχει κάτι στα 1500 που να τα καλύπτει αυτά έστω και με upgrade της ram μετά την αγορά.  Αλλιώς αν ανέβουμε στα πόσα λεφτά πρέπει να πάω για να πληρούνται αυτά τα specs; Στα 1700 με 1800 ας πούμε?

Επειδη τα ελαφρυα λαπτοπ yoja swift...εχουν ενωματωμενη μνημη εβλεπα διαφορες 400-500 ευρω στη μνημη απο 16 σε 32.

Αυτο στα 16 ηταν τοπ επιλογη θεωρω για αυτο που ζητουσες.Τωρα με 32 θα τσεκαρω αλλιως περιμενε προσφορες αποθηκευσετα και περιμενε εκπτωση αν δε τοι βιαζεσαι πληρωνεις 16 ραμ 400 ευρω ας τα να πανε.Εκτος αν πας σε παλαιοτερο επεξργαστη καπως με καμια 3050 καρτα

Επεξ/σία από plr77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Αυτό βλέπω και γω.  Ότι για +16gb ξεπουλιεσαι 🥲. Για παλιότερο επεξεργαστή και κάρτα δεν πολύ ψήνομαι γιατί αφού θα τα σκάσω τα λεφτά ας δώσω στη χειρότερη κάτι παραπάνω τι να κάνουμε.  Δεν είναι οτι το βιάζομαι σε φάση το θέλω αύριο αλλά μέσα στον επόμενο μήνα δίμηνο θα θελα να το χα στα χέρια μου.  Σ ευχαριστώ πολύ πάντως. 

κάτι τέτοιο πώς σου φαίνεται? 

https://www.skroutz.gr/s/45375683/Dell-Inspiron-7430-Plus-14-i7-13700H-32GB-1TB-SSD-GeForce-RTX-4050-W11-Pro-GR-Keyboard.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Γενικά τα dell αξίζουν; παλιά ήξερα ότι είναι αξιόλογα αλλά δεν ξέρω ποια είναι η φήμη τους αυτή τη στιγμή. 

Επεξ/σία από Jim D. Ace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Jim D. Ace είπε

Καλησπέρα σας.  Πριν λίγες μέρες είχα κάνει το παρακάτω ποστ μια για 1200 και μια για 1500 ευρώ μπάτζετ.  Είχα πάρει μερικές πολύ δυνατές προτάσεις αλλά τα requirements άλλαξαν και θα ήθελα νέες προτάσεις. 

Αυτό που αλλάζει είναι ότι πλέον θέλω dedicated gpu με τουλάχιστον 3gb vram. Επίσης η ram να είναι 32gb. Στις προτάσεις που είχε κάνει ο ζάχαρης για 1500 ευρώ η gpu καλύπτεται αλλά όχι η ram. Απ οτι είδα στα lenovo yoga pro η ram δεν παίρνει αναβάθμιση. Οπότε έχουμε κάποια καινούρια πρόταση; Υπάρχει κάτι στα 1500 που να τα καλύπτει αυτά έστω και με upgrade της ram μετά την αγορά.  Αλλιώς αν ανέβουμε στα πόσα λεφτά πρέπει να πάω για να πληρούνται αυτά τα specs; Στα 1700 με 1800 ας πούμε?

https://www.amazon.co.uk/MSI-Summit-E16-Studio-Laptop/dp/B0CTKV1SXX    1698€ 16'' 1.3KG εχει και touch screen 2K+

Τα αλλα ελαφρως φθηνοτερα αλλα αν ειναι αν δωσεις τοσα καλυτερα το Summit.

https://www.amazon.it/MSI-CreatorPro-A11UIS-1015IT-Notebook-I7-11800H/dp/B0B252RBC5

https://www.amazon.de/-/en/Vivobook-Creator-Display-i9-12900H-Keyboard/dp/B0B9XR58S5

Στο λεω για να εχουν καρτα ξεχωριστη να ειναι ελαφρυα με 32αρα μνημη.Εχεις θεσει πολλους παραγοντες.Αλλιως μετα σε gaming laptop αλλα θα εχει περισσοτερο βαρος

 

 

41 λεπτά πριν, Jim D. Ace είπε

 

Αυτό βλέπω και γω.  Ότι για +16gb ξεπουλιεσαι 🥲. Για παλιότερο επεξεργαστή και κάρτα δεν πολύ ψήνομαι γιατί αφού θα τα σκάσω τα λεφτά ας δώσω στη χειρότερη κάτι παραπάνω τι να κάνουμε.  Δεν είναι οτι το βιάζομαι σε φάση το θέλω αύριο αλλά μέσα στον επόμενο μήνα δίμηνο θα θελα να το χα στα χέρια μου.  Σ ευχαριστώ πολύ πάντως. 

κάτι τέτοιο πώς σου φαίνεται? 

https://www.skroutz.gr/s/45375683/Dell-Inspiron-7430-Plus-14-i7-13700H-32GB-1TB-SSD-GeForce-RTX-4050-W11-Pro-GR-Keyboard.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Γενικά τα dell αξίζουν; παλιά ήξερα ότι είναι αξιόλογα αλλά δεν ξέρω ποια είναι η φήμη τους αυτή τη στιγμή. 

Ναι ειναι δες λιγο αυτο αυτο εχει ανεβει η τιμη του παλι αλλα αν θες ρωτα αν αναβαθμιζεται η ram δε γραφει καπου lp αλλα επειδη βγαινουν lp σε αυτο το μοντελο βεβαιωσε με τον πωλητη αν ενδιαφερεσαι.Αν και βλεπω ζυγιζει 2.06kg

 

1 ώρα πριν, Jim D. Ace είπε

Καλησπέρα σας.  Πριν λίγες μέρες είχα κάνει το παρακάτω ποστ μια για 1200 και μια για 1500 ευρώ μπάτζετ.  Είχα πάρει μερικές πολύ δυνατές προτάσεις αλλά τα requirements άλλαξαν και θα ήθελα νέες προτάσεις. 

Αυτό που αλλάζει είναι ότι πλέον θέλω dedicated gpu με τουλάχιστον 3gb vram. Επίσης η ram να είναι 32gb. Στις προτάσεις που είχε κάνει ο ζάχαρης για 1500 ευρώ η gpu καλύπτεται αλλά όχι η ram. Απ οτι είδα στα lenovo yoga pro η ram δεν παίρνει αναβάθμιση. Οπότε έχουμε κάποια καινούρια πρόταση; Υπάρχει κάτι στα 1500 που να τα καλύπτει αυτά έστω και με upgrade της ram μετά την αγορά.  Αλλιώς αν ανέβουμε στα πόσα λεφτά πρέπει να πάω για να πληρούνται αυτά τα specs; Στα 1700 με 1800 ας πούμε?

Μιας και ανοιξε θεμα ενα παιδι.Παρε αυτο αν θες και αφηνε το φορτιστη και απρε ενα φορτισητη με 140W η 100W και βαζε το στο ρευμα απο τη usb c.Απλα δες ποσο θα δινει στην καρτα γραφικων να κανεις τη δουλεια σου δε θα τη θες και φουλ γιατι δεν ειναι για φουλ αυτος ο φορτιστης αν εχει στο 100% το μηχανημα δε θα σε βολεψει

Επεξ/σία από plr77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Jim D. Ace είπε

 

Αυτό βλέπω και γω.  Ότι για +16gb ξεπουλιεσαι 🥲. Για παλιότερο επεξεργαστή και κάρτα δεν πολύ ψήνομαι γιατί αφού θα τα σκάσω τα λεφτά ας δώσω στη χειρότερη κάτι παραπάνω τι να κάνουμε.  Δεν είναι οτι το βιάζομαι σε φάση το θέλω αύριο αλλά μέσα στον επόμενο μήνα δίμηνο θα θελα να το χα στα χέρια μου.  Σ ευχαριστώ πολύ πάντως. 

κάτι τέτοιο πώς σου φαίνεται? 

https://www.skroutz.gr/s/45375683/Dell-Inspiron-7430-Plus-14-i7-13700H-32GB-1TB-SSD-GeForce-RTX-4050-W11-Pro-GR-Keyboard.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Γενικά τα dell αξίζουν; παλιά ήξερα ότι είναι αξιόλογα αλλά δεν ξέρω ποια είναι η φήμη τους αυτή τη στιγμή. 

Το βρηκα απο Αμερικη.

https://www.amazon.com/MSI-Prestige-Laptop-Thunderbolt-B13UCX-601US/dp/B0CG7SYSFQ

βαζεις και αυτο https://www.amazon.com/gp/product/B07D2LDG75

στο καλαθι και σου βγαινει συνολο 1300 €. 32GB LPDDR5 2050RTX i9 13ης 14'' 1.5Κ Ιδανικα

Πωλητης το αμαζον ειναι οποτε κομπλε.Αν το παραγγειλεις επειδη ειναι απο Αμερικη βαλε αλλα 5 ευρω εκει που σου εχει για αποστολη λεει 13-14 Μαρτιου θα ερθει για ταχυτερα

Επεξ/σία από plr77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2024 στις 11:47 ΠΜ, plr77 είπε

Σε αυτα τα λεφτα ναι.

Κοιταξε με την κυκλοφορια τους τα φετινα μοντελα  ισως ριξουν καποοια απο τα περσινα  ,κυκολοφορουν φυσικα ηδη αλλα οχι τοσα πολλα.Απλα επειδη εχουν ακριβως ιδια gpu φετος δε ξερω ποσο μεγαλη διαφορα σε τιμη θα εχουν.Σαν perfomance 14ης και 13ης γενιας με κοινη gpu τα βγαζουν ιδια περιπου δεν θα αλλαξει κατι τρομερο στο game play.

η Asus ας πουμε ενιωσε και εβαλε απο 4800 στα περσινα μοντελα 5600Mhz ram.Και το αλλο που αλλαξαν θυρες η razer εβαλε 1η Thuderbolt 5 και πολλα μοντελα βαλανε απο μια δυο θυρες Thunerbolt 4.

Για τους περισσοτερους ειναι ψιλα γραμματα δε νομιζω οτι καποιος θα δωσει πολυ παραπανω για αυτα.Αν βελτιωσουν τα display των FHD κυριως με nits και srgb εκει θα μετρησει.

Οποτε ειναι καλη επιλογη αυτο τωρα.Του χρονου με τη σειρα 50 θα αλλαξει λογικα το πραγμα.

Τελικά αγόρασα το Lenovo https://www.amazon.de/-/en/Lenovo-Gaming-Display-GeForce-Premium/dp/B0CDXSTJ3Q

Το ήθελα όπως είπα σχετικά άμεσα και ήδη αυτό θα έρθει στης 25 Μαρτίου οπότε πάει πολύ μετά άμα καθυστερούσαν και άλλο για από εξωτερικό. Γιατί από Ελλάδα δεν νομίζω να έβρισκα κάτι που να το συναγωνιζόταν. Πιστεύω στα 1125 ευρώ αγορά και με βάση ότι ήθελα ένα ποιοτικό λάπτοπ που να μου κρατήσει χρόνια, να έχει καλή οθόνη κάρτα γραφικών και επεξεργαστή, και με σκοπό να χρησιμοποιηθεί για Revit, AutoCAD, ιδιαίτερα, ταινίες και παιχνίδια μια στο τόσο ήταν η καταλληλότερη επιλογή αυτή την στιγμή και δεν θα χάσω κάτι τρομερό πιστεύω άμα περίμενα( ίσως κάτι λίγο καλύτερο ή κάνα 100-200 φθηνότερο άμα παιχτεί).

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.

RIP Acer Aspire E15 E5-576G

Επεξ/σία από Andreas_thess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Andreas_thess είπε

Τελικά αγόρασα το Lenovo https://www.amazon.de/-/en/Lenovo-Gaming-Display-GeForce-Premium/dp/B0CDXSTJ3Q

Το ήθελα όπως είπα σχετικά άμεσα και ήδη αυτό θα έρθει στης 25 Μαρτίου οπότε πάει πολύ μετά άμα καθυστερούσαν και άλλο για από εξωτερικό. Γιατί από Ελλάδα δεν νομίζω να έβρισκα κάτι που να το συναγωνιζόταν. Πιστεύω στα 1125 ευρώ αγορά και με βάση ότι ήθελα ένα ποιοτικό λάπτοπ που να μου κρατήσει χρόνια, να έχει καλή οθόνη κάρτα γραφικών και επεξεργαστή, και με σκοπό να χρησιμοποιηθεί για Revit, AutoCAD, ιδιαίτερα, ταινίες και παιχνίδια μια στο τόσο ήταν η καταλληλότερη επιλογή αυτή την στιγμή και δεν θα χάσω κάτι τρομερό πιστεύω άμα περίμενα( ίσως κάτι λίγο καλύτερο ή κάνα 100-200 φθηνότερο άμα παιχτεί).

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.

Μια χαρα φιλαρακι πολυ καλη επιλογη σε αυτα τα λεφτα οτι καλυτερο πιστευω θα δεις τρομερη διαφορα με τα 2Κ καταρχας και στις ταινιες και στα παιχνιδια.

Να το χαρεις αντε με το καλο.Εχει και 3 μηνες λεει premium care ακριβως τι προσφερει δε ξερω αλλα εχε το στα υποψιν σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...