Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, kostis76 είπε

Γιατι οχι με την 120Hz?

https://www.e-lenovo.gr/lenovo-legion-5-fullhd-120hz-ryzen-5-8gb-ssd512gb-gtx1650-4gb-w10.html

Ριξε μια ματια και σε αυτο το Asus με τον 4800H (καλυτερη CPU, 144Hz οθονη)... τσεκαρε αν θες και με το καταστημα για το αν φοραει IPS οθονη...

https://www.mgmanager.gr/laptops/90493-asus-tuf-a15-fa506ii-ryzen-7-4800h156-fhd-144hz8gb512gb-ssdgtx-1650-ti-4gbwebcamfreedos-bonfire-black.html

Γιατί έχει διαβάσει πολλά review που λένε ότι η 120Hz είναι χειρότερη ως προς τα χρώματα και η 144Hz ανεβάζει πολύ το κόστος.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Καλημέρα παιδιά!!

Ένας φίλος θέλει να αγοράσει το Lenovo legion 5 με την οθόνη 60Hz και μάλλον με Ryzen CPU. Αλλά δεν τον βρίσκει Ελλάδα. Ξέρετε που μπορούμε να τον βρούμε εντός-εκτός έως 1000€;

Ευχαριστώ.

 

Αν δεν εχει προβλημα να το παρει απο το amazon.us, θα βρει το Lenovo Legion 5 (R7-4800H,GTX1660Ti,144HzIPS,16GB,512GB-SSD) και θα το εχει με περιπου 1050 στην πορτα του!!

Ομως, απ'οσο γραφουν, δεν εχει global εγγυηση, οποτε θα τον καλυψει το amazon μονο για το DOA.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KoGi είπε

Αν δεν εχει προβλημα να το παρει απο το amazon.us, θα βρει το Lenovo Legion 5 (R7-4800H,GTX1660Ti,144HzIPS,16GB,512GB-SSD) και θα το εχει με περιπου 1050 στην πορτα του!!

Ομως, απ'οσο γραφουν, δεν εχει global εγγυηση, οποτε θα τον καλυψει το amazon μονο για το DOA.

Αν εννοείς αυτό, δε νομίζω ότι θα του βγει μόνο 1050€ γιατί θα έχει και τελωνείο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Αν εννοείς αυτό, δε νομίζω ότι θα του βγει μόνο 1050€ γιατί θα έχει και τελωνείο μετά.

Ναι αυτο εννοω. Σου γραφει:  + $323.91 Shipping & Import Fees Deposit to Greece

οποτε ειναι ολα μεσα, δεν πληρωνεις τιποτε αλλο.

Απλα κανεις και το εξης: βαζεις στο καλαθι ενα δευτερο προιον, π.χ. ενα καλωδιο ή μια τσαντα για το λαπτοπ κι αυτοματα σου μειωνει τους δασμους στο μισο!

Καντο και θα δεις οτι τελικα θα σου βγει περιπου οσο σου ειπα.

Περυσι ειχα παρει ετσι ενα Lenovo flex 11, με τον ιδιο τροπο, και σε μια βδομαδα το ειχα σπιτι μου!

Και σε αυτο το Legion ημουν ετοιμος να το παρω, απλα με απασχολει λιγο το θεμα εγγυησης.

Αλλα η τιμη δεν υπαρχει!! Ουτε σε black friday θα δουμε κατι τετοιο εδω!

Επεξ/σία από KoGi
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Αν εννοείς αυτό, δε νομίζω ότι θα του βγει μόνο 1050€ γιατί θα έχει και τελωνείο μετά.

~1120 €: (https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1%2C323.90&From=USD&To=EUR) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα θα το έχεις σπίτι σου. Αποστολή με AmazonGlobal Expedited Shipping και πληρωμή σε $$...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

1323.90 $ (~1120 €: (https://www.xe.com/currencyconverter/convert/?Amount=1%2C323.90&From=USD&To=EUR) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα, σε μια βδομάδα θα το έχεις σπίτι σου. Αποστολή με AmazonGlobal Expedited Shipping και πληρωμή σε $$...

Ζαχαρια ακριβως απο πανω γραφω τι πρεπει να κανεις για να μειωθει κι αλλο η τιμη, ωστε να σου βγει περιπου €1040-1050.

 

Επισης απο το amazon chat με διαβεβαιωσαν οτι καλυπτεται απο εγγυηση κατασκευαστη και εδω (μετα τις 30 μερες που καλυπτεσαι απο το amazon DOA).

 

Επεξ/σία από KoGi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα ένα Lenovo IdeaPad 3 15ARE05 με κωδικό μοντέλου 81W4004XGM για φίλο. Συγκεκριμένα αυτό:
https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/windows-laptops/lenovo-ideapad-3-15are05-laptop-ryzen-7-4700u-8-gb-256-gb-radeon-graphics-_3498034

Μου άρεσε ότι είναι διαθέσιμα 7,37GB ram από τα 8.
Δεν μου αρέσει όμως ότι, έχοντας ένα πολύ φθηνότερο Acer Aspire 5 (Ryzen 3200, IPS οθόνη), η οθόνη του μου φάνηκε μέτρια, πολύ υποδεέστερη. Τόσο από γωνίες θέασης όσο και από ζωντάνια χρωμάτων.

Ας υπάρχει και το PDF προδιαγραφών, όπου την αναφέρει όμως ως WVA (wide viewing angle):
https://psref.lenovo.com/syspool/TempFile/cache/66ab2443-675d-4066-9e34-e7e726201fe5/IdeaPad_3_15ARE05_single_model_202009090936.pdf

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ανάλυση με βάση το service tag αναγράφει σαφώς "15.6" FHD (1920x1080) IPS 250nits Anti-glare",  τα απο κάτω ειναι τα γενικά χαρακτηριστικά της πλατφόρμας που αναλογα την διαθεσιμότητα μπορεί να αλλάζουν.

Δεν μου αρέσει βέβαια αυτό με τα κολλημένα 4GB + 4GB στο slot, περίμενα να έχει κολλημένα 8GB και το slot ελεύθερο (σε ενα review που είδα ήταν έτσι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, evark είπε

Δεν μου αρέσει βέβαια αυτό με τα κολλημένα 4GB + 4GB στο slot, περίμενα να έχει κολλημένα 8GB και το slot ελεύθερο (σε ενα review που είδα ήταν έτσι).

Εγώ πάντως δεν βρήκα κανένα ideapad3 15 που να έχει κολλημένα 8GB και ένα slot ελεύθερο... Οπότε ο φίλος που έκανε το review  ίσως να μην ήξερε τι παρουσίαζε...;;;;

https://psref.lenovo.com/Product/IdeaPad/IdeaPad_3_15ARE05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Εγώ πάντως δεν βρήκα κανένα ideapad3 15 που να έχει κολλημένα 8GB και ένα slot ελεύθερο... Οπότε ο φίλος που έκανε το review  ίσως να μην ήξερε τι παρουσίαζε...;;;;

https://psref.lenovo.com/Product/IdeaPad/IdeaPad_3_15ARE05

Ευχαριστώ για τον πίνακα που έχει πολύ ενδιαφέρον....

Αν βάλετε φίλτρο Ελλάδα, τοτε όλα τα μοντέλα έχουν IPS οθόνη, όλα κολλημένα 4GB και εφόσον ειναι 8GB έχουν και 4GB στο slot, Windows 10 S Mode και φυσικά Ελληνικό Πληκτρολόγιο.

Εχω την εντύπωση ότι έχουμε δεί μοντέλα και με μικρες διαφοροποιήσεις από αυτά... παιζει να ειναι μοντέλα για άλλες αγορές?

EDIT: Για παράδειγμα τα μοντέλα  81W4000HRM κλπ δεν έχουν λειτουργικό, έχουν ΤΝ οθόνη και US πληκτρολόγιο, απευθύνονται στην αγορά της Ρουμανίας.

Να συμπεράνουμε ότι όσα έχουν Ελληνικό Πληκτρολόγιο έχουν IPS?

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, evark είπε

Ευχαριστώ για τον πίνακα που έχει πολύ ενδιαφέρον....

Αν βάλετε φίλτρο Ελλάδα, τοτε όλα τα μοντέλα έχουν IPS οθόνη, όλα κολλημένα 4GB και εφόσον ειναι 8GB έχουν και 4GB στο slot, Windows 10 S Mode και φυσικά Ελληνικό Πληκτρολόγιο.

Εχω την εντύπωση ότι έχουμε δεί μοντέλα και με μικρες διαφοροποιήσεις από αυτά... παιζει να ειναι μοντέλα για άλλες αγορές?

EDIT: Για παράδειγμα τα μοντέλα  81W4000HRM κλπ δεν έχουν λειτουργικό, έχουν ΤΝ οθόνη και US πληκτρολόγιο, απευθύνονται στην αγορά της Ρουμανίας.

Να συμπεράνουμε ότι όσα έχουν Ελληνικό Πληκτρολόγιο έχουν IPS?

Όπως διαπίστωσες όλα τα λαπτοπ που πωλούνται στην Ελλάδα και προορίζονται για την Ελληνική αγορά είναι όλα με τα χαρακτηριστικά που προανέφερες…

Μεγάλη προσοχή πρέπει να δίνει ο κόσμος σε όλα όσα εισάγονται από έξω γιατί πχ αντί για IPS οθόνη θα αγοράσουν  ΤΝ κλπ κλπ…

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, evark είπε

Ευχαριστώ για τον πίνακα που έχει πολύ ενδιαφέρον....

Αν βάλετε φίλτρο Ελλάδα, τοτε όλα τα μοντέλα έχουν IPS οθόνη, όλα κολλημένα 4GB και εφόσον ειναι 8GB έχουν και 4GB στο slot, Windows 10 S Mode και φυσικά Ελληνικό Πληκτρολόγιο.

Εχω την εντύπωση ότι έχουμε δεί μοντέλα και με μικρες διαφοροποιήσεις από αυτά... παιζει να ειναι μοντέλα για άλλες αγορές?

EDIT: Για παράδειγμα τα μοντέλα  81W4000HRM κλπ δεν έχουν λειτουργικό, έχουν ΤΝ οθόνη και US πληκτρολόγιο, απευθύνονται στην αγορά της Ρουμανίας.

Να συμπεράνουμε ότι όσα έχουν Ελληνικό Πληκτρολόγιο έχουν IPS?

 

58 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Όπως διαπίστωσες όλα τα λαπτοπ που πωλούνται στην Ελλάδα και είναι της Ελληνικής αντιπροσωπίας είναι όλα με τα χαρακτηριστικά που προανέφερες…

Μεγάλη προσοχή πρέπει να δίνει ο κόσμος σε όλα όσα εισάγονται από έξω γιατί πχ αντί για IPS οθόνη θα αγοράσουν  ΤΝ κλπ κλπ…

Ποιά είναι π.χ. Ελληνικής αντιπροσωπείας?

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Ποιά είναι π.χ. Ελληνικής αντιπροσωπείας?

Αναδιατυπώνω...

Αυτά που προορίζονται για την Ελληνική αγορά... 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχετε να μου προτεινετε καποιο 2 in 1 λαπτοπ μεχρι 500ε? Πιστευετε αξιζουν για φοιτητη? Εχουν καλες μπαταριες γενικα? Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα παιδιά. Θα ήθελα μια συμβουλή των ειδικών για ένα λαπτοπ 17 ιντσών για browsing και photoshop κυρίως. Κάτι μεταξύ 500-800€ αν είναι δυνατόν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...