Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, dskoul είπε

Αδελφε ... πιο πανω εβαλα φωτο που δειχνει ακριβως αυτο το πραγμα ...
τα import fees απο 143$ πηγαν στα 78$ 

Δηλαδή εδώ τώρα δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με το τελωνείο? Too good to be true! 😁

Μισό σήκωσα λάθος εικόνα,θα κάνω edit

 

 

 

Επεξ/σία από JcD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JcD είπε

Δηλαδή εδώ τώρα δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με το τελωνείο? Too good to be true! 😁

 

Παντα υπαρχει ρισκο ! 
Ολοι το ξερουμε και το αποδεχομαστε ... 
στην περιπτωση του αμαζον το ρισκο ειναι μηδαμινο! 

τωρα αν φοβασαι ... 
παρε το απο εδω 
https://www.amazon.co.uk/G512LW-Gaming-Notebook-Windows-GeForce/dp/B08C63NHYL/ref=sr_1_2?dchild=1&keywords=laptop+asus+rog+strix+rtx+2070&qid=1602765373&sr=8-2
θα σου βγει 100 ευρω παραπανω αλλα δεν θα μπλεξεις ουτε με τελωνεια ουτε με τιποτα ! 

Τωρα αν μπορεις να κοψεις και τιμολογιο... θα σου βγει στα 1470 Ευρω ... 
δεν ειναι και ασχημα 

11 λεπτά πριν, JcD είπε

Δηλαδή εδώ τώρα δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα με το τελωνείο? Too good to be true! 😁

 

ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ .... 

Δες λιγο αυτο που λεμε με το δευτερο προιον ... 
εβαλα ενα usb stick αξιας 7 ευρω ... 
και τα import fees μειωθηκαν κατα 180 $ 

καλυτερα ετσι ;;; 🤑

Screenshot 2020-10-15 154439.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, JcD είπε

Το έχεις δοκιμάσει αυτό τελευταία? Διότι διαβάζω ότι το τελωνείο ζητάει απόδειξη αγοράς για να δει την αξία του πακέτου. 

Εσύ πληρώνεις αυτά που σου βγάζει σαν τελική τιμή ( πάντα αποστολή με AmazonGlobal Expedited Shipping και πληρωμή σε $$ και αφήνεις την τράπεζα σου να κάνει την μετατροπή συναλλάγματος) και για τα υπόλοιπα κανονίζει το Amazon και δεν υπάρχει απολύτως κανένα ρίσκο, έχω αγοράσει έτσι πολλές φορές!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dskoul είπε

Παντα υπαρχει ρισκο ! 
Ολοι το ξερουμε και το αποδεχομαστε ... 
στην περιπτωση του αμαζον το ρισκο ειναι μηδαμινο! 

τωρα αν φοβασαι ... 
παρε το απο εδω 
https://www.amazon.co.uk/G512LW-Gaming-Notebook-Windows-GeForce/dp/B08C63NHYL/ref=sr_1_2?dchild=1&keywords=laptop+asus+rog+strix+rtx+2070&qid=1602765373&sr=8-2
θα σου βγει 100 ευρω παραπανω αλλα δεν θα μπλεξεις ουτε με τελωνεια ουτε με τιποτα ! 

Τωρα αν μπορεις να κοψεις και τιμολογιο... θα σου βγει στα 1470 Ευρω ... 
δεν ειναι και ασχημα 

ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ .... 

Δες λιγο αυτο που λεμε με το δευτερο προιον ... 
εβαλα ενα usb stick αξιας 7 ευρω ... 
και τα import fees μειωθηκαν κατα 180 $ 

καλυτερα ετσι ;;; 🤑

Screenshot 2020-10-15 154439.jpg

Δεν βλέπω μεγάλη διαφορά με ελλάδα, 150-200 ευρώ κάπου. Και στο us δεν μου κατεβάζει αρκετά τα fees, θα κάνω μία δύο προσπάθειες με φθηνότερα προϊόντα. 

15 λεπτά πριν, dskoul είπε

Παντα υπαρχει ρισκο ! 
Ολοι το ξερουμε και το αποδεχομαστε ... 
στην περιπτωση του αμαζον το ρισκο ειναι μηδαμινο! 

τωρα αν φοβασαι ... 
παρε το απο εδω 
https://www.amazon.co.uk/G512LW-Gaming-Notebook-Windows-GeForce/dp/B08C63NHYL/ref=sr_1_2?dchild=1&keywords=laptop+asus+rog+strix+rtx+2070&qid=1602765373&sr=8-2
θα σου βγει 100 ευρω παραπανω αλλα δεν θα μπλεξεις ουτε με τελωνεια ουτε με τιποτα ! 

Τωρα αν μπορεις να κοψεις και τιμολογιο... θα σου βγει στα 1470 Ευρω ... 
δεν ειναι και ασχημα 

ΕΠΕΙΔΗ ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ .... 

Δες λιγο αυτο που λεμε με το δευτερο προιον ... 
εβαλα ενα usb stick αξιας 7 ευρω ... 
και τα import fees μειωθηκαν κατα 180 $ 

καλυτερα ετσι ;;; 🤑

Screenshot 2020-10-15 154439.jpg

Να εδώ φαίνεται καλό...

 

 

amaz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dskoul είπε

...
τωρα αν φοβασαι ... 
παρε το απο εδω 
https://www.amazon.co.uk/G512LW-Gaming-Notebook-Windows-GeForce/dp/B08C63NHYL/ref=sr_1_2?dchild=1&keywords=laptop+asus+rog+strix+rtx+2070&qid=1602765373&sr=8-2
θα σου βγει 100 ευρω παραπανω αλλα δεν θα μπλεξεις ουτε με τελωνεια ουτε με τιποτα !

This item cannot be shipped to your selected delivery location. Please choose a different delivery location.

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zacharis1955 είπε

This item cannot be shipped to your selected delivery location. Please choose a different delivery location.

Ναι μα δεν αξίζει από uk, μόνο αυτό που έβαλα απο πάνω, να κάνω το σταυρό μου και να παραγγείλω.! 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JcD είπε

Ναι μα δεν αξίζει από uk, μόνο αυτό που έβαλα απο πάνω, να κάνω το σταυρό μου και να παραγγείλω.! 😄

Σου λέω πάλι: Αποστολή με AmazonGlobal Expedited Shipping και πληρωμή σε $$ και αφήνεις την τράπεζα σου να κάνει την μετατροπή συναλλάγματος...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν βλέπω μεγάλη διαφορά με ελλάδα, 150-200 ευρώ κάπου. Και στο us δεν μου κατεβάζει αρκετά τα fees, θα κάνω μία δύο προσπάθειες με φθηνότερα προϊόντα. 

Να εδώ φαίνεται καλό...

 

expediting shipping ...
και ναι αυτο ειναι το σεναριο ! 

 

 

5 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

This item cannot be shipped to your selected delivery location. Please choose a different delivery location.

νταξει ... 
υπαρχουν και αλλοι sellers 
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B085P2MQ2Y/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3P5ROKL5A1OLE&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JcD είπε

Ναι μα δεν αξίζει από uk, μόνο αυτό που έβαλα απο πάνω, να κάνω το σταυρό μου και να παραγγείλω.! 😄

Αν βαλεις ακριβο προιον στο καλαθι, παλι θα σου μειωθει τα Import Fees, αλλα θα σου βαλει κι αλλα για το προιον που εβαλες. Μειωμενα κι εκεινα αλλα θα τα βαλει.

Οποτε υπολογισε και αυτο στην τελικη τιμη του προιοντος.

Στο παραδειγμα που εβαλες εχουν αυξηθει και τα Shipping ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γιατι μαλλον το προιον που εβαλες ειναι απο τριτο πωλητη.

Γι αυτο και η μεγαλη διαφορα με το παραδειγμα που σου εβαλε ο dskoul.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JcD είπε

Ναι μα δεν αξίζει από uk, μόνο αυτό που έβαλα απο πάνω, να κάνω το σταυρό μου και να παραγγείλω.! 😄

αξιζει αν θες να κοψεις τιμολογιο ! 
μονο ετσι ... 

αλλιως amazon.com 

5 λεπτά πριν, JcD είπε

Ναι μα δεν αξίζει από uk, μόνο αυτό που έβαλα απο πάνω, να κάνω το σταυρό μου και να παραγγείλω.! 😄

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ! 

Γραψε εντυπωσεις οταν ερθει ! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Σου λέω πάλι: Αποστολή με AmazonGlobal Expedited Shipping και πληρωμή σε $$ και αφήνεις την τράπεζα σου να κάνει την μετατροπή συναλλάγματος...

Γιατί όχι priority shipping? Sorry που σας τα πρήζω 😄 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, JcD είπε

Γιατί όχι priority shipping? Sorry που σας τα πρήζω 😄 

Θες να δωσεις $30 για να τα παρεις καποιες μερες πιο νωρις? Τοση βιασυνη πχια?! 😁

Τωρα ειδα οτι γι αυτο σου ανεβηκαν τα μεταφορικα!

Να ξερεις οτι οταν στειλεις την αποδειξη αγορας στο τελωνειο, αν τυχον σου ζητησουν πιο πολλα, απλα θα ενημερωσεις το αμαζον και θα στα δωσουν πισω.

Αυτοι ειναι οι δικοι τους οροι αλλωστε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JcD είπε

Γιατί όχι priority shipping? Sorry που σας τα πρήζω 😄 

Πληρώνεις λεφτά+ χωρίς καμιά απολύτως διαφορά στον χρόνο παράδοσης! Στην Ελλάδα και με τις δύο μεθόδους αποστολής έρχεται σε 2-3 μέρες αλλά όποια από τις δύο και να διαλέξεις τον ίδιο χρόνο θα πάρει η παράδοση λόγω τελωνείου που δεν κοιτά  μέθοδο αποστολής!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια κύριοι,μιας και το Lenovo της αδερφής μου τα έφτυσε.  Το budget είναι 800 Ευρώ , η χρήση δεν είναι απαιτητική, σίγουρα 8GB RAM & 512SSD και FHD οθόνη γύρω στις 15,6 ίντσες.  Με ενδιαφέρει να έχει καλή εγγύηση και υποστήριξη από την αντιπροσωπεία. Μάρκα δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση, αλλά σκεφτόμουν κάτι σε Dell.

Από CPU  θα ήθελα ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα,όσο για κάρτα γραφικών και μια integrated την κάνει την δουλειά της. 

Προτάσεις μόνο από Ελλάδα παρακαλώ, αν ήταν για εμένα θα κοίταζα και εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SigmaDelta είπε

Μια βοήθεια κύριοι,μιας και το Lenovo της αδερφής μου τα έφτυσε.  Το budget είναι 800 Ευρώ , η χρήση δεν είναι απαιτητική, σίγουρα 8GB RAM & 512SSD και FHD οθόνη γύρω στις 15,6 ίντσες.  Με ενδιαφέρει να έχει καλή εγγύηση και υποστήριξη από την αντιπροσωπεία. Μάρκα δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση, αλλά σκεφτόμουν κάτι σε Dell.

Από CPU  θα ήθελα ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα,όσο για κάρτα γραφικών και μια integrated την κάνει την δουλειά της. 

Προτάσεις μόνο από Ελλάδα παρακαλώ, αν ήταν για εμένα θα κοίταζα και εξωτερικό.

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/laptop/laptop-apo-14/lenovo-ideapad-3-156-15are05-ryzen-5-4500u-8gb-512gb-ssd-amd-radeon-graphics/1532702

https://www.totalprint.gr/laptop-hpbook-455-g7-12x13ea.html

https://www.mgmanager.gr/laptops/92879-lenovo-ideapad-3-15are05-ryzen-7-4700u156-fhd-ips8gb512gb-ssdwebcamwin10-home-s.html

https://www.websupplies.gr/laptop-hp-probook-455-g7-156-amd-ryzen7-4700u200ghz-8gb-512gb-ssd-win10-pro-2d241ea

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...