Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή (part 2)


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Nαι, γιατί το https://www.computeruniverse.net/en/lenovo-ideapad-3-15iil-81we00yage-i3-1005g1-8gb256gb-ssd-15fhd-nos 394.45 €, τιμή με Ελληνικό ΦΠΑ (24%) + μεταφορικά ( 23.22 € με DHL, 38.94 € με UPS) τελείωσε...

Bάζεις μαζί στο καλάθι κι ένα άλλο προϊόν οποιασδήποτε αξίας ακόμα και πάμφθηνο (των 2-3 $) και το "Import Fees Deposit" μειώνεται σχεδόν στο μισό!

Το δοκίμασα αυτό με το δεύτερο προϊόν στο καλάθι κ δεν μειώθηκαν τα import fees deposit. πρέπει να είναι κάποιο συγκεκριμένο μήπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, angelucky είπε

Το δοκίμασα αυτό με το δεύτερο προϊόν στο καλάθι κ δεν μειώθηκαν τα import fees deposit. πρέπει να είναι κάποιο συγκεκριμένο μήπως; 

η μειωση των import fees ισχυει για το amazon.com 
το computeruniverse ειναι γερμανικο καταστημα ... δεν εχει import fees κτλ

Τωρα στο amazon για να φανει η μειωση του import fees ... (το ετρεξα το σεναριο  με ενα usb disk των  7 ευρω) πρεπει να εισαγεις και στοιχεια καρτας ... 
και πριν πληρωσεις σου δειχνει την νεα τιμη 

 

Screenshot 2020-10-23 095956.jpg

Επεξ/σία από dskoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, angelucky είπε

https://www.amazon.com/Acer-Display-Graphics-Keyboard-A515-43-R19L/dp/B07RF1XD36/ref=mp_s_a_1_3?dchild=1&keywords=Acer+laptop&qid=1603387238&sr=8-3 το παραπάνω συνεχίζει να είναι μια καλή πρόταση για κάποιον που ψάχνει κοντά στα 400 ευρω για ίντερνετ και multimedia χρήση; υπάρχει κατι αλλο; 

 

2 λεπτά πριν, dskoul είπε

η μειωση των import fees ισχυει για το amazon.com 
το computeruniverse ειναι γερμανικο καταστημα ... δεν εχει import fees κτλ 

@dskoul Για το παραπάνω αναφέρομαι, ποιο προϊόν να βάλω για να έχω μείωση στα έξοδα; ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, angelucky είπε

@dskoul Για το παραπάνω αναφέρομαι, ποιο προϊόν να βάλω για να έχω μείωση στα έξοδα; ευχαριστώ. 

ναι εχεις δικιο ... τωρα ειδα και το αρχικο μνμ ...
εκανα επεξεργασια την απαντηση μου και σου εβαλα και μια φωτο με ενα παραδειγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Wurroth είπε

Πάμε πάλι: 

Βάζεις πάλι άσχετο link, η συμβουλή ζητήθηκε για αγορά μόνο από Ελλάδα. Εγώ πρότεινα με βάση αυτό και τις ανάγκες του φίλου για επαγγελματική χρήση. Εσύ να αγοράζεις Msi μηχάνημα 2k+ από Αμερική, και να παρακαλάς μετά τους εδώ να στο επισκευάσουν. Αν σε αυτά τα λεφτά από Ελλάδα υπάρχει κάτι καλύτερο, μπορεί.Κοστολόγησες και το συγκεκριμένο zbook και 1000 ευρώ κάτω και μάλιστα έβγαλες και το συμπέρασμα ότι με κορόιδεψαν. Δεν έχω πάρει κάτι ακόμα και δεν ψάχνω για επαγγελματικό laptop, το ανέφερα και πιο πάνω. Μάθετε να διαβάζετε τι γράφει ο άλλος. 

Εν κατακλείδι, έγραψα μια πρόταση να βοηθήσω και ο ένας γράφει ότι είμαι κολλημένος με Intel, ο άλλος ότι με πιάσανε κορόιδο. Μάλλον το χρόνο μου χάνω εδώ, εύχομαι στο φίλο καλή αγορά.

Με το να ασχολείσαι με αντικείμενα που δεν ξέρεις και να τα προτείνεις κιόλας και και με αγορές που δεν γνωρίζεις πως λειτουργούν (π.χ. Amazon) όχι μάλλον αλλά 100% σίγουρα είναι χάσιμο χρόνου χωρίς μάλιστα να προσφέρεις απολύτως τίποτα!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνω laptop για να παίζει μουσική όλη μέρα αντί για ράδιο σε εστιατόριο. 
Ουσιαστικά θα μπαίνει μια playlist το πρωί θα θα σβήνει το βράδυ. 
Θα είναι στην πρίζα συνέχεια, ίσως θέλει κάνα δίσκο 500gb γιατί δεν θυμάμαι αν είναι streaming ή local τα αρχεία.
Χαμηλό budget Ευρώπη κατά προτίμηση για να έρθει σύντομα. 

Επεξ/σία από RcManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Καλησπέρα, ψάχνω laptop για να παίζει μουσική όλη μέρα αντί για ράδιο σε εστιατόριο. 
Ουσιαστικά θα μπαίνει μια playlist το πρωί θα θα σβήνει το βράδυ. 
Θα είναι στην πρίζα συνέχεια, ίσως θέλει κάνα δίσκο 500gb γιατί δεν θυμάμαι αν είναι streaming ή local τα αρχεία.
Χαμηλό budget Ευρώπη κατά προτίμηση για να έρθει σύντομα. 

https://www.gearbest.com/ultrabooks/pp_3009458830833282.html?wid=2000001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέει τίποτα ; Συνήθως δεν μπορώ να βρω drivers μετά από λίγα χρόνια. 
Κάτι σε "μάρκα" υπάρχει ; 
Ακόμα και με μικρό δίσκο και τον αλλάζω εγώ αρκεί να είναι M2/Sata

 

Επεξ/σία από RcManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, RcManiac είπε

https://www.gearbest.com/ultrabooks/pp_3009458830833282.html?wid=2000001

Λέει τίποτα ; Συνήθως δεν μπορώ να βρω drivers μετά από λίγα χρόνια. 
Κάτι σε "μάρκα" υπάρχει ; 
Ακόμα και με μικρό δίσκο και τον αλλάζω εγώ αρκεί να είναι M2/Sata

Mια χαρά είναι, σ' αυτά τα -λίγα- λεφτά δεν θα βρεις πουθενά κάτι καλύτερο, όλους τους drivers πλέον τους έχουν και τους βάζουν αυτόματα τα Windows 10...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω και εγώ, οπως ο wolfskinn παραπάνω, για επαγγελματικό laptop για προγραμματισμό. Ουτε και εγω θέλω mac, και έχω μέχρι 2000 από την εταιρία.

Είχα καταλήξει και εγω στο Legion 5 με Ryzen 4700H. Να δώσω σημασία που είναι labeled σαν gaming, ή ειναι απλό marketing?
Επίσης αν πάρω το φτηνό version (8 RAM και 256 SSD) και προσθέσω χωριστά 32GB RAM και 1ΤΒ samsung evo, τοτε φτάνω στη τιμή που πουλάνε 
την ακριβή έκδοση (16 RAM και 512 SSD), χανω την εγγύηση αν κάνω αυτό το χειρουργείο? Χάνω σίγουρα σε GPU (δεν με ενδιαφέρει το gaming καθόλου), 
υπάρχει περίπτωση η mobile GTX 1650 να μην μπορεί να σηκώσει την ανάλυση ενός 5120x1440 monitor? 

Υπάρχει άλλη καλύτερη πρόταση στο budget αυτό? Ότι χρήματα δεν πάνε στο laptop θα πάνε στην αγορά ultrawide monitor, οπότε δεν θέλω να πάω σε ακριβότερο αν δεν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα gaming είναι βαρύτερα και γενικά έχουν μικρότερο χρόνο μπαταρίας, πράγμα που μπορεί να μετράει ανάλογα με τον τρόπο δουλειάς σου. Τα gaming είναι πάνω από 2Kg, και έχουν και ογκώδες τροφοδοτικό που προσθέτει στο βάρος σε αντίθεση με τα καλά 14/15αρια που είναι κοντά στο 1.5Kg και τροφοδοτούνται από pack με usb-c. 

Αν δεν σε νοιάζει η φορητότητα τοτε είναι καλύτερα, αλλιώς μπορείς να πάρεις ένα premium laptop με καλή οθόνη, πλουσιο εξοπλισμό και μεγάλους χρόνους μπαταρίας, όπως πχ αυτό:

 https://www.skroutz.gr/s/23990536/Lenovo-ThinkPad-E14-Gen-2-Ryzen-7-4700U-16GB-1TB-Radeon-Graphics-Full-HD-Windows-10.html 

ή το αντίστοιχο σε 15'',

αλλιώς κάποιο Legion ή κάποιο HP OMEN είναι μια χαρά

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, evark είπε

Τα gaming είναι βαρύτερα και γενικά έχουν μικρότερο χρόνο μπαταρίας, πράγμα που μπορεί να μετράει ανάλογα με τον τρόπο δουλειάς σου. Τα gaming είναι πάνω από 2Kg, και έχουν και ογκώδες τροφοδοτικό που προσθέτει στο βάρος σε αντίθεση με τα καλά 14/15αρια που είναι κοντά στο 1.5Kg και τροφοδοτούνται από pack με usb-c. 

Αν δεν σε νοιάζει η φορητότητα τοτε είναι καλύτερα, αλλιώς μπορείς να πάρεις ένα premium laptop με καλή οθόνη, πλουσιο εξοπλισμό και μεγάλους χρόνους μπαταρίας, όπως πχ αυτό:

 https://www.skroutz.gr/s/23990536/Lenovo-ThinkPad-E14-Gen-2-Ryzen-7-4700U-16GB-1TB-Radeon-Graphics-Full-HD-Windows-10.html 

ή το αντίστοιχο σε 15'',

αλλιώς κάποιο Legion ή κάποιο HP OMEN είναι μια χαρά

Σε ευχαριστώ για το χρονο σου. Η αλήθεια ειναι οτι η φορητότητα δεν με νοιάζει, πιο πολύ να είναι ανθεκτικό.
Σχετικά με το Thinkpad, ειναι κλασικό μηχάνημα για developers, απλά στα τελευταία μοντέλα δεν ακούω τα καλύτερα για τα thermals, ειδικά αν συνδέσεις εξωτερική οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tmichelogiannakis είπε

Σε ευχαριστώ για το χρονο σου. Η αλήθεια ειναι οτι η φορητότητα δεν με νοιάζει, πιο πολύ να είναι ανθεκτικό.
Σχετικά με το Thinkpad, ειναι κλασικό μηχάνημα για developers, απλά στα τελευταία μοντέλα δεν ακούω τα καλύτερα για τα thermals, ειδικά αν συνδέσεις εξωτερική οθόνη.

αν δεν σε νοιαζει η φορητοτητα τοτε το legion ειναι πολυ τιμιο! 

Εγω ομως θα σου ελεγα να δεις και το HP OMEN 

αν τα δεις και τα δυο απο κοντα ... δεν υπαρχει συγκριση ... θα παρεις το HP με κλειστα τα ματια (σε αυτο το σημειο να σου πω οτι δεν ειμαι αντικειμενικος γιατι απλα το γουσταρω πολυ αυτο το laptop) 
https://www.plaisio.gr/gaming-zone/gaming-pcs/gaming-laptops/hp-omen-15-en0001nv-laptop-ryzen-7-4800h-16-gb-1-tb-gtx-1650-ti-4-gb-_3496163 με 1650ti 
https://www.skroutz.gr/s/24972895/HP-Omen-15-en0023dx-R7-4800H-16GB-1TB-GeForce-GTX-1660-Ti-FHD-W10.html με 1660ti 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα και το ΟΜΕΝ της ΗΡ με τον 4600H/4800Η, αφού δεν σε νοιάζει το βάρος. Στα Reviews έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις για τα thermals, τη σχεδίαση, και τις επιδόσεις του.

ΥΓ: μαζί με dskoul απαντήσαμε την ίδια στιγμή το ίδιο πράγμα... Και εμένα μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο.... αν και επειδή κινούμαι πολύ με προβληματίζει το έξτρα βάρος

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...