Προς το περιεχόμενο

Οθονη μεχρι 150€


spyros__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια! Οπως λεει και ο τιτλος ψαχνω οθονη για τον υπολογιστη μεχρι 150€. Μετα απο αναζητηση στο forum ειδα  την Dell S2318H που προτεινε ενα παιδι σε παρομοιο θεμα. Ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να προσθεσω λιγα παραπανω και να παω  στην LT24E390EW που εχετε πει καλα λογια, ή καποια αλλα samsung σε αυτη την κατηγορια.

 

Επεξ/σία από spyros__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Dell λόγω glossy 

Τις διαφορες glossy και matte, δεν τις ηξερα, τωρα τις κοιταω. Αυτο με το φως δεν πιστευω θα ειναι προβλημα καθως δεν κοιταει απευθειας σε παραθυρο. Το οτι οι matte ειναι πιο ξεκουραστες σε πολυωρη χρηση ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros__ είπε

Τις διαφορες glossy και matte, δεν τις ηξερα, τωρα τις κοιταω. Αυτο με το φως δεν πιστευω θα ειναι προβλημα καθως δεν κοιταει απευθειας σε παραθυρο. Το οτι οι matte ειναι πιο ξεκουραστες σε πολυωρη χρηση ισχυει;

Αν δεν εχεις παράθυρο δίπλα/πισω η λάμπα δεν κουράζει. 

Η διαφορά είναι ότι οι ματ έχουν ένα στρώμα φιλμ ενώ η glossy τίποτα. Είναι λογικό να 'κόβει" από το χρώμα. 

Είχα οθόνη DELL σειρά S (glossy) δίπλα σε σε DELL σειρά U (Matt) που θεωρείται πολύ ανώτερη σειρά (Uktrasharp) και η δεύτερη έδειχνε παλιά δίπλα της... 

Δεν ειναι όλες οι ματ το ίδιο όμως. Η Asus που έχω τώρα έχει ψιλό φιλμ (semi glossy) και αποδίδει το ίδιο καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παραθυρο ειναι πισω διαγωνια απο την οθονη (το κοιταω οταν κοιταω και την οθονη εννοω) στα 2 μετρα και το πολυφωτο λιγο πλαγια και λιγο πισω απο την οθονη. Θα εχω προβλημα; Η hp 24es που γραφουν μειωνει την αντανακλαση ειναι semi glossy; Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις και ευχαριστω για τον χρονο σου.

Επεξ/σία από spyros__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, spyros__ είπε

Το παραθυρο ειναι πισω διαγωνια απο την οθονη (το κοιταω οταν κοιταω και την οθονη εννοω) στα 2 μετρα και το πολυφωτο λιγο πλαγια και λιγο πισω απο την οθονη. Θα εχω προβλημα; Η hp 24es που γραφουν μειωνει την αντανακλαση ειναι semi glossy; Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις και ευχαριστω για τον χρονο σου.

Δεν ειναι σίγουρος, μπορείς να κάνεις δοκιμή με ένα κινητό βάλτο σε εκείνη την θέση και δες αν έχεις αντανάκλαση στην οθόνη (βάλε μια φωτογραφια να δείχνει η οτιδήποτε αρκεί να μην είναι κλειστό) 

Βέβαια αν το βλέπεις το παράθυρο λογικά θα έχεις πρόβλημα. 

Στα μάτια μου είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στα χρώματα που θα έβαζα στορυ η θα άλλαζα όλο το δωμάτιο για χάρη μιας glossy 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spyros__ είπε

Σε τερμα φωτεινοτητα εχει ελαχιστη αντανακλαση.

Η αντανάκλαση θα υπάρχει κυρίως όταν θα δείχνει σκοτεινά σημεία η μαύρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, spyros__ είπε

Ωραια, οποτε επιλεγω της dell αντι της hp, ετσι;

Αυτό δεν το ξερω. Και η hp δείχνει να είναι το ίδιο καλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Αυτό δεν το ξερω. Και η hp δείχνει να είναι το ίδιο καλή 

Θα πω σε dell τελικα. Κατι τελευταιο, η s2319h ειναι η πιο καινουργια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros__ είπε

Θα πω σε dell τελικα. Κατι τελευταιο, η s2319h ειναι η πιο καινουργια;

Νομιζω ναι. Ομως νομίζω δεν είναι glossy! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα αφου τις ειδα και τις δυο κατεληξα στην 27es. Της dell μου καθρεφτιζε ειναι η αληθεια στο καταστημα και θα την εχω σε χωρο αρκετα φωτεινο χωρο.  Επισης, τελικα η s2319h ειναι glossy (ιδια με την s2318h, οπως μου ειπε το παιδι στο καταστημα της dell). Acmilangr2 σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spyros__ είπε

Τελικα αφου τις ειδα και τις δυο κατεληξα στην 27es. Της dell μου καθρεφτιζε ειναι η αληθεια στο καταστημα και θα την εχω σε χωρο αρκετα φωτεινο χωρο.  Επισης, τελικα η s2319h ειναι glossy (ιδια με την s2318h, οπως μου ειπε το παιδι στο καταστημα της dell). Acmilangr2 σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

η 27ea εχει και ηχεια ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...