Προς το περιεχόμενο

Μία ασυνήθιστα “βαθιά” εγκοπή στην οθόνη φαίνεται να διαθέτει το πρωτότυπο του Google Pixel 3 XL


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο το οτι εχουν οι διαρροές μεχρι σημερα θα εχουμε μια συσκευή με notch και μια χωρίς οπότε θα τους καλύψει όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Άρα θα πρότεινες να πάει η κάμερα κάτω ή να μείνει επάνω και μετατεθεί το υπόλοιπο της οθόνης προς τα κάτω?


Αν υποθέσουμε ότι κάμερα είναι κάτω, τότε εύκολα μπορείς βγάζεις selfies τις τρίχες από την μύτη σου... ;)


Αν υποθέσουμε ότι η κάμερα μένει επάνω και όλη η οθόνη πάει κάτω, τότε μπορεί να έχεις θέμα με τον χειρισμό στην συσκευή.
Προσωπικά η default θέση του αντίχειρα μου, σε resting mode κάθετε στο "άδειο" κάτω μέρος της συσκευής, αν εκείνο ήταν οθόνη με content τότε ίσως να είχα ανεπιθύμητα πατήματα.
(Φυσικά και θα μπορούσαν να το λύσουν με κάποιο software αυτό αλλά ίσως να μην άξιζε να λυθεί το πρόβλημα αν μπορούσε να αποφευχθεί εντελώς, πραγματικά δεν ξέρω...)


Η Google δεν είναι καμιά τυχαία εταιρεία και αν σε κάτι την παραδέχομαι, όπως και την Apple φυσικά, είναι το user experience και το usability testing που έχουν.
Για παράδειγμα η Google έχει γράψεις σελίδες και σελίδες για το πως πρέπει να λειτουργεί ένα app ή ένα site.


Θέλω να πω ότι οι εταιρείες θα έχουν κάνει την έρευνα τους και κατέληξαν εκεί για κάποιο λόγο.
Ούτε εγώ προσωπικά είμαι fan του notch και για την ώρα δεν έχω κινητό με notch.
Αν γίνουν όλα έτσι.. ε τότε κάποια στιγμή αναπόφευκτα θα αποκτήσω. :P
Design matters.
 

Νομίζω ότι είναι σαφές τι προτιμώ. Λεπτά bezels και καθαρή σχεδίαση. Άπαξ και δεν μπορείς να γίνεις Apple και δεν μπορείς να αφαιρέσεις το κάτω πλαίσιο προσπάθησε να γίνεις Samsung η οποία θα αφαιρέσει το κάτω περιθώριο στο S10. Εάν δεν σου αρέσει το notch εξάλλου το να πάρεις κινητό με software notch δεν έχει νόημα. 

ΥΓ. Φαντάσου δηλαδή να σου άρεσαν τα notch διατριβή θα έγραφες 😉

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, coffeex said:

Όχι δεν κάνω λάθος.

Αν ψάξεις θα δεις ότι ακόμα και οι μεγαλύτεροι haters της Apple λένε σταματήστε την αντιγραφή και μάλλον εσύ δεν κατάλαβες το γιατί το κάνουν αυτό. 

Nαι κανεις.


Δεν χρειαζεται να ψαξω, δεν με ενδιαφερει τι λενε οι μεγαλυτεροι haters της Apple, η πραγματικοτητα τι λεει με ενδιαφερει. Η πραγματικοτητα λεει οτι το εκανε η essential και η Apple ακολουθησε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alelo είπε

απο το οτι εχουν οι διαρροές μεχρι σημερα θα εχουμε μια συσκευή με notch και μια χωρίς οπότε θα τους καλύψει όλους. 

με ιδια χαρακτηριστικα?Δυσκολο το βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια πολυ ουσιαστικη ερωτηση ειναι η εξης σε ολους ουσους λενε για αντιγραφες και οτι το android αντιγραφει την apple κτλ: ολες οι εταιριες που κατασκευαζουν κινητα με το ετσι θελω βγαζουν κινητα με NOTCH γιατι πιστευουν οτι αυτο θελει το κοινο λογω iphone Χ , εμεις σαν καταναλωτες που αγοραζουμε κινητο με βαση τα χαρακτηριστικα και οχι αμα εχει notch , τι θα πρεπει να κανουμε?να σταματατησουμε να αγοραζουμε κινητα επειδη τους κατεβηκε η φαινη ιδεα να βγαζουν ολοι κινητα με Notch?

 

δηλαδη αν ειναι δυνατον οτι σωνει και καλα ολοι γουσταρουμε το notch και ολοι θελουμε iphone και δε μπορυμε να το αποκτησουμε, σιγα βρε iphonakides που νομιζετε οτι ειστε η ελιτ και πασχιζουμε να σας φτασουμε, τι αλλο θα ακουσουμε σε αυτο το φορουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dancer είπε

μια πολυ ουσιαστικη ερωτηση ειναι η εξης σε ολους ουσους λενε για αντιγραφες και οτι το android αντιγραφει την apple κτλ: ολες οι εταιριες που κατασκευαζουν κινητα με το ετσι θελω βγαζουν κινητα με NOTCH γιατι πιστευουν οτι αυτο θελει το κοινο λογω iphone Χ , εμεις σαν καταναλωτες που αγοραζουμε κινητο με βαση τα χαρακτηριστικα και οχι αμα εχει notch , τι θα πρεπει να κανουμε?να σταματατησουμε να αγοραζουμε κινητα επειδη τους κατεβηκε η φαινη ιδεα να βγαζουν ολοι κινητα με Notch?

 

δηλαδη αν ειναι δυνατον οτι σωνει και καλα ολοι γουσταρουμε το notch και ολοι θελουμε iphone και δε μπορυμε να το αποκτησουμε, σιγα βρε iphonakides που νομιζετε οτι ειστε η ελιτ και πασχιζουμε να σας φτασουμε, τι αλλο θα ακουσουμε σε αυτο το φορουμ.

Αυτό που νομίζετε ότι νομίζουμε ότι είμαστε ελίτ να το κοιτάξετε.

 

14 ώρες πριν, strawman είπε

Δεν χρειαζεται να ψαξω, δεν με ενδιαφερει τι λενε οι μεγαλυτεροι haters της Apple, η πραγματικοτητα τι λεει με ενδιαφερει. Η πραγματικοτητα λεει οτι το εκανε η essential και η Apple ακολουθησε. 

Δεν έχω δει καμιά εταιρία όμως να βάζει το notch τύπου essential (δηλαδή μόνο κάμερα).

Όλες πηγαίνουν προς το notch του iphone, μερικές μάλιστα το πλασάρουν και σαν τέτοιο στις διαφημίσεις (xiaomi mi 8).

Παραδεχτείτε ότι η apple το έκανε καλύτερα επιτέλους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dancer είπε

μια πολυ ουσιαστικη ερωτηση ειναι η εξης σε ολους ουσους λενε για αντιγραφες και οτι το android αντιγραφει την apple κτλ: ολες οι εταιριες που κατασκευαζουν κινητα με το ετσι θελω βγαζουν κινητα με NOTCH γιατι πιστευουν οτι αυτο θελει το κοινο λογω iphone Χ , εμεις σαν καταναλωτες που αγοραζουμε κινητο με βαση τα χαρακτηριστικα και οχι αμα εχει notch , τι θα πρεπει να κανουμε?να σταματατησουμε να αγοραζουμε κινητα επειδη τους κατεβηκε η φαινη ιδεα να βγαζουν ολοι κινητα με Notch?

δηλαδη αν ειναι δυνατον οτι σωνει και καλα ολοι γουσταρουμε το notch και ολοι θελουμε iphone και δε μπορυμε να το αποκτησουμε, σιγα βρε iphonakides που νομιζετε οτι ειστε η ελιτ και πασχιζουμε να σας φτασουμε, τι αλλο θα ακουσουμε σε αυτο το φορουμ.

Ενώ εσείς που νομίζετε ότι είστε power users και πιο έξυπνοι απλά και μόνο επειδή έχετε Android είστε καλύτεροι....

 

ΥΓ: Σταματα να βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν....

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλαρώστε όλοι με το notch... πρώτον είναι ο πιο έξυπνός τρόπος να πουληθούν τηλέφωνα με μεγάλες ίντσες (marketing περισσότερο) σε μικρές διαστάσεις και δεύτερον ... πόσες εταιρίες κατασκεύαζουν ρε παιδιά οθόνες? 3-4 είναι ... η γραμμή παραγωγής τους τώρα αυτές βγαζει τώρα κυρίως για ναυαρχιδες ... αυτές θα βάλουν και οι πιο πολλές εταιρίες κινητών. Μια χαρά θα ζήσουμε με το notch δεν βλέπω γιατί τόσος ντόρος.

Και όπως και να έχει για τους apple fans/haters κτλ... το έβαλε πρώτη η essential :).

Και για να ξεκαθαρίσω δεν είμαι apple hater ουτε android fan ... μόνο την τσέπη μου κοιτάζω όπως έπρεπε να κάνουμε όλοι. Να τα βάλει φτηνά η apple να πάρουμε ... όπως σταμάτησα εδώ και χρόνια να παίρνω samsung για τον ίδιο λόγο. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Χαλαρώστε όλοι με το notch... πρώτον είναι ο πιο έξυπνός τρόπος να πουληθούν τηλέφωνα με μεγάλες ίντσες (marketing περισσότερο) σε μικρές διαστάσεις και δεύτερον ... πόσες εταιρίες κατασκεύαζουν ρε παιδιά οθόνες? 3-4 είναι ... η γραμμή παραγωγής τους τώρα αυτές βγαζει τώρα κυρίως για ναυαρχιδες ... αυτές θα βάλουν και οι πιο πολλές εταιρίες κινητών. Μια χαρά θα ζήσουμε με το notch δεν βλέπω γιατί τόσος ντόρος.

Και όπως και να έχει για τους apple fans/haters κτλ... το έβαλε πρώτη η essential :).

Και για να ξεκαθαρίσω δεν είμαι apple hater ουτε android fan ... μόνο την τσέπη μου κοιτάζω όπως έπρεπε να κάνουμε όλοι. Να τα βάλει φτηνά η apple να πάρουμε ... όπως σταμάτησα εδώ και χρόνια να παίρνω samsung για τον ίδιο λόγο. 

Κανείς δεν διαφωνεί ότι το notch το εβαλε πρώτη η essential. Όποιος όμως πιστεύει οτι θα το έβαζαν οι περισσότεροι κατασκευαστες αν δεν το έβαζε η apple, έχει ψευδαισθήσεις....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2018 στις 7:30 ΜΜ, strawman είπε

Nαι κανεις.


Δεν χρειαζεται να ψαξω, δεν με ενδιαφερει τι λενε οι μεγαλυτεροι haters της Apple, η πραγματικοτητα τι λεει με ενδιαφερει. Η πραγματικοτητα λεει οτι το εκανε η essential και η Apple ακολουθησε. 

Αφού δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω....

επίσης όταν λέω ότι όλοι θέλουν να γίνουν Apple στην θέση της Apple, δες αυτό που είναι και φρέσκο 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 9/6/2018 στις 7:49 ΜΜ, EuphangeL είπε

Οι androidάκηδες έχουν όχι απλά ξεφύγει, βρίσκονται σε τελική ευθεία απογείωσης για άλλους ουρανούς οτινανισμού.

Εντάξει, καταλαβαίνουμε όλοι οτι η καγκουριά ή/και η τσέπη σας δεν σας αφήνει να έχετε iPhone, αλλά πρέπει να σταματήσετε να πλάθεται έναν φανταστικό κόσμο στο μυαλό σας που επιβεβαιώνει αυτή την επιλογή σας ως την καλύτερη.

 

@Jimmy08 @greekfox1 εγω οτι βλεπω γραφω, τωρα αμα εμεις νομιζουμε καλυτερα να το κοιταξετε πρωτοι εσεις τι πιστευετε γτ εμεις δε νομιζουμε σιγουρα.

Επεξ/σία από dancer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dancer είπε

@Jimmy08 @greekfox1 εγω οτι βλεπω γραφω, τωρα αμα εμεις νομιζουμε καλυτερα να το κοιταξετε πρωτοι εσεις τι πιστευετε γτ εμεις δε νομιζουμε σιγουρα.

Έχω ένα καλό οφθαλμίατρο να στον συστήσω αν είναι γιατί βλέπεις ότι να ναι... Δεν ξέρω αν υπάρχει «ελιτισμός» από κάποιους apple fans, σίγουρα υπάρχουν και αυτοί, αλλα έχουμε πήξει από ξερόλες Android fans που νομίζουν ότι είναι κάποιοι απλά και μόνο επειδή έχουν Android. Θα τους βρεις σε κάθε σχετικό με την apple θέμα(ή και όχι) να κύρητουν το λόγο του ευαγελλιου για τη καλή και Αγία google vs της umbrella corporation Apple και το ποσο πρόβατα, χαζοί και ποζεραδες είμαστε όλοι εμείς που έχουμε iPhone..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekfox1 είπε

Έχω ένα καλό οφθαλμίατρο να στον συστήσω αν είναι γιατί βλέπεις ότι να ναι... Δεν ξέρω αν υπάρχει «ελιτισμός» από κάποιους apple fans, σίγουρα υπάρχουν και αυτοί, αλλα έχουμε πήξει από ξερόλες Android fans που νομίζουν ότι είναι κάποιοι απλά και μόνο επειδή έχουν Android. Θα τους βρεις σε κάθε σχετικό με την apple θέμα(ή και όχι) να κύρητουν το λόγο του ευαγελλιου για τη καλή και Αγία google vs της umbrella corporation Apple και το ποσο πρόβατα, χαζοί και ποζεραδες είμαστε όλοι εμείς που έχουμε iPhone..

μαλλον πηγαινε πρωτα να τον δεις εσυ γιατι εγω παραθετω αυτα που εγραψε μελος του φορουμ στο συγκεκριμενο θεμα και δεν αναφερομαι σε κατι αλλο οπως κανει εσυ, προσεξτε μην πεσετε εκει ψηλα που πετατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dancer είπε

μαλλον πηγαινε πρωτα να τον δεις εσυ γιατι εγω παραθετω αυτα που εγραψε μελος του φορουμ στο συγκεκριμενο θεμα και δεν αναφερομαι σε κατι αλλο οπως κανει εσυ, προσεξτε μην πεσετε εκει ψηλα που πετατε

Κανένα ελιτισμό δεν είχε το μέλος που σχολίασες, εσυ βλέπεις πράγματα που δεν υπάρχουν. Ξεκαβαλα το δικό σου καλάμι πρώτα πριν μιλήσεις για μένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...