Προς το περιεχόμενο

Παλιό τηλέφωνο


Gunix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεις σας.

Βρήκα ένα παλιό τηλέφωνο στην αποθήκη μου αλλά δεν ξέρω πως λέγεται.

Επίσης δεν μου δουλεύει. Σύνδεσα ένα καλώδιο τηλεφώνο με το καλώδιο του τηλεφώνου που είναι απάνω αλλά δεν κάνει θόρυβο. Υπάρχει κάποιος manual για το τηλέφωνο ή κάνα βίντεο πως να το φτιάξω?

https://postimg.cc/image/k56efsf5n/

https://postimg.cc/image/5lz9eijhn/

https://postimg.cc/image/n0jhm9tbv/

Επεξ/σία από Gunix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, mylo είπε

Μήπως να έλεγες και ποιο τηλέφωνο είναι ή να ανέβαζες μια φωτογραφία του με τα καλώδια για να μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος; 

Έχω τρεις συνδέσμους κάτω από κειμενο

Επεξ/σία από Gunix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πως έκανες την σύνδεση;;

Αν έχει δύο χάλκινα καλώδια, τα συνδέεις σε τηλεφωνικό φις με μια πρέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλλω να λειτουργήσει υπάρχει ασυμβατότητα του των προτοκολλων επικοινωνίας. Πλέον όλα τα τηλεφωνικά κέντρα είναι ψηφιακά οπότε δεν υπάρχει δυνατότητα να αναγνωρίσει τα σήματα που στελνει το τηλεφωνικό κέντρο στη συσκευή και αυτό να τα αναγνωρίσει. Γιαλισετο και βάλτο κάπου για στολίδι , η μόνη χρήση που μπορείς να του κάνεις. Το τηλέφωνό δεν είναι απλά ένα ακουστικό ένα μικροφωνο και ένα καλώδιο.. έχει και ένα κύκλωμα που μετατρεπει τον ήχο σε ηλεκτρικό σήμα μιας ορισμένης συχνοτητας και το αντιστροφο στην άλλη άκρη.. παίρνει το ηλεκτρικό σήμα και το μετατρέπει ξανά σε ήχο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, teddy71 είπε

Αμφιβάλλω να λειτουργήσει υπάρχει ασυμβατότητα του των προτοκολλων επικοινωνίας. Πλέον όλα τα τηλεφωνικά κέντρα είναι ψηφιακά οπότε δεν υπάρχει δυνατότητα να αναγνωρίσει τα σήματα που στελνει το τηλεφωνικό κέντρο στη συσκευή και αυτό να τα αναγνωρίσει. Γιαλισετο και βάλτο κάπου για στολίδι , η μόνη χρήση που μπορείς να του κάνεις. Το τηλέφωνό δεν είναι απλά ένα ακουστικό ένα μικροφωνο και ένα καλώδιο.. έχει και ένα κύκλωμα που μετατρεπει τον ήχο σε ηλεκτρικό σήμα μιας ορισμένης συχνοτητας και το αντιστροφο στην άλλη άκρη.. παίρνει το ηλεκτρικό σήμα και το μετατρέπει ξανά σε ήχο.

Καμία σχέση. Και το παλμικό και το τονικό σύστημα (που χρησιμοποιούν τα σύγχρονα τηλέφωνα) είναι αναλογικά. Ειδικά αν δεν έχει μετατροπή σε VoIP στο router και συνδέεται με τον πάροχο κατευθείαν, είναι πολύ πιθανό να αναγνωριστεί το σήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, cb_papi said:

Καμία σχέση. Και το παλμικό και το τονικό σύστημα (που χρησιμοποιούν τα σύγχρονα τηλέφωνα) είναι αναλογικά. Ειδικά αν δεν έχει μετατροπή σε VoIP στο router και συνδέεται με τον πάροχο κατευθείαν, είναι πολύ πιθανό να αναγνωριστεί το σήμα.

το σημα θα ερθει στο ακουστικο αλλα κληση δεν θα κανει ποτε.εδω σε voip δεν παιζει καν το παλμικο

10 hours ago, Gunix said:

Γεις σας.

Βρήκα ένα παλιό τηλέφωνο στην αποθήκη μου αλλά δεν ξέρω πως λέγεται.

Επίσης δεν μου δουλεύει. Σύνδεσα ένα καλώδιο τηλεφώνο με το καλώδιο του τηλεφώνου που είναι απάνω αλλά δεν κάνει θόρυβο. Υπάρχει κάποιος manual για το τηλέφωνο ή κάνα βίντεο πως να το φτιάξω?

https://postimg.cc/image/k56efsf5n/

https://postimg.cc/image/5lz9eijhn/

https://postimg.cc/image/n0jhm9tbv/

επισης οχι δεν βαζουμε τετοια τηλεφωνα πανω στις γραμμες ειδικα οταν υπαρχει adsl.πολλες απο αυτες να το πω με απλα λογια δημιουργουν προβληματα λογω  οτι για να παιξουν τραβανε ρευμα απο την γραμμη σαν να ειχες 2 3 σταθερες συσκευες πανω.μια γραμμη πχ δεν πρεπει να ξεπερασει τα 5 ren και μια τετοια μπορει να ειναι παραπανω απο 5 μονη της.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ringer_equivalence_number

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, poulinos είπε

το σημα θα ερθει στο ακουστικο αλλα κληση δεν θα κανει ποτε.εδω σε voip δεν παιζει καν το παλμικο

Γιατί δεν θα κάνει κλήση?

Επεξ/σία από Gunix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Gunix said:

Γιατί δεν θα κάνει κλήση?

γιατι αυτο το τηλεφωνο δεν μπορει να στειλει tone.

και επισης ουτε για εισερχομενες κλησεις ειναι καλο να το βαλεις για τον λογο που ανεφερα πιο πανω ειδικα οταν μιλαμε για adsl πανω στην γραμμη.κατα τα αλλα αν παιζει η συσκευη θα παιξει στα 2 μεσαια πινακια στο Rj11 κλιπ αφου κανονικα σε ολα τα πριζακια ειναι τερματισμενοι οι  2 μεσαιοι ακροδεκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

γιατι αυτο το τηλεφωνο δεν μπορει να στειλει tone.

 

το τηλέφωνο δεν μπορεί να λειτουργήσει τονικά αλλά το τηλεφωνικό κέντρο μπορεί να δεχθεί παλμικές κλήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/06/2018 at 13:31, nvel said:

το τηλέφωνο δεν μπορεί να λειτουργήσει τονικά αλλά το τηλεφωνικό κέντρο μπορεί να δεχθεί παλμικές κλήσεις

αν εχει τηλεφωνικο κεντρο τοτε  σιγουρα δεν εχει το θεμα με τα πολλα Ren διοτι οταν βαλεις τηλεφωνικο κεντρο πανω στην γραμμη η γραμμη βλεπει μονο το τηλεφωνικο κεντρο και οχι οτι ειναι μετα απο αυτο.απο εκει και περα να εχει τηλεφωνικο κεντρο και να βαλει πανω τετοια συσκευη ....(ακομα και αν παιζει ) ..... no comment.  και γενικα δεν βρισκω λογο να βαλει καποιος μια τετοια συσκευη στο σπιτι με σκοπο να την χρησιμοποιησει.για διακοσμητικο ναι για χρηση οχι.αν τωρα απλα θελει να δει αν λειτουργει τοτε ναι αν συνδεσει τα 2 καλωδια θα πρεπει να ακουσει τονο απλα δεν θα μπορεσει να παρει.αν τωρα με αυτο που γραφεις για το τηλεφωνικο κεντρο εννοεις το μηχανημα απο την πλευρα του παροχου ,οτι δεχεται το παλμικο ,τοτε εκει ειναι fifty fifty. .η tdm ναι μπορει αλλα σε voip ....no οσο ξερω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως τέτοιας τεχνολογίας τηλέφωνο υπάρχει στο σπίτι μιας θειάς, η οποία μάλιστα έχει και 30άρα ιντερνετ απο την cosmote. Λειτουργεί κανονικότατα και παίρνει και τηλέφωνο κανονικότατα. Μάλιστα ως δευτερη συσκευή έχει ένα τηλέφωνο τοιχου του ΟΤΕ (περιόδου 1960), το οποίο επισης λειτουργει κανονικά και ένα ασυρματο συγχρονο!!!!

Τωρα πως γινεται να λειτουργουν αυτά, δε το ξέρω. Ξέρει κανεις τι παιζει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/06/2018 at 14:14, nvel said:

ως τηλεφωνικό κέντρο εννοώ τα κέντρα των παρόχων και όχι τα ιδιωτικά τηλεφωνικά κέντρα

τελευταια φορα που δοκιμασα Pulse σε voip router δεν εκανε τιποτα.σε tdm ναι νομιζω παιζει ακομα αν δεν εχει κοπει πλεον αλλα σε voip δεν εκανε τιποτα.

On 11/06/2018 at 14:23, pontez2 said:

Ακριβως τέτοιας τεχνολογίας τηλέφωνο υπάρχει στο σπίτι μιας θειάς, η οποία μάλιστα έχει και 30άρα ιντερνετ απο την cosmote. Λειτουργεί κανονικότατα και παίρνει και τηλέφωνο κανονικότατα. Μάλιστα ως δευτερη συσκευή έχει ένα τηλέφωνο τοιχου του ΟΤΕ (περιόδου 1960), το οποίο επισης λειτουργει κανονικά και ένα ασυρματο συγχρονο!!!!

Τωρα πως γινεται να λειτουργουν αυτά, δε το ξέρω. Ξέρει κανεις τι παιζει?

και μετα ξεκινανε εχω το ταδε προβλημα εχω το αλλο προβλημα μα γιατι.και οταν τους λες οτι βγαλτε αυτες τις συσκευες απο πανω γκρινιαζουν κιολας.δεν συζητω που πολλα απο αυτα εχουν χοντρο καλωδιο και πρεπει να κανεις ματηση γιατι αλλιως δεν χωραει να μπει στο rj11. εχω voip σπιτι οποτε μπορω να δοκιμασω ενα σταθερο πανω στο voip (forthnet) να δω αν παιζει με pulse.Μπορω να το κανω δοκιμη και στην tdm.

εκτος αν εχει tdm η θεια σου.γιατι στο voip

https://www.voip-info.org/dial-pulse-to-touchtone-dtmf-...

Dial Pulse to Touchtone DTMF Converters. Many VOIP devices with FXS ports do not support traditional rotary dial phones. One possible solution (untested) is a ...etc etc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαζί σου. Το περίεργο ειναι οτι η θειά δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Παίρνει και δέχεται τα τηλεφωνάκια της (καλά το σπιτι της ειναι σα να μπαίνεις σε διαμέρισμα του 1960, μονο ο Κωσταντάρας λείπει απο εκεί) και έχει και το ταμπλετ για το ιντερνετ :P :P Μάλλον θα τη λυπήθηκε κανας Οτετζης υποθέτω και θα της έκανε καλή δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...