Προς το περιεχόμενο

Παλιό τηλέφωνο


Gunix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Τωρα πως γινεται να λειτουργουν αυτά, δε το ξέρω. Ξέρει κανεις τι παιζει?

λειτουργούν για τον απλούστατο λόγο του ότι η υιοθέτηση της τονικής αριθμοδότησης από τα τηλεφωνικά δίκτυα δεν συνεπαγόταν και την κατάργηση της παλμικής από τα κέντρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/06/2018 at 14:34, pontez2 said:

Mαζί σου. Το περίεργο ειναι οτι η θειά δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Παίρνει και δέχεται τα τηλεφωνάκια της (καλά το σπιτι της ειναι σα να μπαίνεις σε διαμέρισμα του 1960, μονο ο Κωσταντάρας λείπει απο εκεί) και έχει και το ταμπλετ για το ιντερνετ :P :P Μάλλον θα τη λυπήθηκε κανας Οτετζης υποθέτω και θα της έκανε καλή δουλειά.

μπορει να μην εχει voip  και σε tdm να αφηνουν να περασει το Pulse.

τωρα ποτε και αν θα το κοψει ο παροχος αυτη ειναι αλλη ιστορια.αν και καποια στιγμη ολα θα πανε voip:P

την λυπηθηκε ο οτετζης οταν του ειπε οτι δεν θελει να εχει voip και θα την εβαλε με κανα tdm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2018 στις 1:45 ΜΜ, Gunix είπε

Γεις σας.

Βρήκα ένα παλιό τηλέφωνο στην αποθήκη μου αλλά δεν ξέρω πως λέγεται.

Επίσης δεν μου δουλεύει. Σύνδεσα ένα καλώδιο τηλεφώνο με το καλώδιο του τηλεφώνου που είναι απάνω αλλά δεν κάνει θόρυβο. Υπάρχει κάποιος manual για το τηλέφωνο ή κάνα βίντεο πως να το φτιάξω?

https://postimg.cc/image/k56efsf5n/

https://postimg.cc/image/5lz9eijhn/

https://postimg.cc/image/n0jhm9tbv/

Δεν ξέρω αν καταφέρεις να το κάνεις να δουλέψει αλλά σίγουρα δεν το πετάς και δεν το δίνεις!!!!!!!! 

Είναι ρετρό τηλέφωνο αξίας! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα βακελιτικό τηλέφωνο τοίχου του '50 πλήρως λειτουργικό και σε χρήση (θέλω ακόμα και τα vintage μηχανήματά μου να λειτουργούν και να μην είναι απλά ντεκόρ) χωρίς κανένα πρόβλημα στις κλήσεις ή στις ιντερνετικές μου συνδέσεις (surfing, streaming, nova on demand, κλπ όλα άψογα), εδώ και πάνω από 10 χρόνια

Μοναδικό του πρόβλημα το redial και οι μνήμες (που δεν έχει :) ) και άρα είναι αρκετά κουραστικό να ξαναπαίρνεις τα 10 νούμερα ενός τηλεφώνου με τον περιστροφικό επιλογέα (αν και ο ήχος αυτού του "δίσκου" είναι τέλειος, γι' αυτούς που έχουν τις σχετικές αναμνήσεις βέβαια ;) )

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2018 στις 2:34 ΜΜ, kallair είπε

εγω θα σου προτεινα να το πουλησεις για αντικα.. και με τα λεφτα που θα σου δωσουν θα παρεις κανα φυσιολογικο ασυρματο.

Με τίποτα. 😀😉😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως παιρνεις το νουμερο με αυτό? δε βλεπω καντραν. Ένα άλλο παλιο που ειχα καποτε ειχε μια χειροκινητη μανιβελα, δε ξερω τι ακριβως εκανε.

Στις ‎11‎/‎6‎/‎2018 στις 2:34 ΜΜ, kallair είπε

εγω θα σου προτεινα να το πουλησεις για αντικα..

Ασφαλως πολλοι συλλεκτες θα το ηθελαν, και πόσο λες να πιανει?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rus είπε

Πως παιρνεις το νουμερο με αυτό? δε βλεπω καντραν. Ένα άλλο παλιο που ειχα καποτε ειχε μια χειροκινητη μανιβελα, δε ξερω τι ακριβως εκανε.

έχει επιλογέα, όσα είχαν δυναμό συνδεόντουσαν σε χειροκίνητα κέντρα όπου ζητούσες από την τηλεφωνήτρια να σε συνδέσει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Μα έχει μπροστά τον περιστροφικό επιλογέα

Σωστα, δε το προσεξα. Καθρεφτίζεται το παραθυρο στο μόνιτορ μου, είναι και στο σκουρο... τη πατησα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, rus είπε

Πως παιρνεις το νουμερο με αυτό? δε βλεπω καντραν. Ένα άλλο παλιο που ειχα καποτε ειχε μια χειροκινητη μανιβελα, δε ξερω τι ακριβως εκανε.

Ασφαλως πολλοι συλλεκτες θα το ηθελαν, και πόσο λες να πιανει?

https://www.ebay.com.au/itm/Antique-Draw-Tring-Sound-Old-Times-Vintage-Wooden-Brass-Telephone-Gift-Item/253265030724?hash=item3af7c5ae44:g:YgkAAOSwQupXUozU

 

ενδεικτικη τιμη. μπορει να πιασει κ περισσοτερα αν του κανει μια "συντηρηση" κ βελτιωθει η κατασταση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχαμε και εμείς ένα τέτοιο τηλέφωνο. Το συγκεκριμένο του TS πολύ δύσκολα θα το αγοράσει κάποιος πάνω από 10-20 ευρώ. Και λέω και πολλά.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kallair είπε

https://www.ebay.com.au/itm/Antique-Draw-Tring-Sound-Old-Times-Vintage-Wooden-Brass-Telephone-Gift-Item/253265030724?hash=item3af7c5ae44:g:YgkAAOSwQupXUozU

ενδεικτικη τιμη. μπορει να πιασει κ περισσοτερα αν του κανει μια "συντηρηση" κ βελτιωθει η κατασταση του.

αυτό δεν είναι αντίκα αλλά replica

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Gunix είπε

received_10212474404675834.jpeg

received_10212474405515855.jpeg

Αυτό το χαρτάκι που ειναι αναμεσα στους κυλινδρους (πυκνωτες ειναι;), τι ειναι; γραφει πουθενα καποιο μοντελο για να δουμε ποσο περιπου πουλιουνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...