Προς το περιεχόμενο

Το νέο laptop MateBook D της Huawei είναι ένα anti-MacBook με AMD Ryzen


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gnsX είπε

Μια απ τα ίδια για  tonymac,iatkos,ideneb κτλ.

Σοβαρό κοινό δε σε θεωρώ, τουλάχιστον όχι σε σημείο που μπορείς να το λες για άλλους, άσχετο το θέμα hackintosh

Για σένα οι DJ's ίσως δεν αποτελούν σοβαρό κοινό, τώρα όμως μιλάμε για την apple. Και για αυτή αποτελούν μεγάλο κομμάτι εσόδων. 

Υ.γ. Το χακιντος αναφέρθηκε για να καταλάβεις ότι μιλάω εκ πείρας στο λειτουργικό και δεν πήρα Mac επειδή αυτό κάνουν οι DJ's.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τουλάχιστον αυτό και αν διακρίνω καλά στην φωτογραφία ΕΧΕΙ usb-A και HDMI.. Φτάσαμε τα αυτονόητα να τα διερευνούμε αν υπάρχουν.. Σημεία των καιρών.

Τα άλλα που δεν έχουν σήμερα το 2018 usb-a/hdmi και θέλουν να αποκαλούνται και "pro" αλλά πρέπει να ψάχνεις αντάπτορες να κάνεις τη δουλειά σου ακόμα και για ένα φλασάκι με.. ξεπερνάει σαν "λογική"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, djdidi είπε

Για σένα οι DJ's ίσως δεν αποτελούν σοβαρό κοινό, τώρα όμως μιλάμε για την apple. Και για αυτή αποτελούν μεγάλο κομμάτι εσόδων. 

Υ.γ. Το χακιντος αναφέρθηκε για να καταλάβεις ότι μιλάω εκ πείρας στο λειτουργικό και δεν πήρα Mac επειδή αυτό κάνουν οι DJ's.

Κατάλαβα.

Αντέδρασα υπερβολικά και σόρρυ για πριν.

Σαν κάτοχος MacBook ξέρω πολύ καλά  τι σταθερότητα προσφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, keysmith είπε

Τουλάχιστον αυτό και αν διακρίνω καλά στην φωτογραφία ΕΧΕΙ usb-A και HDMI.. Φτάσαμε τα αυτονόητα να τα διερευνούμε αν υπάρχουν.. Σημεία των καιρών.

Τα άλλα που δεν έχουν σήμερα το 2018 usb-a/hdmi και θέλουν να αποκαλούνται και "pro" αλλά πρέπει να ψάχνεις αντάπτορες να κάνεις τη δουλειά σου ακόμα και για ένα φλασάκι με.. ξεπερνάει σαν "λογική"..

Κοιτα σε αυτο διαφωνω.. αν οι μεγαλες εταιριες δεν τραβηξουν μπροστα δεν θα ακολουθησει κανεις... με λιγα λογια αν θελουμε μια θυρα για ολες τις χρησεις σε μερικα χρονια να γινει mainstream καποιος θα πρεπει να μας σπρωξει προς τα εκει και η απλ ειναι πολυ καλη σε αυτο..

Αγγουρι για τους τωρινους χρηστες mac αλλα νομιζω στη τελικη ποιο πολυ καλο θα κανει....αλλιως θα συνεχισουμε να εχουμε 500 τυπους καλωδιων και ανταπτορες και πρωτοκολλα κλπ για το οτιδιποτε...

Επεξ/σία από cpgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, cpgr είπε

Κοιτα σε αυτο διαφωνω.. αν οι μεγαλες εταιριες δεν τραβηξουν μπροστα δεν θα ακολουθησει κανεις... με λιγα λογια αν θελουμε μια θυρα για ολες τις χρησεις σε μερικα χρονια να γινει mainstream καποιος θα πρεπει να μας σπρωξει προς τα εκει και η απλ ειναι πολυ καλη σε αυτο..

Αγγουρι για τους τωρινους χρηστες mac αλλα νομιζω στη τελικη ποιο πολυ καλο θα κανει....αλλιως θα συνεχισουμε να εχουμε 500 τυπους καλωδιων και ανταπτορες και πρωτοκολλα κλπ για το οτιδιποτε...

το πρώτο usb (type A, usb-1) ήθελε να πετύχει αυτό που λες. Ένα καλώδιο/πρωτόκολλο για όλα.

Δεν τα κατάφερε αν και συμμάζεψε την κατάσταση (εξαφάνισε την σειριακή, παράλληλη, ps/2). Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν το κατάφερε και θα προκύπτουν πάντα νέοι (γιατί το usb πχ δεν πιάνει το hdmi και όταν το πιάσει δεν θα το πιάνει στην νέα ανάλυση 8k).  Προσωπικά δεν πιστεύω ότι στην πράξη ήμαστε κοντά στην εποχή του ενός καλωδίου (τα έχω ξανακούσει αυτά από το 1989 που ασχολούμαι με η/υ) 

Το usb-c δεν είναι πρωτόκολλο, είναι θύρα. Δεν νομίζω ότι έρχεται σε σύγκρουση με την usb-a και δεν πιστεύω ότι μπορεί να την αντικασταστήσει (ούτε χρειάζεται, όχι άμεσα).  Είναι τόσο πολλές οι συσκευές εκεί έξω με type-a που δεν αλλάξει σύντομα το βύσμα. Ακόμα και τα κινητά που έχουν type-c ο φορτιστής τους είναι type-A  (το καλώδιο είναι από την μία πλευρά type-c). Με άλλα λόγια αν ποτέ εξαφανιστεί το type-α θα είναι μετά από πολλά χρόνια και σίγουρα η εποχή του δεν είναι σήμερα. Να σου θυμήσου ούτε το θαυματουργό micro usb, mini usb και άλλα εκθρόνισαν το type-A που επιβιώνει σε usb-1, usb-2, usb-3, usb-3.1 πρωτόκολλα ενώ οι αντικαταστάτες του όχι! Υπάρχει καλός λόγος που ζει το type-a και πιστεύω θα συνεχίσει (αξιοπιστία ο κύριος). 

Επίσης μην "επενδύεις" στην αφοσίωση της να το εξαφανίσει η apple. Εχει πολλές φορές προσπαθίσει να γίνει "μοναδική" και πρωτοπόρα. Αυτή έχει κάνει διάφορα με θαυματουργές θύρες (όλες οι "μεταξωτές κορδέλες" βύσματα/πρωτόκολλα που είχαν τα apple) που τους "αφοσιώθηκε" και απλά κρέμασε τους πελάτες της που επένδυσαν σε αυτές (είχαν μικρή ποικιλία, πανάκριβες τιμές για πλεονεκτήματα που τελικά δεν είδαν στην πράξη). Και να την τώρα με "ανοικτό" (ευτυχώς) πρότυπο να είναι υπερασπιστής της.. (που το κάνει για άλλο λόγο, πρώτα θα βάλει μία, μετά καμία, το cloud θέλει και για να πετύχει αυτό θα σου "σπάσει" την συνδεσιμότητα αν ρωτάς εμένα)

Πάρα πολύς κόσμος ΔΕΝ θα πάρει αηδίες laptop χωρίς usb-a σήμερα και όσοι το πάρουν οι μισοί θα το μετανιώσουν είτε το παραδεχθούν είτε όχι (για καντιλιάζουν σε κάθε ευκαιρία που θα προσπαθούν να συνδέσουν κάτι και δεν θα γίνεται απλά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, djdidi είπε

Αυτό ακριβώς εννοώ. Τα κοριτσάκια που θέλουν MacBook για να ανεβάζουν στορι στο ινσταγκραμ με μια κούπα καφέ από δίπλα δεν αποτελούν σοβαρό κοινό για μένα. Σοβαρό κοινό αποτελεί ο επαγγελματίας ήχου ή εικόνας. Εδώ και 10 χρόνια έκανα την μετάβαση στο digital DJing και αφού έχω δοκιμάσει ότι πιο high end σε windows laptop (XPS,Allienware,Rog) δεν μπορώ να προτείνω τίποτα πέρα από MacOs. 

Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου μέχρι στο σημείο που προτείνεις το macbook για επαγγελματική χρήση. Λόγω που όλα τα υποσυστήματα είναι κολλημένα στο logicboard και της πολιτικής του σέρβις στην apple θεωρώ πως είναι το χειρότερο laptop για επαγγελματική χρήση. Σε περίπτωση που χαλάσει η flash ή ram την έκατσε ο επαγγελματίας χρήστης που δεν μπορεί να έχει άμεση πρόσβαση σε ανταλλακτικά, επισκευή ή ακόμα και σε apple care.

Από προσωπική πρόσφατη εμπειρία μου με macbook pro 8.2 ο μόνος τρόπος να το bootαρω και να δουλέψω όταν ξαφνικά μου χτύπησε το discreet gpu ήταν με windows 10 χωρίς να εγκαταστήσω gpu drivers. Δουλεύω traktor με την S4 mk2 και την ίδια εμπειρία είχα στα windows 10. Στα 1803 δουλεύει μέχρι και το usb hotplug. Βέβαια μέσα στο ρεπό μου κατάφερα να κάνω disable την radeon σε φρέσκια εγκατάσταση el capitan. Δεν κατάφερα να δουλέψει το high sierra.

Πάντως ενώ μου έχει κάνει απόσβεση το macbook που χρησιμοποιούσα δεν κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου να αγοράσω το τελευταίο pro με TB για τους λόγους που αναφέρονται πιο πάνω. 

Πήρα το 15 XPS με touch το δούλεψα για λίγο σαν dual boot win10pro/hackintosh χωρίς να μου χαλάσει χατίρι και πλέον το δουλεύω με ubuntu kvm vfio win10/macOs σαν proof of concept. I have never been happier with an appliance.

Όσα αφορούν το Matebook εχω να δηλώσω πως αν έχει Dpc latency κάτω από 100μs και τιμή 700-900 θεωρώ πως είναι μια τίμια αγορά για τα χαρακτηριστικά του. Hopefully σε κάποια φάση θα δουλέψει και το vega8 σε hackintosh.

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, keysmith είπε

το πρώτο usb (type A, usb-1) ήθελε να πετύχει αυτό που λες. Ένα καλώδιο/πρωτόκολλο για όλα.

Δεν τα κατάφερε αν και συμμάζεψε την κατάσταση (εξαφάνισε την σειριακή, παράλληλη, ps/2). Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν το κατάφερε και θα προκύπτουν πάντα νέοι (γιατί το usb πχ δεν πιάνει το hdmi και όταν το πιάσει δεν θα το πιάνει στην νέα ανάλυση 8k).  Προσωπικά δεν πιστεύω ότι στην πράξη ήμαστε κοντά στην εποχή του ενός καλωδίου (τα έχω ξανακούσει αυτά από το 1989 που ασχολούμαι με η/υ) 

Το usb-c δεν είναι πρωτόκολλο, είναι θύρα. Δεν νομίζω ότι έρχεται σε σύγκρουση με την usb-a και δεν πιστεύω ότι μπορεί να την αντικασταστήσει (ούτε χρειάζεται, όχι άμεσα).  Είναι τόσο πολλές οι συσκευές εκεί έξω με type-a που δεν αλλάξει σύντομα το βύσμα. Ακόμα και τα κινητά που έχουν type-c ο φορτιστής τους είναι type-A  (το καλώδιο είναι από την μία πλευρά type-c). Με άλλα λόγια αν ποτέ εξαφανιστεί το type-α θα είναι μετά από πολλά χρόνια και σίγουρα η εποχή του δεν είναι σήμερα. Να σου θυμήσου ούτε το θαυματουργό micro usb, mini usb και άλλα εκθρόνισαν το type-A που επιβιώνει σε usb-1, usb-2, usb-3, usb-3.1 πρωτόκολλα ενώ οι αντικαταστάτες του όχι! Υπάρχει καλός λόγος που ζει το type-a και πιστεύω θα συνεχίσει (αξιοπιστία ο κύριος). 

Επίσης μην "επενδύεις" στην αφοσίωση της να το εξαφανίσει η apple. Εχει πολλές φορές προσπαθίσει να γίνει "μοναδική" και πρωτοπόρα. Αυτή έχει κάνει διάφορα με θαυματουργές θύρες (όλες οι "μεταξωτές κορδέλες" βύσματα/πρωτόκολλα που είχαν τα apple) που τους "αφοσιώθηκε" και απλά κρέμασε τους πελάτες της που επένδυσαν σε αυτές (είχαν μικρή ποικιλία, πανάκριβες τιμές για πλεονεκτήματα που τελικά δεν είδαν στην πράξη). Και να την τώρα με "ανοικτό" (ευτυχώς) πρότυπο να είναι υπερασπιστής της.. (που το κάνει για άλλο λόγο, πρώτα θα βάλει μία, μετά καμία, το cloud θέλει και για να πετύχει αυτό θα σου "σπάσει" την συνδεσιμότητα αν ρωτάς εμένα)

Πάρα πολύς κόσμος ΔΕΝ θα πάρει αηδίες laptop χωρίς usb-a σήμερα και όσοι το πάρουν οι μισοί θα το μετανιώσουν είτε το παραδεχθούν είτε όχι (για καντιλιάζουν σε κάθε ευκαιρία 

Όταν θα παμε σε cloud computing και θα κουβαλαμε μια οθονη μαζι μας αντι για λαπτοπ , ναι προς το παρων δε προκειτε να αγορασει κανεις λαπτοπ χωρις εστω και μια θυρα για τα βασικα..(Δε ξερω ποσο ευχαριστημενοι εμειναν αυτοι που αγορασαν mac12 ως το βασικο τους λαπτοπ)

Το type a εμεινε γιατι ηταν απο το πρωτο και οισυσκευες που στηριχτηκαν πανω σε αυτο απειρες...ναι δυσκολα θα εξαφανιστει ακομη και σε μια 10ετια αλλα το type c θα κυριαρχησει λογω απλοτητας και ευκολιας χρησης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, keysmith είπε

το πρώτο usb (type A, usb-1) ήθελε να πετύχει αυτό που λες. Ένα καλώδιο/πρωτόκολλο για όλα.

Δεν τα κατάφερε αν και συμμάζεψε την κατάσταση (εξαφάνισε την σειριακή, παράλληλη, ps/2). Υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν το κατάφερε και θα προκύπτουν πάντα νέοι (γιατί το usb πχ δεν πιάνει το hdmi και όταν το πιάσει δεν θα το πιάνει στην νέα ανάλυση 8k).  Προσωπικά δεν πιστεύω ότι στην πράξη ήμαστε κοντά στην εποχή του ενός καλωδίου (τα έχω ξανακούσει αυτά από το 1989 που ασχολούμαι με η/υ) 

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι κάνεις πολύ μεγάλο λάθος!

Καταρχάς, έχει εσφαλμένη εικόνα. Δεν έχουν όλα τα κινητά usb-a σε usb-c. Το Pixel, ας πούμε, έχει κλασικό usb-c σε usb-c. Υπό κανονικές συνθήκες, αυτό θα μου ήταν μεγάλος μπελάς. Επειδή, όμως, έχω το MBP 2016 για μένα αυτό είναι πολύ θετικό! Με τον ίδιο φορτιστή φορτίζω laptop και κινητό, με το ίδιο καλώδιο συνδέω laptop και κινητό και μπορώ να φορτίσει οποιοδήποτε από τα δύο από την μπαταρία του άλλου.

Το usb-c έχει όλα τα φόντα να γίνει το ένα και μοναδικό καλώδιο: μπορείς να φορτίσεις οποιαδήποτε συσκευή, μπορείς να συνδέσεις περιφερειακά με μεγάλες ανάγκες ταχύτητας (πχ., SSD ή οθόνες), το έχουν σιγά-σιγά όλα τα νέα κινητά και όλα τα νέα laptops (τουλάχιστον μία θύρα με δυνατότητα φόρτισης). Με ένα usb-c μπορείς να συνδέσεις εξωτερικό dock και παράλληλα να φορτίζεις το laptop σου και να ταυτόχρονα να έχεις συνδεδεμένες πολλαπλές συσκευές (πχ., το πολύ καλό dock της Dell για το XPS).

Πίστεψέ με, έχω δεκάδες λόγους να σιχτιρίζω το MBP 2016, αλλά το ότι έχει μόνο USB-C θύρες δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα και, ιδίως από τότε που πήρα και το Pixel, με βολεύει πάρα πολύ που έχουν κινητό και laptop που μπορούν να φορτίζουν και να συνδέονται με τα ίδια πράγματα.

Δε θα υπάρξει ποτέ το απόλυτο καλώδιο που θα καλύψει τα πάντα. Σίγουρα θα υπάρχουν πάντα οι εξεικευμένες ανάγκες που θα απαιτούν κάτι διαφορετικό. Αλλά σίγουρα είναι ένα τεράστιο βήμα μπροστά και μακάρι να το ενσωματώνουν οι κατασκευαστές και να κυκλοφορούν πολλά περισσότερα περιφερειακά με usb-c. Έχει τη δυνατότητα να καταργήσει τα δεκάδες διαφορετικά βύσματα φορτιστών laptop, τα περισσότερα βύσματα video κλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liberostelios είπε

...! Με τον ίδιο φορτιστή φορτίζω laptop και κινητό, με το ίδιο καλώδιο συνδέω laptop και κινητό και μπορώ να φορτίσει οποιοδήποτε από τα δύο από την μπαταρία του άλλου.

.

Φορτιζεται το macpro απο το κινητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, keysmith είπε

Τουλάχιστον αυτό και αν διακρίνω καλά στην φωτογραφία ΕΧΕΙ usb-A και HDMI.. Φτάσαμε τα αυτονόητα να τα διερευνούμε αν υπάρχουν.. Σημεία των καιρών.

 

Θα προτιμουσα να μην ειχε HDMI και να έδινε μια ακομα USB-C (προφανως thunderbolt). Καλυτερη, βολικοτερη, πολλαπλών χρήσεων θυρα. Πλεον και οι οθονες της προκοπης με USB-C ερχονται.

Επεξ/σία από Alphaleader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, djdidi είπε

Αστείος τουλάχιστον. Αν ποτέ "χορεύεις"  600 άτομα και σου πετάξει blue screen το windows λαπτοπακι σου έλα να ξανασυζητήσουμε. Σημειωτέον χρησιμοποιώ Hackintosh από εποχές που ο tonymac ήταν blog. 

Εντάξει σε εμάς τα λένε kernel panics και κατα καιρούς έχω φάει στην μάπα διάφορα όπως να μην μπουτάρει από τον εσωτερικό SSD, να κάνει throttling το laptop επειδή είχε ανεβάσει το Σιπιγιου 90 βαθμούς κλπ. Με το Fujitsu Amilo P...κάτι με τον Core 2 Duo 8+++ και WIndows 7 στον 1 χρόνο που το δούλεψα καθημερινά ποτέ δεν κόλλησε στην ώρα της δουλειάς. Σε καμία περίπτωση δεν καταλήγω πως το Amilo ήταν καλύτερο από το Macbook αλλά θεωρώ πως τα περισσότερα προβλήματα είναι στο να σου κάτσουν. 

ΥΓ. Όσοι φίλοι μουσικοί χρησιμοποιούν Macbook την ώρα της δουλειάς πάντα έχουν μαζί τους και ένα δεύτερο boot drive σε USB από CCC σε περίπτωση που δεν ξεκινάει ο εσωτερικός.

Οπότε ας μην το θεοποιούμε το προϊόν που είναι από μια μάρκα σαν την loui vuitton που βγάζει λαπτοπ. Απλά τυγχάνει να έχει καλύτερο support από audio/midi accessories, και να κάνει update πολύ καλύτερα από τα windows (Όλες τις version).

4 ώρες πριν, gnsX είπε

Το σοβαρό κοινό.....ο dj

Τραβάς κανένα ζόρι αγόρι. Ας γινόσουν κι εσύ να πληρωνόσουν 35-1000€ το τρίωρο και ας μην είχες Macbook. 

Επεξ/σία από Xzidique
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυθος τα macbook ειναι σταθεροτατα.  

 

Macbook σταθερο σε 10 προγραμματα που ειναι χρονια παρεα και σωστα το λετε . Windows σταθερο σε industrials pc και στο 90% της αγορας .    Το δυσκολο ειναι να ρυθμησεις ενα pc στα μετρα του προγραμματος που δουλευεις και να μην πεσεις στην παγιδα να εγκαταστησεις 100 προγραμματα μαζι επειδη ... γινεται . 

Επισης ενα macbook εχει ενα setup δοκιμασμενο για εκατομμυρια πωλησεις. Τι συγκρινετε το 1 τρενο σε ραγες με χιλιαδες αυτοκινητα στο δρομο.     Αγοραστικο κοινο 5% και 95% .   Τωρα αν ειναι σταθερο το safari .... με 2000€ λαπτοπ ... ειναι και το παλιο μου κινητο 3 ετιας που δεν εχει σβησει ποτε. Κανενα προβλημα αλλα μην προτεινετε ποτε σε καποιον ενα macbook για autocad παραδειγμα  .  Επισης τα windows καλυπτουν 25 χρονων προγραμματα και χικιαδες drivers ειναι λογικο να κολλανε οταν βαζετε και ενα ποντικι των 2 € πανω τους 15 χρονων.     Επισης αναβαθμηση 0 πια με 2000€ αξια μην το συγκρινετε με λαπτοπ 400€ που ειναι και πιο δυνατο σε ... δυναμη στην τελικη.  

Οι κλωνοι των macbook ειναι γελοια κατηγορια που παντα θα μοιαζουν καραγκιοζακια μπροστα σε μια retina 4k . Ασε που ειναι ακριβα σε σχεση με ενα macbook . " Κοιτα γλυτωσα 700€ και εχω ενα laptop των 500 σε αλουμινοχαρτο μεσα! Yes!!" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...