Προς το περιεχόμενο

Problhma me ton Kernel 2.6.1


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έχω σκοπό να το δοκιμάσω και το grub. Τελικά έλυσα το πρόβλημά μου.

Αφενώς μέν, δεν είχα βάλει υποστήριξη στον kernel για τον controller IDE της μητρικής μου αλλά και είχα κάνει disable τον "RAID" controller (PDC202076) και ήταν όλες οι ρυθμίσεις λάθος στο lilo.conf. Ευτυχώς τώρα όλα εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αξιοπιστία, κάτι που το λίλο δεν προσφέρει. Ενώ είναι πολύ καλύτερα γραμμένο, δεν είναι καθόλου σταθερό και πολύ buggy.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να το αναλύσεις αυτό λίγο καλύτερα;

 

Προσωπικά βλέπω άλλα θετικά στο grub, όπως το επιτόπου command line editing. Για αξιοπιστία όμως δεν μπορώ να πω, μιας και ούτε o grub ούτε ο lilo μου έχουν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα που να μην οφείλεται σε λανθασμένες ρυθμίσεις. (Όχι, το όριο των 1024 κυλίνδρων δεν ήταν bug του lilo, είναι λάθος της αρχιτεκτονικής x86).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

file mou apoiko, to thema einai omws oti to grub den empaine pote s'auth thn loupa logw toy lathous ths arxitektonikhs kai auto diaxwrizei to aksiopisto programma apo to anaksiopisto. To grub einai polu kalitera stimeno, to mono toy "arnitiko" einai to kako configuration. To lilo exei polu pio aplopoihmeno configuration kai polu anwtero apo apopsh sylogistikhs. Variemai na thn ksana kanw authn thn sizitish, exw dei apeira topics kai gi'auto na odigoudai se flames. Opws kai sto thema twn distros telika kai stous boot managers einai thema protimishs. Egw eimai grub user kai to thewrw anwtero, enas lilo user thewrei to lilo anwtero.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...