Προς το περιεχόμενο

Κλασσικά public


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα ονλαιν παραγγελία μια τηλεόραση Sony μεσημέρι Κυριακής. Κόστος 500 με δώρο 5τη εγγύηση. Όταν ήμουν στο καλάθι του σαιτ έδειχνε και την τβ και την επέκταση στην τιμή 500.

 

Χθες μεσημέρι μου ήρθε επιβεβαίωση να περάσω να τη πάρω. Η εγγύηση χρεωθηκε επιπλεον. 

Πλέον την βγάλανε από τις περισσότερες mid budget tv. 

 Επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν για λάθος κοστολόγηση και καθυστερημένη ανανέωση σελίδας. 

Μπορώ να κάνω κάτι πρακτικά πέρα από αρνητική αξιολόγηση?? (και που να κάνω αρνητική αξιολόγηση τους έχουν βγάλει από σκρουτζ) 

Μάλλον τρώω το άκυρο μου και κάθομαι ε? 

Επεξ/σία από rudigarcia222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα εκανες ηδη μια αρνητικη κριτικη με αυτο σου το μηνυμα.

Πρακτικα βεβαια, οταν παραγγελνουμε κατι ηλεκτρονικα, κατα τη διαρκεια των αργιων ειναι φυσικο επομενο να υπαρχουν και ορισμενα πρακτικα και παλι οπως και πραγματικα, ενδεχομενα πανω στα οποια μπορει να πεσουμε. Πχ ,εξαντληση αποθεματος, ληξη προσφορων κτλ.

Επεξ/σία από 29gk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 29gk είπε

Μα εκανες ηδη μια αρνητικη κριτικη με αυτο σου το μηνυμα.

Πρακτικα βεβαια, οταν παραγγελνουμε κατι ηλεκτρονικα, κατα τη διαρκεια των αργιων ειναι φυσικο επομενο να υπαρχουν και ορισμενα πρακτικα και παλι οπως και πραγματικα, ενδεχομενα πανω στα οποια μπορει να πεσουμε. Πχ ,εξαντληση αποθεματος, ληξη προσφορων κτλ.

"Εξαντληση αποθεματος" την περιμένω μόνο απο μαγαζάκια (και μόνο στην Ελλάδα γιατί ποτέ δεν μου συμβαίνει απο αγορές στο εξωτερικό ενώ στην Ελλάδα συχνά). Κάθε φορά που κάνεις αγορά ένα προϊόν, η ποσότητα του μειώνεται στην βάση δεδομένων, τόσο απλά. Μέχρι να παει 0 και να δείξει "Μη διαθέσιμο" στον πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xrhstosiak είπε

το εμαιλ της online παραγγελιας σου

τι εγραφε μέσα;

στο  μειλ χρεωθηκε στο σαιτ οχι

17 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Αναλογα και τι ελεγε η εγγυηση .Αν αξιζε το κοπο

5ετη κλασσικη απλη/ακομα ισχυει αλλα πλεον μονο για τα πολυ ακριβα μοντελα οταν παρηγγειλα ηταν και για τα midrange

 

20 λεπτά πριν, 29gk είπε

Πρακτικα βεβαια, οταν παραγγελνουμε κατι ηλεκτρονικα, κατα τη διαρκεια των αργιων ειναι φυσικο επομενο να υπαρχουν και ορισμενα πρακτικα και παλι οπως και πραγματικα, ενδεχομενα πανω στα οποια μπορει να πεσουμε. Πχ ,εξαντληση αποθεματος, ληξη προσφορων κτλ.

αυτο ειναι αλλα ενταξει τζαμπα με ξεσηκωσαν/ειναι και μεγαλη εταιρεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

στο  μειλ χρεωθηκε στο σαιτ οχι

5ετη κλασσικη απλη/ακομα ισχυει αλλα πλεον μονο για τα πολυ ακριβα μοντελα οταν παρηγγειλα ηταν και για τα midrange

αυτο ειναι αλλα ενταξει τζαμπα με ξεσηκωσαν/ειναι και μεγαλη εταιρεια

ακυρωσε το 500 ευρω για μια ΤΒ ειναι περουρια πλεον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

"Εξαντληση αποθεματος" την περιμένω μόνο απο μαγαζάκια (και μόνο στην Ελλάδα γιατί ποτέ δεν μου συμβαίνει απο αγορές στο εξωτερικό ενώ στην Ελλάδα συχνά). Κάθε φορά που κάνεις αγορά ένα προϊόν, η ποσότητα του μειώνεται στην βάση δεδομένων, τόσο απλά. Μέχρι να παει 0 και να δείξει "Μη διαθέσιμο" στον πελάτη.

Οι "αγορες του εξωτερικου" εχουν τα ιδια προβληματα ρευστοτητας με τα μαγαζακια στην Ελλαδα; Μηπως εχουν και το ιδιο μεγεθος πελατολογιου; Οικονομικων δεδομενων των πελατων τους;

Καλα τα αναθεματα και οι γενικευσεις, αλλα να γνωριζουμε λιγο και το που βρισκομαστε. Και φυσικα, ο καθενας απο εμας, εχει πλεον την δυνατοτητα να αγοραζει απο οπου θελει. Με τα συν και τα κατα φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειχες πληρωσει με πιστωτικη κατευθειαν ή το εβαλες να πληρωθει στην παραλαβη; Γιατι αν εκανες το πρωτο φανταζομαι λιγο δυσκολο να κανουν πισω(οχι οτι δεν το εχουν κανει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 29gk είπε

Οι "αγορες του εξωτερικου" εχουν τα ιδια προβληματα ρευστοτητας με τα μαγαζακια στην Ελλαδα; Μηπως εχουν και το ιδιο μεγεθος πελατολογιου; Οικονομικων δεδομενων των πελατων τους;

Καλα τα αναθεματα και οι γενικευσεις, αλλα να γνωριζουμε λιγο και το που βρισκομαστε. Και φυσικα, ο καθενας απο εμας, εχει πλεον την δυνατοτητα να αγοραζει απο οπου θελει. Με τα συν και τα κατα φυσικα.

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες από τα γραφόμενά μου? Ας έχουν και στοκ 1 τεμάχιο οι άνθρωποι, δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα όμως είναι οτι δεν επίτηδες (ναι επίτηδες, το ξέρω καλά) δεν ενημερώνεται η βάση δεδομενων αυτόματα ώστε να δείχνει μετά στο site 0 τεμάχια. Τόσο περίπλοκα το έγραψα στην αρχή? Επίσης, προσωπικά μέχρι τώρα από τα Public συγκεκριμένα δεν έχω κάποιο θέμα (αν και έχω αγοράσει ελάχιστες φορές απο εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα μου είχε τύχει όταν μια συγκεκριμένη τράπεζα είχε 20% επιστροφή στα λαπτοπ, μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία, να χάσουν το λαπτοπ που είχα παραγγείλει. Απ ότι μου λεγαν πηγε στο κατάστημα που ζήτησα να το παραλάβω, αλλά απο εκει χάθηκε... Τελικά το βρήκαν αφού πέρασε η προθεσμία της προσφοράς... Φυσικα έκανα παράπονα, με πήραν τηλ και μου είπαν οτι θα μου καναν αυτοι την έκπτωση, αλλά μου την είχε βαρέσει τόσο που τελικά δεν πήγα καν να το πάρω. Αν αυτοί δεν καίγονται για τα 600 ευρώ που θα τους έδινα, δεν καίγομαι ούτε εγώ να τους τα δώσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά  τότε έκανες λάθος που ακύρωσες την παραγγελία εφόσον βέβαια την προπλήρωσες (πχ με κάρτα) 

Γιατί δεν πρόκειται για εξάντληση των αποθεμάτων αλλά για αλλαγή στην πολιτική (να μην δίνουν άλλο 5 έτη εγγύηση δωρεάν) 

 

Όταν αγόρασες την τηλεόραση ειναι σαν να υπέργραψες συμβόλαιο η υπογραφή σου ήταν τα λεφτά που τους έδωσες (δική σου κίνηση αποδοχής του συμβολαίου) και τα οποία δέχτηκαν να πάρουν και δεν στα επέστρεψαν (δική τους κίνηση αποδοχής συμβολαίου). 

Το αν αλλάξανε μετέπειτα την πολιτική τους ή αν σου δώσανε outdated όρους συμβολαίου (που αναφέρουν 5ετή εγγύηση δώρο) ειναι δικό τους πρόβλημα όχι δικό σου.

Η δωρεάν 5ετή εγγύηση ειναι απαιτητό σου δικαίωμα.

Όλα αυτά εφόσον πλήρωσες γιατί αν δεν πλήρωσες η παραγγελία (και άρα το νοητό συμβόλαιο) παραμένει ανοιχτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...