Προς το περιεχόμενο

Redmi 5 32gb


Stamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Σκοπεύω να πάρω το εν λόγω κινητό το οποίο το βλέπω σαν vfm. Βασικά θέλω να αλλάξω το lenovo a7000 που έχω και τα κύρια προβλήματα που είχα με αυτό και θέλω να αποφύγω είναι:
1. Πολύ λίγος εσωτερικός χώρος (τα συστημικά με το ζόρι είναι εκεί μέσα)
2. Κολλήματα (και ειδικά σε κάποιες φάσεις του στυλ πατάμε γράμμα στο πληκτρολόγιο και το δείχνει μετά απο 4-5 δευτερόλεπτα).

Τι έχετε να πείτε για αυτό το xiaomi?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μέτριο με αρκετά low end χαρακτηριστικά. Μπορείς να βρεις και καλύτερα κατα την ταπεινή μου άποψη. Το budget που διαθετεις ειναι μεχρι 120-130 ευρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 150 maximum θα έλεγα. Πάντως γενικά δεν το συγκρίνω με άλλα, το συγκρίνω με αυτό που έχω καθαρά. Αν δεν κόλλαγε τόσο το χαζο lenovo, θα το κρατούσα ακόμα, δεν με ενοχλεί σε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΤΕ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 3 ΣΥΣΚΕΥΕΣ. ΕΙΧΑ Lenovo K3 note πηγα σε Lenovo zuk z2 απο κει μετα σε Xiaomi redmi note 4x (64GB) και πλεον ειμαι κατοχος Mi note 3. Το πιο κοντινό σε εμφανιση απο αυτα με το Κ3 (που εχει  ιδιο σχεδιασμο με το Α7000 σου) ηταν το  Redmi note 4. Αλλα με πολυ καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη κάμερα. Τώρα το redmi 5 που κοιτας εχει μέτριο επεξεργαστη αμα θελεις τοσο πολυ αυτη τη σχεδιαση προτιμησε το redmi 5 plus λογω καλυτερου επεξεργαστη και καλυτερου κινητου συνολικα(με χειροτερη καμερα ομως απο το redmi note 4).Tέλος παιζει και το MIA1 με stock android που εχει παρει πολυ καλα σχόλια με την εκδοση 32 GB να παιζει και αυτη κοντα στα 150 αλλα εχει υψηλο δείκτη SAR αν τα κοιτας αυτα. Εν κατακλειδη σου προτείνω πρώτα να δεις  Redmi note 4 , μετα redmi 5 plus και τελος ΜΙΑ1.Τωρα αν δε σε καλυψει κανενα απο αυτα πας και παιρνεις αυτο που ηθελες εξαρχης. Απλα ειδα το ποστ και ειπα να σου δωσω τα φωτα μου πανω στο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, johny_geo είπε

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΤΕ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 3 ΣΥΣΚΕΥΕΣ. ΕΙΧΑ Lenovo K3 note πηγα σε Lenovo zuk z2 απο κει μετα σε Xiaomi redmi note 4x (64GB) και πλεον ειμαι κατοχος Mi note 3. Το πιο κοντινό σε εμφανιση απο αυτα με το Κ3 (που εχει  ιδιο σχεδιασμο με το Α7000 σου) ηταν το  Redmi note 4. Αλλα με πολυ καλύτερες επιδόσεις και καλύτερη κάμερα. Τώρα το redmi 5 που κοιτας εχει μέτριο επεξεργαστη αμα θελεις τοσο πολυ αυτη τη σχεδιαση προτιμησε το redmi 5 plus λογω καλυτερου επεξεργαστη και καλυτερου κινητου συνολικα(με χειροτερη καμερα ομως απο το redmi note 4).Tέλος παιζει και το MIA1 με stock android που εχει παρει πολυ καλα σχόλια με την εκδοση 32 GB να παιζει και αυτη κοντα στα 150 αλλα εχει υψηλο δείκτη SAR αν τα κοιτας αυτα. Εν κατακλειδη σου προτείνω πρώτα να δεις  Redmi note 4 , μετα redmi 5 plus και τελος ΜΙΑ1.Τωρα αν δε σε καλυψει κανενα απο αυτα πας και παιρνεις αυτο που ηθελες εξαρχης. Απλα ειδα το ποστ και ειπα να σου δωσω τα φωτα μου πανω στο θεμα.

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε καταρχήν! Όντως είμαι τυχερός εφόσον ήσουν σε παρόμοια κατάσταση. Αυτό με τον επεξεργαστή το εμπέδωσα (θα το βάλω υπο σκέψην). Να κάνω μια απλή ερωτησούλα. Η κάμερα/φωτογραφίες λοιπόν του redmi 5 είναι έστω ίδια με αυτού που έχω ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα στην καμερα των κινητων εχουν να κανουν με το aperture (οσο μικροτερο ειναι τοσο καλυτερη η καμερα).
σκεψου λοιπον πως το δικο σου ειναι 8MP με aperture 2.2 , to  redmi 5 εχει και αυτο 2.2 aperture με 12MP . Πραγμα που σημαινει οτι εχει μεν περισσοτερα Megapixel αλλα δεν θα δεις τραγικη διαφορα μεταξυ τους.Ιδια με του redmi 5 καμερα εχει το redmi 5 plus που σου ανεφερα πιο πανω πως δεν εχει τοσο καλή καμερα. To redmi note 4 εχει aperture 2.0 με 13 MP κατι που σημαινει οτι ειναι καλυτερα απο των redmi 5 αλλα όχι η καλυτερή καμερα που θα βρεις. Ωστοσο ειναι πολυ καλη σε καλο φωτισμο - σε κακο φωτισμο οχι και τοσο.Tελος το Μia1 εχει 2 καμερες για portrait mode (εστιαση σε αντικειμενα) και οπτικο ζουμ Χ2 αλλα οχι τόσο καλή μπαταρια σε σχεση με τα αλλα 2. Γενικα αν σε νιαζει η μπαταρια κοιτας το ΝΟΤΕ 4 αν σε νοιαζει καμερα κοιτας Μia1 αν σε νοιαζει design και μεγαλη οθόνη κοιτας redmi 5 plus.Ελπίζω να σε κάλυψα

Ξέχασα να αναφέρω και το καινουργιο Redmi S2 που είναι ενας συνδιασμος του Μia1 με το redmi 5 plus που ίσως να σε καλύψει έστω και αν έχει design iphoneX
https://www.bestprice.gr/item/2155340131/xiaomi-redmi-s2-32gb.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψες τέλεια! Γενικά εγώ στην ουσία ήθελα ένα refresh στο κίνητο που ήδη έχω και όντως στο redmi 5/plus μου αρέσει και το design. Φωτογραφίες με ενδιαφέρει να είναι αξιοπρεπείς. Για πιο σημαντικά γεγονότα/καταστάσεις χρησιμοποιώ την φωτογραφική μου που είναι πολύ καλή. Θα ρίξω μια ματιά σίγουρα και στο s2 να το δω κι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά πήρα το redmi 5 plus. Ωστόσο ανακάλυψα λίγο αργά (σήμερα παρέλαβα) κάτι που δεν είχα καταλάβει :(

Οτι αμα χρησιμοποιώ και 2η sim, δεν έχω sd κάρτα...

Μάλλον με βλέπω να κάνω εγχειρήσεις και να κολλάω την 2η sim στην sd...

Επεξ/σία από Stamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
1 λεπτό πριν, divo είπε

υπαρχει λύση. τουλάχιστον εγώ αυτήν έκανα στο δικό μου redmi note 4. χωρίς επικίνδυνες εγχειρίσεις. Δεν ξερω μονο αν υπαρχει για αυτο που εχεις.

Βασικά δεν μου χρειάστηκε καθόλου η sd ευτυχώς γιατί τελικά ο χώρος του τηλεφώνου μου φτάνει και μου περισσεύει. Πάντως θα ήθελα πολύ να μου πεις την λύση σου, είμαι περίεργος (μόνο μη μου πεις για αυτά τα adaptorακια που τα κωτσάρεις απ'έξω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...