Προς το περιεχόμενο

Μετοχές


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφερει να ρωτησω για λογαριασμο μιας μικρης εταιριας.
Εχουν χαθει τα έγγραφα μετοχων(παλαιά) απο μετοχές που είχαν σε μια άλλη εταιρία.
Μην το ψαχνεται το τι και πως. Χαθηκαν; Υπεξαιρεση; Απλα υπηρχαν μετοχες, και τωρα δεν υπαρχουν τα εγγραφα.
Η εταιρια δεν ειναι εισηγμενη στο ΧΑΑ, και το λεω γιατι ισως ειναι διαφορετικος ο χειρισμος.
Αρα γινεται αναζητηση για μετοχες μιας εταιριας, που εχουν χαθει/απωλεσθει/whatever.
Η ερωτηση ειναι: υπαρχουν καπου, πιθανως σε καποιον δημοσιο φορεα, αντιγραφα των μετοχων; Πως μπορει να γινει μια αναζητηση με καποιο τροπο; Αν χασει καποιος τα εγγραφα, παει και τελειωσε;
Οτι γνωριζεται σχετικα, θα με βοηθουσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός διαχειρίζεται το χαρτοφυλάκιο της εταιρείας βρε αδερφέ? Ηλεκτρονικά πρέπει να το ψάξουν με όποιον διατηρεί το χαρτοφυλάκιο (άλλη εταιρεία?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Stamer είπε

Ποιός διαχειρίζεται το χαρτοφυλάκιο της εταιρείας βρε αδερφέ? Ηλεκτρονικά πρέπει να το ψάξουν με όποιον διατηρεί το χαρτοφυλάκιο (άλλη εταιρεία?)

 

Οταν λες ηλεκτρονικα να το ψαξουν, πως γινεται;

Η εταιρια ειπε σε πρωτη φαση, οτι πρεπει να ψαχτει μεσω Τραπεζας Ελλαδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι να το ψάξουν οι ίδιοι ηλεκτρονικά. Πρέπει να ξεκινήσουν από το ποιός είναι υπεύθυνος για τα διαδικαστικά των μετοχών τους. Κάποιος λογιστής ενδεχομένως? Πολύ τυφλοσούρτι μου ακούγεται η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Diskimpex είπε

Οι μετοχες ειναι περιουσια.Καπου θα φαινονται και απο το ΑΦΜ εφορια.

Το θέμα ειναι ότι δεν εμποδίζει κάτι στον κλέψαντα/ευρώντα να τις πουλήσει (πράγμα που μπορεί ήδη να έχει συμβεί) και άντε να βγάλεις άκρη ποιος ειναι ο πραγματικός δικαιούχος... 

Δεν ειναι καν στο ΧΑΑ οπότε δεν ξέρω τι διαδικασία μπορεί να έχει το Υ.Ο ...  ίσως με την βοήθεια της εταιρίας στην οποία ανήκουν οι μετοχές να βρεθεί άκρη και να τις "σφραγίσουν" ως άκυρες εκδίδοντας νεες αντίστοιχης αξίας αλλά δεν ξέρω τι να σου πω δεν είμαι ειδικός αλλά με τα λίγα που έχω υπόψιν μου δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος :P 

Αυτό δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο όμως γιαυτό καλή τύχη!! 
 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός χρηματιστηρίου είναι συνήθως ονομαστικές οι μετοχές.Σε κάθε περίπτωση γράφει το καταστατικό της εταιρίας.Περισσότερα σε δικηγόρο που ασχολείται με θέματα επιχειρήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...