Προς το περιεχόμενο

Κακοποίηση ή Υπερευαισθησία;


Έλεος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μία φίλη. Ας πούμε την Χάιδω, 26 χρονών.

Η Χάιδω λοιπόν έχει ένα αφεντικό, ας πούμε τον κύριο Σπουργίτη, πατημένα 60 και φημισμένα καλό και αποτελεσματικό στην δουλειά του. Αυτή δείχνει οτί θέλει να μάθει απο αυτόν, και αυτός της έχει ιδιαίτερη "πατρική" συμπάθεια (δεν είχε ποτέ παιδιά ο ίδιος μιας και ανήπαντρος), και δείχνει οτί νοιάζεται ειλικρινά για την σταδιοδρομία της στη δουλειά.

Παρόλαυτα ο κύριος Σπουργίτης είναι περίπτωση ανθρώπου με έντονο ταμπεραμέντο πολλές φορές εκρηκτικό. Πολλές φορές θα της φωνάξει για κάτι που δεν κάνει σωστά, αλλά κάποιες άλλες θα της φωνάξει χωρίς να φταίει απαραίτητα σε κάτι.

Ενώ αναγνωρίζει τις καλές του προθέσεις, η Χάιδω νιώθει ότι αδικείται και για την ακρίβεια θεωρεί ότι υπόκειται σε κακοποίηση.

Θα χαρακτηρίζατε τη συμπεριφορά του κύριου Σπουργίτη ως λεκτική βία, bullying, και κακοποίηση ή θα λέγατε ότι ο κόσμος είναι σκληρός και πρόκειται περί μιας γενικής υπερευαισθησίας των νέων καλοθρεμένων γενιών (millenials);

Μιλάμε για μία περίπτωση  καταπιεστή και καταπιεσμένου , θύτη και θύματος, με το ένα άτομο να βρίσκεται σε θέση ισχύος (οικονομικά, επαγγελματικά, θεσμικά, ηλικιακά) και το άλλο να στέκεται ανίσχυρα και απροστάτευτα σε θέση αδυναμίας; Ή μήπως για μία γενιά η οποία δεν έχει μάθει να έρχεται αντιμέτωπη με τη ζωή, με τρόπο που να διαμοφώνεται και να σκληραγωγείται απο αυτήν, και αντιθέτως επικαλείται τα διακαιώματά της και πετάει τις ευθύνες της στην βαρβαρότητα του κόσμου;

 

Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα και καταστάσεις είναι συμπτωματική. :P

Επεξ/σία από Έλεος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι όπως το είπες, θύτης και θύμα, καταπιεστής και καταπιεσμένος, τα υπόλοιπα είναι βλακώδεις εκφράσεις που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τις πράξεις.

Και συγνώμη κιολας με όλο αυτό το παραμύθι, ποια millenials και μαλακίες. Είμαστε εμείς καλοθρεμένοι που δεν μπορούμε να βρούμε δουλειά και δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα και οι μεγαλύτεροι που οδήγησαν την χώρα εδώ, την οδήγησαν επειδή δούλεψαν και πάλεψαν πολύ; Μα σοβαρά τώρα; Ποιος είναι καλοθρεμένος; Εγώ που είμαι 20 και δεν μπορώ να βρω δουλειά ή ο άλλος που ειναι 50 και 60 και έζησε το μεγάλο φαγοπότι;

Πες στην φίλη σου να είναι τυπική στην δουλειά της, με απόλυτο επαγγελματισμό και μην ανέχεται τέτοιες συμπεριφορές, δεν δικαιολογούνται για κανέναν λόγο. 

Επεξ/σία από flienky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, flienky said:

 

Και συγνώμη κιολας με όλο αυτό το παραμύθι, ποια millenials και μαλακίες. Είμαστε εμείς millenials που δεν μπορούμε να βρούμε δουλειά και δεν έχουμε στον ήλιο μοίρα και οι μεγαλύτεροι που οδήγησαν την χώρα εδώ, την οδήγησαν επειδή δούλεψαν και πάλεψαν πολύ; Μα σοβαρά τώρα; Ποιος είναι καλοθρεμένος; Εγώ που είμαι 20 ή ο άλλος που ειναι 50 και 60 και έζησε το μεγάλο φαγοπότι;

 

Ακριβώς αυτό, με πρόλαβες!

Η καραμέλα περί καλοαναθρεμένων millennials πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. Είμαστε η γενιά που τα πιο παραγωγικά μας χρόνια τα ζούμε σε μια κρίση που δεν δημιουργήσαμε οι ίδιοι. Είμαστε η γενιά που βγήκε στην αγορά εργασίας στην χειρότερη περίοδο και έπρεπε να παλέψει πολύ περισσότερο ακόμα και για μια θέση των 400 ευρώ. Με λίγα λόγια, είμαστε η γενιά της επιβίωσης...

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...