Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γείτονα (λούκια εφάπτονται στον τοίχο μου)


IRADev

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Γνωρίζω ότι αυτο το θέμα θα έπρεπε να το συζητήσω με έναν μηχανικό ή δικηγόρο, απλά, κουβέντα (κουτσομπολιό) να γίνεται .. να μαθαίνουν και οι νέοι :D

 

Λοιπόν, το οικόπεδο μου είναι δίπλα-δίπλα με του γείτονα. Το μισό μου σπίτι εφάπτεται στο δικό του και στο άλλο μισό έχει την αυλή του.

Ο γείτονας τοποθέτησε λούκια στη γωνία μεταξύ του σπιτιού και της αυλής του, τα οποία όμως εφάπτονται στον δικό μου τοίχο (απο ένα σημείο και μετά στηρίζεται μόνο στον τοίχο μου)... ώς αποτέλεσμα να έχω υγρασία. Αν δεν υπήρχε φόβος μη πέσει το σπίτι και με πλακώσει με τις πράξεις του, δε θα μ' ένοιαζε καθόλου.

Αναρωτίεμαι λοιπόν αν είναι νόμιμο αυτό που έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεσοτοιχίες είναι περίπου 40 με 50 πόντους διπλές, 20-25 πόντοι είναι ο δικος σου τοιχος και 20-25 ποντοι είναι του δίπλα, Με λίγα λόγια υπάρχουν δύο τοίχοι ο δικός σου και ο δικός του

Για να ακουμπήσει στη μεσοτοιχία λοιπόν το οτιδήποτε πρέπει να έχει σηκώσει δικό του τοίχο.

.

Ελπιζω να κατάλαβες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Οι μεσοτοιχίες είναι περίπου 40 με 50 πόντους διπλές, 20-25 πόντοι είναι ο δικος σου τοιχος και 20-25 ποντοι είναι του δίπλα, Με λίγα λόγια υπάρχουν δύο τοίχοι ο δικός σου και ο δικός του

Για να ακουμπήσει στη μεσοτοιχία λοιπόν το οτιδήποτε πρέπει να έχει σηκώσει δικό του τοίχο.

.

Ελπιζω να κατάλαβες.

Σωστά δεν είναι μεσοτοιχία μιας και αυτός δεν έχει σηκώσει τοίχο, μόνο οριζόντια βρίσκει στον τοίχο του. Όταν κατεβαίνει το λούκι ακουμπάει μόνο στον δικό μου τοίχο.

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nipoa είπε

να κανω μια ασχετη ερωτηση

ποση υγρασια δλδ βγαινει στο σπιτι απο το λουκι που ειναι εξω? τοσο πολυ?

Το πρόβλημα στον τοίχο είναι εμφανές απο την άλλη μεριά του τοίχου (δηλαδή απο τη δική μου), στο σημείο που είναι περασμένο το λούκι έχει πέσει σοβάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλα τοσο ευκολα ? ποσο νερο δλδ πεφτει σε αυτο το λουκι? ολη μερα? το λουκι ειναι απο υλικο που προστατευει υποτιθεται. εχω λουκι εξωτερικα και εγω και δεν εχω δει κατι τετοιο? θα παιζει ρολο και η υγρασια της περιοχης? δε ξερω μου φαινεται περιεργο.. οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Του το έχεις πει ότι υπάρχει πρόβλημα υγρασίας?

Θα μπορούσε να τον καλέσει στο Ινσομνια για να λύσουν τις διάφορες τους 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς την περίπτωσή σου, μόνο στο περίπου, αλλά μου φαίνεται αδύνατον να βγαίνει τόση υγρασία από ένα λούκι το οποίο μαζεύει τα νερά της βροχής. Δεν γίνεται να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα μόνο και μόνο από το νερό που διέρχεται μέσα σε ένα πλαστικό λούκι και αυτό μόνο όταν βρέχει. Τώρα τι εικάζω εγώ, είτε υπάρχει τρύπα ή ρωγμή στο λούκι που δεν έγινε αντιληπτή και όποτε βρέχει το νερό εξέρχεται από το λούκι και έρχεται σε επαφή με τον τοίχο σου, είτε υπάρχει άλλου είδους κακοτεχνία στον τοίχο.

Σε κάθε περίπτωση, απαγορεύεται να περάσει το λούκι από τον δικό σου τοίχο, πρέπει να το ξηλώσει και να το περάσει μόνο από την δική του ιδιοκτησία, οπότε ξεκινάμε πρώτα από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς την περίπτωσή σου, μόνο στο περίπου, αλλά μου φαίνεται αδύνατον να βγαίνει τόση υγρασία από ένα λούκι το οποίο μαζεύει τα νερά της βροχής. Δεν γίνεται να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα μόνο και μόνο από το νερό που διέρχεται μέσα σε ένα πλαστικό λούκι και αυτό μόνο όταν βρέχει. Τώρα τι εικάζω εγώ, είτε υπάρχει τρύπα ή ρωγμή στο λούκι που δεν έγινε αντιληπτή και όποτε βρέχει το νερό εξέρχεται από το λούκι και έρχεται σε επαφή με τον τοίχο σου, είτε υπάρχει άλλου είδους κακοτεχνία στον τοίχο.

Σε κάθε περίπτωση, απαγορεύεται να περάσει το λούκι από τον δικό σου τοίχο, πρέπει να το ξηλώσει και να το περάσει μόνο από την δική του ιδιοκτησία, οπότε ξεκινάμε πρώτα από εκεί.

Αυτό ακριβώς ειχε συμβεί σε μένα σε σπίτι που έμενα .Το λούκι που κατέβαζε τα νερά απο τη ταράτσα μας τρύπησε - σάπισε στο πίσω μέρος που εφάπτονταν με τον τοίχο με αποτέλεσμα μέχρι να καταλάβουμε τι συμβαίνει να γεμίσει ο τοίχος υγρασία και μάλιστα ήταν η κρεβατοκάμαρα του σπιτιού .Το επισκεύασε άμεσα ο ιδιοκτήτης άλλα μεχρι να φύγει η μυρουδιά της μούχλας υποφέραμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...