Προς το περιεχόμενο

Eπιδιόρθωση σπασμένου δoντιού.


Anuminas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφαγα μια βούτα και έπεσα με τα μούτρα σπάζοντας ευτυχώς ένα μόνο μπροστινό δόντι,  περιπου το ένα τέταρτο αυτού.

Nnp5ebW.jpg

 

Ποσα λεφτά θα κοστίσει αυτο; φτιάχνεται σε ένα ραντεβού με τον οδοντιατρο;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιαχνεται, περιπου 50-60-70-80 προφανως σε ενα ραντεβου..

βαζουν ρυτινη  , απλα πρεπει να ειναι "μαγκας" ο γιατρος να ταιριαξει το χρωμα..

προσεξε ομως, επειδη ειναι τα μπροστινα δοντια ειναι και τα πιο ευθραυστα σε στιγμες να ξανασπασουν επειδη ειναι τα "κοπτικα" .. λογικα πας για ρητινη, σας αυτη που βαζουν στα σφραγισματα, οι αλλες λυσεις ειναι ακριβοτερες και "καλυτερες" αλλα αν προσεχεις δεν θα χεις θεμα.. πχ δεν ξανατρως ηλιοσπορους κλπ και προσεχεις πως τρως, να μην "σερνεις" πχ το σαντουιτσ με τα δοντια σου τα μπροστινα..

ειμαι παθων κι εγω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μικρο το κομματι που εσπασε οποτε πας για ανασυσταση.Δεν ειναι κατι δυσκολο και αν ο γιατρος δεν ειναι της σειρας θα το φιαξει και δεν θα φαινεται τπτ.Το θεμα ειναι να κανει καλη δουλεια και να κρατησει χρονια.Εμενα ειχε σπασει το μισο και ειχε κρατησει μια 5αετια και μετα εβαλα θηκη αναγκαστικα.Φιλος που του ειχε σπασει οσο εσενα του εκανε ανασυσταση και το εχει ετσι 30 χρονια χωρις να παθει το παραμικρο.Τιμες δεν ξερω γτ πανε και χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H ανασύσταση τι ακριβώς κάνει; χτίζεται το δόντι απο μόνο του; ρητινη χρησιμοποιείται;

Επισης σχετικά με τις τιμές τι τιμές παιζουν για καθε δοντι με ρυτινη ή πορσελάνη; Γιατι πχ για πορσελάνη σε ένα βλέπω 200 ευρω το δοντι (80 για ρητινη), αλλου 280 (και 90-120 για ρητινη)  και αλλου 500 ευρώ το δοντι. Ρωτώ γιατι πέρα απο το σπασμενο μαλλον θα κλεισω και δυο κενα, τώρα ευκαιρια ειναι.

Μενω εξω απο Θεσσαλονικη και εχω ενα οδοντιοατρειο απέναντι αλλα φοβάμαι μη ειναι φαρμακειο, δηλάδη αν πάω Θεσσαλονικη να ειναι φθηνοτερα. Οπως να χει θα παω εως Παρασκευή ή απο Δευτέρα. να δω τι θα προτεινει και ο οδοντιατρος.

Επεξ/σία από Anuminas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anuminas είπε

H ανασύσταση τι ακριβώς κάνει; χτίζεται το δόντι απο μόνο του; ρητινη χρησιμοποιείται;

Επισης σχετικά με τις τιμές τι τιμές παιζουν για καθε δοντι με ρυτινη ή πορσελάνη; Γιατι πχ για πορσελάνη σε ένα βλέπω 200 ευρω το δοντι (80 για ρητινη), αλλου 280 (και 90-120 για ρητινη)  και αλλου 500 ευρώ το δοντι. Ρωτώ γιατι πέρα απο το σπασμενο μαλλον θα κλεισω και δυο κενα, τώρα ευκαιρια ειναι.

Μενω εξω απο Θεσσαλονικη και εχω ενα οδοντιοατρειο απέναντι αλλα φοβάμαι μη ειναι φαρμακειο, δηλάδη αν πάω Θεσσαλονικη να ειναι φθηνοτερα. Οπως να χει θα παω εως Παρασκευή ή απο Δευτέρα. να δω τι θα προτεινει και ο οδοντιατρος.

Με την ανασυσταση ο γιατρος χτιζει με υλικο  το δοντι δεν ξερω ακριβως τι γτ ημουν μικρος τοτε και οπως καταλαβαινεις δεν ειχα ρωτησει.Παντως δεν ξεχωριζε καθολου απο το διπλανο παροτι ηταν ενα απο τα 2 μπροστινα και σχεδον το μισο οπως προανεφερα.Δυστυχως εισαι θεσσαλονικη οποτε δεν μπορω να σου προτεινω καποιον συγκεκριμενο.Ξαναλεω ειναι σημαντικο ο γιατρος να ξερει γτ εμενα μετα την 5αετια π εφυγε το εξτρα κομματι μιας και ηταν μεγαλο   και οχι σαν το δικο σου ,οταν πηγα σε αλλον επειδη ημουν διακοπες δεν εκανε καθολου καλη δουλεια και μετα απο 1 μερα εφυγε το κομματι παλι ασε που και αισθητικα δεν το ειχε φιαξει καλα οποτε αναγκαστικα να βαλω θηκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει και κανένα ειδικό οδοντίατρο, εργασία ρουτίνας είναι. Και το αν επιδιορθώνεται εξαρτάται και το σπάσιμο πως είναι. Σε εμένα πρόσφατα είχε σπάσει εγκάρσια διαγωνια ο κυνόδοντας και μου είπε οτι η αναδομηση δεν θα κρατήσει και προσφύγαμε σε θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2018 στις 2:52 ΜΜ, Anuminas είπε

Έφαγα μια βούτα και έπεσα με τα μούτρα σπάζοντας ευτυχώς ένα μόνο μπροστινό δόντι,  περιπου το ένα τέταρτο αυτού.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Nnp5ebW.jpg

Ποσα λεφτά θα κοστίσει αυτο; φτιάχνεται σε ένα ραντεβού με τον οδοντιατρο;

Το σωστο ειναι να βαλεις θηκη απο ζιργκόνιο...

Μιλαω για αξιοπιστια-αισθητικη..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...