Προς το περιεχόμενο

ΑΝΤΛΙΕΣ ΝΕΡΟΥ ΒΥΘΙΖΟΜΕΝΕΣ


gdao

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σκοπεύω να βάλω βυθιζόμενη αντλία νερού σε φρεάτιο-βαρέλι (ύψος 1m, διάμετρος 50cm) στο οποίο συγκεντρώνω νερά από ντουζιέρα και νιπτήρα μπάνιου. Από το φρεάτιο οδηγείται το νερό σε χωράφι (μια απόσταση περίπου 25m). Σχετικός με τεχνικά χαρακτηριστικά των αντλιών δεν είμαι. Ωστόσο, περίπου 2,5 χρόνια έκανα άριστα τη δουλειά μου με την αντλία ακαθάρτων EINHELL GH-DP3730, 370W,  220x180x400, 9000lit/h. Τώρα, μάλλον κάηκε καθώς παραμέλησα τον ημερήσιο έλεγχο για καμιά 15 μέρες και έτυχε για κάποιο λόγο να ξεχειλίσει το βαρέλι. Την έβγαλα, την άνοιξα, την καθάρισα, ρεύμα παίρνει κανονικά, αλλά δεν ακούγεται-δεν κινείται τίποτε. Η ερώτησή μου είναι κάποια συμβουλή για να μην ξαναπάθω το κακό και πρόταση για κάποια αξιόπιστη μάρκα στα 50,00 - 60,00 το πολύ με χαρακτηριστικά ανάλογα για την περίπτωσή μου. Βέβαια, μέχρι τότε θα αδειάζω το βαρέλι ...με κουβάδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή πάει κανονικά σε βόθρο. Το σύστημα της αντλίας υπάρχει γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να στείλω κάτι άλλο σε βόθρο (κατασκευαστικά προβλήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επανέρχομαι στο θέμα για κάποιο/α που θα ήθελε να μου απαντήσει:

Σκοπεύω να βάλω βυθιζόμενη αντλία νερού σε φρεάτιο-βαρέλι (ύψος 1m, διάμετρος 50cm) στο οποίο συγκεντρώνω νερά από ντουζιέρα και νιπτήρα μπάνιου. Από το φρεάτιο οδηγείται το νερό σε χωράφι (μια απόσταση περίπου 25m). Σχετικός με τεχνικά χαρακτηριστικά των αντλιών δεν είμαι. Ωστόσο, περίπου 2,5 χρόνια έκανα άριστα τη δουλειά μου με την αντλία ακαθάρτων EINHELL GH-DP3730, 370W,  220x180x400, 9000lit/h. Τώρα, μάλλον κάηκε καθώς παραμέλησα τον ημερήσιο έλεγχο για καμιά 15 μέρες και έτυχε για κάποιο λόγο να ξεχειλίσει το βαρέλι. Την έβγαλα, την άνοιξα, την καθάρισα, ρεύμα παίρνει κανονικά, αλλά δεν ακούγεται-δεν κινείται τίποτε. Η ερώτησή μου είναι κάποια συμβουλή για να μην ξαναπάθω το κακό και πρόταση για κάποια αξιόπιστη μάρκα στα 50,00 - 60,00 το πολύ με χαρακτηριστικά ανάλογα για την περίπτωσή μου. Βέβαια, μέχρι τότε θα αδειάζω το βαρέλι ...με κουβάδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DIGITHEOS είπε

Πως καταλαβες φιλε μου οτι παιρνει ρευμα κανονικα ,την μετρησες με καποιο οργανο???

Εντάξει δεν είμαι και τόσο άσχετος. Με δοκιμαστικό σε κάθε σημείο ένωσης από μπρίζα μέχρι και στην τελική κατάληξη μέσα στην αντλία.

2 ώρες πριν, nickmanak είπε

Προτείνεις λοιπόν makita σαν αξιόπιστη. Σχετικά με την ισχύ, και μέγιστη παροχή σε lit/h, να θεωρήσω αυτονόητο ότι όσο μεγαλύτερα τόσο καλύτερα; Ποια επίπεδα κατά τη γνώμη σου θα ήταν υπεραρκετά για την περίπτωσή μου nickmanak ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασε οσο περισσοτερα watt σηκωνει η τσεπη σου. Τα λιγα βαττ κουραζουν τις αντλιες και υπερθερμαινονται.

Κυκλοφορουν πολλες κινεζικες οπως θα δεις στο σκρουτζ αλλα στα λεφτα που ζητας οι επωνυμες ειναι ακριβες (DAB, pedrollo, wilo, Grundfos).

Σχετικα καλη κινεζιά ειναι η μαρκα LEO Group.

https://www.skroutz.gr/c/2919/antlies_nerou_vythizomenes/m/11619/Leo-Group.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε στην δουλεια μου εχουμε της παρακατω. πολυ καλες χωρις προβληματα και ενα χρονο εγγυηση κανονικα.

 

ειναι με φλοτερ οποτε μολις φτασει σε καποια σταθμη το νερο ανοιγει και κλεινει μονη της.

αν εχεις καποια απορια   πες μου.

antliew.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nickmanak είπε

Αγορασε οσο περισσοτερα watt σηκωνει η τσεπη σου. Τα λιγα βαττ κουραζουν τις αντλιες και υπερθερμαινονται.

Κυκλοφορουν πολλες κινεζικες οπως θα δεις στο σκρουτζ αλλα στα λεφτα που ζητας οι επωνυμες ειναι ακριβες (DAB, pedrollo, wilo, Grundfos).

Σχετικα καλη κινεζιά ειναι η μαρκα LEO Group.

https://www.skroutz.gr/c/2919/antlies_nerou_vythizomenes/m/11619/Leo-Group.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

 

17 λεπτά πριν, tyf είπε

φιλε στην δουλεια μου εχουμε της παρακατω. πολυ καλες χωρις προβληματα και ενα χρονο εγγυηση κανονικα.

ειναι με φλοτερ οποτε μολις φτασει σε καποια σταθμη το νερο ανοιγει και κλεινει μονη της.

αν εχεις καποια απορια   πες μου.

antliew.jpg

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση αυτή, να είσαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...