Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φωτογραφικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.  Θα ήθελα την βοήθεια σας διότι θελω να αγοράσω μια full frame φωτογραφική και εναν φακό για νορμάλ χρήση για τις διακοπές  μου . Οπότε θέλω πιο πολυ να φωτογραφίζω την οικογένεια μου. Εγω είμαι ανάμεσα στην CANON EOS D6 MARK II , NIKON D750 , SONY ALPHA A7R II αν και μου αρέσει λίγο παραπάνω η sony γιατι ειναι πιο μικρή και πιο ελαφριά αλλα ειμαι άσχετος παιδιά δεν ξέρω πολλά από φωτογραφικές μηχανές.  Α και θα ήθελα να τονίσω ότι είναι η πρώτη  μου φωτογραφική μηχανή. Οπότε σας παρακαλώ δώστε μου μία κατεύθυνση... δεν μπορώ να αποφασίσω. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο πού θα αφιερώσετε στο ποστ μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρις να θελω να παρεμβω στα οικονομικα σου, αλλα εχεις λεφτα για πεταμα? :P

Να ξερεις οτι για να παρεις αξιοπρεπες αποτελεσμα απο αυτες, 1ον πρεπει να λιωσεις να διαβαζεις πως δουλευει, 2ον να βαλεις εναν φακο της προκοπης πανω, οποτε υπολογισε μινιμουμ 500 ευρω, 3ον να εισαι διατεθιμενος να κουβαλας το γκοτζιλα παντου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Τι ποσό είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις;

Μένω στην Αγγλία και όλες αυτές είναι πάνω κάτω στα 1100 με 1200 λίρες μόνο η μηχανή.... αλλά όσους ρώτησα δηλαδή σε καταστήματα μου είπαν να πάω σε full frame αφού διαθέτω τόσα λεφτά... και μου είπαν καλύτερα να πάω σε mirrorless διότι οι dslr είναι πολύ πιο βαριες και πιο ογκώδες.. και ρώτησα και μερικούς που πουλάνε τις DSLR  μηχανές τους τον λόγο γιατι τις πουλάνε και οι περισσότεροι μού είπαν οτι πάνε για mirrorless. Δεν ξέρω τώρα... άμα έχετε να μού προτείνετε κάποια άλλη θα σας είμαι ευγνώμων. Και όπως είπα δεν θέλω για επαγγελματική χρήση. Απλά με έχει φάει η γυναίκα μου να πάρουμε μία και να πάρουμε μια και ετσι σκέφτηκα να τής την κανω δώρο μίας και κοντεύουν τα γενέθλια της . Ευχαριστω πολυ

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Χωρις να θελω να παρεμβω στα οικονομικα σου, αλλα εχεις λεφτα για πεταμα? :P

Να ξερεις οτι για να παρεις αξιοπρεπες αποτελεσμα απο αυτες, 1ον πρεπει να λιωσεις να διαβαζεις πως δουλευει, 2ον να βαλεις εναν φακο της προκοπης πανω, οποτε υπολογισε μινιμουμ 500 ευρω, 3ον να εισαι διατεθιμενος να κουβαλας το γκοτζιλα παντου.

Για πέταμα δεν έχω αλλα λέω αφού αγοράζω μηχανή ας πάρω μια μέτρια... τουλάχιστον εγω νομίζω ότι είναι μέτρια γιατι όπως είπα δεν γνωρίζω πολλά... γι'αυτό έκανα το ποστ για να μου δώσετε την καλύτερη επιλογή. Αμα έχετενα μου προτείνετε κάποια άλλη πολύ ευχαρίστως. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις 3 θα απερριπτα την κανον, ειναι σαφως υποδεεστερη απο την d750.

Το θεμα ειναι τωρα 750 η sony? η μηπως καποια αλλη Mirroless με μικροτερο αισθητηρα αρα και σωμα?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Απο τις 3 θα απερριπτα την κανον, ειναι σαφως υποδεεστερη απο την d750.

Το θεμα ειναι τωρα 750 η sony? η μηπως καποια αλλη Mirroless με μικροτερο αισθητηρα αρα και σωμα?...

Η nikon d750 ειναι τεράστια... αλλά η sony κοστίζει και 250 λίρες παραπάνω. Η Nikon  είναι 24 megapixels και η sony ειναι 42 megapixels και γενικά είναι κάνα 3 χρόνια νεότερη απο την Nikon.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BaniG είπε

Η nikon d750 ειναι τεράστια... αλλά η sony κοστίζει και 250 λίρες παραπάνω. Η Nikon  είναι 24 megapixels και η sony ειναι 42 megapixels και γενικά είναι κάνα 3 χρόνια νεότερη απο την Nikon.  

μη σε νοιαζουν τα megapixel.

στη sony τι φακο θα βαλεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

μη σε νοιαζουν τα megapixel.

στη sony τι φακο θα βαλεις?

Σκεφτόμουν  να βάλω αυτόν. Sony SEL 50mm F1.8 OSS Black Lens f/1.8 for E Mount NEX Cameras 
 

8 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

μη σε νοιαζουν τα megapixel.

στη sony τι φακο θα βαλεις?

Η αυτον αν και δεν ξέρω τι διαφορά έχουν.  Samyang AF 35mm f/2.8 FE Lens for Sony E-Mount

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Τι ποσό είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις;

1. Δηλαδή 1600-1700 € σύνολο. ...

2. Και πόσο είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς;

,.......

3. Τι περίπου θέλεις να φωτογραφίζεις;

Για Ικανοποιητικες compact ,ή mirrorless νομίζω ότι δε χρειάζεται να υπερβείς τα 600-700€.

Τιμές >1000€ σημαίνει ότι είναι για σοβαρό χομπίστα (που δεν είσαι... ακόμα τουλάχιστον 😉) ή pro.

Σίγουρα θα βγάλεις πολλές καλές φωτογραφίες (εσύ ή η σύζυγος) με κάποια μικρή μηχανή .. η dslr, από την άλλη, έχει μεγαλύτερες δυνατότητες αλλά για να μην την βαρεθείς πρέπει να έχεις το μεράκι.

Μην μπερδεύεσαι με το ποια είναι καλύτερη μηχανή (διότι όλες είναι άριστες φωτογραφικά με μικρές διαφορές για τα πρώτα 2-3 χρόνια). Καλύτερα σκέψου με τόν τρόπο του τι χρειαζεστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BaniG είπε

Σκεφτόμουν  να βάλω αυτόν. Sony SEL 50mm F1.8 OSS Black Lens f/1.8 for E Mount NEX Cameras 
 

Η αυτον αν και δεν ξέρω τι διαφορά έχουν.  Samyang AF 35mm f/2.8 FE Lens for Sony E-Mount

εμ, βλεπεις ποιο ειναι το προβλημα?

δεν ξερεις ουτε τα βασικα.

περισσοτερο κακο θα σου κανει μια επαγγελματικη μηχανη παρα καλο.

Θα σου προτεινα 2 εναλλακτικες

παιρνεις μια entry level dslr πχ d3400 η μια συμπαθητικη mirroless αντιστοιχου επιπεδου, ειτε sony, ειτε canon ειτε panasonic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

εμ, βλεπεις ποιο ειναι το προβλημα?

δεν ξερεις ουτε τα βασικα.

περισσοτερο κακο θα σου κανει μια επαγγελματικη μηχανη παρα καλο.

Θα σου προτεινα 2 εναλλακτικες

παιρνεις μια entry level dslr πχ d3400 η μια συμπαθητικη mirroless αντιστοιχου επιπεδου, ειτε sony, ειτε canon ειτε panasonic.

Μα αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Ας μην τον μπερδεύουμε τον άνθρωπο. Με μια συμπαθητική compact των 500-600€ θα έχει εκείνο που χρειάζεται (και θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει 😉)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

Μα αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Ας μην τον μπερδεύουμε τον άνθρωπο. Με μια συμπαθητική compact των 500-600€ θα έχει εκείνο που χρειάζεται (και θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει 😉)

600 ευρώ είναι τραγικά λεφτά για compact. Η πλειοψηφία των dslr μπορεί να λειτουργήσει σε full auto και τα αποτελέσματα θα είναι σαφώς ανώτερα.

Ειδικά αν πάρει και κάποιο φακό , είτε ευρυγώνιο ζουμ , είτε κάποιον που καλύπτει μεγάλο εστιακό εύρος (με σταθεροποίηση) , θα δει ότι βγάζει απίστευτες φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

600 ευρώ είναι τραγικά λεφτά για compact. Η πλειοψηφία των dslr μπορεί να λειτουργήσει σε full auto και τα αποτελέσματα θα είναι σαφώς ανώτερα.

Ειδικά αν πάρει και κάποιο φακό , είτε ευρυγώνιο ζουμ , είτε κάποιον που καλύπτει μεγάλο εστιακό εύρος (με σταθεροποίηση) , θα δει ότι βγάζει απίστευτες φωτογραφίες.

Μα ο άνθρωπος δεν έχει ιδέα περί dslr ... φακών κλπ. Ούτε φωτογραφίες βγάζει καλά-καλά ... Η γυναίκα του θέλει να βγαίνει φωτογραφίες .... Να βλέπουμε και το δέντρο😏

Νομίζω ότι δεν βλέπουμε τον συγκεκριμένο άνθρωπο εάν αρχίζουμε να προτείνουμε dslr + φακαδούρες των +500 ευρωπουλίων σε κάποιον που μπερδεύει τον .... 

1 ώρα πριν, BaniG είπε

Sony SEL 50mm F1.8 OSS Black Lens f/1.8 for E Mount NEX Cameras

με τον 

 

2 ώρες πριν, BaniG είπε

Samyang AF 35mm f/2.8 FE Lens for Sony E-Mount

χωρίς να γνωρίζει τις διαφορές .... 

Για αυτό προτείνω να μείνει 1-2 χρόνια σε compact, να δει εάν του αρέσει το όλο θέμα και ύστερα - αφού έχει προσδιορίσει κάπως τις ανάγκες του - να πάρει κάτι ανώτερο (άλλωστε πρόβλημα χρημάτων δεν φαίνεται να έχει ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων παιδιά δώστε  μου μια καλή φωτογραφική με έναν φακό για να βγάζω καλες φώτο... πιο πολύ  τα παιδιά και την γυναίκα θα βγάζω αλλα εκτος οπότε υπάρχει κάποιος φακός για σχεδόν όλες τις χρήσεις; και μου αρέσει να βγάζω φώτο οπότε πιστεύω άμα την πάρω θα κολλήσω και θα την χρησιμοποιώ κάθε μέρα.. και θα τα μάθω τα κόλπα... Δεν θέλω να πάρω κάποια και μετα από λίγο να μετανιώσω 😒😒😒

Επεξ/σία από BaniG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, BaniG είπε

Τέλος πάντων παιδιά δώστε  μου μια καλή φωτογραφική με έναν φακό για να βγάζω καλες φώτο... πιο πολύ  τα παιδιά και την γυναίκα θα βγάζω αλλα εκτος οπότε υπάρχει κάποιος φακός για σχεδόν όλες τις χρήσεις; και μου αρέσει να βγάζω φώτο οπότε πιστεύω άμα την πάρω θα κολλήσω και θα την χρησιμοποιώ κάθε μέρα..

https://www.skroutz.gr/s/5191254/Panasonic-Lumix-FZ1000K-4K.html

Διάβασε και τις κριτικές των αγοραστών και νομίζω πως σου ταιριάζει

++++++++++++++

Και τα όσα αναφέρω πιο πάνω δεν σε μειώνουν προσωπικά 😉

Προσπαθώ απλώς να μην λέμε αρλουμπες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...