Προς το περιεχόμενο

Άδεια Security


psixakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλες και φίλοι του forum. Ζητάω την βοήθεια σας διότι έχω μπερδευτεί σχετικώς με το θέμα "Άδεια Security".

Άλλοι μου έχουν πεί ότι είναι 6 μήνες σεμινάρια, άλλοι μου έχουν πεί ότι είναι 2 - 3 χρόνια σπουδές σε ΙΕΚ, άλλοι μου έχουν πεί ότι είναι και τα 2.

Τι ισχύει? Όποιος γνωρίζει ας με "φωτίσει". Έχει ζήτηση η παραπάνω ειδικότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα τι θα επιλέξεις.

Μπορείς να πας σε ΙΕΚ όπου θα σου πάρει 2 χρόνια αλλά μπορείς να κάνεις και τα σεμινάρια των 100 και κάτι ωρών που θα σου πάρουν ανάλογα, από 1 μήνα μέχρι....

ποια η διαφορά ανάμεσα σε αυτά τα 2 θα μου πεις. ακριβώς δε ξέρω να σου πω. πρακτικά είναι το ίδιο απλά αν τελειώσεις ΙΕΚ θα έχεις κάποιο προβάδισμα με προκηρύξεις δημοσίου.

για κόστος υπολόγιζε από 200€ και πάνω , μόνο τα μαθήματα συν 150€ τα παράβολα-εξέταστρα.

τώρα για εργασία. τρέχα γύρευε. μπορεί να μας τα έχουν κάνει τσουρέκια μερικοί ότι και καλά έχει ζήτηση αλλά είναι πολύ μούφα. δε πληρώνουν καθόλου καλά. αν βρεις εταιρεία να σου πληρώνει τα βραδινά παίξε joker. το καλοκαίρι θα βρεις αρκετές αγγελίες για security σε νησιά. μη χαίρεσαι, δοκίμασε να πας να μείνεις σε νησί (πχ σκιάθος) καλοκαίρι παίρνοντας 600-700€ κι έλα πες μετά αν είναι καλή ιδέα.

γενικά πάνε άτομα πολύ χαμηλού επιπέδου. αυτοί που έχουν τελειώσει ένα λύκειο με το ζόρι, άντε κανένα ΙΕΚ. 

κοινώς, αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα, πήγαινε να δοκιμάσεις την τύχη σου. αν έχεις κάποια προσόντα μείνε μακριά

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ και να ξερες ποσοι εχουν βρεθει σε αυτη την αναγκη για ενα σκαρτο μεροκαματο και κανουν αυτο το επαγγελμα. Οι χαμηλου επιπεδου που λες, αυτοι που βαζουν πανω απ ολα την οικογενεια. 😕

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς θα υπάρχουν security και πτυχιούχοι ΑΕΙ που δεν κατάφεραν να βρουν κάτι στο αντικείμενό τους και προσπαθούν να επιβιώσουν.

Τώρα άλλο αυτό και άλλο να τελειώσεις το σχολείο και να κοιτάξεις κατευθείαν να πας σε ΙΕΚ για security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να ακούστηκε κάπως άσχημα όπως το έγραψα απλά ήθελα να πω ότι είναι δουλειά που την κάνουν άτομα που με το ζόρι τελειώσαν το σχολείο, δίχως να έχουν άλλα προσόντα.

άτομα που έχουν κάποια προσόντα θα κοιτάξουν κάπου αλλού. (εξαιρέσεις παντού υπάρχουν βέβαια)

ας πούμε ότι έχω μια πολύ στενή επαφή με το χώρο λόγω δουλειάς, οπότε ξέρω πολύ καλά τι γίνεται.

ό,τι άλλο θες ρωτάς

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις παραπάνω απαντήσεις.

Όμως άλλες απορίες που προκύπουν οι ακόλουθες:

1. Οι εταιρίες Security ζητούν με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή χωρίς άδεια και με εμπειρία ή χωρίς εμπειρία το προσωπικό (γενικά αν ξέρετε)?

2. Για τι ηλικίες μιλάμε για τον κλάδο Security? Εγώ για παράδειγμα είμαι πάνω από 40 ετών. Υπάρχει κάποιο θέμα σε αυτή την παράμετρο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ολες οι εταιρείες ζητάνε προϋπηρεσία, αλλα χωρις αυτο να ειναι απαγορευτικό. Οι ηλικιες που υπαρχουν και που θα δεις ειναι ειναι απο 18 μεχρι 50+. Παρεμπιπτόντως, συγγνώμη για το μίζερο σχόλιό που εκανα πιο πανω, απλα εχω γνωρίσει πολλούς τέτοιους ανθρώπους.

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχε υπόψη σου το ωράριο(κυλιόμενο) - ένα μέρος των εργοδοτών που βρίσκονται στο κλάδο είναι κακοπληρωτές(άλλοι δεν δίνουν τα δεδουλευμένα - απλήρωτες υπερωρίες - δε δίνουν δώρα-άδειες) ,αρκετές φυλάξεις είναι σε μακρινή απόσταση και μπορεί να σου αλλάξουν πόστο σε κάποια φάση για να καλύψεις συνάδελφο - δεν έχεις εξέλιξη(αυτό συμβαίνει στις 8/10 περιπτώσεις) και το 8ωρο σου δε περνάει!Υπάρχουν και οι εταιρείες που σου παρέχουν όλα τα νόμιμα αλλα η ουσία παραμένει η ίδια.Ένα επάγγελμα που σε κανιβαλίζει και μια μερίδα του κόσμου σε βλέπει απαξιωτικά(κακώς αλλά έτσι είναι).Τα χρήματα είναι βασίκος(δεν αλλάζει) - ούτε δικαιούσαι πλέον αύξηση από τις τριετίες και σου δίνουν το τυράκι των βραδινών(22.00-06.00) και των αργιών(Κυριακές-επίσημες) για να πάρεις +100-150 μέχρι εκεί.Δηλαδή να δουλεύεις ΚΑΘΕ μέρα.Προσλήψεις κάνουν φουλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο nickname έχεις βάλει ts

 

Psixakias με άδεια seurity....

😛

 

Παρολα αυτά,έχω ακούσει από πολλά άτομα ότι για να βρεις εταιρία που να πληρώνει κανονικά και στην ώρα της,θα βαρεθεις να ψάχνεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2018 στις 11:40 ΜΜ, Γιαούρτι είπε

γενικά πάνε άτομα πολύ χαμηλού επιπέδου. αυτοί που έχουν τελειώσει ένα λύκειο με το ζόρι, άντε κανένα ΙΕΚ. 

κοινώς, αν δεν έχεις στον ήλιο μοίρα, πήγαινε να δοκιμάσεις την τύχη σου. αν έχεις κάποια προσόντα μείνε μακριά

Υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Πάω στη ΔΕΗ Κορωπίου να πληρώσω ρεύμα με κάρτα.Περιμένω ουρά οπότε η "πανέξυπνη" υπάλληλος χτυπάει λάθος μπλοκάρει το μηχάνημα ,έρχεται και η διπλανή προσπαθούν να το φτιάξουν πάπαλα,οπότε φωνάζουν το σεκιουριτά που φυλάει έξω από την πόρτα.Νεαρός έξυπνος, φαίνεται και από τα μάτια του, έρχεται πατάει 5-6 πλήκτρα εντάξει το μηχάνημα.

Δεν πρόλαβαν να πληρώσουν 2-3 άτομα ξανά τα ίδια.Ξανά το σεκιουριτά,έρχεται χαμογελαστός και το ξαναφτιάχνει. Φαίνεται το είχαν σύστημα.Σίγουρα τα παιδί κάπου είχε σπουδάσει είχε πτυχίο αλλά για τη ΔΕΗ δεν έκανε.Ζητάνε άλλα προσόντα.:P

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εξαιρέσεις υπάρχουν παντού. έχω και άτομο με μεταπτυχιακό και εμπειρία στο εξωτερικό σε πολύ καλή θέση, να επιστρέφει ελλάδα και να δουλεύει εργάτης σε χωματουργικά και να του δίνουν εντολές άτομα που ζήτημα να ξέρουν να γράφουν το όνομα τους.

όπως και να το κάνουμε δεν είναι ο κανόνας όμως.

οι εταιρίες ζητάνε να έχεις την άδεια. δε καίγονται και τόσο για την εμπειρία όπως γίνεται αλλού. εννοείται βέβαια ότι η εμπειρία παντού είναι ένα συν

Ηλικίες θα δεις και μέχρι 50+. Εχω δει και γυναίκες ~50. Δε ξέρεις αν πρέπει να γελάσεις σε αυτή την περίπτωση ή να κλάψεις. Υπάρχουν και πολλά άτομα που είναι ό,τι να ναι. Άτομα που αν τα βάλεις να φυλάξουν κάτι είναι ικανοί να τους κλέψουν και τα παπούτσια που φοράνε και δε θα πάρουν χαμπάρι τίποτα

Δεν αναφέρομαι σε άτομα που δουλεύουνε security αλλά σε άτομα που κάνουν/κάναν την εκπαίδευση. Αυτοί αμφιβάλλω αν βρούνε ποτέ δουλειά, όχι μόνο στον τομέα αυτό αλλά και γενικά.

Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για δουλειά που δε θέλει γνώσεις και ικανότητες και μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε (θεωρητικά). Οι εξετάσεις είναι εύκολες και πρέπει να είσαι τέρμα ηλίθιος για να κοπείς. Αυτό σε συνδυασμό με τη μεγάλη ανεργία έχει σαν αποτέλεσμα κάθε καρυδιάς καρύδι να δοκιμάζει την τύχη του. Βάλε και αύξηση της ζήτησης, καταλαβαίνετε τι γίνεται.

Παρόλο αυτά είναι πολλοί που το έχουν επιλέξει και πιστεύω υπάρχει κορεσμός πλέον. αν όμως είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις σεζόν για 600-700€ (με το ζόρι) κάτι θα βρεις. με αυτή τη λογική όμως πας και σερβιτόρος, περισσότερη δουλειά αλλά και περισσότερα χρήματα.

Όπως είπα όμως οι πληρωμές είναι χάλια και αν εξαιρέσεις τα πολύ γνωστά ονόματα του χώρου, οι άλλοι δε πληρώνουν. καλά για νυχτερινά και τέτοια δε το συζητάμε.

Βρες άτομα που δουλεύουν στο χώρο και θα σου αναφέρουν εταιρίες που δε πληρώνουν καθόλου. Στην πιάτσα έχουν κάνει όνομα μερικοί. Κάποιοι ζητάνε άτομα και δε πηγαίνει κανείς. γιατί άραγε;

Τώρα τα υπόλοιπα, για προοπτικές εξέλιξης, ότι δεν υπάρχουν αργίες και μπορεί να δουλεύεις οποιαδήποτε μέρα είναι γνωστά, τα ανέφερε και ο φίλος παραπάνω

Αν είσαι τυχερός και μπεις σε μια από τις γνωστές, ή σε βάλουν σε κανένα δωμάτιο να κοιτάς τις κάμερες οκ, εκεί είσαι καλύτερα.

Επεξ/σία από Γιαούρτι
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2018 στις 11:12 ΜΜ, psixakias είπε

Γειά σας φίλες και φίλοι του forum. Ζητάω την βοήθεια σας διότι έχω μπερδευτεί σχετικώς με το θέμα "Άδεια Security".

Άλλοι μου έχουν πεί ότι είναι 6 μήνες σεμινάρια, άλλοι μου έχουν πεί ότι είναι 2 - 3 χρόνια σπουδές σε ΙΕΚ, άλλοι μου έχουν πεί ότι είναι και τα 2.

Τι ισχύει? Όποιος γνωρίζει ας με "φωτίσει". Έχει ζήτηση η παραπάνω ειδικότητα?

Δεν θα γράψω "σεντόνι", είναι κάτι που το έχω ήδη κάνει καλοπροαίρετα αλλά και για να βοηθήσω.

Ομως θα σου δώσω μια συμβουλή:

Αν μπορείς να βρείς οποιαδήποτε άλλη δουλειά κάν'το και μην ασχοληθείς με "security".Είναι απο τις χειρότερες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...