Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι η Intel ετοιμάζει οκταπύρηνο επεξεργαστή Core i9 για την “mainstream” κατηγορία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nhzt είπε

Α ναι έχει την κυριαρχία τώρα; επιτέλους... και να ξέρεις οτι δεν θα φύγεις από Intel, γιατί πάντα στο gaming θα πρωτοπορεί και με καλύτερες τιμές.

Όσο για τα σώβρακα που θα χάσει με τον νέο Threadripper, το θέλω και το περιμένω. Ξέρεις γιατί; γιατί θέλω να δω την απάντηση της Intel ....

Όπως παραδέχομαι την ανωτερότητα των AMD σε επίπεδο workstation και multithreating έτσι επικροτώ και θέλω έναν υγιή ανταγωνισμό και όχι σε μια άρρωστη αντιπαράθεση.

Ασε και στεναχωρήθηκα που έχασε η Αγγλία 😥

Οτι ολοι οι gamers ειναι uber high end και τους bottleneckαρει η AMD δλδ..... εκτος του οτι ολος ο κοσμος ειναι gamers.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

βρε αλάνια μου δεν φτιάχνει καλύτερους επεξεργαστές η AMD από την Intel , φθηνότερους φτάχνει με ανταγωνιστικές επιδόσεις , πως να το κάνουμε τώρα δηλαδή , υπάρχει εδώ μέσα άτομο που να μην έχει οικονομικό πρόβλημα και θα έπαιρνε τον κορυφαίο AMD από τον κορυφαίο Intel μην τρελαθούμε τώρα , λέμε και καμια μ@λαk%&λα επειδή δεν έχουμε λεφτά έτσι για να κάνουμε το κέφι στους εαυτούς μας για την επιλογή μας , εγώ έχω internet καφέ έχω δουλέψει και τις δυο εταιρίες , τα AMD ζεσταίνονται και πιο πολύ και ρεύματα περισσότερα και πιο ζημιάρικα και γενικά ένας amd πενταετίας στα καινούργια παιχνίδια δεν αποδίδει το ίδιο με τον intel ίδιας γενιάς , με λίγα λόγια ξεπερνιούνται πιο εύκολα και εκεί χάνεις τα λιγότερα λεφτά που έδωσες γιατί αν πούμε ότι αναβαθμίζεσαι σε 10 χρονια δυο φορες με έναν intel cpu με amd θα το κανεις 3 φορες για να είσαι το ίδιο σε επιδόσεις , όμως αν έρθουμε στο σήμερα που έτσι και αλλιώς οι επεξεργαστές έχουνε φτάσει σε σημείο κορεσμού , φτάσανε ταβάνι σχεδόν από ταχύτητες , συμφέρει να βάλεις amd μονο λόγο κόστους , δεν με ενδιαφέρει να έχω τον intel με 200% παραπάνω από αυτό που ζητάει το παιχνίδι ας πούμε και να τον πληρώσω διπλάσιο , έτσι αποφάσισα και αναβάθμισα όλα τα pc σε Ryzen 1600x και ελπίζω μελλοντικά η επιλογή μου να μην αποδειχτεί λανθασμένη , πάντως κάρτα γραφικών παιδιά μονο nvidia τίποτα άλλο , 

 και τέλος, ακόμη και τα Amd φθηνά δεν τα λες , είναι λες και κάνει τον λαγό τις Intel ορισμένες φορες και ότι τα κανονίζουνε μεταξύ τους και μας κοροϊδεύουνε , καλο είναι πάντως να υπάρχουνε πολλοί κατασκευαστές και μακάρι να υπήρχε και άλλη εταιρία μονο και μονο για λόγους ανταγωνισμού

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MTX είπε

βρε αλάνια μου δεν φτιάχνει καλύτερους επεξεργαστές η AMD από την Intel , φθηνότερους φτάχνει με ανταγωνιστικές επιδόσεις , πως να το κάνουμε τώρα δηλαδή , υπάρχει εδώ μέσα άτομο που να μην έχει οικονομικό πρόβλημα και θα έπαιρνε τον κορυφαίο AMD από τον κορυφαίο Intel μην τρελαθούμε τώρα , λέμε και καμια μ@λαk%&λα επειδή δεν έχουμε λεφτά έτσι για να κάνουμε το κέφι στους εαυτούς μας για την επιλογή μας , εγώ έχω internet καφέ έχω δουλέψει και τις δυο εταιρίες , τα AMD ζεσταίνονται και πιο πολύ και ρεύματα περισσότερα και πιο ζημιάρικα και γενικά ένας amd πενταετίας στα καινούργια παιχνίδια δεν αποδίδει το ίδιο με τον intel ίδιας γενιάς , με λίγα λόγια ξεπερνιούνται πιο εύκολα και εκεί χάνεις τα λιγότερα λεφτά που έδωσες γιατί αν πούμε ότι αναβαθμίζεσαι σε 10 χρονια δυο φορες με έναν intel cpu με amd θα το κανεις 3 φορες για να είσαι το ίδιο σε επιδόσεις , όμως αν έρθουμε στο σήμερα που έτσι και αλλιώς οι επεξεργαστές έχουνε φτάσει σε σημείο κορεσμού , φτάσανε ταβάνι σχεδόν από ταχύτητες , συμφέρει να βάλεις amd μονο λόγο κόστους , δεν με ενδιαφέρει να έχω τον intel με 200% παραπάνω από αυτό που ζητάει το παιχνίδι ας πούμε και να τον πληρώσω διπλάσιο , έτσι αποφάσισα και αναβάθμισα όλα τα pc σε Ryzen 1600x και ελπίζω μελλοντικά η επιλογή μου να μην αποδειχτεί λανθασμένη , πάντως κάρτα γραφικών παιδιά μονο nvidia τίποτα άλλο , 

 και τέλος, ακόμη και τα Amd φθηνά δεν τα λες , είναι λες και κάνει τον λαγό τις Intel ορισμένες φορες και ότι τα κανονίζουνε μεταξύ τους και μας κοροϊδεύουνε , καλο είναι πάντως να υπάρχουνε πολλοί κατασκευαστές και μακάρι να υπήρχε και άλλη εταιρία μονο και μονο για λόγους ανταγωνισμού

Τεχνολογικο φορουμ, Ελλαδα 2018!!!!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nhzt είπε

Δυστυχώς φίλε μου χωρίς επιχειρήματα μείνατε όλοι οι fynboy .

Ρώτησα σε τόσα άτομα εδω μέσα να μου πουν ευθέως ποιον AMD θεωρούν ότι μπορεί να κτυπήσει την Intel στο gaming και όλοι κάνουν τους χαζούς και άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Αποδείξεις θέλω για το σήμερα όχι για το τι ετοιμάζει η AMD για το αύριο.

Μου λες για τον ακυκλοφόρητο 32core , μου λες για ZEN που ΘΑ βγάλει και όλοι μιλάνε για την μ@λ@κία της Intel με τα 5Ghz για να γλυκάνετε τον πόνο.

Υπάρχει σήμερα, τώρα, ανταγωνιστής στο gaming ναι ή όχι;

 

Φίλε όλοι οι AMD παίζουν τα ίδια παιχνίδια με τους intel. Δεν έχω διαβάσει ποτέ να υπάρχει κάποια εφαρμογή στα windows ή σε FOSS λειτουργικά που δεν τρέχει σε AMD. Τώρα αν εσύ κρίνεις όλη την εμπειρία χρήσης της AMD πλατφόρμας επεξεργαστών και τεχνολογιών με βάση τα Fps σε παιχνίδια απλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται, γιατί το "computing" είναι πολλά παραπάνω από το Steam για παιχνίδια, το Netflix για σειρές, o Chrome για Facebook, τσόντες και για λίγο μπαλίτσα με πειρατική Nova και οτε TV. Μπορείς να κλαις και να χτυπιέσαι για το Gaming αλλά δεν παύει η AMD να έχει πολύ πιο προσιτούς και δυνατούς επεξεργαστές από την intel στις περισσότερες κατηγορίες τιμών. Αν θες να τρέχεις το CS.GO στα 350Fps στα π@π@ρι@ μας,  πάνε πάρε intel.

 

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεγανε ο  i7 9700κ θα ερχοτανε με 8 πυρηνες παλί με 6 τον βγαλανε?Για να σε αναγκασουν να δωσεις 1000 ευρω για τον i9 ελεος αυτη η intel πια. Χαροπαλευει εδω και ποσο καιρο να φυγει απο τα 14nm να παει στα 10 ακομα δε μπορει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Xzidique είπε

Φίλε όλοι οι AMD παίζουν τα ίδια παιχνίδια με τους intel. Δεν έχω διαβάσει ποτέ να υπάρχει κάποια εφαρμογή στα windows ή σε FOSS λειτουργικά που δεν τρέχει σε AMD. Τώρα αν εσύ κρίνεις όλη την εμπειρία χρήσης της AMD πλατφόρμας επεξεργαστών και τεχνολογιών με βάση τα Fps σε παιχνίδια απλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται, γιατί το "computing" είναι πολλά παραπάνω από το Steam για παιχνίδια, το Netflix για σειρές, o Chrome για Facebook, τσόντες και για λίγο μπαλίτσα με πειρατική Nova και οτε TV. Μπορείς να κλαις και να χτυπιέσαι για το Gaming αλλά δεν παύει η AMD να έχει πολύ πιο προσιτούς και δυνατούς επεξεργαστές από την intel στις περισσότερες κατηγορίες τιμών. Αν θες να τρέχεις το CS.GO στα 350Fps στα π@π@ρι@ μας,  πάνε πάρε intel.

Τι να σου πω ρε φίλε... πραγματικά είσαι αξιολύπητος. Πρώτα γιατί δεν κατάλαβες γιατί μιλάμε και δεύτερον για τον αισχρό τρόπο που χρησιμοποιείς για να μιλήσεις με κάποιον. Αναρωτιέμαι αν μπορείς να μιλήσεις πιο ευγενικά ή έτσι μιλάς γενικά με αγνώστους.

Τώρα στο θέμα μας:

1. στο πρώτο βίντεο βλέπεις καθαρά την υπεροχή της Intel ...

2. στο δεύτερο βίντεο συγκρίνεις τον overclock Ryzen στα 4.2 (3.4 basic)  με τον απλό intel, για να μας πεις τι;

3. ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να παραθέσω τα στημένα του Youtube.

Και για να δεις ότι παραλογίζεσαι, σου είπα εγώ ότι θέλω να τρέξω το CS.GO στα 350Fps ;

γράψε όποιον θέλεις στα π@π@ρια σου, αλλά να ξέρεις ότι κάνεις λάθος.

Αρκετά ασχολήθηκα...

Διάβασε το αρχικό μου post για να δεις ότι είσαι λάθος. Ποτέ δεν πήρα το μέρος της Intel. Μιλάω συγκεκριμένα για επιδόσεις σε gaming που ενδιαφέρει το 80 με 90 των χρηστών.

 

 

 

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2018 στις 2:39 ΜΜ, nhzt είπε

Αν θεωρήσουμε σε γενικές γραμμές ότι οι AMD είναι ιδανικοί για multithreading, rendering, workstation κλπ., και οι Intel για gaming, δεν νομίζω να τίθενται θέμα προτίμησης. Άρα το ποιος είναι καλύτερος, είναι μια αόριστη ερώτηση, αν δεν πεις για τι χρήση το θέλεις. 

Αν κάποιος θέλει για gaming να έχει AMD, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ίδιας αξίας και καλύτεροι σε επιδόσεις Intel...

Όσο για την τιμή και τον ανταγωνισμό στο οικονομικό κομμάτι, πάλι παίζει ρόλο η χρήση, όμως η κορυφή ανήκει στην Intel αν δεν μας ενδιαφέρει η τιμή. 

Η δυνατότητα της Intel να διαθέτει ανά πάσα στιγμή ότι cpu θέλει, ανεξαρτήτως τιμής, δείχνει την άνεση της στο να προσαρμοζεται στην αγορά και τον ανταγωνισμό. 

Όταν αναφέρεις πως το 80-90% των χρηστών τους ενδιαφέρει το Gayming απλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Από την στιγμή που μέσα στην ανάρτησή σου θεωρείς, πως η Intel μπορεί να διαθέτει επεξεργαστές και να προσαρμόζεται στην αγορά και στον ανταγωνισμό, πως εξηγείς που το 90% των επεξεργαστών της έχει χειρότερα χαρακτηριστικά, εκτός των παιχνιδιών σε σχέση με τους AMD σε αντίστοιχες τιμές (βίντεο 1 - 2). Πως η intel διαθέτει τον i9 7900 στα 850€ και τον 7980x στα 2000€ ενώ η AMD έχει αντίστοιχο επεξεργαστή 1950x στα 650€; Αυτό σημαίνει πως δεν μπορεί να προσαρμοστεί γιατί έχει μεγαλύτερα κόστη παραγωγής και δεν θέλει να κανιβαλίσει τις Xeon σειρές τις. Οπότε καλό είναι να κρίνεις τα προϊόντα με βάση της συνολικής τους απόδοσης προς τιμή και όχι να γράφεις για το θεωρητικό 80-90% των gaming χρηστών, γιατί ο περισσότερος κόσμος τον ενδιαφέρει ένας υπολογιστής για εργασία που απλά μπορεί να παίξει και παιχνίδια.

Όσο για την αθυροστομία μου, συμβαίνει μια φορά τον μήνα και εσύ μου έδωσες παραπάνω από ένα πάτημα, οπότε είσαι ο τυχερός του Ιουνίου.

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dim_mnia είπε

....ΑΝ βέβαια οι new επεξεργαστές μπορούν να μπουν σε Z370...

Γιατί να μην μπορούν ; 1151v2 socket είναι o z370, απλά θα θέλει bios update πριν βάλεις 9th gen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xzidique είπε

Όταν αναφέρεις πως το 80-90% των χρηστών τους ενδιαφέρει το Gayming απλά δεν ξέρεις τι σου γίνεται. 

Έλα... ναι... τι έγινε??? έχασα κάτι??? :P:P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

Γιατί να μην μπορούν ; 1151v2 socket είναι o z370, απλά θα θέλει bios update πριν βάλεις 9th gen.

Το οποίο 1151v2 είναι ένα 1151 έτσι;

Οπότε με ένα BIOS update ορίστε έτοιμα και τα 170, oh wait μιλάμε για Intel ξέχασα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, KyloRen είπε

λεγανε ο  i7 9700κ θα ερχοτανε με 8 πυρηνες παλί με 6 τον βγαλανε?Για να σε αναγκασουν να δωσεις 1000 ευρω για τον i9 ελεος αυτη η intel πια. Χαροπαλευει εδω και ποσο καιρο να φυγει απο τα 14nm να παει στα 10 ακομα δε μπορει...

Ακριβώς, κι εγώ εκεί είχα μείνει, οπότε απογοήτευση,

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...