Προς το περιεχόμενο

Νέες συντάξεις χηρείας (2019)


JoooJ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολλά ακούγονται για μειώσεις συντάξεων (και όχι μόνο) από το νέο έτος.

πχ

βλέπω ότι οι συντάξεις χηρείας θα κοπούν πολύ.

σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, μαύρο φίδι που μας έφαγε.

η θεία μου παίρνει σύνταξη χηρείας κάτι λιγότερο από 600€ (ΟΑΕΕ). Μπορούμε να υπολογίσουμε πόσο θα παίρνει από το νέο έτος; γιατί μ αυτά που διαβάζω βλέπω ότι με ζόρι θα αγγίζει τα 400€.

κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή βέβαια και κάνεις δε μπορεί να απαντήσει με σιγουριά αλλά βλέπω σε όλα τα παραδείγματα να είναι μειωμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχασα τον πατέρα μου πριν από ενάμισυ χρόνο. Η μητέρα μου ακόμα δεν έχει πάρει σύνταξη, πέραν της προσωρινής των 300 ευρώ μετά από μήνες. Οι αιτήσεις για συντάξεις χηρείας έχουν παγώσει πλήρως, σύμφωνα με το ταμείο του. Μόνο προσωρινές. Αλλά, ο ΕΝΦΙΑ, οι ΔΕΚΟ και τα έξοδα διαβίωσης εξακολουθούν να τρέχουν. Αυτό, για άτομα τρίτης ηλικίας είναι η απόλυτη ντροπή. Έτσι, να τα βράσω τα πλεονάσματα, όταν ξέρω ότι η μητέρα μου έχει απόλυτη ανάγκη εμένα για να αγοράσει ακόμα και φαγητό, παρά τις κρατήσεις του πατέρα μου ως ναυτικού επί δεκαετίες. Δηλαδή αν εγώ δεν είχα τι θα γινόταν; Θα έμενε στον δρόμο;

Επεξ/σία από BritGreek
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο τις συνταξεις εμενα η θεια μου(δημοσιος υπαλληλος)επαιρνε την δικη της 1500 και του θειου μου που ειχε πεθανει(δημοσιος υπαλληλος).Μετα απο τις περικοπες απο τα 3000 εφτασε στα 1200(λογικο).Δεν καταλαβαινω γιατι μια γυναικα που παιρνει συνταξη να παιρνει και δευτερη αντε να μπορει να διαλεξει ποια απο τις δυο θελει η να υπαρχει ενα ποσο οριακο που μπορει καποιος να παιρνει.Την ελλαδα την κατεστρεψαν οι διπλες και τριπλες συνταξεις και μαλιστα σε ατομα με τεραστιες περιουσιες(στην αυστραλια αν εχεις μεγαλη περιουσια δεν δικαιουσαι συνταξη αντε να πηγαινει αναλογα με την περιουσια).Βεβαια κυριαρχοι στις διπλες και τριπλες συνταξεις ειναι οσοι περασαν απο την βουλη γιαυτο και κρατανε τα προνομια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...