Προς το περιεχόμενο

Η Google ετοιμάζει τη δική της απάντηση στο PlayStation και το Xbox


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, logistoulis είπε

Μα δεν επιχειρηματολογώ κατά των exclusives το αντίθετο

Είναι μεν ενοχλητικό να θες περισσότερα από ένα συστήματα για να παίζεις πολλά καλά παιχνίδια, αλλά είναι αναγκαίο κακό

Ακριβώς αυτο.

 

Αναγκαιο κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, KilliK είπε

δεν τα λες καλα. με τα exclusives, o publisher δεσμευει την κυριοτητα των παιχνιδιων αυτων επειδη επενδυει σε αυτα. οπου επενδυση ειναι το κοστος παραγωγης, η προωθηση, η στηριξη και το ανοιγμα στην πλατφορμα του publisher. το HALO δεν θα ειχε γινει ενα απο τα μεγαλυτερα IPs της βιομηχανιας, αν δεν ηταν υπο την στεγη της MS. θα ειχε γινει επιτυχια, θα εβγαζε το στουντιο, ολο σε τετοιο μεγεθος και βαθος χρονου οπως συμβαινει τωρα.

Πηγα να σου βαλω καρδουλα και ειδα την λεξη Halo.... Ε ΟΧΙ ΚΑΙ HALO.... πες the last of us, πες Uncharted τοσες χιλιαδες παιχνιδαρες.. το υπερτιμημενο σουτερακι βρηκες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Insomnia, ένα από τα μεγαλύτερα τεχνολογικα φόρουμ στην Ελλάδα, αν όχι το μεγαλύτερο, όπου ο Έλληνας μπορεί να παραθέσει την επιχειρηματολογία του με μια μόνο φράση. Αυτό είναι το επίπεδό μας, δυστυχώς. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, fanboy είπε

Πηγα να σου βαλω καρδουλα και ειδα την λεξη Halo.... Ε ΟΧΙ ΚΑΙ HALO.... πες the last of us, πες Uncharted τοσες χιλιαδες παιχνιδαρες.. το υπερτιμημενο σουτερακι βρηκες?

Ρε αδελφε... να αγιάσει το χερι σου!

 

Αυτές τις μερες τερματισα το Halo CE Anniversary (X360) και τωρα ειμαι στην μέση του Halo 2 (OG XBOX).

 

Κατανοώ (και το εχω παντα στην εξίσωση) το γεγονός πως οταν βγηκαν ο ανταγωνισμός ήταν πολυ πίσω, όμως πραγματικά ειναι υπερτιμημένη σειρά.  Φυσικά θα συνεχίσω και με το 3 και με το odst και το 4. Θελω να έχω οσο το δυνατον καλυτερη εικονα για την σειρά. 

 

Αλλα έως τωρα, για εμένα,  ειναι ενα τιμιο 7ράκι.

 

 

-----------------

 

Θυμάμαι στο Goldeneye του 1997, οι εχθροί σφαδαζαν στο σημειο που τους χτυπουσες. Διπλωναν, κουτσαιναν, εσκυβαν κλπ αναλογα που επεσε η σφαιρα.

Στο Halo χτυπας χιονάνθρωπους. Οσο για την ιστορία που τοσα εχουν γραφτεί. .. Απλα δεν το βλεπω ρε αγόρια!

 

Το Doom πιο πολύ με ιντριγκαρει. Doom 3 ειδικα. Ωραιο στορυ. Ακομα ακομα και τα Killzone.

Επίσης,  τα δαιδαλωδη και ολόιδια δωμάτια. Ιδιαίτερα στο Η: CE. Ζαλαδα σκετη και βαρεμαρα. Η ποικιλια (και η εμφάνιση) των εχθρων...  Κατω απο την βαση.  Στο 2 παντως ο Arbiter ειναι κουλ τύπος.

 

Το μονο που του βάζω άριστα ειναι η μουσική.  Πραγματικά φοβερές μελωδιες με μια ρετρο αισθητική.  Φοβερη μουσική indeed.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, The_Prodigy είπε

Ρε αδελφε... να αγιάσει το χερι σου!

Αυτές τις μερες τερματισα το Halo CE Anniversary (X360) και τωρα ειμαι στην μέση του Halo 2 (OG XBOX).

Κατανοώ και το εχω παντα στην εξίσωση το γεγονός πως οταν βγηκαν ο ανταγωνισμός ήταν πολυ πίσω αλλα πραγματικά ειναι υπερτιμημένη σειρά. 

Φυσικά θα συνεχίσω και με το 3 και με το odst και το 4.

Θελω να έχω οσο το δυνατον καλυτερη εικονα για την σειρά. 

Αλλα έως τωρα, για εμένα,  ειναι ενα τιμιο 7ράκι.

Οπως σε ολα τα exclusive της ms ετσι και σε αυτο φουσκωσαν λογαριασμοι και εγινε τρελο hype, πως αλλιως θα πουλησουν κονσολες, φυσικα ο κοσμακης οτι του πασαρουν απο "το πανω ραφι" το αγοραζει, και φτασαμε στο σημερα.. μακαρι να μπορουσα να δω την φατσα σου οταν παιξεις το 5 χαχαχαχα. 

Επεξ/σία από fanboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, fanboy είπε

Πηγα να σου βαλω καρδουλα και ειδα την λεξη Halo.... Ε ΟΧΙ ΚΑΙ HALO.... πες the last of us, πες Uncharted τοσες χιλιαδες παιχνιδαρες.. το υπερτιμημενο σουτερακι βρηκες?

Χαλάρωσε. Με την ισοπεδωτική λογική σου μπορεις να πεις το ιδιο για τα παντα. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ UNCHARTED. Τόσες χιλιάδες παιχνιδάρες το κλισε third person σουτερακι βρηκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή μου λέτε ότι μέσω cloud θα έχω καλά γραφικά? Εδώ σε τοπικό δίκτυο 1000mbs κάνω streaming από το PlayStation στο pc και σε πιάνει ναυτία. 

Επεξ/σία από kexas22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fanboy είπε

Πηγα να σου βαλω καρδουλα και ειδα την λεξη Halo.... Ε ΟΧΙ ΚΑΙ HALO.... πες the last of us, πες Uncharted τοσες χιλιαδες παιχνιδαρες.. το υπερτιμημενο σουτερακι βρηκες?

σημερα ειναι σε παρακμη, αλλα οταν ειχε πρωτοβγει ηταν επαναστατικο στο ειδος των FPS.

ομως το εφερα ως παραδειγμα επειδη ειναι η πιο τρανταχτη περιπτωση πως μια αποκλειστικοτητα δημιουργησε ενα υπερκερδοφορο franchise και μετετρεψε ενα γνωστο dev studio σε μεγαλο household ονομα του χωρου. 

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Χαλάρωσε. Με την ισοπεδωτική λογική σου μπορεις να πεις το ιδιο για τα παντα. Ε ΟΧΙ ΚΑΙ UNCHARTED. Τόσες χιλιάδες παιχνιδάρες το κλισε third person σουτερακι βρηκες;

Η υπερπαραγωγη με το πιου πιου χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το είχε ξεκινήσει. Halo, Panzer Dragoon Orta, Project Gotham Racing, Morrowind απλά το ps2 πυροβολούσε στο δεύτερο μισό Tekken 5, MGS 3, RE 4, Okami, Persona κτλ

Τα exclusives είναι λόγος αγοράς κονσόλας. Ακόμα αγοράζουν Saturn για Nights into Dreams και Panzer Dragoon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να μυριστηκε ότι έχει εξέλιξη το θέμα των games πλέον και για να μην μείνει έξω από τον χορό είπε να μπει και αυτή στο παιχνιδι. Τώρα το κατά πόσο θα ανταγωνιστει Sony και Microsoft που έχουν τόσα χρόνια εμπειρίας σε αυτό το κομματι... Ο χρόνος θα δειξει. Γιατί μέχρι στιγμής το καλύτερο κοντινό παράδειγμα ήταν το OUYA... Φρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μυριστηκε τιποτα. το μελλον ειναι το cloud, το οποιο δεν αφορα μονο την επιχειρηση και την επικοινωνια, αλλα και την ψυχαγωγια.

ολες οι υπηρεσιες θα ειναι cloud based και τα παιχνιδια δεν θα ειναι η εξαιρεση. γιαυτο και επενδυουν τοσο πολυ σε αυτο οι μεγαλες εταιρειες του χωρου οπως ειδαμε και προσφατα στην Ε3.

θαναι χαζη η Google να χασει το συγκεκριμενο τρενο, ποσο μαλλον οταν εχει ηδη το δικο της game οικοσυστημα. τωρα μενει να δουμε πως θα ειναι η δικια της υλοποιηση.

το καλο θα ηταν να βγαζανε μια δυνατη σε hardware κονσολα που θα παιζει και τοπικα βαριους σε γραφικα τιτλους, αλλα και θα μπορει να στρημαρει παιχνιδια.

αλλα οπως αλλοι ηδη προειπαν, το πιο πιθανο ειναι να παρουμε μια απλη φορητη/dock station υβριδικη κονσολα που θα λειτουργει ως τερματικο της cloud gaming πλατφορμας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ηταν ποτέ οι κονσόλες. Το θεμα παντα ήταν τα σωστά παιχνίδια. Τρανο παραδειγμα η Nintendo που ποτε στην ιστορια της δεν ειχε την δυνατότερη κονσόλα αλλα ειχε παντα γαμάτα παιχνίδια.

Το θεμα εχει ξεφύγει προ πολλου ουτως και ειναι πια στο online gaming. Το Fortnite πχ ειναι εξαιρετικο τελευταιο παράδειγμα. Οποιος το στήσει καλύτερα εχει το προβάδισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...