Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων V2


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Kostas.karras είπε

Βασικα ειναι αλλος δισκος-μοντελο. 

STHPΧΧΧΧΧΧΧ

STDRΧΧΧΧΧΧΧ

Σαν μοντελο, ναι, ειναι 1,5 χρονου παλαιοτερος, αλλα τον προτεινα σαν στανταρακι, ως δοκιμασμενο καποιου χρονικου δαιστηματος.

Και ο αλλος μπορει να ειναι το ιδιο καλος, αλλα ειναι πολυ νεος για να ξερουμε τι παιζει σε βαθος χρονου.

Δεν το νομιζω βεβαια, απλως προληπτικα το λεω..Αποφαση δικη σου, δεν θα ειναι λαθος σε οποιον και να καταληξεις.

Κατάλαβα το σκεπτικό, σ' ευχαριστώ πολύ Κώστα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας,

Πήρα πρόσφατα το Hp 250 G6 και έχει ssd M2 128gb. Θέλω να πάρω έναν μεγαλύτερο.

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως θέαση ταινιών, ίντερνετ, word-excel, και από παιχνίδια που κ που κανένα football manager. 

Τι μου προτείνεται σε budget 80-100 ευρώ? 

Επίσης τον παλιό υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω μέσα ή να τον κάνω εξωτερικό με κάποια θήκη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, flyk είπε

Καλησπέρα σας,

Πήρα πρόσφατα το Hp 250 G6 και έχει ssd M2 128gb. Θέλω να πάρω έναν μεγαλύτερο.

Η χρήση που κάνω είναι κυρίως θέαση ταινιών, ίντερνετ, word-excel, και από παιχνίδια που κ που κανένα football manager. 

Τι μου προτείνεται σε budget 80-100 ευρώ? 

Επίσης τον παλιό υπάρχει περίπτωση να τον αφήσω μέσα ή να τον κάνω εξωτερικό με κάποια θήκη? 

Στην θεση σου θα εκανα το εξης..

Θα αφηνα τον ssd ως εχει,και θα ειχα εκει το λειτουργικο μου και τα προγραμματα..

Θα αφαιρουσα το dvd (ποιος το χρησιμοποιει πλεον..?) και θα αγοραζα τα εξης:

 

 

Και οι δυο στα 5 χρονια εγγυηση γι αυτο οι προτασεις σε αυτους.

Για πιο οικονομικα εδω https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=16153562%2C12427153%2C10219054%2C2164425

Αναλογα με το τι θες να δωσεις, διαλεξε κατι απο αυτους, δες τι χωρητικοτητα σε καλυπτει, και εκει περνας ολα τα υπολοιπα, ταινιες,παιχνιδια, κτλπ.

Αν ψαχτεις και σε μτχ και σε καλυπτει και ενας 500gb δισκος, μπορεις να κανεις δουλεια πιο οικονομικα, και τα υπολοιπα σουβλακια 😉

Επεξ/σία από Kostas.karras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilias78 είπε

Θα γινει αγορα ενος ssd. Μέσα θα μπει μόνο το λειτουργικό (win 10) κ office 2007.

1. Να αγοραστεί 250gb ή 120gb?

2. Ανάμεσα σε crusial bx500 κ mx500? 

Καί ο 120αρης αρκεί αλλά αν είναι ο μοναδικός , αναλογικά συμφέρει καλύτερα ο 250gb.

Mx500,όχι τόν bx.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός ο EMTEC X150 480gb στα 50€ που τον έχει το e-shop με 3 χρόνια εγγύηση αξίζει για low budget επιλογή;Αν όχι έχετε υπόψιν σας τίποτα αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, theoilia είπε

αυτός ο EMTEC X150 480gb στα 50€ που τον έχει το e-shop με 3 χρόνια εγγύηση αξίζει για low budget επιλογή;Αν όχι έχετε υπόψιν σας τίποτα αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα;

Koιτα, δεν τον ξερω τον ssd.

Λιγο που τον εψαξα, βλεπω αρκετα καλη και σταθερη αναγνωση, κακος στις εγγραφες αλλα σε 4κ αποτελεσματα εδειχνε πολυ καλυτερος απο πολλους.

Με χαλασε οτι δεν εχει και πολλες πληροφοριες σχετικα με το endurance και οι "παλιοcontrollers" ps10 ..

Προσωπικα δεν θα τον επαιρνα, ενω με 5-10 ευρω παραπανω θα παρω κατι πιο δοκιμασμενο ας το πω.

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=14227200,17124719,10225518,10026960,14949795

Κοιτα καλυτερα σε καποιον απο αυτους

Στο amazon ειδα κριτικες 3 στις 4 κακες... 

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα λαπτοπ 10 ετών Toshiba και, δεν ξεκινάει πάει να, μπει στα windows και κάνει ξανά επανεκκίνηση. Λογικά, είναι σκληρός δίσκος. Λέω να βάλω ένα ssd το προτείνεται; θα χρειαστω τίποτα θήκη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, speedman_26 είπε

Εγώ ένα λαπτοπ 10 ετών Toshiba και, δεν ξεκινάει πάει να, μπει στα windows και κάνει ξανά επανεκκίνηση. Λογικά, είναι σκληρός δίσκος. Λέω να βάλω ένα ssd το προτείνεται; θα χρειαστω τίποτα θήκη; 

Μπορει να μην ειναι και ο δισκος...

Τοshiba ε??? μαλλον το κλασσικο τους θεμα, προβλημα με nec tokin.

Δοκιμασε να κανεις φορματ με εναν αλλον 'η και τον ιδιο δισκο και αν κατα την διαδικασια κανει τα ιδια, τοτε εμπειρικα θελει αλλαγη το nec  απο την μητρικη.

Μην παρεις ακομα ssd χωρις να σιγουρευτεις, μπορει να παρεις αλλο λαπτοπ μαζι με ssd 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kostas.karras said:

Μπορει να μην ειναι και ο δισκος...

Τοshiba ε??? μαλλον το κλασσικο τους θεμα, προβλημα με nec tokin.

Δοκιμασε να κανεις φορματ με εναν αλλον 'η και τον ιδιο δισκο και αν κατα την διαδικασια κανει τα ιδια, τοτε εμπειρικα θελει αλλαγη το nec απο την μητρικη.

Μην παρεις ακομα ssd χωρις να σιγουρευτεις, μπορει να παρεις αλλο λαπτοπ μαζι με ssd 😉

ενα toshiba a300 εχω . τι ειναι το nec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, speedman_26 είπε

ενα toshiba a300 εχω . τι ειναι το nec?

Αν και εκτός συζήτησης, μπες στο bios και βάλε να δουλεύει ο ένας πυρήνας από τον επεξεργαστή.Αν ανοίξει είναι το nec tokin σίγουρα όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω. Θα δουλεύει κανονικά λογικά με τον ένα πυρήνα αλλά με ότι συνεπάγεται αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eric_in είπε

Αν και εκτός συζήτησης, μπες στο bios και βάλε να δουλεύει ο ένας πυρήνας από τον επεξεργαστή.Αν ανοίξει είναι το nec tokin σίγουρα όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω. Θα δουλεύει κανονικά λογικά με τον ένα πυρήνα αλλά με ότι συνεπάγεται αυτό.

Ακριβώς,με έναν πυρήνα διαχειρίζεται άλλες τάσεις πού δεν  επιβαρύνει.

Όπως και αν μπει σε ασφαλή λειτουργία.

Έχω τρία a300 στο σπίτι,με το ίδιο θέμα,και έχω ξανασυναντησει το ίδιο σε toshiba πάλι,αλλου μοντέλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, eric_in said:

Αν και εκτός συζήτησης, μπες στο bios και βάλε να δουλεύει ο ένας πυρήνας από τον επεξεργαστή.Αν ανοίξει είναι το nec tokin σίγουρα όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω. Θα δουλεύει κανονικά λογικά με τον ένα πυρήνα αλλά με ότι συνεπάγεται αυτό.

Τώρα σώθηκες. Δεν ξέρω να το κάνω αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...