Προς το περιεχόμενο

Δέσμευση της OnePlus για συνεχή ενημέρωση των μοντέλων της όπως και στα Pixel της Google


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μεγάλο ζητούμενο δεν είναι άμεση ενημέρωση αλλά το πόσο καλή θα είναι

βλέπε τα pixel κλπ παίρνουν update μετά το update ΣΦΑΙΡΑ αλλά........ και κάθε update θέλει και αλλα 3 microupdates να στρώσεις.........

 

κατι τέτοιο αποτελεί must not buy για όσους έχουν το κινητό πέρα από τα παιχνιδάκια και updatoλαγνεια

 

τα ίδια και η apple εχει γίνει βγάζει ενα update τινγα στα προβλήματα και περιμένεις αλλα 4 5 να στρώσει...

 

no thanx καλύτερα αργά και άψογα (περα απο security patches) πάρα γρήγορα και πρόχειρα

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, najinblue3 είπε

οι 2 κολλητοι μου ειναι με lineage και ειναι πολυ ευχαριστημενοι

Το έχω στο One και είναι πολύ καλό.  Το Oxygen όμως δεν είναι τυχαίο.  Είναι κι αυτό πρώτης τάξεως skin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι ? 

Τι δουλειά έχει το security update με την κάθε κωλοεταιρεια ?

Το Android δεν είναι λειτουργικό της Google?  

Γιατί δεν υποστηρίζει την ασφάλεια για πάντα ?

Είναι τόσο δύσκολο να γίνει security update  σαν να έχεις antivirus?  

Θα δώσω σαν επαγγελματίας  1200 ευρώ για να πάρω το note 9 με 8ram  512 gb και σε 2 χρόνια δεν θα έχω ασφάλεια?  Τι θα είναι. ? παλιό ?

Για μένα το κράξιμο πάει στην GOOGLE  και σε κανέναν άλλο . Εκτός και αν έχουν συμφωνήσει σαν καρτέλ.  Που αυτό διώκεται ποινικά σε όλο τον κόσμο .Ας μην κάνουν ποτέ update λογισμικού. Γιατι το τηλέφωνο εχει φτιαχτεί για το συγκεκριμένο.  Αλλά η ασφάλεια είναι είναι υποχρεωτική! !!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αξιόλογη εταιρία η OnePlus. Μου αρέσει επειδή κυκλοφορεί 1-2 συσκευές ανά έτος και δεν "κουράζει" τους καταναλωτές με περιττές συσκευές.

Και τώρα με αυτήν την ανακοίνωση δείχνει ότι ακούει τους χρήστες και προσπαθεί να γίνει καλύτερη.

Μπράβο και ελπίζω να ακολουθήσουν και οι άλλες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει OnePlus 5s. Είναι το 5Τ. Είμαι κάτοχος τους OnePlus 5T και μπορώ να πω ότι είναι απίστευτη συσκευή! Τρομερη ποιότητα. OnePlus μόνο από εδώ και πέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, andreas314p είπε

Γιατί εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι ? 

Τι δουλειά έχει το security update με την κάθε κωλοεταιρεια ?

Το Android δεν είναι λειτουργικό της Google?  

Γιατί δεν υποστηρίζει την ασφάλεια για πάντα ?

Είναι τόσο δύσκολο να γίνει security update  σαν να έχεις antivirus?  

Θα δώσω σαν επαγγελματίας  1200 ευρώ για να πάρω το note 9 με 8ram  512 gb και σε 2 χρόνια δεν θα έχω ασφάλεια?  Τι θα είναι. ? παλιό ?

Για μένα το κράξιμο πάει στην GOOGLE  και σε κανέναν άλλο . Εκτός και αν έχουν συμφωνήσει σαν καρτέλ.  Που αυτό διώκεται ποινικά σε όλο τον κόσμο .Ας μην κάνουν ποτέ update λογισμικού. Γιατι το τηλέφωνο εχει φτιαχτεί για το συγκεκριμένο.  Αλλά η ασφάλεια είναι είναι υποχρεωτική! !!!!!!!

Γιατί σχεδόν πάντα πατσαρετε το kernel και αυτός είναι του κατασκευαστή,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Comic maniak είπε

Οπως; 5 χρονια ας πουμε; Πρεπει να βγαζουν και καινουργια κινητα.Αμα ειναι να δινουν αναβαθμισεις για παρα πολυ καιρο μπορει να πεσουν οι πωλησεις.

Όταν σου ζητάει τα ίδια χρήματα που κοστίζει ένας καλός σταθερός που δεν τον αλλάζεις κάθε διετία νομίζω πως πρέπει να σε υποστηρίξει για τετραετία τουλάχιστον. Επίσης σαν καταναλωτής χρειάζομαι εργαλεία που μου καλύπτουν τις ανάγκες μου σε βάθος χρόνου και όχι μόνο για 2 χρόνια οτι και να ειναι αυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, liberostelios είπε

Θεωρείς ότι σέβεται τον καταναλωτή μία εταιρεία επειδή υποστηρίζει μία συσκευή που πουλάει στο επίσημο κατάστημά της; Δηλαδή πιστέυεις ότι θα ήταν ΟΚ να σταματούσε την υποστήριξη του iPhone 6S πέρυσι αλλά να συνεχίζει να το πουλάει για έναν επιπλέον χρόνο για 500€!

 

Για την Xiaomi δεν έχω εικόνα. Το πρόβλημα είναι ότι αρκετές φορές έχεις πολύ καλή υποστήριξη και άλλες φορές σε ξεχνάνε. Πολλές φορές, μάλιστα, η υποστήριξη είναι σχεδόν "community based". Αλλά επειδή δεν είναι ξεκάθαρο το πότε αποσύρρεται ένα Xiaomi, είναι λίγο ασαφές το σκηνικό.

Το αποτέλεσμα πρακτικά ποιο είναι; Παίρνει αναβαθμίσεις μεχρι και το 5s του 2013, όταν το Samsung galaxy S4 κινητό του 2013 και αυτό, το έχει φάει η μαρμάγκα; Τι σε ενδιαφέρει για ποιο λόγο το κάνει; Για όποιο λόγο και αν το κάνει, το αποτέλεσμα μετράει και το το αποτέλεσμα είναι ότι ένα iphone θα παιρνει αναβαθμίσεις για περισσότερο καιρό απ' ότι ενα android smartphone που βγήκε την ίδια χρονιά με αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, JimGer said:

Φίλε μην μπερδεύεις το miui με το Android Version. Μπορείς να έχεις miui 9 με lollipop. Πχ redmi 3 original lollipop. Έμεινε εκεί. Το 3s πήρε Marsmallow το Note 4 πήρε Nougat. Όλα σε miui 9. Άλλο το miui version άλλο το τι τρέχουν από κάτω. Oneplus θα έπαιρνα λόγω unlock bootloader και root χωρίς να χάνεις εγγύηση καθώς και near AOSP roms. Τώρα με το treble πολλά κινητά μπορούν να το κάνουν αυτό αλλά όχι χωρίς να χάσεις εγγύηση. Αν θες να πειράζεις το κινητό σου χωρίς να χάνεις πολλά νομίζω 3 επιλογές υπάρχουν δυστυχώς πλέον. 1) Pixel 2) OnePlus 3)Xiaomi και ίσως κάποια Nokia

Τι να το κανείς;γιατί να το πειράξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Το αποτέλεσμα πρακτικά ποιο είναι; Παίρνει αναβαθμίσεις μεχρι και το 5s του 2013, όταν το Samsung galaxy S4 κινητό του 2013 και αυτό, το έχει φάει η μαρμάγκα; Τι σε ενδιαφέρει για ποιο λόγο το κάνει; Για όποιο λόγο και αν το κάνει, το αποτέλεσμα μετράει και το το αποτέλεσμα είναι ότι ένα iphone θα παιρνει αναβαθμίσεις για περισσότερο καιρό απ' ότι ενα android smartphone που βγήκε την ίδια χρονιά με αυτο...

Το αποτέλεσμα πρακτικά είναι ότι με 500€ μπορείς να αγοράσεις το iPhone 6S με τεχνολογία 2015 και υποστήριξη 2 χρόνων ή ένα OnePlus 6 με τεχνολογία 2018 και επίσης υποστήριξη 2 χρόνων (+1 χρόνο ενημερώσεις ασφαλείας).

Αλλά η συζήτηση ήταν για το αν και ποιός σέβεται τους πελάτες του κι εγώ απλά εξήγησα ότι είναι θέμα διαφορετικής στρατηγικής (και δυνατότητας επιρροής του καταναλωτικού κοινού) και όχι ζήτημα σεβασμού. Νομίζω ότι μπορούμε να συμφωνήσουμε σε αυτό. Το αν κάποιον τον συμφέρει να αγοράσεις ένα iPhone στην αρχή της κυκλοφορίας του για να έχει πολλά χρόνια αναβαθμίσεις είναι ζήτημα που μπορεί να το αξιολογήσει ο καθένας με βάση τις ανάγκες και τον προϋπολογισμό του.

Επεξ/σία από liberostelios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/07/2018 at 15:18, SiLeNtOne-- said:

Ναί αλλα, το iPhone 6 που αγόρασα το 2014 τρέχει iOS 11.4..

Και το MacBook που αγόρασα το 2008 τρέχει High Sierra.... Και να συμπληρώσω, η μπαταρία του λάπτοπ κρατάει ακόμα μία ωρα.......! 😎

Φανμπου της ποιότητας! ΝΑΙ!

Συμφωνώ..καμία εταιρία δεν άγια..αλλά τουλάχιστον είναι η μόνη που σου αναβαθμίζει το λειτουργικό για 5 χρόνια ενώ οι άλλες το παρατάνε..το lollipop είναι 2015 και δες..

Όχι δεν τα μπερδεύω..αλλά περίμενα το Maui να είναι stable σε συνάρτηση του Android..ναι έχεις το wikipedia λέει ότι είναι διάφορες εκδόσεις..υπόψιν πολλές custom made εκδόσεις του λειτουργικού έχουν αναφερθεί πως έχουν maleware..αν θες να στο σίγουρος μόνο official της εταιρίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, efkairiakos said:

Όταν σου ζητάει τα ίδια χρήματα που κοστίζει ένας καλός σταθερός που δεν τον αλλάζεις κάθε διετία νομίζω πως πρέπει να σε υποστηρίξει για τετραετία τουλάχιστον. Επίσης σαν καταναλωτής χρειάζομαι εργαλεία που μου καλύπτουν τις ανάγκες μου σε βάθος χρόνου και όχι μόνο για 2 χρόνια οτι και να ειναι αυτο...

Συμφωνώ έχεις πιάσεις το νόημα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...