Προς το περιεχόμενο

Database development: καλό niche ή παγίδα;


Semper Regant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες βλέπω πολλά νήματα για web development αλλά λίγα πράγματα για άλλου είδους development. Λογικά έχει να κάνει με τις δουλειές που είναι διαθέσιμες.

Εγώ βρήκα την πρώτη μου δουλειά χωρίς να έχω πτυχίο, ως database developer, βασικά data warehouse. Ασχολούμαι με ξερή SQL + το αντίστοιχο πρόγραμμα σχεδιασμού/scheduling  πακέτων SQL και τίποτε άλλο. Υπάρχουν πελάτες που το θέλουν αυτό στην Ελλάδα, μεγάλες εταιρείες.

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως εξασκώντας μόνο αυτο το skill, μείνω πίσω. Επίσης φοβάμαι ότι θα εξαρτώμαι υπερβολικά από τις λιγοστές εταιρίες που προσλαμβάνουν developers μόνο γι αυτή τη δουλειά. Τι θα ήταν ένα καλό επόμενο βήμα για μην πάει όμως χαμένη και η εμπειρία που έχω αποκτήσει; Εγώ έχω σκεφτεί δύο πράγματα. Είτε να μάθω τα υπόλοιπα που ξέρει ένας backend developer, είτε να μείνω αποκλειστικά στα δεδομένα και όταν δω ότι γίνεται obsolete αυτό που κάνω, να προσπαθήσω να μπω στα big data, Hadoop, scala και τέτοια. 

Εσείς πως το βλέπετε; Είναι όντως niche αυτό που κάνω ή υπερβάλλω; Τι θα μου προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ti RDBMS χρησιμοποείτε και ποιο ειναι το business που εμπλέκεσαι ?

Εσυ το βλέπεις ξερά όπως το βλέπω εγώ μπορείς να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου στα ακόλουθα

  • SQL και SQL performance tuning
  • SQL extensions ανάλογα την βάση που χρησιμοποιείς
  • Data Warehouse fundamentals and design (star , snowflake, cubes etc)
  • ETL ή ELT
  • Database administration essentials
  • Οποιο software χρησιμοποιείς
  • Basic exposure σε οποιο business εμπλέκεσαι
  • Any reporting tools

Ακόμα και η δουλειά ανάλογα με τι εμπλέκεσαι σου δίνει τα ερεθίσματα να το ψάξεις παραπάνω

Μην ξεχνάς οτι τα data της εταιρείας ειναι πολύτιμα και πάντα θα υπάρχει ανάγκη για ανθρώπους που μπορουν πχ να μεταφέρουν και να μετασχηματίσουν ΤΒ δεδομένων efficiently, να διορθώσουν λάθη του συστήματος ή να ξέρουν να εξάγουν τις πληροφορίες in a meaningful way

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Aztec είπε

Ti RDBMS χρησιμοποείτε και ποιο ειναι το business που εμπλέκεσαι ?

Έχει σημασία; θα ήθελα να μείνει όσο πιο γενικό γίνεται το ερώτημα.

Financial services αλλά δεν στήνουμε σε όλους το ίδιο RDBMS, κάθε πελάτης έχει τη δική του προτίμηση, SQL Server, Oracle, DB2...από την πλευρά μας θεωρείται ότι αν ξέρεις ένα τα ξέρεις όλα, με λίγη προσαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Semper Regant είπε

Έχει σημασία; θα ήθελα να μείνει όσο πιο γενικό γίνεται το ερώτημα.

Financial services αλλά δεν στήνουμε σε όλους το ίδιο RDBMS, κάθε πελάτης έχει τη δική του προτίμηση, SQL Server, Oracle, DB2...από την πλευρά μας θεωρείται ότι αν ξέρεις ένα τα ξέρεις όλα, με λίγη προσαρμογή.

Φυσικά και έχει σημασία εφόσον μιλάμε για database development.

ΠΧ το να ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις αυτό ή το table/index partitioning strategy που θα ακολουθήσεις. Πως θα κάνεις utilize το Oracle RAC για καλύτερο performance . Πως θα παίξει το export-import όταν πας απο χαμηλότερη έκδοση σε μεγαλύτερη κτλ κτλ

Έχει διαφορά το ξέρω απο το ξέρω. Κάθε RDBMS απαιτεί αρκετό διάβασμα και εμπειρία για να πεις οτι το ξέρεις.  

Το αν ξέρεις το ενα τα ξέρεις όλα δείχνει οτι δεν γνωρίζει αυτος που το λέει για τι μιλάει

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Aztec είπε

Φυσικά και έχει σημασία εφόσον μιλάμε για database development.

ΠΧ το να ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις αυτό ή το table/index partitioning strategy που θα ακολουθήσεις. Πως θα κάνεις utilize το Oracle RAC για καλύτερο performance . Πως θα παίξει το export-import όταν πας απο χαμηλότερη έκδοση σε μεγαλύτερη κτλ κτλ

 Έχει διαφορά το ξέρω απο το ξέρω. Κάθε RDBMS απαιτεί αρκετό διάβασμα και εμπειρία για να πεις οτι το ξέρεις.  

Το αν ξέρεις το ενα τα ξέρεις όλα δείχνει οτι δεν γνωρίζει αυτος που το λέει για τι μιλάει

Εννοούσα αν έχει σημασία για να απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσα. Και πράγματι δεν απάντησες σε κανένα.

Θες να βοηθήσεις ή θες να μου πεις ότι δεν ξέρω για τι μιλάω;

 

edit: Σόρρυ δεν είχα δει ότι επεργάστηκες την αρχική σου δημοσίευση. Τώρα μάλιστα, περιέχει πληροφορίες, το παίρνω πίσω λοιπόν. Απ' ότι καταλαβαίνω λοιπόν λες ότι το niche έχει ψωμί και μπορώ να εμβαθύνω αντί να επεκταθώ αλλού.

Επεξ/σία από Semper Regant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν θα με χάλαγε να ήμουν δυνατός σε

  • Oracle και SQL Server
  • SQL, PL/SQL, T-SQL
  • ETL tools : Informatica , IBM Datastage, SSIS etc
  • BI tools : SAP BO , Oracle BI etc
  • Reporting tools

Προυπηρεσία και γνώσεις πάνω σε

  • Heavy migration projects 
  • Database development
  • Reporting 
  • ETL development
  • Data cleansing
  • Data modelling 
  • Data Warehouse analysis and design

Και αν εισαι μάγκας το επεκτείνεις και με εξόρυξη γνώσεων, κάνεις τιποτα σπουδες σε Data Science παίρνεις και τις πιστοποιήσεις σου.

Αν είχα να συνδυάσω όμως και μια γλώσσα θα επέλεγα ως εξής

  • Για Oracle βάση συνδυάζεις με Java
  • Για SQL server συνδυάζεις με .net C#
  • Για DB2 συνδυάζεις με Cobol , PL/I και JCL

Και φυσικά συνεχίζεις να κινείσαι γύρω απο Financial Services καθώς η γνώση του domain ειναι πολύ σημαντική

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oracle παίζει παντού, αν μάθεις όλες τις τεχνολογίες δε θα έχεις προβλημα. Και μπορείς εκτός απο db developer να ασχοληθείς και με το db administration,optimization κτλ. Φυσικά θα συμφωνήσω με το πρώτο ποστ του Aztec περί data warehouse και μαζί σου με hadoop, big data etc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ζητηση εχουν, οι βασεις ειναι πλεον σημαντικες για οποιαδηποτε εταιρια και καποιος να τις διαχειριζεται, απλα μην μεινεις μονο σε  sql  αλλα να μαθεις επιπλεον τεχνικα θεματα στις βασεις. μεσω της δουλειας να παρεις καποια πιστοποιηση  κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Semper Regant θα σου πρότεινα να σκεφτείς τι θες να μάθεις εσύ.

Προσωπικά ξεκίνησα με plsql πριν 5 χρόνια γιατί όπως είπες οι leaders της αγοράς στην Ελλάδα προσλαμβάνουν χωρίς προϋπηρεσία στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Με το καιρό ασχολήθηκα με data migrations, SAP BO  και λίγο ETL. Θέλω όμως να μάθω κάτι φρέσκο και καινοτόμο πρώτα για μένα και μετά για να εξασφαλίσω μία δουλειά.Δουλειά θα βρίσκεις και με αυτά που ξέρεις ήδη. Ξεκίνησα να το ψάχνω με το data science και σκοπεύω να κάνω ένα μεταπτυχιακό. Φυσικά και θα ήθελα να έχω ζήτηση στην αγορά σαν data scientist αλλά την επιλογή την έκανα με βάση τι μου αρέσει, τι μου φαίνεται ενδιαφέρον και όχι πόσες αγγελίες υπάρχουν στο linkedin. Τέλος νομίζω οι πιστοποιήσεις είναι χάσιμο χρημάτων. Έχω ολοκληρώσει τα courses για τις πιστοποιήσεις σε plsql, oracle forms και sap bo χωρίς όμως να δώσω άλλα 500-1000 ευρώ για να πάρω ένα χαρτί με ισχύ 3-5 χρόνια. Κανείς δε νοιάζεται αν έχεις πιστοποίηση. Αν έχεις δουλέψει για χρόνο σε μεγάλα project τους ενδιαφέρει. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...