Προς το περιεχόμενο

PayPal στην Ελλαδα [Ερωτησεις]


Hyal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, κανω αυτο το ποστ με σκοπο να βρω πιο "απλες" απαντησεις στο ζητουμενο. Εχω ψαξει ηδη στο ιντερνετ αλλα για εμενα προσωπικα δεν ειναι ξεκαθαρες οι πληροφοριες που βρισκω και συχνα αντιπαραθετονται με αυτα που ακουω απο γνωστους και φιλους. Αν γνωριζεται κατι επι του θεματος παρακαλω αφηστε τα σχολια σας παρακατω.

1. Για να βαλω λεφτα απο τραπεζα στο PayPal, υπαρχει φορος (και ποσο %)?

2. Για να βγαλω λεφτα απο το PayPal (PayPal Funds), και να τα παρω απο την τραπεζα μου, υπαρχει φορος (και ποσο %)?

3. Οι PayPal Мastercard εκδιδονται στην Ελλαδα, και ισχυει οτι "τραβανε" λεφτα απευθειας απο τα PayPal Funds?

 

Ευχαριστω για ολες τις πιθανες απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

1 οχι

2 οχι

3 οχι

Μηπως γνωριζεις πως λειτουργουνε αυτες οι καρτες? Εχω φιλο που οι γονεις του εχουν μια τετοια καρτα , και απο οτι μου ειπε ετσι δουλευει, οτι παιρνει οτι λεφτα εχεις μεσα στο PayPal ως PayPal funds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τι μα σου πω, Έλληνας δεν μπορεί να εχει κάρτα του παυπαλ

Αποκλειεται, εχω βοηθησει τον συγκεκριμενο φιλο μου και με πληρωμη μεσω μιας τετοιας καρτας. Τωρα δεν ξερω αν την εχουν οι γονεις του απο παλια, πρωτου τα capital control και ολα αυτα, παντως υπαρχει και δουλευει.

Επεξ/σία από Hyal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάρτα paypal δεν βγαίνει στην Ελλάδα, πολύ πιθανό απλά να είχαν συνδεμένη μια κάρτα αναλήψεων στο PayPal,

 Φόρος στην κατάθεση δεν υπάρχει, υπάρχει όμως χρέωση εμβάσματος από και προς τράπεζα εξωτερικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Hyal είπε

Αποκλειεται, εχω βοηθησει τον συγκεκριμενο φιλο μου και με πληρωμη μεσω μιας τετοιας καρτας. Τωρα δεν ξερω αν την εχουν οι γονεις του απο παλια, πρωτου τα capital control και ολα αυτα, παντως υπαρχει και δουλευει.

Μολις μάθεις πως γίνεται κανε μας και ενα οδηγό εδω στο σιτε για να βγάλουμε και εμείς καμια τέτοια κάρτα, θα ηταν πολυ χρήσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Μολις μάθεις πως γίνεται κανε μας και ενα οδηγό εδω στο σιτε για να βγάλουμε και εμείς καμια τέτοια κάρτα, θα ηταν πολυ χρήσιμο

Θα μάθω εαν μπορέσω, πάντως το μόνο σίγουρο ειναι οτι ειναι μια καρτα που τραβαει λεφτα απο τον λογαριασμο σου στο PayPal, για παραδειγμα, αν εχεις 50 ευρω στο PayPal, θα μπορεσεις να ξοδεψεις μεχρι και 50 ευρω με αυτην την καρτα. Βεβαια δεν ξερω αν το καταστημα απο το οποιο θα αγορασει καποιος πρεπει να υποστηριζει και συναλλαγες με PayPal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hyal είπε

Θα μάθω εαν μπορέσω, πάντως το μόνο σίγουρο ειναι οτι ειναι μια καρτα που τραβαει λεφτα απο τον λογαριασμο σου στο PayPal, για παραδειγμα, αν εχεις 50 ευρω στο PayPal, θα μπορεσεις να ξοδεψεις μεχρι και 50 ευρω με αυτην την καρτα. Βεβαια δεν ξερω αν το καταστημα απο το οποιο θα αγορασει καποιος πρεπει να υποστηριζει και συναλλαγες με PayPal.

Τα εχεις μπερδεμενα τα πραγματα

Αλλο να εχεις 50 ευρω στο παυπαλ και αλλο τι εχεις μεσα η καρτα σου οποια και να ειναι αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τα εχεις μπερδεμενα τα πραγματα

Αλλο να εχεις 50 ευρω στο παυπαλ και αλλο τι εχεις μεσα η καρτα σου οποια και να ειναι αυτη

Εγω ξερω οτι , οτι εχει μεσα ο λογαριασμος στο PayPal , τοσα μπορει να ξοδεψει η να "τραβηξει" αυτη η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια τι ξερεις αλλα τι ισυει

το παυπαλ εχει το λεγόμενο balance αν έχεις εκει χρήμα τραβάει υποχρεωτικά απο εκει

Αν εχεις οποιαδήποτε συνδεόμενη κάρτα και εχει μέσα χρήμα

Τοτε συμβαίνουν τα εξής

1 με balance και κάρτα θα τραβήξει πρωτα ολο το balance και το υπολοιπο (αν δεν επαρκει το balance) απο την καρτα, αρκεί η το νόμισμα της αγοράς σου, το balance και η κάρτα να ειναι ακριβώς το ίδιο νομισμα

2 αν δεν εχεις balance τοτε η αγορα θε γίνει με οποιαδηποτε καρτα εχεις συνδεμένη στο παυπαλ αρκεί να εχει τα απαραίτητα χρηματα

Υπαρχει σχετικο θεμα με το παυπαλ, μπορεις να πας εκει με υπομονή και να διαβάσεις μερικά πραγματακια, επίσης κανε συνδρομη στο θεμα για να ενημερώνεσαι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...