Προς το περιεχόμενο

The Vietnam war Ντοκιμαντέρ


totalius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://m.imdb.com/title/tt1877514/?ref=m_nv_sr_1

Ενα εκπληκτικό ντοκιμαντέρ 10 επεισοδίων που δίνει απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα γύρω από το πόλεμο του Vietnam . Όλοι όσοι ασχολούνται με ιστορικά γεγονότα και τους αρέσει να διαβάζουν κ να βλέπουν τέτοια θέματα θα το λατρέψουν . Μου ερεσε ιδιαίτερα ότι δε πιάνει μόνο τη πλευρά των Αμερικανών αλλά κ των Βιετναμέζων και μαθαίνεις πολλές λεπτομέρειες για το λόγο που έγινε ότι έγινε είτε από τη μια πλευρά είτε από την άλλη. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ καλό. Εκτίμησα και εγώ ότι έχει αφηγήσεις από όλες τις πλευρές. Επίσης, δικαίως, δίνει μεγάλη βάση στο πώς όλες οι κυβερνήσεις των ΗΠΑ έκαναν λάθος διαχείριση της κατάστασης βάζοντας πάνω από όλα το πολιτικό κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ειδα και εγω, εξαιρετικο ντοκυμαντερ αν και οι δημιουργοι λιγο αριστερο-φερνουν πραγμα που αφαιρει  κατι απο την αντικειμενικοτητα του.

Εντυπωσιακοι οι ηχογραφημενοι διαλογοι, οπως του τζονσον με μακναμαρα που σε καποιες περιπτωσεις ειδικα ο προεδρος εκανε καφενειακου επιπεδου αναλυσεις, που δεν ειναι κακες αυτες καθεαυτες αλλα οταν συνδεονται αμεσα με βομβαρδισμους Β52 αποδεικνυουν  σε τι ηλιθιο κοσμο ζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταπληκτική σείρα, όποιος τη δει και δεν χόρτασει πόλεμο μπορεί να συνεχίσει με το "The War" του ίδιου σκηνοθέτη που με παρόμοιο τρόπο εξιστορεί τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο και τη νίκη απέναντι στον Ναζισμό. Εξαιρετικό επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και εγώ μονορούφι άσχετα που είναι σχεδόν 2ώρα επεισόδια.

Η σειρά δεν κουράζει καθόλου και κάθε επεισόδιο είναι to the point χωρίς fillers. Περιγράφει με απίστευτη λεπτομέρεια όλες τις πτυχές του πολέμου και είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΗ!

Το τονίζω γιατί τέτοια θέματα οι αμερικάνοι τα βλέπουν μονόπλευρα.

Το γενικό νόημα που βγαίνει από τη σειρά είναι:

Οι αμερικάνοι μπλέκουν σε έναν πόλεμο χαμένο από την αρχή, σκοτώνουν κυρίως αμάχους και τους βαφτίζουν αντάρτες, και οι πολιτικοί συνεχίζουν τον πόλεμο ίσα ίσα για να μη θίξει μια ήττα το γόητρό τους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 23/7/2018 στις 1:57 ΠΜ, KilliK είπε

υπαρχει με ελληνικους υποτιτλους η σειρα; 

Αν μπεις στα κλασσικα sites με υπότιτλους, μπορεις να τους κατεβάσεις. Γενικά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, ειναι αντικειμενικότατο ντοκιμαντέρ. Πραγματικά σου δείχνει όλη την φρίκη του πολέμου, όλες τις άσκοπες θυσίες που έγιναν απο την πλευρά των αμερικανών απλά για να μην παρει καποιος πρόεδρος το πολιτικό κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι ευχαριστώ. Θα το δω. Επίσης έχω λαγνεία με σοβιετική Ένωση- Δύση ΝΑΤΟ, ανατολικό Βερολίνο κτλπ. Iron curtain και cold war...! Έχουμε τίποτα από αυτά; Τα έχω δει όλα στο YouTube!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...