Προς το περιεχόμενο

Λοττο και Τζοκερ


Vakeros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά έχω μια απορία και ξέρω ότι έχει να πέσει γέλιο αλλά το έχω σαν απορία αρκετό καιρό.

Πες πως κερδίζεις στο Λόττο ή στο Τζόκερ πάνω απο 100 χιλιάρικα και αμα είσαι κωλόφαρδος το τζακποτ. Πως πας να πάρεις τα λεφτά σου? Ποιά είναι η διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλωνεις το iban σου και τα παιρνεις σε δοσεις. και αυτο πρεπει να ισχυει για οποιοδηποτε ποσο ανω των 1000ευρω

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Thulogur said:

δηλωνεις το iban σου και τα παιρνεις σε δοσεις. και αυτο πρεπει να ισχυει για οποιοδηποτε ποσο ανω των 1000ευρω

Όχι, το ποσό μπαίνει κατευθείαν στο λογαριασμό σου. Για πάνω από 1000 ευρώ απλά φορολογούνται και γίνεται η αφαίρεση του φόρου πριν στα καταθέσουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διαδικασία την βρίσκεις στην σελίδα του ΟΠΑΠ αλλά βαριέμαι να διαβάσω.. στο εξωτερικό πάντως εχεις την επιλογή να πάρεις και ντούκου ένα μεγάλο μέρος του ποσού (όχι το 100% ΜΕΤΑ φόρων όμως) για να μην περιμένεις με τις δόσεις οπότε λογικά θα το έχει και ο ΟΠΑΠ έτσι. 

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Όχι, το ποσό μπαίνει κατευθείαν στο λογαριασμό σου. Για πάνω από 1000 ευρώ απλά φορολογούνται και γίνεται η αφαίρεση του φόρου πριν στα καταθέσουν. 

στο εξωτερικό έχεις την επιλογή να πάρεις το 100% του ποσού ΠΡΟ φόρων σε δόσεις ή ντούκου ένα μεγάλο μέρος του ποσού ΜΕΤΑ φόρων.

Αυτά βέβαια για τα μεγάλα ποσά που δίνουν απο αρκετές χιλιάδες δολάρια έως μερικά δις (ναι στην αμερική έχει ξεπεράσει και το δις δολάρια το τζακποτ τους) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας δηλαδή στον οπαπ με το δελτιο στα χέρια και δηλώνεις απλά το IBAN? Καλό δεν είναι να πας με κανέναν δικηγόρο μαζί μην τυχόν και παιχτεί καμιά στραβή?

9 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Την διαδικασία την βρίσκεις στην σελίδα του ΟΠΑΠ αλλά βαριέμαι να διαβάσω.. στο εξωτερικό πάντως εχεις την επιλογή να πάρεις και ντούκου ένα μεγάλο μέρος του ποσού (όχι το 100% ΜΕΤΑ φόρων όμως) για να μην περιμένεις με τις δόσεις οπότε λογικά θα το έχει και ο ΟΠΑΠ έτσι. 

στο εξωτερικό έχεις την επιλογή να πάρεις το 100% του ποσού ΠΡΟ φόρων σε δόσεις ή ντούκου ένα μεγάλο μέρος του ποσού ΜΕΤΑ φόρων.

Αυτά βέβαια για τα μεγάλα ποσά που δίνουν απο αρκετές χιλιάδες δολάρια έως μερικά δις (ναι στην αμερική έχει ξεπεράσει και το δις δολάρια το τζακποτ τους) 

δωσε μου το λινκ και θα την διαβάσω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Την διαδικασία την βρίσκεις στην σελίδα του ΟΠΑΠ αλλά βαριέμαι να διαβάσω.. στο εξωτερικό πάντως εχεις την επιλογή να πάρεις και ντούκου ένα μεγάλο μέρος του ποσού (όχι το 100% ΜΕΤΑ φόρων όμως) για να μην περιμένεις με τις δόσεις οπότε λογικά θα το έχει και ο ΟΠΑΠ έτσι. 

στο εξωτερικό έχεις την επιλογή να πάρεις το 100% του ποσού ΠΡΟ φόρων σε δόσεις ή ντούκου ένα μεγάλο μέρος του ποσού ΜΕΤΑ φόρων.

Αυτά βέβαια για τα μεγάλα ποσά που δίνουν απο αρκετές χιλιάδες δολάρια έως μερικά δις (ναι στην αμερική έχει ξεπεράσει και το δις δολάρια το τζακποτ τους) 

To "εξωτερικό" που αναφέρεσαι είναι η Αμερική.
την λοιπή Ευρώπη τα λεφτά ντούκου. Στην Αγγλία δε αφορολόγητα ακόμα και αν είναι £121μύρια στο Euromillions. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι πήρα τηλέφωνο το τμήμα μεγάλων κερδών(άνω των 100,000 ευρώ) του ΟΠΑΠ μιας και μπήκαμε στο τριπάκι (όχι ότι πιστεύω πως μοιράζουν legit κέρδη εκει τεσπα :P ) σου δίνουν ντούκου το 100% ΜΕΤΑ φόρων. 

 

Αλλά τρία ύποπτα πράγματα 

α) δεν υπάρχει στην σελίδα η διαδικασία (γιατί άραγε εφόσον ειναι τόσο ξεκάθαρη;) 

β) το πρώτο πράμα που μου είπε αυτός που σήκωσε το τηλέφωνο ειναι "εσείς δεν κερδίσατε κάποιο ποσό σωστά;" δηλαδή πως ειναι τόσο σίγουρος; ξέρει ότι δεν ειμαι ένας απο τους δήθεν προσυνεννοημένους νικητές; :P

γ) τα ψιλομασούσε... δηλαδή στην αρχή μου είπε ότι κατατίθεται όλο το ποσό μετά μου είπε ότι ο ΟΠΑΠ παρακρατεί το 20% και καταθέτει το υπόλοιπο κτλ 
 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σιγά να μην κάθεται να απαντάει ο ΟΠΑΠ σε κάθε τηλεφώνημα με αναλυτικές πληροφορίες... 

Παρόλα αυτά μια χαρά τα είπε: γίνεται η παρακράτηση του φόρου και πιστώνεται όλο το ποσό στο λογαριασμό που δηλώνει ο νικητής. Και ταυτόχρονα παίρνει στα χέρια του και μια σχετική βεβαίωση παρακράτησης φόρου για τη φορολογική του δήλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σιγά να μην κάθεται να απαντάει ο ΟΠΑΠ σε κάθε τηλεφώνημα με αναλυτικές πληροφορίες... 

Παρόλα αυτά μια χαρά τα είπε: γίνεται η παρακράτηση του φόρου και πιστώνεται όλο το ποσό στο λογαριασμό που δηλώνει ο νικητής. Και ταυτόχρονα παίρνει στα χέρια του και μια σχετική βεβαίωση παρακράτησης φόρου για τη φορολογική του δήλωση. 

Είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να το κάνει και επίσης είναι ηθικά και για λόγους marketing δεσμευμένος να παρέχει καλό customer support (το οποίο και κάλεσα δεν πήρα τηλέφωνο κάποιο εσωτερικό ή από τον χρυσό οδηγό τυχαία κάποιον υπάλληλο μέσα που μπορεί να μην ειναι καν η αρμοδιότητα του να μιλήσει... )

Και επειδή καταγράφονται οι συνομιλίες θα μπορούσα επίσης να τον θεωρήσω υπεύθυνο  σε περίπτωση που με παραπληροφόρησε και να τον μηνύσω (όλα αυτά θεωρητικά φυσικά γιατι στην πράξη και με τα ελληνικά δικαστήρια αυτό μεταφράζεται σε πολύ χρόνο χρήμα και σκοτούρα και προσωπικά δεν με αφορά καθόλου σαν ζήτημα εξ αρχής :P) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thulogur είπε

δηλωνεις το iban σου και τα παιρνεις σε δοσεις. και αυτο πρεπει να ισχυει για οποιοδηποτε ποσο ανω των 1000ευρω

Το ίδιο ισχύει και για το ΚΙΝΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, super3bingo είπε

Το ίδιο ισχύει και για το ΚΙΝΟ;

γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό; η διαδικασία υπάρχει σε link πιο πάνω. Η όποια απορία υπήρχε στην συζήτηση ήταν πάνω στο αν παίρνεις το ποσό άπαξ ή με δόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Vakeros said:

πας δηλαδή στον οπαπ με το δελτιο στα χέρια και δηλώνεις απλά το IBAN? Καλό δεν είναι να πας με κανέναν δικηγόρο μαζί μην τυχόν και παιχτεί καμιά στραβή?

Για μεγάλα ποσά κλπ προφανώς και πας με το δικηγόρο σου. Έχω πετύχει στα κεντρικά γραφεία εισπράξεων κερδών από Λαχεία, δικηγόρο που ήρθε για λογαριασμό του πελάτη του να κανονίσει τις διαδικασίες για την είσπραξη ενός ποσού κάπου στα 3 μύρια... :) 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, TopicStrarter said:

β) το πρώτο πράμα που μου είπε αυτός που σήκωσε το τηλέφωνο ειναι "εσείς δεν κερδίσατε κάποιο ποσό σωστά;" δηλαδή πως ειναι τόσο σίγουρος; ξέρει ότι δεν ειμαι ένας απο τους δήθεν προσυνεννοημένους νικητές; :P

Απίστευτο! Λες και οι νικητές είναι ελάχιστοι σε αριθμό σε σχέση με αυτούς που παίρνουν για χαβαλέ! Λες και οι υπάλληλοι που απαντάνε στα τηλεφωνήματα επειδή είναι η δουλειά τους το ξέρουν αυτό, και λόγω εξάσκησης αναγνωρίζουν τη φάση μόνο και μόνο από τη συμπεριφορά του άλλου σε dt!

Τι άλλο μας κρύβουν;

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...