Προς το περιεχόμενο

Η Ευρωπαϊκή Ένωση ρωτά τους πολίτες της αν επιθυμούν την κατάργηση της αλλαγής ώρας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επιπλέον να θυμήσω ότι ο Ερντογάν έχει επιβάλλει θερινή ώρα στην Τουρκία από το 2016.

Θερινή ώρα για πάντα ρε νιαμού or GTFO 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zus είπε

Που είναι το ανώμαλο σε αυτό?

Βρέθηκα καλοκαίρι του 2012 στη Μαδρίτη και θυμάμαι ότι σουρούπωνε λίγο μετά τις 22.00. Άνετα μετακόμιζα Ισπανία καλοκαίρι για να βρίσκομαι στη θάλασσα μέχρι τις 22.30.

Είναι ενάντια στο βιολογικό ρολόι σου.

Άμα 10 το βράδυ είναι μέρα και πρέπει να κοιμηθείς για να ξυπνήσεις στις 6 για τη δουλειά αυτό είναι κακό στον οργανισμό και στην υγεία σου

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, jimakos00 είπε

Είναι ενάντια στο βιολογικό ρολόι σου.

Άμα 10 το βράδυ είναι μέρα και πρέπει να κοιμηθείς για να ξυπνήσεις στις 6 για τη δουλειά αυτό είναι κακό στον οργανισμό και στην υγεία σου

AN πρεπει να κοιμηθεις και να ξυπνησεις αυτες τις ωρες ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

Είναι ενάντια στο βιολογικό ρολόι σου.

Άμα 10 το βράδυ είναι μέρα και πρέπει να κοιμηθείς για να ξυπνήσεις στις 6 για τη δουλειά αυτό είναι κακό στον οργανισμό και στην υγεία σου

Κλάιν το βιολογικό μου ρολόι.

Εγώ αν νυστάξω κοιμάμαι, είτε είναι νύχτα, είτε είναι μέρα.

Επειδή όμως YOLO, θέλω όσο περισσότερο φως μπορώ. Γουστάρω να φωτοσυνθέτω, το σκοτάδι μου φέρνει κατάθλιψη.

Όταν δουλεύω, δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι νύχτα ή μέρα έξω, δεν με νοιάζει αν θα βρέχει ή θα χιονίζει, δεν με νοιάζει τίποτα γενικώς γιατί απασχολούμαι με κάτι άλλο. Αλλά όταν δεν δουλεύω θέλω μέρα.

Επεξ/σία από Zus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zus είπε

Κλάιν το βιολογικό μου ρολόι.

Εγώ αν νυστάξω κοιμάμαι, είτε είναι νύχτα, είτε είναι μέρα.

Επειδή όμως YOLO, θέλω όσο περισσότερο φως μπορώ. Γουστάρω να φωτοσυνθέτω, το σκοτάδι μου φέρνει κατάθλιψη.

Μπορείς να ξυπνάς ποιο μπροστά άμα θέλεις φως. Δεν είναι ανάγκη να μένεις μέχρι τις 10 το βράδυ.

Ο περισσότερο κόσμος κοιμάται  το βράδυ. Τα παιδιά για να πηγαίνουν σχολείο. Οι εργαζόμενοι για να πηγαίνουν στη δουλειά.

Φαντάσου να είναι στις 9.30 το βράδυ μέρα και να πρέπει να πεις τα παιδιά να πάνε για ύπνο γιατί το πρωί έχει σχολείο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Zus είπε

Κλάιν το βιολογικό μου ρολόι.

Εγώ αν νυστάξω κοιμάμαι, είτε είναι νύχτα, είτε είναι μέρα.

Επειδή όμως YOLO, θέλω όσο περισσότερο φως μπορώ. Γουστάρω να φωτοσυνθέτω, το σκοτάδι μου φέρνει κατάθλιψη.

Όταν δουλεύω, δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι νύχτα ή μέρα έξω, δεν με νοιάζει αν θα βρέχει ή θα χιονίζει, δεν με νοιάζει τίποτα γενικώς γιατί απασχολούμαι με κάτι άλλο. Αλλά όταν δεν δουλεύω θέλω μέρα.

Αν κλαιν το βιολογικο σου ρολοι, τοτε συντομα θα σε κλαιν και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimakos00 είπε

Μπορείς να ξυπνάς ποιο μπροστά άμα θέλεις φως. Δεν είναι ανάγκη να μένεις μέχρι τις 10 το βράδυ.

Ο περισσότερο κόσμος κοιμάται  το βράδυ. Τα παιδιά για να πηγαίνουν σχολείο. Οι εργαζόμενοι για να πηγαίνουν στη δουλειά.

Φαντάσου να είναι στις 9.30 το βράδυ μέρα και να πρέπει να πεις τα παιδιά να πάνε για ύπνο γιατί το πρωί έχει σχολείο...

Δεν συμπίπτει ποτέ 9.30 το βράδυ μέρα με σχολεία ανοιχτά. Από 21 Ιουνίου μικραίνει η μέρα και τα σχολεία έχουν κλείσει ή κλείνουν εκεί περίπου. Δεν βλέπω πρόβλημα να προσπαθείς να βάλεις το παιδί σου για ύπνο στις 10 για 2 εβδομάδες σκάρτα

2 λεπτά πριν, silverado είπε

Αν κλαιν το βιολογικο σου ρολοι, τοτε συντομα θα σε κλαιν και αυτο.

Έχω κυλιόμενο ωράριο στη δουλειά μου. Μία εβδομάδα 7-3, την άλλη 12-8 και την παράλλη 3-11 και το κάνω αυτό τα τελευταία 11 χρόνια.

Πιστεύεις ότι έχω κάποιο βιολογικό ρολόι που να δουλεύει σωστά με αυτά τα ωράρια?

Τα ωράρια που αναφέρονται παραπάνω αφορούν ΔΥ, ελάχιστοι ιδιώτες δουλεύουν 6 και 7 το πρωί, απόδειξη η κίνηση στους δρόμους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Zus είπε

Δεν συμπίπτει ποτέ 9.30 το βράδυ μέρα με σχολεία ανοιχτά. Από 21 Ιουνίου μικραίνει η μέρα και τα σχολεία έχουν κλείσει ή κλείνουν εκεί περίπου. Δεν βλέπω πρόβλημα να προσπαθείς να βάλεις το παιδί σου για ύπνο στις 10 για 2 εβδομάδες σκάρτα

Έχω κυλιόμενο ωράριο στη δουλειά μου. Μία εβδομάδα 7-3, την άλλη 12-8 και την παράλλη 3-11 και το κάνω αυτό τα τελευταία 11 χρόνια.

Πιστεύεις ότι έχω κάποιο βιολογικό ρολόι που να δουλεύει σωστά με αυτά τα ωράρια?

Τα ωράρια που αναφέρονται παραπάνω αφορούν ΔΥ, ελάχιστοι ιδιώτες δουλεύουν 6 και 7 το πρωί, απόδειξη η κίνηση στους δρόμους. 

επειδη το κανω και γω αυτο, γενικα να ξερεις δεν ειναι καλο. εχουμε αυξημενες πιθανοτητες για διαφορα προβληματα, κυριως καρδιολογικα (αν θυμαμαι σωστα, μη το δενεις κομπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

επειδη το κανω και γω αυτο, γενικα να ξερεις δεν ειναι καλο. εχουμε αυξημενες πιθανοτητες για διαφορα προβληματα, κυριως καρδιολογικα (αν θυμαμαι σωστα, μη το δενεις κομπο)

Φυσικά δεν είναι καλό. Ξέρεις πολύ καλά τι σκότωμα είναι να ξυπνάς 6 το πρωί, όταν την προηγούμενη εβδομάδα κοιμόσουν ως τις 12.

Σχεδόν η μισή ανθρωπότητα το κάνει αυτό όμως, σε τι θα μας ωφελήσει η κατάργηση της θερινής ώρας?

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zus είπε

Φυσικά δεν είναι καλό. Ξέρεις πολύ καλά τι σκότωμα είναι να ξυπνάς 6 το πρωί, όταν την προηγούμενη εβδομάδα κοιμόσουν ως τις 12.

Σχεδόν η μισή ανθρωπότητα το κάνει αυτό όμως, σε τι θα μας ωφελήσει η κατάργηση της θερινής ώρας?

Θα ωφελησει την αλλη μιση ανθρωποτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimakos00 είπε

Μπορείς να ξυπνάς ποιο μπροστά άμα θέλεις φως. Δεν είναι ανάγκη να μένεις μέχρι τις 10 το βράδυ.

Ο περισσότερο κόσμος κοιμάται  το βράδυ. Τα παιδιά για να πηγαίνουν σχολείο. Οι εργαζόμενοι για να πηγαίνουν στη δουλειά.

Φαντάσου να είναι στις 9.30 το βράδυ μέρα και να πρέπει να πεις τα παιδιά να πάνε για ύπνο γιατί το πρωί έχει σχολείο...

στην βόρεια Ευρώπη πως κοιμάται ο κόσμος κ τα παιδιά ενω εχει μέρα εξω??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αυτο που ξερω απο πειρα ειναι οτι η αλλαγη ωρας ειναι σκετη φρικη για τους εργαζομενους.

Παντως δεν μου φαινεται οτι το συζητανε για το  καλο μας.

Ειδικα εαν τιθεται ζητημα επιλογης μεταξυ θερινης-χειμερινης η υποθεση βρωμαει.

Εαν θελουν τοσο πολυ να μας προστατευσουν απο καρδιολογικα προβληματα

ας καταργησουν το μετρο, πραγμα που σημαινει οτι θα επιστρεψουμε στην παλια ενιαια

ωρα που τωρα ονομαζουμε χειμερινη.

Και οσοι κοπτονται για τον τουρισμο, ας αναλογιστουν τα οφελη που θα προκυψουν

οταν η βραδυνη τουριστικη διασκεδαση θα ξεκιναει μια ωρα νωριτερα.

 

 

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, silverado είπε

Θα ωφελησει την αλλη μιση ανθρωποτητα.

Κλάιν η άλλη μισή ανθρωπότητα.

Στην Ελλάδα κυρίως θα βλάψει τα τουριστικά συμφέροντα της χώρας.

Για την Ελλάδα μιλάμε, δεν εξετάζουμε εδώ σε τι θα βοηθήσει τους Φινλανδούς και τους Εσθονούς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Istros είπε

 

Και ένας λογικός άνθρωπος.ειλικρινα δεν μπορώ να καταλάβω τι κερδίζεις όταν ξημερώνει στις 5.00 και νυχτώνει στις 20.00 εκτός και αν πας να αρμεξεις τις κατσίκες

αρα istros εισαι δαγκωτο θερινη ωρα..ετσι;;οπως και εγω....καταλαβαινω μερικους που λενε οτι δεν εχουν θαλασσα κοντα οποτε λογω ζεστης προτιμουν το καλοκαιρι χειμερινη ωρα γιατι δεν μπορουν να κυκλοφορισουν εξω με την ζεστη....και εγω ειμαι κατα της ζεστης μιας και εχω τρομερη εφιδρωση αλλα απο την αλλη προτιμω την θερινη ωρα εχω δεν εχω θαλασσα κοντα αφου ξερω οτι εχω μπροστα μου καποιες ωρες μεχρι το βραδυ στις 9 να κανω την βολτα μου η τα ψωνια μου ανετος και οχι να με τρωει το μαυρο σκοταδι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ringboy είπε

Και οσοι κοπτονται για τον τουρισμο, ας αναλογιστουν τα οφελη που θα προκυψουν

οταν η βραδυνη τουριστικη διασκεδαση θα ξεκιναει μια ωρα νωριτερα.

Δεν πάει έτσι.

Μία ώρα λιγότερη στην παραλία, μία ώρα λιγότερη στις οικογενειακές ταβέρνες, μία ώρα περισσότερη μόνο στα club και τα μπουζούκια που αφορά μόνο συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...