Προς το περιεχόμενο

Πρακτική άσκηση


Hermosa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω που μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με το θέμα για αυτό θα ρωτήσω εδώ μήπως γνωρίζει κανείς κάτι..               Κάνω πρακτική άσκηση σε έναν φορέα μέσω της σχολής μου αλλά σε δύο εβδομάδες  τελειώνω. Θέλω όμως να συνεχισω να κάνω πρακτική στον ιδιο φορεα και μετά τη  λήξη της συμφωνίας μέσω ΕΣΠΑ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνεχισω να δουλεύω εκεί ακόμα και χωρίς να πληρωνομαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ δυσκολο να σε απασχολει καποιος χωρις να πληρωνεσαι ...Φαντασουν να συμβει κατι τι εχει να τραβηξει .Αν δεν σε αναγγειλει στον ΟΑΕΔ το προστιμο ειναι καπου 10.000 ευρω ανα περιπτωση.Εχουμε σε ΔΕΔΔΗΕ πρακτικα ασκομενους απο ΤΕΙ και αλλες ανωτερες σχολες ΣΕΛΕΤΕ κλπ αυστηρα για 6μηνο με μηνιαια αποζημιωση 456 ευρω χωρις κρατησεις . Μετα ο ΟΑΕΔ μας επιστρεφει μερος του ποσου .

 

Γιατι θελεις να συνεχεισεις ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα μου αρεσει ο χώρος εργασίας και δεύτερον η πρακτική άσκηση ειναι 3μηνη.. Δούλευα παράλληλα σε άλλη δουλειά οπότε οι ώρες που πήγαινα στην πρακτική ήταν λίγες .. Κάνω πρακτική ως δημοσιογράφος και μου αρέσει, δε θέλω να σταματήσω να δουλεύω ακόμα και δωρεαν .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Hermosa είπε

Αρχικα μου αρεσει ο χώρος εργασίας και δεύτερον η πρακτική άσκηση ειναι 3μηνη.. Δούλευα παράλληλα σε άλλη δουλειά οπότε οι ώρες που πήγαινα στην πρακτική ήταν λίγες .. Κάνω πρακτική ως δημοσιογράφος και μου αρέσει, δε θέλω να σταματήσω να δουλεύω ακόμα και δωρεαν .. 

Πολυ δυσκολο αλλα καλυτερα να ρωτησεις την Επιθεωρηση Εργασιας που υπαγεται ο εργοδοτης .

Σε εμας εχουν δικαιωμα στο 6μηνο μονο 5 μερες αδεια για "σπουδαιο λογο" καθολου κανονικη αδεια  και αν λειψουν πολλες ημερες δεν θεωρειται επιτυχης η πρακτικη ασκηση . Ειναι συνηθως παιδια απο ΤΕΙ σχετικα με ηλεκτρολογια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα συμφωνήσει με τον εποπτη μου λόγω δουλειάς να πηγαινω λίγες ωρες ..δεν ήταν αυθαίρετη απόφαση..  Δηλαδή δεν υπάρχει καμία λύση εκτός από το να με προσλάβουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειχα ακουσει ποτε για 3μηνη πρακτικη. Περιεργο.

Θα πήγαινες σε κανάλι ;

πρακτικά την απάντησή σου την πήρες, δεν μπορείς να συνεχίσεις την πρακτική απαξ και τελειώσει, το θέμα ειναι να κανεις εθελοντισμό, αλλα να ειναι καλυμμένοι και αυτοί. σωστα ;

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Hermosa είπε

Οχι από ΑΕΙ είναι μέσω ΕΣΠΑ σε εταιρεία ΜΜΕ

Απο ΑΕΙ εμεις παρουμε μονο 2μηνα αλλα πληρωνοντε απο καποιο προγραμμα του Υπυργειου Παιδειας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα πληρωθώ για τους 3 μήνες αυτούς αλλά εάν συνεχισω αφού τελειώσει το 3μηνο δε με νοιάζει να πληρωθώ.  Και αυτό σκέφτηκα τύπου εθελοντισμό να δουλεύω δωρεαν γιατί να ειναι τόσο δύσκολο;  Ας μου βάλουν κάποιο εικονικό ποσό και να μη πληρώνομαι στην πραγματικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, εχω ακούσει για αρκετούς συναδέλφους σου που δουλεύουν εντελώς δωρεάν ή με ποσοστά. Μπορεις να κοιταξεις προς σκαι, action24, star,  γεματα ειναι απο τέτοιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Hermosa είπε

Θέλω να συνεχισω εδώ που είμαι γιατί να είναι τόσο δύσκολο... 

Γιατι πρεπει να υπαρχει καποια σχεση εργασιας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Hermosa είπε

Θέλω να συνεχισω εδώ που είμαι γιατί να είναι τόσο δύσκολο... 

Δεν ξέρω, και δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση σε αυτο. Το μονο που μπορείς να κάνεις ειναι να το συζητήσεις με το HR. Καλή συνέχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...