Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS


ekans

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! ψάχνω ups και δεν μπορώ να αποφασήσω πόσα VA χρειάζομαι! 
το σύστημα που θα καλύψει:

Psu: Seasonic Focus Plus 750 Platinum
Motherboard: Asus Rog Strix z370-E Gaming 
CPU: Intel i7-8700k 
Ram: G.Skill Trident Z 16GB Cas: 14 
GPU: Asus GeForce GTX1060 6GB Strix OC Gaming 
SSD OSS: Samsung 750 Evo 250GB 
HDD: WD Caviar Blue 1TB 
Cooling: NZXT Kraken X62
Monitor: Dell SE2717H
Ηχεία: logitech x530

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΑΝ μπορεις να τα διαθεσεις μην πας σε κατω απο 1500VA (εκτος αν θα κλεινεις το συστημα σχεδον αμεσως που και παλι αν καποια στιγμη χρειαστεις λιγο παραπανω χρονο καλο ειναι να τον εχεις).

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

ΑΝ μπορεις να τα διαθεσεις μην πας σε κατω απο 1500VA (εκτος αν θα κλεινεις το συστημα σχεδον αμεσως που και παλι αν καποια στιγμη χρειαστεις λιγο παραπανω χρονο καλο ειναι να τον εχεις).

Αυτό εδώ κοιτάω! https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-Back-UPS-1400VA-Schuko.html?from=favorites_popup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekans είπε

Και αυτο καλο ειναι δεν θα εχεις θεμα (Γενικα με APC και Cyberpower εισαι καλυμενος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Και αυτο καλο ειναι δεν θα εχεις θεμα (Γενικα με APC και Cyberpower εισαι καλυμενος).

μαλλον σε αυτό θα καταλήξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

ΑΝ μπορεις να τα διαθεσεις μην πας σε κατω απο 1500VA (εκτος αν θα κλεινεις το συστημα σχεδον αμεσως που και παλι αν καποια στιγμη χρειαστεις λιγο παραπανω χρονο καλο ειναι να τον εχεις).

 

Το έχω αναφέρει ξανά. Για το σύστημα μου κοίταζα για το 1400 αλλά τελικά πήγα στο 950. Το UPS λοιπόν με την 27αρα οθόνη και το modem/router μου δίνει 20-25' λειτουργίας, χρόνος ικανός να κάνω αρκετά και να κλείσει το σύστημα με ασφάλεια. Υποθέτω το 1400αρι να δίνει επιπλέον 10-15'. Ανάλογα με τις ανάγκες του ο καθένας κρίνει αν θέλει λειτουργία 20-25 ή 30-35'.

Επεξ/σία από Vasilis 07
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Το έχω αναφέρει ξανά. Για το σύστημα μου κοίταζα για το 1400 αλλά τελικά πήγα στο 950. Το UPS λοιπόν με την 27αρα οθόνη και το modem/router μου δίνει 20-25' λειτουργίας, χρόνος ικανός να κάνω αρκετά και να κλείσει το σύστημα με ασφάλεια. Υποθέτω το 1400αρι να δίνει επιπλέον 10-15'. Ανάλογα με τις ανάγκες του ο καθένας κρίνει αν θέλει λειτουργία 20-25 ή 30-35'.

μπορείς να αναφέρεις αναλυτικά τι σηκώνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Το έχω αναφέρει ξανά. Για το σύστημα μου κοίταζα για το 1400 αλλά τελικά πήγα στο 950. Το UPS λοιπόν με την 27αρα οθόνη και το modem/router μου δίνει 20-25' λειτουργίας, χρόνος ικανός να κάνω αρκετά και να κλείσει το σύστημα με ασφάλεια. Υποθέτω το 1400αρι να δίνει επιπλέον 10-15'. Ανάλογα με τις ανάγκες του ο καθένας κρίνει αν θέλει λειτουργία 20-25 ή 30-35'.

Προφανως αναφερεσαι σε επιφανεια εργασιας με τον υπολογιστη να μην κανει τιποτα. Δοκιμασε να παιζεις ενα παιχνιδι και θα δεις λιγοτερο απο τον μισο χρονο λειτουργιας.

Επισης τα δυο συστηματα δεν ειναι ιδια, του φιλου απο οτι βλεπω τραβαει περισσοτερο.

Απο εκει και περα το να εχει την ανεση καποιος να κουμπωσει και αλλα πραγματα επανω δεν το λες κατι κακο.

Στο τελος δεν μιλαμε για τιποτα τρελα ποσα, ακομα και σε 950αρι να παει θα γλυτωσει τι, ενα 50αρι στην καλυτερη; Κατεμε δεν υπαρχει λογος, παντα λεω καλυτερα περισσοτερο και ας μην χρειαστει ποτε παρα λιγοτερο και αν χρειαστει καποια στιγμη να μην υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ekans είπε

μπορείς να αναφέρεις αναλυτικά τι σηκώνει?

 

Το σύστημα της υπογραφής με 4 σκληρούς τουλ., την 27αρα οθόνη και το modem router. Δεν βρίσκω λόγο να βάλω πάνω και τα ηχεία.

29 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Προφανως αναφερεσαι σε επιφανεια εργασιας με τον υπολογιστη να μην κανει τιποτα. Δοκιμασε να παιζεις ενα παιχνιδι και θα δεις λιγοτερο απο τον μισο χρονο λειτουργιας.

Επισης τα δυο συστηματα δεν ειναι ιδια, του φιλου απο οτι βλεπω τραβαει περισσοτερο.

Απο εκει και περα το να εχει την ανεση καποιος να κουμπωσει και αλλα πραγματα επανω δεν το λες κατι κακο.

Στο τελος δεν μιλαμε για τιποτα τρελα ποσα, ακομα και σε 950αρι να παει θα γλυτωσει τι, ενα 50αρι στην καλυτερη; Κατεμε δεν υπαρχει λογος, παντα λεω καλυτερα περισσοτερο και ας μην χρειαστει ποτε παρα λιγοτερο και αν χρειαστει καποια στιγμη να μην υπαρχει.

Νομίζω η έννοια του UPS είναι να κρατάει κάποιο σύστημα σε λειτουργία σε περίπτωση διακοπής, προκειμένου να ολοκληρώσουμε κάτι σημαντικό και να κλείσουμε με ασφάλεια τον υπολογιστή. Παιχνίδiα παίζω σπάνια. Τώρα αν κάποιος θέλει UPS για να του εξασφαλίσει σε περίπτωση διακοπής 5-10' επιπλέον χρόνο gaming ok. Μην φανταστείς ότι με το 1400αρι θα τερματίσεις παιχνίδι και όπως είπα ο καθένας κρίνει τις ανάγκες του και αναλόγος ξοδεύει περισσότερα ή λιγότερα.

Επεξ/σία από Vasilis 07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vasilis 07 είπε

Το σύστημα της υπογραφής με 4 σκληρούς τουλ., την 27αρα οθόνη και το modem router. Δεν βρίσκω λόγο να βάλω πάνω και τα ηχεία.

Νομίζω η έννοια του UPS είναι να κρατάει κάποιο σύστημα σε λειτουργία σε περίπτωση διακοπής, προκειμένου να ολοκληρώσουμε κάτι σημαντικό και να κλείσουμε με ασφάλεια τον υπολογιστή. Παιχνίδiα παίζω σπάνια. Τώρα αν κάποιος θέλει UPS για να του εξασφαλίσει σε περίπτωση διακοπής 5-10' επιπλέον χρόνο gaming ok. Μην φανταστείς ότι με το 1400αρι θα τερματίσεις παιχνίδι και όπως είπα ο καθένας κρίνει τις ανάγκες του και αναλόγος ξοδεύει περισσότερα ή λιγότερα.

Δεν νομιζω οτι ο φιλος εχει το συστημα που εχει και δεν παιζει παιχνιδια, αν δεν παιζει τοτε ναι ενα 950αρι θα του κανει μια χαρα.

Και οπως ειπα και πριν ισως να θελει να βαλει και μια τηλεοραση πανω στο UPS η μια 2η οθονη σε βαθος χρονου, με 1400/1500VA θα μπορεσει.

Οσο για το υποθετικο σεναριο να τερματισει σιγουρα οχι αλλα υπαρχουν παιχνιδια εκει εξω πχ που δεν μπορεις να σωσεις οποτε στην βαρεσει και 5-10 λεπτα ακομα ειναι σημαντικα.

Βεβαια κανεις (η εστω ελαχιστοι) δεν παιρνει UPS για αυτο τον λογο αλλα αν μπορεις να εχεις περισσοτερα ενδεχομενα καλυμενα με ενα κοστος του υψους των 40-50ε θεωρω καπως το να μην το κανεις.

 

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για να μην ανοίγω και εγώ άλλο θέμα. Με ενδιαφέρει ένα ποιοτικό εργαλείο ίσα ίσα για να κλείνει σωστά το pc με ένα μικρο περιθώριο χρόνου γιατί κάθε φορά που βρέχει πεφτει ρεύμα σιγουράκι.  

Συστημα : corsair hx 650 / i7 3930k/ 4x 8gb 1666Mhz/samsung pro 840 256gb/gtx 780/ gigabyte x79 ud3 / 4 hdd / dell u2515h   + ρουτερ 

Με βάση τα λεγόμενα σας υποθέτω ότι αυτό είναι εντάξει? https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC-Back-UPS-950VA-Schuko.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SwordWielder είπε

Παιδιά, για να μην ανοίγω και εγώ άλλο θέμα. Με ενδιαφέρει ένα ποιοτικό εργαλείο ίσα ίσα για να κλείνει σωστά το pc με ένα μικρο περιθώριο χρόνου γιατί κάθε φορά που βρέχει πεφτει ρεύμα σιγουράκι.  

Συστημα : corsair hx 650 / i7 3930k/ 4x 8gb 1666Mhz/samsung pro 840 256gb/gtx 780/ gigabyte x79 ud3 / 4 hdd / dell u2515h   + ρουτερ 

Με βάση τα λεγόμενα σας υποθέτω ότι αυτό είναι εντάξει? https://www.skroutz.gr/s/6234121/APC-Back-UPS-950VA-Schuko.html

ΑΝ δεν παιζεις παιχνιδια και η διακοπη δεν γινει την ωρα παιχνιδιου εισαι οκ (αν παιζεις παιχνιδια βεβαια λογο της 780 δεν θα στο συστηνα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω και παιχνίδια. Αν αυτό παίζει ρόλο στο ρεύμα που τραβάει η κάρτα για να ανταπεξέλθει μπορείς να μου προτείνεις κάτι που να είμαι σίγουρα οκ στο χειρότερο σενάριο? Αν εννοείς ότι είναι θέμα να μου διακοπεί το παιχνίδι εννοείται δεν με νοιάζει. Το θέμα μου είναι μην καεί κάτι απο το σύστημα ή μην χάσω άλλη δουλειά που κάνω.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SwordWielder είπε

Παίζω και παιχνίδια. Αν αυτό παίζει ρόλο στο ρεύμα που τραβάει η κάρτα για να ανταπεξέλθει μπορείς να μου προτείνεις κάτι που να είμαι σίγουρα οκ στο χειρότερο σενάριο? Αν εννοείς ότι είναι θέμα να μου διακοπεί το παιχνίδι εννοείται δεν με νοιάζει. Το θέμα μου είναι μην καεί κάτι απο το σύστημα ή μην χάσω άλλη δουλειά που κάνω.

Ευχαριστώ!

Σε παιχνιδια η 780 μπορει να τραβηξει ακομα και πανω απο 250W οποτε αν βαλεις και το υπολοιπο συστημα μαζι με την οθονη και το ρουτερ ξεπερνας ανετα τα 500W.

Θα σου προτεινα για να εισαι 100% σιγουρος να αγορασεις εναν φτηνο μετρητη ρευματος (10ε) και να δεις τι τραβαει. Αν δεν θελεις να μπεις σε τετοια διαδικασια θεωρω πως με ενα 1400/1500VA μηχανακι θα εισαι κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekans είπε

Πολλά watt ρε συ. Πάρε το μικρότερο στα 480Watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...