Προς το περιεχόμενο

Αγορά UPS


ekans

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έγινε παραγγελεία τελικά του: https://www.e-shop.gr/apc-bx1400ui-back-ups-1400va-700w-230v-avr-6-iec-sockets-p-PER.664344
και λόγο χαμηλότερου φπα στο νησί πάει στα 140 και τσάμπα μεταφορικά, καθόλου άσχημα..

Επεξ/σία από ekans
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω οτι ηταν η καλυτερη επιλογη για τα χρηματα που κοστιζει αυτο που πηρες , εχω pc με παρομοια χαρακτηρηστικα πηρα αυτο που μπορεις να βλεπεις διαφορες ενδειξεις στην οθονη του, σε ΑΑΑ τιτλους ειδα μαχ γυρω στα 450 watt καταναλωση οποτε εβαλα και τις οθονες μου και ειμαι κομπλε 

https://www.skroutz.gr/s/294421/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-1500-230V.html

Επεξ/σία από keravnos21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

359 ευρώ? Για πιο λόγο ρε σεις τόσα χρήματα? Όπως είπα 109 έδωσα και έχω πάνω της Παναγιας τα μάτια και κρατάει πάνω από 2 ώρες με 30% φόρτο. Μήπως πληρώνουμε το όνομα μετά από ένα σημείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, keravnos21 είπε

Πιστευω οτι ηταν η καλυτερη επιλογη για τα χρηματα που κοστιζει αυτο που πηρες , εχω pc με παρομοια χαρακτηρηστικα πηρα αυτο που μπορεις να βλεπεις διαφορες ενδειξεις στην οθονη του, σε ΑΑΑ τιτλους ειδα μαχ γυρω στα 450 watt καταναλωση οποτε εβαλα και τις οθονες μου και ειμαι κομπλε 

https://www.skroutz.gr/s/294421/APC-Power-Saving-Back-UPS-Pro-1500-230V.html

ε χρειάζεται τώρα με τις ζέστες να προλάβουμε να σώσουμε τίποτα..

Μόλις τώρα, Heybro είπε

359 ευρώ? Για πιο λόγο ρε σεις τόσα χρήματα? Όπως είπα 109 έδωσα και έχω πάνω της Παναγιας τα μάτια και κρατάει πάνω από 2 ώρες με 30% φόρτο. Μήπως πληρώνουμε το όνομα μετά από ένα σημείο? 

Η αλήθεια είναι ότι η apc έχει τρομερό support! γι αυτό την προτίμησα κιόλας! σε πρόβλημα που είχα μέχρι και σε πολύπριζο με ένα τηλέφωνο μου εστείλαν νέο απο εξωτερικό χωρίς πολλά πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekans είπε

ε χρειάζεται τώρα με τις ζέστες να προλάβουμε να σώσουμε τίποτα..

Η αλήθεια είναι ότι η apc έχει τρομερό support! γι αυτό την προτίμησα κιόλας! σε πρόβλημα που είχα μέχρι και σε πολύπριζο με ένα τηλέφωνο μου εστείλαν νέο απο εξωτερικό χωρίς πολλά πολλά!

Ναι εντάξει για τα 140 ευρώ το 1400αρι είναι πάρα πολύ καλή τιμή. 2 χρόνια εγγύηση έχουν πάντως όλα τα ups στη διετία δύσκολα να πάθει κάτι η μπαταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Heybro είπε

359 ευρώ? Για πιο λόγο ρε σεις τόσα χρήματα? Όπως είπα 109 έδωσα και έχω πάνω της Παναγιας τα μάτια και κρατάει πάνω από 2 ώρες με 30% φόρτο. Μήπως πληρώνουμε το όνομα μετά από ένα σημείο? 

Το αντιστοιχο της Cyberpower κοστιζει 100ε κατω.....Πληρωνεις οντως λιγο το ονομα της APC αλλα και το support τους που ειναι λιγο καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Το αντιστοιχο της Cyberpower κοστιζει 100ε κατω.....Πληρωνεις οντως λιγο το ονομα της APC αλλα και το support τους που ειναι λιγο καλυτερο.

Απλά δεν καταλαβαίνω τι support να χρειαστείς σε ups οι μπαταρίες κρατάνε τουλάχιστον 3 4 χρονια. 2 χρόνια είναι η εγγύηση. Και εγώ είχα προκατάληψη και έλεγαν για τα Biltmore κινέζικα κτλ και τελικά έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος έχω βάλει τα πάντα πάνω και τα κρατάει πολύ άνετα όλα για ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Heybro είπε

Απλά δεν καταλαβαίνω τι support να χρειαστείς σε ups οι μπαταρίες κρατάνε τουλάχιστον 3 4 χρονια. 2 χρόνια είναι η εγγύηση. Και εγώ είχα προκατάληψη και έλεγαν για τα Biltmore κινέζικα κτλ και τελικά έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος έχω βάλει τα πάντα πάνω και τα κρατάει πολύ άνετα όλα για ώρα. 

Είναι η μία στο εκατομμύριο που σπάει ο διάολος το ποδάρι του (πάντα σε σένα) και πέφτεις στο ελαττωματικό..καλύτερα 40 πάνω παρά τρέχα γύρευε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα APC UPS έχουν πολύ καλό όνομα, βέβαια η εταιρεία έχει αγοραστεί εδώ και κάποια χρόνια, έχει πάρα πολύ καλό Support εντός Εγγύησης (άμεση αντικατάσταση χωρίς πολλά - πολλά), χαλάνε δύσκολα, αλλά άμα χαλάσουν εκτός εγγύησης η υποστήριξη από την εταιρεία είναι ΚΑΚΙΣΤΗ και το πιθανότερο να καταλήξει στον κάλαθο των αχρήστων. 

Συγκεκριμένα η εταιρεία έχει 3 σειρές για τα UPS , τα Backup , Backup PRO, Smart. To πρώτο δεν έχει AVR (σταθεροποιητή τάσης), το 2ο & 3ο έχουν και το 3ο έχει καθαρό ημίτονο (pure sinewave).

Καλό είναι όσοι έχουν Active PFC τροφοδοτικά ή θα βάλουν επάνω του και άλλα ηλεκτρονικά όπως π.χ. τηλεόραση και ειδικά ενισχυτές ήχου να κοιτάξουν σε UPS με καθαρό ημίτονο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Heybro είπε

359 ευρώ? Για πιο λόγο ρε σεις τόσα χρήματα? Όπως είπα 109 έδωσα και έχω πάνω της Παναγιας τα μάτια και κρατάει πάνω από 2 ώρες με 30% φόρτο. Μήπως πληρώνουμε το όνομα μετά από ένα σημείο? 

Απο οτι λεει ο κατασκευαστης κραταει μεχρι 865 watt οποτε εχω συνδεσει 1 pc 2 monitors τα ηχεια μου  μια τηλεοραση το ασυρματο τηλεφωνο και το router  οποτε αν κανεις την διαιρεση δεν ειναι και τοσα πολλα, επισης εχει ενδειξεις για την ταση, ποσο καις ανα πασα στιγμη και κατι αλλα μπιχλιμπιδια που δεν βρηκα τον χρονο ακομα να το ψαξω περεταιρω.Επισης οι μπαταριες του ειναι αποσπωμενες

Επεξ/σία από keravnos21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Magnum είπε

Όσο αφορά τα APC UPS έχουν πολύ καλό όνομα, βέβαια η εταιρεία έχει αγοραστεί εδώ και κάποια χρόνια, έχει πάρα πολύ καλό Support εντός Εγγύησης (άμεση αντικατάσταση χωρίς πολλά - πολλά), χαλάνε δύσκολα, αλλά άμα χαλάσουν εκτός εγγύησης η υποστήριξη από την εταιρεία είναι ΚΑΚΙΣΤΗ και το πιθανότερο να καταλήξει στον κάλαθο των αχρήστων. 

Συγκεκριμένα η εταιρεία έχει 3 σειρές για τα UPS , τα Backup , Backup PRO, Smart. To πρώτο δεν έχει AVR (σταθεροποιητή τάσης), το 2ο & 3ο έχουν και το 3ο έχει καθαρό ημίτονο (pure sinewave).

Καλό είναι όσοι έχουν Active PFC τροφοδοτικά ή θα βάλουν επάνω του και άλλα ηλεκτρονικά όπως π.χ. τηλεόραση και ειδικά ενισχυτές ήχου να κοιτάξουν σε UPS με καθαρό ημίτονο.

Αδερφε αυτο με το ημιτονο δεν το καταλαβα. Εχω το corsair rm750x και ολοι ελεγαν πανε σε ημιτονο. Το bitmore δεν εχει ημιτονο αλλα εχει φαει 40 διακοπες ρευματος χωρις θεμα 2-3 μηνες που το εχω. Τι ρολο βαραει αυτο?

17 λεπτά πριν, keravnos21 είπε

Απο οτι λεει ο κατασκευαστης κραταει μεχρι 865 watt οποτε εχω συνδεσει 1 pc 2 monitors τα ηχεια μου  μια τηλεοραση το ασυρματο τηλεφωνο και το router  οποτε αν κανεις την διαιρεση δεν ειναι και τοσα πολλα, επισης εχει ενδειξεις για την ταση, ποσο καις ανα πασα στιγμη και κατι αλλα μπιχλιμπιδια που δεν βρηκα τον χρονο ακομα να το ψαξω περεταιρω.Επισης οι μπαταριες του ειναι αποσπωμενες

Το load παιζει πολυ μεγαλο ρολο. Με mining gpu cpu τραβοντας 200watt απο πριζα ο υπολογιστης αλλα 17 η οθονη κανα 3 4 το ρουτερ αλλα 150 το woofer και ενισχυτης 140watt με καλα ηχεια μεγαλα σε τερμα ενταση ειχα 70% load στο 1200VA bitmore. Eβγαλα πριζα και τα κρατησε ολα ανετα. 70% load οταν βαραγε τερμα το woofer τραβαει τα αντερα του. Και ανοιχτη οθονη υπολογιστη σε mining οπως εγραψα και youtube απο τον υπολογιστη με optical στον ενισχυτη. Ταση κτλ δειχνει και αυτο εβαλα πιο πισω το προγραμμα που ειχα το μεσημερι που ειχαμε διακοπη. Για καταναλωση δεν λεει ακριβως αλλα πχ οταν λεει 30%load σημαινει 30% των 600watt οποτε κανω ευκολα τον υπολογισμο ποσο τραβανε ολα ταυτοχρονα. Εχω και μετρητη ρευματος στην πριζα που γραφει αναλυτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεύμα της ΔΕΗ είναι εναλλασσόμενο και έχει μορφή - ημιτονοειδής καμπύλη .

Όταν γίνει διακοπή και μπαίνει σε λειτουργία το UPS τότε το ρεύμα που παράγει είναι εναλλασσόμενο με κάποια μορφής καμπύλη .

Τα πιο ακριβά δίνουν ημιτονοειδής όπως η ΔΕΗ, τα υπόλοιπα προσπαθούν να την προσομοιάσουν την καμπύλη.

 

Περισσότερα δες εδώ : http://www.minutemanups.com/support/pwr_un10.php  &  https://www.altestore.com/blog/2015/10/pure-sine-wave-vs-modified-sine-wave-whats-the-difference/

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Magnum είπε

Όσο αφορά τα APC UPS έχουν πολύ καλό όνομα, βέβαια η εταιρεία έχει αγοραστεί εδώ και κάποια χρόνια, έχει πάρα πολύ καλό Support εντός Εγγύησης (άμεση αντικατάσταση χωρίς πολλά - πολλά), χαλάνε δύσκολα, αλλά άμα χαλάσουν εκτός εγγύησης η υποστήριξη από την εταιρεία είναι ΚΑΚΙΣΤΗ και το πιθανότερο να καταλήξει στον κάλαθο των αχρήστων

Συγκεκριμένα η εταιρεία έχει 3 σειρές για τα UPS , τα Backup , Backup PRO, Smart. To πρώτο δεν έχει AVR (σταθεροποιητή τάσης), το 2ο & 3ο έχουν και το 3ο έχει καθαρό ημίτονο (pure sinewave).

Καλό είναι όσοι έχουν Active PFC τροφοδοτικά ή θα βάλουν επάνω του και άλλα ηλεκτρονικά όπως π.χ. τηλεόραση και ειδικά ενισχυτές ήχου να κοιτάξουν σε UPS με καθαρό ημίτονο.

Τι θες να πεις με αυτό ? Δηλ. ποια εταιρεία ασχολείται με υποστήριξη για προϊόν εκτός εγγύησης ? Εδώ σε προϊόντα αξίας και εντός εγγύησης πχ κάρτες γραφικών-μητρικές οι εταιρείες τελευταία προσπαθούν να αποφύγουν την εγγύηση και ρίχνουν την ευθύνη στον χρήστη. Προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την APC. Μου άλλαξαν προβληματικό πολύπριζο με μια σύντομη τηλ. επικοινωνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Magnum είπε

Το ρεύμα της ΔΕΗ είναι εναλλασσόμενο και έχει μορφή - ημιτονοειδής καμπύλη .

Όταν γίνει διακοπή και μπαίνει σε λειτουργία το UPS τότε το ρεύμα που παράγει είναι εναλλασσόμενο με κάποια μορφής καμπύλη .

Τα πιο ακριβά δίνουν ημιτονοειδής όπως η ΔΕΗ, τα υπόλοιπα προσπαθούν να την προσομοιάσουν την καμπύλη.

Περισσότερα δες εδώ : http://www.minutemanups.com/support/pwr_un10.php  &  https://www.altestore.com/blog/2015/10/pure-sine-wave-vs-modified-sine-wave-whats-the-difference/

Πολυ ενδιαφερον. Πρακτικα αυτο εχει καποια επιπτωση? Γιατι δεν βλεπω καποιο θεμα δηλαδη μολις πεσει το ρευμα κανονικα δουλευουν τα παντα σαν να μην αλλαξε τιποτα. Τρωει μεγαλυτερο ζορι το τροφοδοτικο χωρις ημιτονο? Καλα στα τεχνικα αλλα στην πραγματικοτητα τι συμβαινει? Υπαρχει επιβαρυνση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδει εχω πουλησει πολλα μηχανηματα θα σε πω ενα πράγμα.  Σε line interactive δεν κουμπωνουμε ηχεια και εκτυπωτες. Οποτε με ενα 1500watt  θα εισαι καλυμενος. Προτεινω apc ή cyberpower που εχουν και επωνυμες μπαταρίες μεσα στα 9 αμπερ. Μόνο απο τις μπαταριες που θα κρατησουν σιγορα 2 χρονια παραπανω απο τις αλλες θα κανεις αποσβεση των χρηματων της διαφορας. Αν θελεις να κουμπωσεις και ηχεια θα πας σε online ups πολυ ακριβοτερα αλλα 100% καλυμμενος απο οποιαδηποτε διακοπη ή σκαμπανευασμα ρευματος.  Εκει εχει και αλλες επωνυμες μαρκες αλλα θα πας απο 1500 εως 2000 watt κατεμενα. Καλες αγορες. Υπαρχει και η λυση σταθεροποιητη ρευματος και line interactive ups αλλα εκει που πεσαν τα online θα σε βγει μια η αλλη.

https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-Back-UPS-1400VA-Schuko.html

https://www.skroutz.gr/s/10321032/Powerwalker-VFI-2000-TGS.html

https://www.skroutz.gr/s/12356282/Adeleq-SVC-E1500VA.html

Τα εχω χρησιμοιποιηση τα παραπανω και οχι απλα σε υπολογιστες αλλα σε ιατρικα μηχανηματα αξιας πολλων χιλιαδων ευρω. Λειτουργούν χρόνια χωρίς ζημιές και με απόλυτη σταθερότητα. Φυσικά αν εδινα παραπανω χρηματα θα επερνα σταθεροποιτη μεγαλο για ολο το σπιτι και μετα θα εβαζα απλα ups οπου ηθελα. Αλλα κοστιζει καμια 600 εως 700 ευρώ ο σταθεροποιητης. Τεσπα. Ελπιζω να μην σας κουρασα και να βοήθησα 

 

Τωρα ειδα οτι αγορασες. Μια χαρα ειναι αυτο που πηρες. Οσο για bitmore. Ενα θα πω, ακομα και τα online χαλανε. Δεκαδες σε εγγυηση η καδο. Η μπαταριες ειναι σαν ολα τα μη επωνυμα κινεζικες του κιλου. Εδω ειναι που δινεις κατι παραπανω και κανεις αποσβεση απο τις μπαταριες. Ασε που εχουν αργει μεταφορα απο ρευμα σε μπαταρια και πολλες φορες δεν κρατανε.

Επειδη μιλαω με την αντιπροσωπεια ακομα και οι πωλητες λενε. Αν μπορεις να πείσεις τον πελατη παρε κατι πιο επωνυμο. Αυτα ησυχθησαν σαν αντιπαλοι των turbox. Ειναι εισαγωγη της infoquest - you shop.   φασον.  Τωρα για τον φιλο παραπανω πιο πολυ για τυχερος μου ακουγεται παρα για πραγματικοτητα. Δεν εχω δει bitmore να μην θελουν αλλαγή οι μπαταρίες μετα απο εναμιση χρονο ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...