Προς το περιεχόμενο

Η Nikon CoolPix P1000 με οπτικό zoom 125x νομίζει ότι είναι τηλεσκόπιο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Δεν νομίζω αυτή η μηχανή να είναι όντως compact εγώ την βλέπω πολύ μεγαλύτερη. Η έννοια της  compact είναι άλλη νομίζω..

Είναι compact κατηγορίας super zoom. Όλες οι compact αυτής της κατηγορίας έχουν μεγάλες διαστάσεις, αλλά σε σύγκριση με μια DSLR με φακο τέτοιου ζουμ (όχι ότι υπάρχει τέτοιος φακος), καταλαβαίνεις ότι είναι πραγματικα πολυ μαζεμενη φωτογραφική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, slk200gr είπε

οσοι δεν χρειαζονται zoom και ιδιαιτερη ποιοτητα δεν την παιρνουν ,δεν απαευθυνεται σε ολους ,οσο οτι καποια κινητα βγαζουν καλυτερη φωτογραφια ειναι τουλαχιστον αστειο και δειχνει οτι δεν εχεις καμια σχεση με επαγγελματικη φωτογραφια (ποιο ευγενικα δεν μπορω να το πω)

Δηλαδή εσύ που έχεις σχέση με φωτογραφία μου λες ότι μια μηχανή με αισθητήρα 1/2,3 και f/2.8 στο wide και f/8 στο max zoom έχει πολύ ανώτερη φωτογραφία από ένα κινητό με αισθητήρα 1/1,7 και f/1.8 με φακό Leica? Αν ναι τότε πάω πάσο

Επεξ/σία από gramacar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gramacar είπε

Δηλαδή εσύ που έχεις σχέση με φωτογραφία μου λες ότι μια μηχανή με αισθητήρα 1/2,3 και f/2.8 στο wide και f/8 στο max zoom έχει πολύ ανώτερη φωτογραφία από ένα κινητό με αισθητήρα 1/1,7 και f/1.8 με φακό Leica? Αν ναι τότε πάω πάσο

δεν εχει νοημα να το συνεχισουμε,οτι ξερεις εσυ καλος και οτι ξερω εγω επισης καλος

  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, slk200gr είπε

δεν εχει νοημα να το συνεχισουμε,οτι ξερεις εσυ καλος και οτι ξερω εγω επισης καλος

κανένα πρόβλημα φίλε μου, απλά στην ερώτηση που σου έθεσα δεν απάντησες. Θα εκτιμούσα τη γνώμη σου ιδίως αν είσαι και επαγγελματίας. Δεν παριστάνω τον ειδήμονα και σέβομαι τις απόψεις των ειδικών αρκεί να διατυπώνονται μέσω επιχειρημάτων και όχι αφορισμών του στυλ είσαι άσχετος κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gramacar είπε

κανένα πρόβλημα φίλε μου, απλά στην ερώτηση που σου έθεσα δεν απάντησες. Θα εκτιμούσα τη γνώμη σου ιδίως αν είσαι και επαγγελματίας. Δεν παριστάνω τον ειδήμονα και σέβομαι τις απόψεις των ειδικών αρκεί να διατυπώνονται μέσω επιχειρημάτων και όχι αφορισμών του στυλ είσαι άσχετος κλπ.

καταρχιν δεν σε ειπα ασχετο ,ειπα οτι απλα σιγουρα δεν εισαι φωτογραφος ,εισαι?αυτο που μου λες να επιχειρηματολογισω δεν εχει νοημα ,μου θυμησες τον φιλο μου που επεμενε (με επιχειρηματα δικα του )οτι το opel astra του ειναι πολυ καλυτερο απο μια bmw 320 ενος αλλου φιλου ,ενταξη δεν πηρα μερος στην συζητηση ξερω οτι ειναι ανικητος οτι και να τον πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, slk200gr είπε

καταρχιν δεν σε ειπα ασχετο ,ειπα οτι απλα σιγουρα δεν εισαι φωτογραφος ,εισαι?αυτο που μου λες να επιχειρηματολογισω δεν εχει νοημα ,μου θυμησες τον φιλο μου που επεμενε (με επιχειρηματα δικα του )οτι το opel astra του ειναι πολυ καλυτερο απο μια bmw 320 ενος αλλου φιλου ,ενταξη δεν πηρα μερος στην συζητηση ξερω οτι ειναι ανικητος οτι και να τον πουν

"και δειχνει οτι δεν εχεις καμια σχεση με επαγγελματικη φωτογραφια" Αυτό το κατάλαβα σαν άσχετος πάντως.

Όχι δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος αλλά ασχολούμαι με τη φωτογραφία. Είχα κατά καιρούς και mirrorless (A6000) και dslr (canon 100D) και bridge (Panasonic FZ70 με 60x zoom) και compact αρκετές και κινητά, οπότε μιλάω συγκρίνοντας τα αποτελέσματα που πήρα βγάζοντας φωτογραφίες σε παρόμοια θέματα με παρόμοιες συνθήκες φωτισμού. Θα έλεγα ότι μιλάω εκ πείρας και όχι εξ επαγγέλματος. Εννοείται παντα με kit φακούς και όχι με πανάκριβους των 1000+ €. Η άποψη μου λοιπόν είναι ότι διαφορά ανάμεσα στις compact και στα πολύ καλά κινητά δεν υπάρχει με την πλάστιγγα να κλίνει προς τα κινητά αν εξαιρέσει κάποιος το zoom. Για τις μηχανές με μεγάλους αισθητήρες εκεί αλλάζουν τα πράγματα, δεν υπάρχει σύγκριση.

Πάντως σε αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο Post σχετικά με τους αισθητήρες δεν τοποθετήθηκες φίλε μου. Εσύ είσαι επαγγελματίας φωτογράφος?

 

41 λεπτά πριν, ethereum είπε

η φωτογραφική μηχανή θα σου μείνει για αρκετά χρόνια , το κινητό σου θα παλιώσει μέσα σε 6 μήνες και δέν θα θέλεις να εμφανίζεσαι με αυτό

Δεν έχω τέτοια θέματα, τα κρατάω γύρω στα 2 χρόνια τα κινητά μου.

Επεξ/σία από gramacar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gramacar είπε

"και δειχνει οτι δεν εχεις καμια σχεση με επαγγελματικη φωτογραφια" Αυτό το κατάλαβα σαν άσχετος πάντως.

Όχι δεν είμαι επαγγελματίας φωτογράφος αλλά ασχολούμαι με τη φωτογραφία. Είχα κατά καιρούς και mirrorless (A6000) και dslr (canon 100D) και bridge (Panasonic με 30x zoom) και compact αρκετές και κινητά, οπότε μιλάω συγκρίνοντας τα αποτελέσματα που πήρα βγάζοντας φωτογραφίες σε παρόμοια θέματα με παρόμοιες συνθήκες φωτισμού. Θα έλεγα ότι μιλάω εκ πείρας και όχι εξ επαγγέλματος. Εννοείται παντα με kit φακούς και όχι με πανάκριβους των 1000+ €. Η άποψη μου λοιπόν είναι ότι διαφορά ανάμεσα στις compact και στα πολύ καλά κινητά δεν υπάρχει με την πλάστιγγα να κλίνει προς τα κινητά αν εξαιρέσει κάποιος το zoom. Για τις μηχανές με μεγάλους αισθητήρες εκεί αλλάζουν τα πράγματα, δεν υπάρχει σύγκριση.

Πάντως σε αυτό που ανέφερα σε προηγούμενο Post σχετικά με τους αισθητήρες δεν τοποθετήθηκες φίλε μου. Εσύ είσαι επαγγελματίας φωτογράφος?

με ειδικοτητα στα επιπλα και στην μοδα οχι γαμους κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζονται όλοι τόσο ζουμ. Δεν χρειάζονται όλοι τέτοια κάμερα. Είναι προφανή πράγματα αυτά!

Αυτό που κάνει όμως στο δίνει μόνο κροπαρισμένη φώτο ff με 40-50ΜΡ σώμα και 600/4 φακό. Για καλύτερο αποτέλεσμα, θα θέλεις teleconverter στον ff συνδυασμό. ...και μιλάμε βέβαια για prime και όχι ζουμ φακούς. Από αυτό και μόνο, για όποιον μπορεί να το καταλάβει, είναι εντυπωσιακή αυτή η Νίκον. ...και ας μην είναι για όλους!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2018 στις 10:23 ΜΜ, kotronas είπε

A ρε NIKON δε βγάζεις κανα φακό για κινητα μπας και μείνεις στο παιχνίδι.

Στις 10/7/2018 στις 10:23 ΜΜ, kotronas είπε

A ρε NIKON δε βγάζεις κανα φακό για κινητα μπας και μείνεις στο παιχνίδι.

Πιστεύεις ότι φεύγει από το παιχνίδι ε?!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μηχανή έχει και σκοπό να εντυπωσιάσει με ότι επίπτωση έχει στο προφίλ της εταιρίας νικον στο χώρο. Δεν νομίζω ότι έχει μεγάλο αγοραστικό κοινό για δύο λόγους.

  1. είναι πολύ μεγάλη για κόμπακτ (άρα δεν είναι κομπακτ). Ναι σίγουρα ΑΝ ήταν ΣΛΡ και ΑΝ υπήρχε φακός με ίδιο ισοδύναμο εύρος αυτός θα ήταν σαν αντιαρματικός πύραυλος και λίγο μεγαλύτερος αλλά αυτό είναι "συγκριτικό" μέγεθος και δεν μειώνει το (απόλυτο) μέγεθός της που δεν το λές.. compact (συμπαγές).
  2. Οι "γνώστες" (βαρεμένοι ερασυτέχνες) δεν το βλέπουν ως σούπερ λύση διώτι απλά ξέρουν ότι ένας αισθητήρας 1/2.3'' (κάπου εκεί θα είναι) είναι αισθητήρας κομπακτ και με τόσο μεγάλου εύρους φακό (πόσο καλός οπτικά να είναι) δεν αναμένονται θαύματα, όχι τουλάχιστον στα 16mp (πλήρη ανάλυση). Σε resize σε 1mp-2mp (για χρήση web μικρές εκτυπώσεις) τα αποτελέσματα θα είναι πολύ ικανοποιητικά σε καλό φως αλλά μέχρι εκεί. 

Και άρα ποιοι μένει να πάρουν αυτή τη μηχανή; Νομίζω είναι δύο κατηγορίες α) οι θέλω σούπερ ζουμ γιατί.. γιατί έτσι να υπάρχει. Δεν θα το χρησιμοποιήσουν και πολλές φορές, δλδ τις περισσότερες θα ανοίγουν την μηχανή να τραβάνε με το τέρμα ευρυγώνιο εκτός από λίγες πειραματικές φορές και βέβαια όταν θέλουν να εντυπωσιάσουν ένα φίλο (του στιλ δες τι πήρα). Οι άλλοι β) κατηγορία είναι οι φτωχοί.. "κατάσκοποι" (παπαράτσι, action photographers, bird, wild life photographers). Φτωχοί γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσουν εξοπλισμό της προκοπής σε αυτό εύρος φακό (και δεν υπάρχει και ακριβώς έτσι) και έτσι θα συμβιβαστούν σε ότι μπορούν να πάρουν από αυτό. Συχνά θα είναι τύποι με καλύτερο εξοπλισμό (slr mirrorless 1'' κτλ) αλλά με αυτή ως δεύτερο εξοπλισμό θα φτάσουν το "πιο πέρα" άσχετο αν θα χάσουν σε ποιότητα φωτογραφίας.. Με συμβιβασμούς θα το φτάσουν. 

 

Πάντως πολλές δε θα δείτε να κυκλοφορούν άρα δεν είναι οικονομικό (μόνο) το κίνητρο μίας τέτοιας μηχανής για την νικον.. Είναι και "γοήτρου" (who is the boss on superzooms.. φάση και έτσι :) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βλέποντας το μέγεθος της σε σχέση με το χέρι του εικονιζόμενου στη φωτογραφία είναι πραγματικά τεράστια. Φαντάζομαι και το βάρος της θα είναι ανάλογο. Αξιέπαινη η προσπάθεια της Nikon αλλά υπάρχει και άλλη λύση για τέτοια zoom και ίσως μεγαλύτερα. Παίρνεις ένα τηλεσκόπιο κοτσάρεις μια μηχανή πάνω και έχεις και 1000x zoom. Το μέγεθος και το βάρος από ένα σημειο και πέρα δεν νομίζω ότι έχει σημασία ούτε και η ποιότητα αυτού που θα βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...