Προς το περιεχόμενο

Υπάρχουν ακόμα ουφαδικα;


mpaleokastritis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, ELMastas είπε

H Nintendo είναι υπεύθυνη και γιαυτό όπως φαίνεται ! είναι γνωστό βέβαια πως τους αρέσει να κυνηγάνε κόσμο,εταιρίες,μέσα ενημέρωσης κλπ που ασχολούνται με τα παιχνίδια η το όνομα τους όσο κανείς άλλος ...:o

Είμαι τυχερός που πρόλαβα και κατέβασα διάφορα παιχνίδια που έψαχνα, τα υπόλοιπα τα βρήκα από άλλες σελίδες, αρκετές σελίδες είναι τίγκα στους ιους και γράφουν δήθεν οτι το αρχείο είναι το rom του παιχνιδιού..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 308
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω καιρό να ασχοληθώ γιατί όταν έβαλα Windows 10 πρίν λίγο καιρό έσβησα πολλά και μαζί και το ΜΑΜΕ που είχα εκγαταστημένο,τώρα κατεβάζω τα ακόλουθα 

Spoiler

MAME 0.193 ROMs

 Ποιό πρόγραμμα Mame προτείνεται σε  έκδοση για να τα τρέχω αν ξέρετε ? αν δεν μπορείτε να το γράψετε εδω για κάποιο λόγο πχ αν είναι τίποτα link στείλτε μου το σε PM ;)

Υ.Γ rus Το λίνκ που έβαλες βγάζει προειδοποίηση σύνδεσης 

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎11‎/‎7‎/‎2018 στις 8:01 ΠΜ, mpaleokastritis είπε

Άνοιξα αυτό το θέμα για να ρωτήσω και να μάθω η και γενικότερα να συζητήσουμε αν ακόμα υπάρχουν τα παλιά ουφαδικα η αλλιώς arcade games αυτή τη στιγμή αναζητω ουφαδικα σε όλη την Αθήνα αν κάποιος ξέρει μαγαζί που να μπορείς να παίξεις η ακόμα και καφετέρια που να έχει έστω και μια κούτα ας απαντήσει εδω

Φιλε μου οπως θα ξερεις εχουν απογοερευτει δια νομου από το 2002. Η απαγορευση αυτή δεν εχει αρθει.

Στις ‎11‎/‎7‎/‎2018 στις 3:12 ΜΜ, McNerd είπε

αυτό το χεις δει;

https://www.imdb.com/title/tt0923752/

Προσφατα αποδειχτηκε ότι αυτος ο τυπος ηταν απατεωνας, εκλεβε στο pacman και το donkey kong :lol: Tα ρεκόρ του ακυρωθηκαν.

Στις ‎11‎/‎7‎/‎2018 στις 6:06 ΜΜ, ZELOMOTH είπε

MAME παιζω που και που και μετα απο λιγο βαριεμαι και το κλεινω...Ξεκιναω με τρελη ορεξη νιωθωντας οπως τοτε, αλλά γρηγορα προσγειωνομαι και δεν εχω υπομονη..

Παλιοτερα υπηρχε υπομονη και η ανταμοιβη μας εκανε ευτυχισμενους... Τωρα δεν υπαρχει αυτο το πραγμα! Πες σε εναν παιδι να παιξει pacman και εξηγησε του οτι αν χασει στην 8η πιστα, θα πρεπει να ξανα ξεκινησει απο την αρχη γιατι πολυ απλα δεν συνεχιζεται!Θα σου ριξει μια μουτζα και θα την κανει με ελαφρα...Γιατι παρα πολλα απο αυτα τα παιχνιδια δεν συνεχιζονταν καν αμα εχανες!

Yπαρχει το αρχειακι cheat το οποιο σου δινει απειρες ζωες κλπ., μπορεις να τερματισεις οποιοδήποτε παιχνιδι (μεσω  mame παντα) με τη βοηθεια του.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, rus said:

2.52 στο υψος ειχες κανει ποτε?

Προσφατα το επαιζα αλλα δε θυμομουν τη σφυρα, μου θυμιζεις με ποιο τροπο είναι παντα εγκυρη η βολη?

Δεν είμαι σίγουρος. Έχουν περάσει και 30 χρόνια... Το 2.49 κάτι μου λέει, 2.52 δεν θυμάμαι. Στη σφύρα θυμάμαι ότι είχαμε κάποιο σημάδι στην ένδειξη που είχε κάτω αριστερά νομίζω. Μία μπάρα που ανέβαινε και έπρεπε να πατήσεις το κουμπί την κατάλληλη στιγμή. Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια προταση , δεν ξερω κατα ποσο ειναι legal , οσοι εχουμε roms mame να τις ανεβαζαμε σε καποιο hoster ωστε να μπορει καποιος να βρει ευκολα ?
Οχι μια μια αλλα ολο το φακελο /roms/ που εχουμε στο mame μας ζιπαρισμενο .
Τωρα με τις ταχυτητες που υπαρχουν δεν θα εχουμε προβληματα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, rus said:

Φιλε μου οπως θα ξερεις εχουν απογοερευτει δια νομου από το 2002. Η απαγορευση αυτή δεν εχει αρθει.

Ειχε διευκρινιστεί πως δεν απαγορευει ο νομος τα βιντεοπαιχνιδια, πλεον δεν ειναι σε ισχυ. Ουφαδικα ηλεκτρονικα υφιστανται και ο καθενας μπορει να βαλει. Αποδοτικα δεν ειναι. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δεν είμαι σίγουρος. Έχουν περάσει και 30 χρόνια... Το 2.49 κάτι μου λέει, 2.52 δεν θυμάμαι. Στη σφύρα θυμάμαι ότι είχαμε κάποιο σημάδι στην ένδειξη που είχε κάτω αριστερά νομίζω. Μία μπάρα που ανέβαινε και έπρεπε να πατήσεις το κουμπί την κατάλληλη στιγμή. Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες. 

Εγω ειχα κανει 2.51, 2.52 ηταν εφικτο το ειχα δει που το εκανε άλλος. Ειχα προσπαθησει πολύ να το κανω, αλλα τελικα εμεινα με το καημο :)

1 ώρα πριν, Getta Robo είπε

Ειχε διευκρινιστεί πως δεν απαγορευει ο νομος τα βιντεοπαιχνιδια, πλεον δεν ειναι σε ισχυ. Ουφαδικα ηλεκτρονικα υφιστανται και ο καθενας μπορει να βαλει. Αποδοτικα δεν ειναι. 

Όχι ειναι ακομα απαγορευμενο. Εχουν ειπωθει διάφορα κατα καιρους, αλλα ο νομος δεν εχει αρθει. Τυπικα απαγορευεται να εχεις μαγαζι με ηλεκρονικα παιχνιδια, υπαρχουνε βεβαια αλλα στη ζουλα.

2 ώρες πριν, villasg είπε

Να κανω μια προταση , δεν ξερω κατα ποσο ειναι legal , οσοι εχουμε roms mame να τις ανεβαζαμε σε καποιο hoster ωστε να μπορει καποιος να βρει ευκολα ?
Οχι μια μια αλλα ολο το φακελο /roms/ που εχουμε στο mame μας ζιπαρισμενο .
Τωρα με τις ταχυτητες που υπαρχουν δεν θα εχουμε προβλήματα

Δε προσεξες το λινκ που εβαλα από πανω? Υπαρχουν να κατεβαζεις σε πακετο ολες τις ρομς της εκάστοτε τελευταια ςεκδοσης.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, rus said:

Όχι ειναι ακομα απαγορευμενο. Εχουν ειπωθει διάφορα κατα καιρους, αλλα ο νομος δεν εχει αρθει. Τυπικα απαγορευεται να εχεις μαγαζι με ηλεκρονικα παιχνιδια, υπαρχουνε βεβαια αλλα στη ζουλα.

Που ακριβως το ειδες αυτο; Γιατι συμφωνα με τον 4002/2011 δεν ισχυει. Ξεχωρα που νομοτυπα υφιστανται ηλεκτρονικα με διευκρινιση απο το 2003.

http://www.capital.gr/capital-logistis/1287948/n-4002-2011

Αρθρο 54.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη νομιζες ότι ο νομος καταργηθηκε τον επομενο χρονο? Όχι, δεν ισχυει. Αν συνομιλησεις με τους επιχειρηματιες που καταστραφηκαν γιατι υποχρεωθηκαν να κλεισουν θα σε διαβεβαιωσουν.

Σε ποιο σημειο του αρθρου 54 αναφερεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, rus said:

Δηλαδη νομιζες ότι ο νομος καταργηθηκε τον επομενο χρονο? Όχι, δεν ισχυει. Αν συνομιλησεις με τους επιχειρηματιες που καταστραφηκαν γιατι υποχρεωθηκαν να κλεισουν θα σε διαβεβαιωσουν.

Σε ποιο σημειο του αρθρου 54 αναφερεσαι?

Για τα ηλεκτρονικα (arcades/ουφαδικα/μπλιμπλικια κτλ) το 2003 υπηρξε η υπουργικη αποφαση 1107414/1491/Τ. & Ε.Φ ΦΕΚ Β/1827/8-12-2003. Τα internet cafe ηταν σε αλλη μοιρα. Και επιχειρηματιες στα ηλεκτρονικα, ελαχιστοι μεν, υπαρχουν ομως ακομα καποιοι. Νομιμα φυσικα.

Πες μου ποια αποφαση η διαταξη ειναι υπερανω του αρθρου 54 του 4002/2011. Οχι δηλωσεις που καποτε ισως ακουσες, κατι που να αποδεικνυει τα λεγομενα σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Για τα ηλεκτρονικα (arcades/ουφαδικα/μπλιμπλικια κτλ) το 2003 υπηρξε η υπουργικη αποφαση 1107414/1491/Τ. & Ε.Φ ΦΕΚ Β/1827/8-12-2003. Τα internet cafe ηταν σε αλλη μοιρα. Και επιχειρηματιες στα ηλεκτρονικα, ελαχιστοι μεν, υπαρχουν ομως ακομα καποιοι. Νομιμα φυσικα.

Πες μου ποια αποφαση η διαταξη ειναι υπερανω του αρθρου 54 του 4002/2011. Οχι δηλωσεις που καποτε ισως ακουσες, κατι που να αποδεικνυει τα λεγομενα σου.

Mιλαμε μόνο για ηλεκτρονικα με τον κερματοδεκτη(arcades, κοινως ufo), oxι για ιντερνετ καφε. Στην αρχη είχαμε παρατραγουδα και στα ιντερνετ καφε, συλλαμβανονταν κοσμος διοτι επαιζε  διαδικκυακο σκακι... μετα αυτο διορθωθηκε.

Τα λεγομενα μου ειναι αυτο που ξερουμε ότι ισχυει μεχρι σημερα. Αν εχεις εσυ κατι που να το αλλαζει ευχαριστως να το δουμε. Σε ποιο σημειο του αρθρου 54 λεει ότι αναιρειται η απαγορευση των arcades?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, rus said:

Mιλαμε μόνο για ηλεκτρονικα με τον κερματοδεκτη(arcades, κοινως ufo), oxι για ιντερνετ καφε. Στην αρχη είχαμε παρατραγουδα και στα ιντερνετ καφε, συλλαμβανονταν κοσμος διοτι επαιζε  διαδικκυακο σκακι... μετα αυτο διορθωθηκε.

Τα λεγομενα μου ειναι αυτο που ξερουμε ότι ισχυει μεχρι σημερα. Αν εχεις εσυ κατι που να το αλλαζει ευχαριστως να το δουμε. Σε ποιο σημειο του αρθρου 54 λεει ότι αναιρειται η απαγορευση των arcades?

Ειναι πολυ μεγαλη ιστορια για να αναλυθει σε λιγες γραμμες, για ενα χρονο περιπου ηλεκτρονικα και internet cafe θεωρουταν κοινες επιχειρησεις. Γιαυτο και την πληρωσαν και τα ηλεκτρονικα.

Ο νομος 4002/2011ξεκαθαρισε τις βλακειες που κανανε προηγουμενως και ειναι σε πληρη ισχυ.

Αυτα που ξερουμε σημερα ειναι η νομοθεσια και η εφαρμογη της, οχι τα λεγομενα σου. Επαναλαμβανω για τελευταια φορα την ερωτηση: Σε ποια νομοθεσια/διαταξη βασιζεσαι. Δεν χρειαζεται να την αναλυσεις πληρως, απλα παραθεσε μια επισημη πηγη οπου να αποδεικνυει πως "τυπικα απαγορευεται να εχεις μαγαζι με ηλεκτρονικα παιχνιδια" και πως "ο νομος τυπικα δεν εχει αρθει".

Δες εδω αναλυτικοτερα τον νομο για να τον κατανοησεις. Φυσικα μην περιμενεις την απαντηση οπως σε βολευει.
https://www.newmoney.gr/roh/123505-45193-833-3229-2004-4002-2011

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Getta Robo είπε

Ειναι πολυ μεγαλη ιστορια για να αναλυθει σε λιγες γραμμες, για ενα χρονο περιπου ηλεκτρονικα και internet cafe θεωρουταν κοινες επιχειρησεις. Γιαυτο και την πληρωσαν και τα ηλεκτρονικα.

Ο νομος 4002/2011ξεκαθαρισε τις βλακειες που κανανε προηγουμενως και ειναι σε πληρη ισχυ.

Αυτα που ξερουμε σημερα ειναι η νομοθεσια και η εφαρμογη της, οχι τα λεγομενα σου. Επαναλαμβανω για τελευταια φορα την ερωτηση: Σε ποια νομοθεσια/διαταξη βασιζεσαι. Δεν χρειαζεται να την αναλυσεις πληρως, απλα παραθεσε μια επισημη πηγη οπου να αποδεικνυει πως "τυπικα απαγορευεται να εχεις μαγαζι με ηλεκτρονικα παιχνιδια" και πως "ο νομος τυπικα δεν εχει αρθει".

Δες εδω αναλυτικοτερα τον νομο για να τον κατανοησεις. Φυσικα μην περιμενεις την απαντηση οπως σε βολευει.
https://www.newmoney.gr/roh/123505-45193-833-3229-2004-4002-2011

Δεν ειναι το θεμα τι βολευει εμενα, αλλα τι ισχυει. Μακαρι να ισχυει αυτό που λε ςεσυ. Γιατι να με βολευει η απαγορευση, εχω τιποτα συμφεροντα από αυτή?

Τα ηλεκτρονικα δε τη πληρωσαν από τα ιντερνετ καφε, αλλα από κατι εκπομπες του 30φυλλοπουλου για τους ηλεκτρονικους κουλοχερηδες. Επειδη δε μπορουσαν να τους διακρινουν από τα ψυχαγωγικα ηλεκτρονικα εκλεισαν όλα τα ηλεκτρονικα.

Για να μη διαβαζω ολο το λινκ, σε ποιο σημειο λεει ότι αλλαζει κατι επι της ουσιας?

 

Στις ‎22‎/‎7‎/‎2018 στις 3:06 ΜΜ, namastegt είπε

Το θυμαται κανενας ή εγω ειμαι πολυ γερος.https://m.imdb.com/title/tt0087597/

Εγω. Το ειδα τη πρωτοχρονια του 1986 στο Rex, στο κεντρο της Αθηνας. Επισης και πριν λιγα χρονια που το κατεβασα απ το ιντερνετ. Καλυτερο απο το star wars:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πρόλαβα να το διαβάσω ακόμα με προσοχή όμως απο τα λίγα που είδα,δεν είδα να "καταργείται" ο συγκεκριμένος νόμος,πέραν του οτι έχουν δοθεί αλλού οι άδειες και πως θα βγαίνουν,στο τέλος λέει για κάποια άρθρα που καταργούνται,όμως δεν βλέπω εκεί τον νόμο που είχε βγει για τα "φρουτάκια" πες μας αν γίνεται πιο συγκεκριμένα που δείχνει οτι καταργείται ο νόμος για να το μάθουμε και μεις.

Εγω θυμάμαι πως είχε γίνει διαχωρισμός τεχνικών παιγνίων μηχανικών και ηλεκτρομηχανικών ! και όπως είδαμε για αρκετά χρόνια στήν πράξη,μόνο αυτά με τα μηχανικά μέρη και ιδιαίτερα χειριστήρια πχ Καμπίνες με ράλλι, μοτοσυκλέτες,Πιστόλια και φλιμπεράκια,θεωρούνται οτι έχουν μηχανικά μέρη επιτρέπονταν,γιαυτό και ως τώρα μόνο τέτοια παιχνίδια βλέπουμε και στα εμπορικά κέντρα και οχι τα γνωστά ηλεκτρονικά κλπ 

Είδα οτι υπάρχει ακόμα για κάποιο περίεργο λόγο ενας συμψηφισμός τεχνικών ψυχαγωγικών και τυχερών παιγνίων σε "παιγνιομηχανήματα " όπως είδα στο παρακάτω άρθρο

§9. Για την εγκατάσταση και εκμετάλλευση τεχνικών – ψυχαγωγικών ή τυχερών παιγνίων με παιγνιομηχανήματα στις εγκαταστάσεις του Ο.Δ.Ι.Ε. και μέσω του δικτύου της Ο.Δ.Ι.Ε. Α.Ε., σύμφωνα με την περίπτωση δ' της παρ. 1 του άρθρου 2 του α.ν. 598/1968, καθώς και μέσω του διαδικτύου, απαιτείται η τήρηση των προϋποθέσεων αδειοδότησης, πιστοποίησης και λειτουργίας του νόμου αυτού.

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...