Προς το περιεχόμενο

Νέα σειρά MacBook Pro 2018: Με νέους επεξεργαστές, True Tone και βελτιωμένο πληκτρολόγιο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Δεν θα χαρακτήριζα το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο ως αμφιλεγόμενο, αλλά οκ. 

Γενικά τα λάπτοπ του μήλου δεν εστιάζουν στις επιδόσεις και αντίθετα προσφέρουν άλλα πράγματα που ανεβάζουν το σύνολο της εμπειρίας (τα λέει στο κειμενο, μην τα επαναλάβω)

Παρ αυτά, ακόμα και αν το μήλο το παίζει "pro" δυστυχώς δεν είναι. Λίγο οι πρωτότυποι τρόποι που μπορεί να χαλάσει, λίγο η δυσκολία επισκευής και οι τιμές ανταλλακτικων, λίγο η πολιτική της εταιρείας όσων αφορά τα οποιοδήποτε προβλήματα ακομα και από δικό τους λαθος, ε δεν ξέρω άμα το βλέπω λάθος αλλά νόμιζα ότι ειδικά ο επαγγελματίας θέλει όσο γίνεται λιγότερα τρεχαματα.

Όποιος θέλει μηχανημά για επαγγελματική χρήση καλό θα τανε να κοιτάξει άλλου (γνώμη μου). Διάφορες εταιρείες προσφέρουν on site support στα προϊόντα τους, δεν θυμάμαι ποιες ακριβώς, μπορεί κανείς να δει στην ιστοσελίδα τους

Nice try .... Didn't work !!!  😉

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

οταν λες επαγγελματικη χρηση τι εννοεις? διοτι δεν συμφωνω καθολου οτι μονο τα mac κανουν για επαγγελματιες, ειδικα απο τη στιγμη που ισχυουν αυτα που ανεφερα.

αν δεν ξερεις τι συμβαινει ψαξε, αν μη τι αλλο ως επαγγελματιας θα επρεπε να ενδιαφερεσαι για τα εργαλεια σου. στο παρελθον εχω βαλει μπολικες φορες λινκ με διαφορα προβληματα, δυστηχως αυτη τη περιοδο εχω καλυτερα πραματα να κανω.

Εντάξει να ουμ, αν έχεις καλύτερα πραματα να κανείς...... cool

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδά έβαλαν το ίδιο προβληματικο by design πληκτρολόγιο παρόλο τον ντόρο που έγινε ότι τα πλήκτρα σπάνε ο μηχανισμός αυτος butterfly keys είναι λάθος και άν ένα πλήκτρο σπάσει πληρώνεις 700 με 800 ευρώ γιατί αλλάζει όλο το πάνω πάνελ !!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όποιος δεν ξέρει τι προβλήματα έχουν βγάλει τα MacBook ανά γενια, ας ρίξει μια ματιά στο YouTube κανάλι του Louis Rossmann.

Έχει ένα video ειδικά που σου εξηγεί κάθε γενιά το σχεδιαστικό (hardware) πρόβλημα είχε.

Και για να μη μιλήσουμε για το γεγονός ότι πλέον δεν είναι τίποτα αναβαθμισημο, θέλει π.χ. για αλλαγή μπαταρίας αλλαγή ολοκλήρου topcase. Κακή υποστήριξη στην Ελλάδα καθώς δεν έχουμε apple store κλπ,κλπ.

Για να μη πω για τις τιμές για τα out of warranty services δηλαδή. Και 3 μήνες εγγύηση. Αστεία πράγματα.

Κοντα 2.7 χιλιάρικα base τιμή (γιατί λογικά τόσο θα έρθει Ελλάδα), για 15αρι είναι υπερβολή.

Τέλος για μένα Apple συσκευές, ειδικά αν μιλάμε για μηχανήματα δουλειάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ethereum είπε

δηλαδά έβαλαν το ίδιο προβληματικο by design πληκτρολόγιο παρόλο τον ντόρο που έγινε ότι τα πλήκτρα σπάνε ο μηχανισμός αυτος butterfly keys είναι λάθος και άν ένα πλήκτρο σπάσει πληρώνεις 700 με 800 ευρώ γιατί αλλάζει όλο το πάνω πάνελ !!!!!!

Μαγκιά βγάζουν λεφτά με την σέσουλα από τα σπασμένα...!

Για αυτό είναι πρώτη εταιρία σε χρηματιστηριακή αξία...

Απλά απέχεις αν δε σου αρέσουν οι τιμολογισεις και οι πρακτικές της.

Αγοράζεις κάτι άλλο. Αλλά ο μακακιας θα το πληρώσει και θα πει και ευχάριστω. Μην σου πω ότι έχει σκοπό ζωής να επισκεφτεί τον τάφο του Στιβ Τζομπς (Μέκκα) έστω μια φορά στην ζωή του ώστε να αποδόσει φόρο τιμής σε στάση προσοχής..!😂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή χρονια τωρα βλέπω το ιδιο πράγμα να γινεται. Όταν βγάλει ένα καινούργιο μοντέλο-προιον η apple γινεται σφαγή στα comments. Εγω τυχαίνει να εχω και να δουλεύω και τις δυο πλατφόρμες. Θέλω λοιπον να ξεχωρισω 2 πραγματα. Δυστοιχως η ευτυχώς η μηλοεταιρια βγαζει κορυφαία προιοντα σε ποιότητα και σε διάρκεια ζωής. Για έναν επαγγελματια πχ βιντεά η φωτογραφο η μουσικο παραγωγο η σχεδιαστη είναι ΟΤΙ καλύτερο μπορει να πάρει ώστε να κανει γρήγορα απροβλημάτιστα και αποδοτικα την δουλεια του. Φυσικά το μεγαλο αρνητικο σε αυτά είναι η τιμη όπως και σε όλα ετσι και εδω ισχύει το οτι πληρώνεις παίρνεις…  Αλλα. Εαν θελει κάποιος να παιζει και παιχνίδια σε αυτά... απλως πρέπει να ψαξει αλλού... Αυτό ισως είναι και το μεγάλο τους "ελάττωμα" μετα το κόστος που κατα την γνώμη μου καθαρά και μόνο ως hardware είναι υπερεκτιμημένα. Ιδικά από το 15 και μετα οι τιμές τους πραγματικά έχουν ξεφύγει τελείως… Από την άλλη τα windows pcια είναι πολυεργαλεία και μπορεις να στησεις η να αγοράσεις έτοιμο κάποιο λαπιτοπι το οποιο να μην υστερεί ουτε σε απόδοση ουτε σε ποιότητα αναλόγως τα βαλάντια που θα διαθέσεις. Απλως στην περίπτωση του μήλου θα έλεγα οτι εχουν έναν ποιο επαγγλεματικο προσανατολισμο (ώστε να αποσβέσεις κάποτε και το υπέρογκο ποσό της απόκτησης του). Οπότε. κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει καλύτερο η χειρότερο. Υπάρχει απλα το τι εξυπηρετεί καλύτερα τις ανάγκες του καθενός και το ποσό που είναι διατιθέμενος να δαπανήσει για να τις καλύψει...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια τις τιμές του ανταγωνισμού τις κοιτάει κανείς; Μιλάμε για ultrabook με quad core έτσι; Πόσο έχει ένα Dell xps δηλαδή; 

Επίσης δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος προγραμματιστης/sysadmin μπορεί να δουλέψει με κάτι άλλο πέρα από macos ή  Linux προφανώς. Δεν απευθύνονται σε κάποιον που θέλει να σκρολαρει το Facebook όλη μέρα τα Mac, άσχετα αν το 80% του αγοραστικου κοινού τους αυτό κάνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Jiakometi είπε

Nice try .... Didn't work !!!  😉

δεν πειραζει, ενας μονο να μην τον πιει (το μηλοχυμο, τι νομιζατε? :P) και η "δουλεια" εγινε ;)

33 λεπτά πριν, blue troll είπε

Εντάξει να ουμ, αν έχεις καλύτερα πραματα να κανείς...... cool

συγνωμη αλλα τα χω ποσταρει ηδη καμποσες φορες και πραγματι εχω καλυτερα πραγματα να κανω (χιλιες φορες το πιο δυσκολο πραγμα που χα να κανω να ταν να ξαναβρω λινκ :wacko:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Όποιος δεν ξέρει τι προβλήματα έχουν βγάλει τα MacBook ανά γενια, ας ρίξει μια ματιά στο YouTube κανάλι του Louis Rossmann.

Έχει ένα video ειδικά που σου εξηγεί κάθε γενιά το σχεδιαστικό (hardware) πρόβλημα είχε.

Και για να μη μιλήσουμε για το γεγονός ότι πλέον δεν είναι τίποτα αναβαθμισημο, θέλει π.χ. για αλλαγή μπαταρίας αλλαγή ολοκλήρου topcase. Κακή υποστήριξη στην Ελλάδα καθώς δεν έχουμε apple store κλπ,κλπ.

Για να μη πω για τις τιμές για τα out of warranty services δηλαδή. Και 3 μήνες εγγύηση. Αστεία πράγματα.

Κοντα 2.7 χιλιάρικα base τιμή (γιατί λογικά τόσο θα έρθει Ελλάδα), για 15αρι είναι υπερβολή.

Τέλος για μένα Apple συσκευές, ειδικά αν μιλάμε για μηχανήματα δουλειάς.

Ανάλογα πως θα το δει κανείς ακόμα και τα surface της Microsoft είναι ακόμα δυσκολότερο να επισκευαστούν.  iFixit gives Microsoft’s Surface Laptop a 0 Repairability Score, calls it a “glue-filled monstrosity”

Από την άλλη πόσες ειδήσεις έχουν βγει για εταιρίες που είχαν backdoors κτλ στους φορητούς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

42 λεπτά πριν, stringer bell είπε

Αλήθεια τις τιμές του ανταγωνισμού τις κοιτάει κανείς; Μιλάμε για ultrabook με quad core έτσι; Πόσο έχει ένα Dell xps δηλαδή; 

Επίσης δεν μπορώ να φανταστώ πως κάποιος προγραμματιστης/sysadmin μπορεί να δουλέψει με κάτι άλλο πέρα από macos ή  Linux προφανώς. Δεν απευθύνονται σε κάποιον που θέλει να σκρολαρει το Facebook όλη μέρα τα Mac, άσχετα αν το 80% του αγοραστικου κοινού τους αυτό κάνει.

μα δεν το καταλαβαινει κανεις οτι τα macbook ειναι εργαλεια για τον επαγγελματια, και οχι να καθεσαι σπιτι να παιζεις fortnite και να σκρολαρεις στο instagram

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, najinblue3 είπε

οποιος θελει μηχανημα για επαγγελματικη χρηση τα mac ειναι μονοδρομος, που αλλου δηλαδη ? με ποιους τροπους μπορει να χαλασει? Ειμαι με pro mid 2015 0 προβληματα, μπαταρια στο 95% health, και το μηχανακη παει οπως day 1.

αν δεν εχεις εμπειρια απο τα macbook pro μην σχολιασεις απλα για να σχολιασεις

Όπως το πες mid 15.Απο κει και μετά τα MacBook χάλασαν.Προσωπικα έχω μείνει με mid 15 και μέχρι να βγει MacBook μα υποδοχή για κάρτα μνήμης (σαν φωτογράφος την χρειαζομαι) και usb υποστήριξη μόνο επαγγελματικό δεν είναι πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, coffeex είπε

Ανάλογα πως θα το δει κανείς ακόμα και τα surface της Microsoft είναι ακόμα δυσκολότερο να επισκευαστούν.  iFixit gives Microsoft’s Surface Laptop a 0 Repairability Score, calls it a “glue-filled monstrosity”

Ναι, άκυρο τρώει και αυτό. Απλά το Macbook μπορεί να τρέξει Mac OS X, ενώ το surface όχι (και υπάρχουν πολλές εναλλακτικές επιλογές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ares225 είπε

Όπως το πες mid 15.Απο κει και μετά τα MacBook χάλασαν.Προσωπικα έχω μείνει με mid 15 και μέχρι να βγει MacBook μα υποδοχή για κάρτα μνήμης (σαν φωτογράφος την χρειαζομαι) και usb υποστήριξη μόνο επαγγελματικό δεν είναι πλέον.

Η αληθεια ειναι οτι το σκεφτομουν να παω σε touchbar, αλλα atm ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το δικο μου και δε βλεπω λογο αλλαγης. 3 χρονια μετα ειναι σαν καινουργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα είναι η δουλειά μου οκ, είμαι βιντεάς. Θα μου έλυνε τα χέρια ένα τέτοιο μηχάνημα. Αλλά ποιός είπε ότι στην εποχή αυτή καλοπληρώνονται οι δουλειές μας; Τα πράγματα είναι μαύρα κι άραχνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...