Προς το περιεχόμενο

Νέα σειρά MacBook Pro 2018: Με νέους επεξεργαστές, True Tone και βελτιωμένο πληκτρολόγιο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν διορθώσει τα χαζά προβλήματα του προηγούμενου μοντέλου η τιμή είναι normal, τόσο στοιχίζουν και από άλλες εταιρίες με παρόμοια χαρακτηριστικά, οπότε νομίζω δεν ξεφεύγει από τον ανταγωνισμό.

Διόρθωση πληκτρολογίου ειδικά στην εναλλαγή γλώσσας που μου έχει σπάσει τα νεύρα, κραδασμοί σασί λόγο αλουμινίου ( κάποια βράδυα έχω τρομάξει από τα κρακ), δυνατότητα αναβάθμισης SSD ( πήρα 250g γιατί πίστευα θα το αναβαθμίσω αλλά την πάτησα), καλύτερος χειρισμός touch pad σε windows, touch bar για εφέ καλή είναι , δεν με έχει βοηθήσει κάπου στο χειρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Συμφωνώ και γνωρίζω και για HP workstation. Φυσικα το real time rendering εμενα δεν μου χρειάζεται, αλλά το post production. Είναι άλλα τα μέτρα και τα σταθμά στα μεγάλα στούντιο και τα τυπογραφεία που δουλεύεις. Όμως να πω κάτι; Είναι το ίδιο και καλύτερες οι γραμματοσειρές για παράδειγμα και τα graphics στο σχεδιαστικό κομμάτι; Μεταξύ windows και mac; Νομίζω πρέπει να μιλάμε με συγκεκριμένους όρους. Και παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω πόση εξυπνάδα έχουν στο κεφάλι τους αυτοί οι Ελληνάρες; Ρε φίλε, αλήθεια τώρα, αν μπορούσες δεν θα παιρνες κι εσύ ένα Macbook; Το ότι δεν μπορείς σου δίνει το δικαίωμα να υποβαθμίζεις την αξία τους; Να μιλάς απαξιωτικά; Δηλαδή τι προσπαθείς να πεις και σε ποιον; Ο σοφός λαός μας -όχι οι νεοέλληνες- έλεγε: Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Οι υπολογιστές της Apple είναι κορυφαίοι σε θέμα ποιότητας. Ο δεύτερος βλέπει BSOD!

Επεξ/σία από aloeonline
ορθογραφικό
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aloeonline είπε

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω πόση εξυπνάδα έχουν στο κεφάλι τους αυτοί οι Ελληνάρες; Ρε φίλε, αλήθεια τώρα, αν μπορούσες δεν θα παιρνες κι εσύ ένα Macbook; Το ότι δεν μπορείς σου δίνει το δικαίωμα να υποβαθμίζεις την αξία τους; Να μιλάς απαξιωτικά; Δηλαδή τι προσπαθείς να πεις και σε ποιον; Ο σοφός λαός μας -όχι οι νεοέλληνες- έλεγε: Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Οι υπολογιστές της Apple είναι κορυφαίοι σε θέμα ποιότητας. Ο δεύτερος βλέπει BSOD!

Σε έχει φάει το hype :D

Καταρχάς, τσουβαλιάζεις. Δεν είναι όσοι σου χαλάνε την μανέστρα απένταροι τσίπηδες που σε ζήλεψαν που μάζεψες μερικά χιλιάρικα.

Π.χ. και μπορώ να αγοράσω και έχω αγοράσει (2 mac στο σπίτι αυτή την στιγμή). Στο γραφείο όμως, για δουλειά, PC. Δεν τίθεται θέμα. 

Όσον αφορά την ποιότητα, @@. Είναι όμορφα, είναι μουράτα, είναι προσεγμένα για το μπλινκ μπλινκ, αλλά μέχρι εκεί. Μια βόλτα στο internet αρκεί για να σου μάθει τα προβλήματα που βγάζουν. Σε ένα απο τα δικά μου ήμουν άτυχος και έπεσα σε γενιά που ήταν ελαττωματική από κατασκευής. Άλλο ένα σχεδόν έχω πληρώσει για τις επισκευές :D

Με άλλα λόγια, τα μηχανήματα είναι κορυφή αν σε ενδιαφέρει η μόστρα. Δεν το συζητάμε. Για πιο πέρα, υπάρχουν άλλες πορτοκαλιές με πολύ πιο γλυκά πορτοκάλια.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paparovic είπε

Σε έχει φάει το hype :D

Καταρχάς, τσουβαλιάζεις. Δεν είναι όσοι σου χαλάνε την μανέστρα απένταροι τσίπηδες που σε ζήλεψαν που μάζεψες μερικά χιλιάρικα.

Π.χ. και μπορώ να αγοράσω και έχω αγοράσει (2 mac στο σπίτι αυτή την στιγμή). Στο γραφείο όμως, για δουλειά, PC. Δεν τίθεται θέμα. 

Όσον αφορά την ποιότητα, @@. Είναι όμορφα, είναι μουράτα, είναι προσεγμένα για το μπλινκ μπλινκ, αλλά μέχρι εκεί. Μια βόλτα στο internet αρκεί για να σου μάθει τα προβλήματα που βγάζουν. Σε ένα απο τα δικά μου ήμουν άτυχος και έπεσα σε γενιά που ήταν ελαττωματική από κατασκευής. Άλλο ένα σχεδόν έχω πληρώσει για τις επισκευές :D

Με άλλα λόγια, τα μηχανήματα είναι κορυφή αν σε ενδιαφέρει η μόστρα. Δεν το συζητάμε. Για πιο πέρα, υπάρχουν άλλες πορτοκαλιές με πολύ πιο γλυκά πορτοκάλια.

η μοστρα λεει LMAO

νταξει παιδια το 90% που γραφει και ποσταρει δεν εχει ιδεα τελικα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, najinblue3 είπε

η μοστρα λεει LMAO

νταξει παιδια το 90% που γραφει και ποσταρει δεν εχει ιδεα τελικα

Σήμερα στο insomnia μάθαμε ότι τα προϊόντα της Apple δεν είναι μουράτα. Να υποθέσουμε ότι μούρη πουλάνε τα Thinkpads της ΙΒΜ τότε :D :D :D :D :D :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paparovic είπε

Σήμερα στο insomnia μάθαμε ότι τα προϊόντα της Apple δεν είναι μουράτα. Να υποθέσουμε ότι μούρη πουλάνε τα Thinkpads της ΙΒΜ τότε :D :D :D :D :D :D :D 

τι θα πει μουρατα? 

ελα στη σχολη μου μια βολτα, το 90% εχει macbook pros, δε νομιζω ολοι να το κανουν για να πουλησουν μουρη(σε ποιον βασικα) αλλα για να παρουν ενα μηχανημα που δουλευει αξιοπιστα, ειναι γρηγορο, εχει καλη μπαταρια κλτπ κλτπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paparovic είπε

Σε έχει φάει το hype :D

Καταρχάς, τσουβαλιάζεις. Δεν είναι όσοι σου χαλάνε την μανέστρα απένταροι τσίπηδες που σε ζήλεψαν που μάζεψες μερικά χιλιάρικα.

Π.χ. και μπορώ να αγοράσω και έχω αγοράσει (2 mac στο σπίτι αυτή την στιγμή). Στο γραφείο όμως, για δουλειά, PC. Δεν τίθεται θέμα. 

Όσον αφορά την ποιότητα, @@. Είναι όμορφα, είναι μουράτα, είναι προσεγμένα για το μπλινκ μπλινκ, αλλά μέχρι εκεί. Μια βόλτα στο internet αρκεί για να σου μάθει τα προβλήματα που βγάζουν. Σε ένα απο τα δικά μου ήμουν άτυχος και έπεσα σε γενιά που ήταν ελαττωματική από κατασκευής. Άλλο ένα σχεδόν έχω πληρώσει για τις επισκευές :D

Με άλλα λόγια, τα μηχανήματα είναι κορυφή αν σε ενδιαφέρει η μόστρα. Δεν το συζητάμε. Για πιο πέρα, υπάρχουν άλλες πορτοκαλιές με πολύ πιο γλυκά πορτοκάλια.

Όποιο μοντέλο και να γκουγκλαρεις τα προβλήματα θα βρεις αναρτισμένα και είναι λογικό, αρα άκυρο αυτό που λες.

2 χρόνια το λιώνω καθημερινά, τα προβλήματα τα έγραψα ποιο πίσω, απλά δε νιώθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, konandrio είπε

Όποιο μοντέλο και να γκουγκλαρεις τα προβλήματα θα βρεις αναρτισμένα και είναι λογικό, αρα άκυρο αυτό που λες.

2 χρόνια το λιώνω καθημερινά, τα προβλήματα τα έγραψα ποιο πίσω, απλά δε νιώθει.

Το "όλοι σκατά είναι" φαντάζομαι μπορείς να καταλάβεις ότι δεν πρόκειται περί ικανής δικαιολογίας :D Εκτός αν για σένα ποιότητα είναι "πούλα το τώρα και όταν βγάλει θέμα και μας κάνουν μηνύσεις θα δούμε τι θα τους κάνουμε", οπότε τι να λέμε.

7 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

τι θα πει μουρατα? 

ελα στη σχολη μου μια βολτα, το 90% εχει macbook pros, δε νομιζω ολοι να το κανουν για να πουλησουν μουρη(σε ποιον βασικα) αλλα για να παρουν ενα μηχανημα που δουλευει αξιοπιστα, ειναι γρηγορο, εχει καλη μπαταρια κλτπ κλτπ

Έλα ντε, τι θα πει; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Agraf είπε

Συμφωνώ και γνωρίζω και για HP workstation. Φυσικα το real time rendering εμενα δεν μου χρειάζεται, αλλά το post production. Είναι άλλα τα μέτρα και τα σταθμά στα μεγάλα στούντιο και τα τυπογραφεία που δουλεύεις. Όμως να πω κάτι; Είναι το ίδιο και καλύτερες οι γραμματοσειρές για παράδειγμα και τα graphics στο σχεδιαστικό κομμάτι; Μεταξύ windows και mac; Νομίζω πρέπει να μιλάμε με συγκεκριμένους όρους. Και παραδείγματα.

System fonts δεν χρησιμοποιώ και δεν πρέπει άλλωστε γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις δεν επιτρέπεται βάσει άδειας.

Το osx έχει system wide fonts και γλώσσα. Τα windows όχι.

Από κει και πέρα, δουλεύω το Adobe cc, που έχει δικό του typekit, έχει πανομοιότυπα τα πάντα μεταξύ τωνα δύο os και πέρα από το typekit χρησιμοποιώ το fontbase για διαχείριση των χιλιάδων γραμματοσειρών που έχω μαζέψει. Ωραίο δωρεάν προγράμμα είναι και το Nexus font. Αυτά επιτρέπουν font previewing και πλήρη ενεργοποίηση απενεργοποίηση system wide τόσο σε Mac όσο και σε win.

Το κομμάτι των fonts συνεπώς δεν επηρεάζει κάπως το pre post production σε οτιδήποτε.

Αυτό που μέχρι πολύ πρόσφατα έλειπε στα windows ήταν το καλό scaling σε μεγάλης ανάλυσης οθόνες. Εκεί Mac os με κλειστά τα μάτια.

Υπόψιν και στο post production μια Quadro υπερέχει σημαντικά.

37 λεπτά πριν, aloeonline είπε

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω πόση εξυπνάδα έχουν στο κεφάλι τους αυτοί οι Ελληνάρες; Ρε φίλε, αλήθεια τώρα, αν μπορούσες δεν θα παιρνες κι εσύ ένα Macbook; Το ότι δεν μπορείς σου δίνει το δικαίωμα να υποβαθμίζεις την αξία τους; Να μιλάς απαξιωτικά; Δηλαδή τι προσπαθείς να πεις και σε ποιον; Ο σοφός λαός μας -όχι οι νεοέλληνες- έλεγε: Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Οι υπολογιστές της Apple είναι κορυφαίοι σε θέμα ποιότητας. Ο δεύτερος βλέπει BSOD!

Σε καλά σεταρισμενο mobile workstation με πρόγραμμα διαχείρισης driver και με Windows ltsb bsod δεν έχω δει ποτέ.

Αν θες να συγκρίνεις ένα MacBook με κάτι πρέπει να το συγκρίνεις με ένα p52 όχι με consumer/gaming σε αυτά τα λεφτά.

Όποιος έχει να πάρει p52 έχει και για MacBook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, paparovic είπε

Έλα ντε, τι θα πει; :D

 

δεν ζουμε ολοι μας ελλαδα και προσπαθουμε να εντυπωσιασουμε κοσμο με ενα λαπτοπ

οπως το ξαναεγραψα, αλλα δε καταλαβαινεις γτ εισαι hater, εχουμε λαπτοπ για τη δουλεια μας, το μεταπτυχιακο μας και οχι για τη μοστρα

 

Επεξ/σία από najinblue3
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

δεν ζουμε ολοι μας ελλαδα και προσπαθουμε να εντυπωσιασουμε κοσμο με ενα λαπτοπ

οπως το ξαναεγραψα, αλλα δε καταλαβαινεις γτ εισαι hater, εχουμε λαπτοπ για τη δουλεια μας, το μεταπτυχιακο μας και οχι για τη μοστρα

Σιγά τα ωά, λες και δεν έχουμε ζήσει εξωτερικό, δεν έχουμε δουλέψει σε γραφεία εκεί και δεν έχουμε δει κόσμο τι κάνει και πώς, εσένα περιμέναμε να μας διαφωτίσεις :D

Είσαι πολύ snowflake ε; :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...