Προς το περιεχόμενο

Αγορά κλιματιστικού 24.000 btu!


Narcos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλοι καλησπερα. Εχω κανει την ερωτηση μου ηδη στο φορουμ, αλλα μιας και ανακαλυψα πως υπαρχει και club, ειπα να ανοιξω κι εδω ενα γρηγορο θεματακι. Και λεω γρηγορο διοτι αυριο το απογευμα θα αγορασω/παραγγειλω κλιματιστικο, αρα αν μου απαντησει καποιος γνωστης αμεσα θα του ειμαι ευγνωμων!

Αρχικα πρεπει για καποιον λογο να αγορασω κλιματιστικο μονο απο Κωτσοβολο.  Ουσιαστικα μιλαμε για εναν ενιαιο χωρο 60τμ, αρα προφανως παμε για 24.000 btu. Μονωση αρκετα καλη θα ελεγα σε σπιτι 8ετιας. Επισης το κλιματιστικο κατα κυριο λογο θα λειτουργει την καλοκαιρινη περιοδο μιας και τον χειμωνα εχω σομπα πελλετ, χωρις βεβαια να σημαινει πως δεν θα τυχει να το λειτουργησω και την χειμερινη περιοδο. Θεωρω πως αυτα που με απασχολουν περισσοτερη ειναι φυσικα η "ανετη" αποδοση ψυξης/θερμανσης, η γενικοτερη αξιοπιστια του κατασκευαστη στα μηχανικα/εσωτερικα μερη, σιγουρα τα φιλτρα μιας και εχω μικρο παιδι, αρα ενας λογος παραπανω! Και τελος αν υπαρχει και ιονιστης/αφυγραντηρας που λειτουργει σωστα, ακομη καλυτερα! Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο... Το να ειναι inverter το θεωρω αυτονοητο!

Το λοιπον, απο την παρακατω λιστα ποιο θα μου προτεινατε? Παρεπιπτοντως, το budget μου ειναι εως 1200€ max!

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu?v=0&10939=41717&10939=41708&10939=42380&flt=all

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Narcos είπε

Ουσιαστικα μιλαμε για εναν ενιαιο χωρο 60τμ, αρα προφανως παμε για 24.000 btu.

Από που προκύπτει αυτό;

Κάνε μια έρευνα αγοράς μόνος σου και μην ακούς τον εκάστοτε πωλητή, αυτός θέλει να πουλήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, thunderstorm είπε

Από που προκύπτει αυτό;

Κάνε μια έρευνα αγοράς μόνος σου και μην ακούς τον εκάστοτε πωλητή, αυτός θέλει να πουλήσει...

Θεωρεις πως παιζει να ειμαι και για μικροτερο? Η αληθεια ειναι πως την τελευταια 5ετια στον ιδιο χωρο ειμαι με ενα 12αρι toyotomi και την δουλεια του την κανει σε "χαλαρο" καιρο. Σιγουρα ομως δυσκολευεται πολυ σε καυσωνες και παγωνιες. Συν της αλλης πρεπει να το εχω συνεχεια στην μεγαλυτερη ταχυτητα. Τελος παντων, δεν εχω μιλησει με κανεναν πωλητη. Μονος μου ψαχνομαι μεσω ιντερνετ, με το σκεπτικο αυριο που θα παω στον Κωτσοβολο να πω στον οποιον πωλητη θελω το ΤΑΔΕ και τελος. Το 24αρι το λεω πρωτον λογω τετραγωνικων και δευτερον αν τυχει μελλοντικα να μετακομισω και παω ισως σε ακομη μεγαλυτερο χωρο, να εχω το κεφαλι μου ησυχο!

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε απο το οτι δεν είμαι μηχανολόγος :-D

Το γραφείο μου είναι 55τ.μ. ενιαίος χώρος συν ενα WC, ανοιχτό εσωτερικό κλιμακοστάσιο(!!) Και κάτι χάλια κουφώματα μήκους 4.6μ.  Επίσης, βρίσκομαι βόρεια Αίγυπτο (Κρήτη). Εχω ένα πολύ καλό Haier 4ετιας 18.000 btu και εκτός απο τις φορές που έχει αφόρητη ζέστη έξω, ακούω την εξωτερική μονάδα να ανοιγοκλείνει τακτικά, πράγμα το οποίο δεν ειναι καλό ουτε για την μονάδα, ούτε για την κατανάλωση. Φυσικά, ο πωλητής έσκιζε τα ρούχα του οτι 1 24αρι ίσως με καλύψει :-D

For the record, το έχω μόνιμα στους 25C και στη χαμηλότερη σκάλα τον αέρα. Χειμώνα- καλοκαίρι

Online δεν εχω βρει κάποιο αξιόπιστο και αμερόληπτο υπολογιστή και γι'αυτό ρώτησα... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα το παρακατω τελικα. Ισως με ψησανε και οι καλες κριτικες που διαβασα στο σκρουτζ απο ατομα που το αγορασαν... Αλλα απο'κει και περα ενας ακομη λογος ειναι πως πρωτον εγω οπως και αλλα ατομα της οικογενειας μου εχουμε χρονια Toyotomi και ειμαστε ευχαριστημενοι! Οπως και να'χει θα φανει στο χειροκροτημα... Το μονο "ασχημο" ειναι πως απο σκρουτζομαγαζα ουσιαστικα ξεκιναει απο 900€ κι εγω το πληρωνω 1100€ + 100€ διοτι τσιμπησα και την 5ετη εγγυηση του Κωτσοβολου (total support). Ομως εχω δωρεαν την εγκατασταση... Και παιρνω +200€ δωροεπιταγη λογω ανακυκλωσης του παλιου μου κλιματιστικου, για να αγορασω κατι αλλο που θελω απο το καταστημα. Αρα καπως χαλαρωσα... :D

http://www.toyotomi.gr/el/TOYOTOMI-TKN-TKG-671R32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...