Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα throttling αναφέρουν κάτοχοι του νέου MacBook Pro με Core i9 επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Visual Studio τρέχει η Core έκδοση όχι η πλήρης έκδοση. Τέλοσπαντων περι ορέξεως.. Το θέμα είναι ότι για το ποσό που πληρώνει κάποιος είναι τέτοια θέματα ανεπίτρεπτα.

Κάτι έχεις μπλέξει...
Καταρχάς Visual Studio Core δεν υπάρχει.
Υπάρχει το .Net Core (το οποίο είναι Web Framework), υπάρχει το Visual Studio Code (το οποίο είναι Code Editor) και φυσικά υπάρχει το Visual Studio (το οποίο είναι πλήρες Development Environment) και βγαίνει σε 3 εκδόσεις: Community (free με τα ελάχιστα features), Professional (με τα περισσότερα features) και Enterprise (το full πακέτο).

Όλα τα παραπάνω τρέχουν σε Mac και μάλιστα πολύ ικανοποιητικά.

Από εκεί και πέρα μερικά δικά μου σχόλια:

  • Είναι απόλυτα προφανές και λογικό ότι σε ιδιαίτερα αυξημένες απαιτήσεις ένα laptop δε μπορεί να φτάσει τις επιδόσεις ενός desktop. Μπορεί να τις πλησιάσει ικανοποιητικά αλλά ως εκεί.
  • Το μεγαλύτερο ποσοστό των επαγγελματιών δεν αμφιταλαντεύεται ανάμεσα σε οικοσυστήματα. Ο επαγγελματίας που έχει στημένο όλο του το workflow σε ένα OS δύσκολα θα αλλάξει. 
  • Οι περισσότερες από τις δοκιμές σαν και αυτή του video είναι περισσότερο (αν όχι αποκλειστικά) για μαζική κατανάλωση και όχι για ουσιαστικά συμπεράσματα ενός υποψήφιου αγοραστή.
  • Έχουμε βαρεθεί να διαβάζουμε τα ίδια σχόλια, με τις ίδιες απαντήσεις σε όλα τα θέματα που αφορούν παρουσιάσεις νέων προϊόντων. Πολύ περισσότερο όταν είναι προϊόντα της Apple αλλά γενικά σχεδόν σε όλα. Δεν έχετε βαρεθεί;
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, Human Soul είπε

Πόσο καλύτερος είναι ένας throttled i9 vs 8th gen i5 εκεί δεν ξέρω αλλά σίγουρα ο i5 πάει κόντρα έναν i7 προηγούμενης γενιάς..

Καλά, εννοείται i5 8th gen πολύ καλύτερο value γενικώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SiLeNtOne-- είπε

Κάτοχος του MacBook TouchBar, i7, Radeon 555, το χειρότερο MacBook Pro που είχα ποτέ.

Προσπαθούν να το κάνουν τόσο λεπτό που δεν είναι πια Pro, αμα δεν ηταν τοσο καλοφτιαγμένο το OSX θα είχε γίνει ιστορία η Apple στο θέμα φορητών υπολογιστών.....

Θα μπορούσες απλά να μην το πάρεις εσύ και το 15% των Mac Constant upgraders και θα είχε λυθεί το πρόβλημα. Αλλά όταν η Apple βλέπει πως είχε αύξηση στις πωλήσεις των Laptop μην περιμένεις και πολλά. Αυτός είναι ένας από τους λόγους που προτίμησα το XPS 9560 i7 UHD όταν μου χτήπησε η RADEON στο MBP 15 και έπρεπε να το αντικαταστήσω γιατί είναι μηχάνημα που χρησιμοποιώ καθημερινά στην δουλειά μου. Btw μου κρατάει και γύρω στις 7+ ώρες η μπαταρία στο High Sierra 13.3 με δικά μου frequency vectors και speedshift ενεργοποιημένο στο UEFI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jozef είπε
  • Οι περισσότερες από τις δοκιμές σαν και αυτή του video είναι περισσότερο (αν όχι αποκλειστικά) για μαζική κατανάλωση και όχι για ουσιαστικά συμπεράσματα ενός υποψήφιου αγοραστή.
  • Έχουμε βαρεθεί να διαβάζουμε τα ίδια σχόλια, με τις ίδιες απαντήσεις σε όλα τα θέματα που αφορούν παρουσιάσεις νέων προϊόντων. Πολύ περισσότερο όταν είναι προϊόντα της Apple αλλά γενικά σχεδόν σε όλα. Δεν έχετε βαρεθεί;

Έλα εντάξει κατάλαβα άστο, άλλος ένας υποτιθέμενος μέτοχος της Apple και εσύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apollonas7 είπε

ποσες φορες θα δεις BoD εσυ και ποσες το μακ? ποσες φορες το μηνα κανεις Shutdown (γιατι δεν μπορει suspend) εσυ και ποσες το μακ?? συγκρινε το αντικειμενικα...προφανως ειναι αποτυχια να δινεις 4.000 και να θες καταψυκτη αλλα ειναι η ιδια αποτυχια να δινεις 2.500 και να μη μπορεις να κανεις τιποτα

Δεν αντιλεγω...και σε αυτο εχεις δικιο...αν ασχολεισαι με microsoft services δεν μπορεις να παρεις κατι αλλο...και οσοι πουνε οτι θα παρεις μακ και θα δουλευεις με Parallels λενε κοτσανες...αλλα ποσες παναγιες θα ριξεις στα windows και ποσες στα μακ....εκει ειναι το θεμα..

Μου φαίνεται δεν έχεις δει PC με cojones τελευταία.......Πιάσε στα χέρια σου κανένα precision, thinkpad, Zbook, Razer, Surface Book 2 και μετά έλα να συζητήσουμε τι κάνει BSOD και τι Kernel Panic. Μπορεί να μην έχουν την ποιότητα της εξωτερικής κατασκευής από τα Macbook (εκτός από το Surface Pro που το χορεύει το MBP anytime) αλλά έχουν καλύτερες θερμικές συμπεριφορές, καλύτερες οθόνες με καλύτερα γραφικά, και όλα έχουν πληκτρολόγια με καλύτερη αίσθηση που δεν χαλάνε. 

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Δεν χρειάζεται να τα κάνει πιο χοντρά. Αυτή είναι η βασικά διαφορά με τους άλλους, το Design! Απλά ας μη βάζει hardware μέσα που δεν μπορεί να υποστηριχθεί από το "σασί". 

Ναί!!!!! Να αλλάξει το chassis. Ας επαναφέρει το παλιότερο του 2015 με εισαγωγές αέρα από την κάτω μεριά, με περισσότερα Heatpipes και thermal contacts να χρησιμοποιεί το κάτω καπάκι σαν ψήκτρα. Να δώσει και πιο aggressive fan ratio 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Έλα εντάξει κατάλαβα άστο, άλλος ένας υποτιθέμενος μέτοχος της Apple και εσύ.

Κοντά έπεσες.

Προγραμματιστής ERP σε Microsoft Dynamics NAV (προϊόν που παίζει αποκλειστικά σε Windows). Απλά έχω κουραστεί να διαβάζω τις ίδιες πίπες σε καθε θέμα και από τις 2 πλευρές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GrigM είπε

Δεν ειδα αν το εχει γραψει αλλος οποτε το λεω.

Αρχικα μην αρπαζεσαι. Η Apple τα εχει σκατωσει big time κ οι μονοι που την κρατανε στη κορυφη, ειναι καθυστερημενα fanboys οπως η iJustine κ καποιοι που ειναι περιορισμενοι πια στο οικοσυστημα. (Ειμαι χρηστης iOS οποτε μη θεωρεις πως απλα στην λεω για την apple)

Επειτα, να αναφερουμε οτι ο i9 δεν εχει ΚΑΜΙΑ θεση σε φορητες συσκευες (και γενικα καθε CPU ανω των 4 πυρηνων). Αν το καλουπι του laptop δεν μοιαζει με αυτο ενος gaming laptop, οι θερμοκρασιες θα ειναι απαγορευτικες. 

Το ιδιο θεμα (εφοσον θες αλλο με i9) ειχε κ το XPS15 2018

 

Να αναφερθει εδω, πως το xps εχει και μια 1050Ti. To συστημα που ειδα στο skroutz εχει i9, 1050ti, 32gb ram και 2tb ssd! Ολα αυτα για 4k €. 

Πώς λοιπον ενας επαγγελματιας ή ενας ανθρωπος της τεχνολογιας, να προτιμησει πια το MB? Μονο το design κ το OS εμειναν.

 

Κοίτα και το XPS ζεσταίνεται αρκετά ώστε να κάνει κι αυτό σπαστικό throttling αλλά πλέον το MBP είναι άλλη κατηγορία. Αξίζει πάντως κάποιος να αγοράσει το XPS και να κάνει hackintosh που απλά τα σπάει. Αλλά μετά μόνο από ανασφάλεια πως θα ξέρεις που θα είσαι stable 24/7. Εγώ πχ έχω αυτήν την ανασφάλεια me το δικό μου χωρίς να έχω θέματα μέχρι τώρα....Παρεμπιπτόντως όποιος πάρει 9360/9560/9370/9570 κατευθείαν repaste και thermal pads 2mm στα VRM. 

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν και εφόσον ξεκινήσει η Apple να βγάζει δικά της chip για τα macbook της ξαναμιλάμε. Έως τότε θα πρέπει να καταλάβει ότι i9 δεν μπαίνει σε ultrabook εκτως εάν δίνει δώρο και το ψυγειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, iYannis είπε

Εντάξη αφού έχει πρόβλημα να πάρουμε κάνα άλλο laptop με I9 Coffe Lake....

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ? 

ASUS Zenbook Pro UX580GE

Dell XPS 15 9570

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Δεν χρειάζεται να τα κάνει πιο χοντρά. Αυτή είναι η βασικά διαφορά με τους άλλους, το Design! Απλά ας μη βάζει hardware μέσα που δεν μπορεί να υποστηριχθεί από το "σασί". 

Και να μην το λέει pro. Το iMac Pro που ο Linus το χάλασε, δεν του το έφτιαχναν, ενώ ήθελε να πληρώσει για την επισκευή. Τι σόι εταιρία της δίνεις τόσα λεφτά για μηχάνημα και σου αρνείται επισκευή επί πληρωμή; Everything just for show.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Και να μην το λέει pro. Το iMac Pro που ο Linus το χάλασε, δεν του το έφτιαχναν, ενώ ήθελε να πληρώσει για την επισκευή. Τι σόι εταιρία της δίνεις τόσα λεφτά για μηχάνημα και σου αρνείται επισκευή επί πληρωμή; Everything just for show.

Εταιρία σνόμπ. Δεν είναι η πρώτη φορά που δεν θέλουν να κάνουν την επισκευή. Έχω ακούσει αρκετά περιστατικά πελατών που θέλανε να επισκευάσουν τις συσκευές τους με πληρωμή και αυτοί δεν το έκαναν και τους έλεγαν να αγοράσουν καινούργια. Μετά σου λένε τρομερή υποστήριξη πελατών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cake ψήνει; Τι πρόγραμμα πρέπει να τρέξω και πόση ώρα για να πιάσει τους 180 βαθμούς; 

Αυτή είναι εταιρία με ένα laptop και κάνεις την δουλειά σου και ζεσταινεις το τσαρδί τον χειμώνα και αν σε πιάσουν οι πεινες ρίχνεις και καμιά μαρίδα πάνω στο πληκτρολόγιο να τηγανιζεται. Άρε Στιβακο γύρος θα έχεις γίνει από το γύρνα γύρνα μέσα στο κοφινι κατιντησαν την εταιρία ψητοπωλείο 

1 λεπτό πριν, Plapoutas είπε

Εταιρία σνόμπ. Δεν είναι η πρώτη φορά που δεν θέλουν να κάνουν την επισκευή. Έχω ακούσει αρκετά περιστατικά πελατών που θέλανε να επισκευάσουν τις συσκευές τους με πληρωμή και αυτοί δεν το έκαναν και τους έλεγαν να αγοράσουν καινούργια. Μετά σου λένε τρομερή υποστήριξη πελατών.

Τώρα σοβαρά πέρα από, τα αστεία έχεις απόλυτο δίκιο. Μια μπαταρία ήθελα να αλλάξω σε ipad pro 12.9 και δεν γίνεται αν είσαι εντός εγγύησης σου δίνουν νέο ipad αν είσαι άτυχος και είσαι εκτός +800€ για να πάρεις καινούριο..... Μεγαλεία λέμε...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, hristos1975psi είπε

Cake ψήνει; Τι πρόγραμμα πρέπει να τρέξω και πόση ώρα για να πιάσει τους 180 βαθμούς; 

Αυτή είναι εταιρία με ένα laptop και κάνεις την δουλειά σου και ζεσταινεις το τσαρδί τον χειμώνα και αν σε πιάσουν οι πεινες ρίχνεις και καμιά μαρίδα πάνω στο πληκτρολόγιο να τηγανιζεται. Άρε Στιβακο γύρος θα έχεις γίνει από το γύρνα γύρνα μέσα στο κοφινι κατιντησαν την εταιρία ψητοπωλείο 

Τώρα σοβαρά πέρα από, τα αστεία έχεις απόλυτο δίκιο. Μια μπαταρία ήθελα να αλλάξω σε ipad pro 12.9 και δεν γίνεται αν είσαι εντός εγγύησης σου δίνουν νέο ipad αν είσαι άτυχος και είσαι εκτός +800€ για να πάρεις καινούριο..... Μεγαλεία λέμε...... 

και σαν να μην φτάνει αυτό, δεν παρέχουν επίσημο Hardware στην αγορά για να μπορείς να το επισκευάσεις σε κάποιον τρίτο τεχνικό όπως κάνουν άλλες εταιρίες. Έτσι έχουν τα κέρδη, αναγκάζεις τον πελάτη να πάρει καινούργιο και αν ο πελάτης φάει το παραμύθι τους, θα σκάσει άλλα 800+ € για καινούργια συσκευή, ενώ μια μικροεπισκευή θα του κόστιζε 50-100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...