Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα throttling αναφέρουν κάτοχοι του νέου MacBook Pro με Core i9 επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgepppo είπε

πως δεν έχει σημασία ρε φίλε όταν μου συγκρίνεις επεξεργαστή των 7.5w με 50+ προφανώς και δεν έχεις ιδέα απο μετάδοση θερμότητας και τέτοια γιατί εγώ έχω σαν μηχανολόγος γιατί για να ψύξεις έναν επεξεργαστή 20w σε σχέση με έναν 10w είναι πάνω απο 2 φορές πιο δύσκολο να τον κρατήσεις στις ίδιες θερμοκρασίες........

να σου θέσω και ένα παράδειγμα ? ένας κινητήρας F1 σπάει πολύ πιο εύκολα απο το starlet που είχα, τι πάει να πει πως η toyota μελέτησε καλύτερα σε ένα κουβαδάκι τον κινητήρα απο την ferrari ? όχι αλλά η μία παίζει με τα όρια της αντοχής των υλικών και της τεχνολογίας και η άλλη κουκουρούκου όπως η lenovo με τα 7.5watt.

δεν δικαιολογώ την apple αντίθετα την κράζω γενικά αλλά ρε φίλε όχι και καλύτερη η lenovo σε ποιότητα ήμαρτον.

Καποια lenovo δεν τα βλέπει στον ύπνο του το μήλο από άποψη ποιότητας, το ίδιο με κάποια Toshiba και Dell. Αναφέρομαι σε επαγγελματικες σειρές, ακριβές όσο τα μήλα και περισσότερο, ΑΛΛΑ εκεί έχεις πραγματική ποιότητα και όχι παιχνιδάκια. Για support με on site επισκευή ή αντικατάσταση δεν υπάρχει τίποτα κοντά σ' αυτά στις υπηρεσίες του μήλου

Όταν θα τα κάνει αυτα το μήλο να το συζητάμε, τώρα δεν υπάρχει σύγκριση ομως

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, georgepppo είπε

σου πετάω νούμερα απο επεξεργαστές i5 σε λάπτοπ των 500 ευρώ της lenovo, εσύ δεν διευκρίνισες τι επεξεργαστή έχεις καν , σαν μηχανολόγος ξέρω πως γίνεται η ψύξη και πόσο δύσκολη είναι όταν ανεβάζεις τα watt του επεξεργαστή, τα 35watt απο που τα έβγαλες ποιος επεξεργαστής είναι και τι χρήση κάνεις τέλος πάντων γιατί ο i9 του mac book pro έτρεχε bechmarks και όχι το excel που θα τρέχεις εσύ στο δικό σου για να ζοριστεί.

όταν λες ψυγείο για πες μας θερμοκρασίες ? εκτός αν εννοείς την εξωτερική θερμοκρασία αφής που αν μέσα ψήνεται ο επεξεργαστής και απέξω είναι κομπλέ δεν θεωρείται ψύξη αλλά μόνωση με το σασί του λάπτοπ.

έχω συναρμολογήσει, το κάνω απο 12 χρονών και είμαι 25 , και άλλο θερμοδυναμική και άλλο μετάδοση θερμότητας , τα προβλήματα πρέπει να αντιμετωπίζονται και αν δεν αντιμετωπίζονται είναι κακό το προιόν .

εμένα η ένσταση μου είναι στο ότι λες πως η lenovo έκανε καλύτερη μελέτη στην ψύξη πράγμα που δεν ισχύει....

Ρε φιλαράκι η απλ έκανε πατάτα. Απλά τα πράγματα. Γιατί το ζορίζεις ; Άσε τις δικαιολογίες. Κάνει 3Κ. Θα πρεπε να είχαν μελετήσει τη ψύξη καλύτερα. Όλα τα άλλα είναι σανό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Καποια lenovo δεν τα βλέπει στον ύπνο του το μήλο από άποψη ποιότητας, το ίδιο με κάποια Toshiba και Dell. Αναφέρομαι σε επαγγελματικες σειρές, ακριβές όσο τα μήλα και περισσότερο, ΑΛΛΑ εκεί έχεις πραγματική ποιότητα και όχι παιχνιδάκια. Για support με on site επισκευή ή αντικατάσταση δεν υπάρχει σύγκριση

Όταν θα τα κάνει αυτα το μήλο να το συζητάμε, τώρα δεν υπάρχει σύγκριση ομως

αλλο ακριβές σειρές ρε φίλε και άλλο των 500 ευρώ που λέει ο logistoulis όπως το lexus δεν είναι το ίδιο με το yaris έτσι δεν είναι ίδιο και το laptop των 1500 ευρώ με των 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

Καποια lenovo δεν τα βλέπει στον ύπνο του το μήλο από άποψη ποιότητας, το ίδιο με κάποια Toshiba και Dell. Αναφέρομαι σε επαγγελματικες σειρές, ακριβές όσο τα μήλα και περισσότερο, ΑΛΛΑ εκεί έχεις πραγματική ποιότητα και όχι τα παιχνιδάκια. Για support δεν το συζητάμε με on site επισκευή ή αντικατάσταση

Όταν θα τα κάνει αυτα το μήλο να το συζητάμε, τώρα δεν υπάρχει σύγκριση ομως

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Απλά δεν καταλαβαίνω την εσωτερική δύναμη που σπρώχνει όλους εσάς τους εξυπνότερους και περισσότερο τεχνικά καταρτησμένους ανθρώπους, να μπαίνετε σε νήματα που αφορούν αυτήν την γελοία εταιρία.

Αφήστε εμάς τους φτωχούς κατόχους να δούμε πως θα συνεχίσουμε τη ζωή μας με αυτά τα σάπια μηχανήματα...........

 

In other news... Σταματήστε το spam...αρκετά. Δεν νομίζω ότι χρήστες Apple κάνουν το ίδιο στα PC/Windows  νήματα.  Εσείς επιμένετε σαν να θέλετε να σορτάρετε την μετοχή.

 

Λέτε ότι είναι σάπια.... Μπορεί....Αλλά εμάς δεν μας νοιάζει .....Γιατί περνάμε καλά μαζί τους.  Και για άλλους λόγους που δεν είναι της στιγμής.

Καλό βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Xzidique είπε

Κοίτα και το XPS ζεσταίνεται αρκετά ώστε να κάνει κι αυτό σπαστικό throttling αλλά πλέον το MBP είναι άλλη κατηγορία. Αξίζει πάντως κάποιος να αγοράσει το XPS και να κάνει hackintosh που απλά τα σπάει. Αλλά μετά μόνο από ανασφάλεια πως θα ξέρεις που θα είσαι stable 24/7. Εγώ πχ έχω αυτήν την ανασφάλεια me το δικό μου χωρίς να έχω θέματα μέχρι τώρα....Παρεμπιπτόντως όποιος πάρει 9360/9560/9370/9570 κατευθείαν repaste και thermal pads 2mm στα VRM. 

Ζεσταίνεται αλλά δεν είναι Apple οπότε δεν έχει νόημα να γράψουμε 136 σχόλια για το πόσο μάπα λάπτοπ βγάζει, πόσο υπερτιμημένα τα πουλάει και τι κορόϊδα ειναι όσοι τα αγοράζουν. 

P.S. Αν κάνεις αυτά που λες στο   Dell ή και σε Apple το πιθανότερο είναι ότι έχει χάσει την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Απλά δεν καταλαβαίνω την εσωτερική δύναμη που σπρώχνει όλους εσάς τους εξυπνότερους και περισσότερο τεχνικά καταρτησμένους ανθρώπους, να μπαίνετε σε νήματα που αφορούν αυτήν την γελοία εταιρία.

Αφήστε εμάς τους φτωχούς κατόχους να δούμε πως θα συνεχίσουμε τη ζωή μας με αυτά τα σάπια μηχανήματα...........

In other news... Σταματήστε το spam...αρκετά. Δεν νομίζω ότι χρήστες Apple κάνουν το ίδιο στα PC/Windows  νήματα.  Εσείς επιμένετε σαν να θέλετε να σορτάρετε την μετοχή.

Λέτε ότι είναι σάπια.... Μπορεί....Αλλά εμάς δεν μας νοιάζει .....Γιατί περνάμε καλά μαζί τους.  Και για άλλους λόγους που δεν είναι της στιγμής.

Καλό βράδυ.

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα... έχει καταντήσει αηδία να βλέπουμε τα ίδια και τα ίδια σε θέματα που αφορούν τα Apple προϊόντα...

Το ότι έκανε πατάτα, και μάλιστα χοντρή, στο συγκεκριμένο μοντέλο απλά τους δίνει την δύναμη να συνεχίσουν τις φαντασιώσεις τους περί κακής, άπληστης εταιρίας και των ανεγκέφαλων οπαδών της... 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekfox1 είπε

Η apple εδώ είναι απαράδεκτη. Πριν βάλει τον i9 σε σασί που προφανώς δεν εξασφαλίζει ότι δεν θα κάνει throttling, θα έπρεπε να το σκεφτεί καλύτερα και αν δεν μπορούσε να το κάνει, δεν έπρεπε να τον βάλει. Από κει και πέρα τις προσωπικές επιθέσεις και τις προσβολές στις επιστρέφω στο ακέραιο, τεχνικέ της κακιάς ώρας που τολμάς να με πιάσεις και στο στομα σου😡

ποια ειναι η προσβολη? ολο για προσβολες μιλας και προσβολες δε βλεπω,αντιθετα ανακριβειες σε ολα τα ποστ σου,απορω που δενε δωσες συγχωροχαρτι σημερα στην apple. επισης εγω δε σε εθιξα για τη δουλεια που κανεις μονο οι πελατες μου μπορουν να με κρινουν οχι εσυ και προσεχε τις εκφρασεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Απλά δεν καταλαβαίνω την εσωτερική δύναμη που σπρώχνει όλους εσάς τους εξυπνότερους και περισσότερο τεχνικά καταρτησμένους ανθρώπους, να μπαίνετε σε νήματα που αφορούν αυτήν την γελοία εταιρία.

Αφήστε εμάς τους φτωχούς κατόχους να δούμε πως θα συνεχίσουμε τη ζωή μας με αυτά τα σάπια μηχανήματα...........

In other news... Σταματήστε το spam...αρκετά. Δεν νομίζω ότι χρήστες Apple κάνουν το ίδιο στα PC/Windows  νήματα.  Εσείς επιμένετε σαν να θέλετε να σορτάρετε την μετοχή.

Λέτε ότι είναι σάπια.... Μπορεί....Αλλά εμάς δεν μας νοιάζει .....Γιατί περνάμε καλά μαζί τους.  Και για άλλους λόγους που δεν είναι της στιγμής.

Καλό βράδυ.

Άμα θες να βάζεις τα χέρια στα αυτιά και να φωνάζεις για να μην ακούς σα τα παιδάκια δεν με νοιάζει, αλλά δεν θα μου απαγορεύεις να μιλάω για τεχνολογία σε τεχνολογικο φόρουμ.

Άμα βρίσκεις κάποιο λάθος σ αυτό που παρεθεσες μπορείς να με διορθωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dancer είπε

ποια ειναι η προσβολη? ολο για προσβολες μιλας και προσβολες δε βλεπω,αντιθετα ανακριβειες σε ολα τα ποστ σου,απορω που δενε δωσες συγχωροχαρτι σημερα στην apple. επισης εγω δε σε εθιξα για τη δουλεια που κανεις μονο οι πελατες μου μπορουν να με κρινουν οχι εσυ και προσεχε τις εκφρασεις σου.

Ναι κανε και τον θιγμένο τώρα, που εχεις το θράσος κιολας να απορείς κιολας πότε με προσεβαλλες. Αν δεν έσβηναν συνέχεια οι mods τα προσβλητικά σου σχόλια, θα μπορούσα να αποδείξω περίτρανα, όπως έκανα στο άλλο θέμα και έκανες τον κινέζο για μιαμιση μέρα μέχρι να ξεχαστεί, αλλά δυστυχώς έχουν σβηστεί τα σχολια σου αυτά. Σε αυτό το θέμα εδώ, με αποκαλείς ονομαστικά μαζί με αλλα 2 μέλη ως "iphone addicted", δηλαδή εθισμένο στην apple. Αν αυτό δεν είναι προσβολή προς το πρόσωπο μου, τότε δεν ξέρω τι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

Άμα θες να βάζεις τα χέρια στα αυτιά και να φωνάζεις για να μην ακούς σα τα παιδάκια δεν με νοιάζει, αλλά δεν θα μου απαγορεύεις να μιλάω για τεχνολογία σε τεχνολογικο φόρουμ.

Άμα βρίσκεις κάποιο λάθος σ αυτό που παρεθεσες μπορείς να με διορθωσεις

Δεν σου απαγορεύω τίποτα.... Απλά έκανα κάποια (μάλλον ρητορικά) ερωτήματα.

Οι χαρακτηρισμοί σου περισσεύουν ..... εκτός αν νομίζεις ότι με αγγίζουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgepppo είπε

σου πετάω νούμερα απο επεξεργαστές i5 σε λάπτοπ των 500 ευρώ της lenovo, εσύ δεν διευκρίνισες τι επεξεργαστή έχεις καν , σαν μηχανολόγος ξέρω πως γίνεται η ψύξη και πόσο δύσκολη είναι όταν ανεβάζεις τα watt του επεξεργαστή, τα 35watt απο που τα έβγαλες ποιος επεξεργαστής είναι και τι χρήση κάνεις τέλος πάντων γιατί ο i9 του mac book pro έτρεχε bechmarks και όχι το excel που θα τρέχεις εσύ στο δικό σου για να ζοριστεί.

όταν λες ψυγείο για πες μας θερμοκρασίες ? εκτός αν εννοείς την εξωτερική θερμοκρασία αφής που αν μέσα ψήνεται ο επεξεργαστής και απέξω είναι κομπλέ δεν θεωρείται ψύξη αλλά μόνωση με το σασί του λάπτοπ.

έχω συναρμολογήσει, το κάνω απο 12 χρονών και είμαι 25 , και άλλο θερμοδυναμική και άλλο μετάδοση θερμότητας , τα προβλήματα πρέπει να αντιμετωπίζονται και αν δεν αντιμετωπίζονται είναι κακό το προιόν .

εμένα η ένσταση μου είναι στο ότι λες πως η lenovo έκανε καλύτερη μελέτη στην ψύξη πράγμα που δεν ισχύει....

Καλά ηρέμησε θα πάθεις κάνα εγκεφαλικό στο τέλος

Θες ειλικρινά να σου βάλω κάνα Intel burn test για κάνα μισάωρο στο λάπτοπ του 500αρικου τώρα με καλοκαιριατικο καιρό να πιάνει 62 βαθμούς να γελάει ο κόσμος; (κι άλλο με την apple)

 

Το κάνω δεν έχω πρόβλημα, αλλά να ξέρεις ότι θα εκτεθείς

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Δεν σου απαγορεύω τίποτα.... Απλά έκανα κάποια (μάλλον ρητορικά) ερωτήματα.

Οι χαρακτηρισμοί σου περισσεύουν ..... εκτός αν νομίζεις ότι με αγγίζουν....

Οκ κατάλαβα απλά θες να κάνεις σκηνή...

Πάντως άμα κάτι σε ενοχλεί σ αυτά που λέω τότε καλύτερα να μη ξεσπας πάνω μ, εγώ απλά λέω τι ισχύει διότι σα καταναλωτής μόνο αυτό μπορώ να κάνω.

Άμα ήταν στο χέρι μου το μήλο και καλή ποιότητα θα χε και το καλύτερο support και ότι άλλο θες, αλλά μπορώ να κάνω κάτι για αυτό μόνο έμμεσα.. και το προσπαθώ, και θα ήταν ωραίο άμα είχα περισσότερη υποστήριξη από τους υπόλοιπους καταναλωτές αντί για τα κλασσικά φανμποιλικια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Καλά ηρέμησε θα πάθεις κάνα εγκεφαλικό στο τέλος

Θες ειλικρινά να σου βάλω κάνα Intel burn test για κάνα μισάωρο στο λάπτοπ του 500αρικου τώρα με καλοκαιριατικο καιρό να πιάνει 62 βαθμούς να γελάει ο κόσμος; (κι άλλο με την apple)

Το κάνω δεν έχω πρόβλημα, αλλά να ξέρεις ότι θα εκτεθείς

ήρεμος είμαι , εσύ θες να μας πείσεις ότι η lenovo στο λάπτοπ των 500 ευρώ "μελέτησε" καλύτερα την ψύξη απο ένα λάπτοπ των 3 χιλιάδων και εκεί είσαι λάθος, για βάλε prime 95 και όχι της intel να δούμε , σιγά μην πάει μόνο 62 βαθμούς....... 

και όσο για την μελέτη , το κάνανε και δεν έβγαιναν τα νούμερα και τον κάνανε Underclok και έπεσε η απόδοση(έτσι όλη η φάση είναι πατάτα)

58 λεπτά πριν, newton91 είπε

Ρε φιλαράκι η απλ έκανε πατάτα. Απλά τα πράγματα. Γιατί το ζορίζεις ; Άσε τις δικαιολογίες. Κάνει 3Κ. Θα πρεπε να είχαν μελετήσει τη ψύξη καλύτερα. Όλα τα άλλα είναι σανό

είπα εγώ ότι δεν έκανε πατάτα? διάβασε και άλλα σχόλια και θα καταλάβεις τι λέω σε μια συζήτηση δεν πιάνεις ένα σχόλιο μου μόνο , το να μου την λες διαβάζοντας ένα και μόνο σχόλιο μου είναι σανό

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Οκ κατάλαβα απλά θες να κάνεις σκηνή...

Πάντως άμα κάτι σε ενοχλεί σ αυτά που λέω τότε καλύτερα να μη ξεσπας πάνω μ, εγώ απλά λέω τι ισχύει διότι σα καταναλωτής μόνο αυτό μπορώ να κάνω.

Άμα ήταν στο χέρι μου το μήλο και καλή ποιότητα θα χε και το καλύτερο support και ότι άλλο θες, αλλά μπορώ να κάνω κάτι για αυτό μόνο έμμεσα.. και το προσπαθώ, και θα ήταν ωραίο άμα είχα περισσότερη υποστήριξη από τους υπόλοιπους καταναλωτές αντί για τα κλασσικά φανμποιλικια

Φίλε μου το support, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, είναι για πολλές κλωτσιές... λίγες εταιρίες αξίζουν στην Ελλάδα και νομίζω ότι τις αναφέρεις... Τώρα για την Apple, έχω έναν ταπεινό iMac του 2007 και αν εξαιρέσουμε την αλλαγή δίσκου με ssd δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα... το ίδιο και το iPhone 3G και 4s που είχα, όλα αυτά από προσωπική πείρα... από παλιότερη δουλειά και από γνωστούς και φίλους έχω επίσης την ίδια εικόνα... οπότε αν ένα προϊόν δεν παρουσιάζει προβλήματα, είναι και αυτό ένα θέμα αξιοπιστίας... 

ΥΓ: Από προσωπική εμπειρία τα χειρότερα σε αξιοπιστία laptop είναι τα HP με τις περισσότερες καμένες gpu/chipset, Lenovo με τον μηδέν έλεγχο με ακόμα και αβίδωτα σασί/mb σε νέα laptop και Toshiba με τους χαλασμένους ανεμιστήρες που καίνε τον επεξεργαστή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...