Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα throttling αναφέρουν κάτοχοι του νέου MacBook Pro με Core i9 επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου το support, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, είναι για πολλές κλωτσιές... λίγες εταιρίες αξίζουν στην Ελλάδα και νομίζω ότι τις αναφέρεις... Τώρα για την Apple, έχω έναν ταπεινό iMac του 2007 και αν εξαιρέσουμε την αλλαγή δίσκου με ssd δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα... το ίδιο και το iPhone 3G και 4s που είχα, όλα αυτά από προσωπική πείρα... από παλιότερη δουλειά και από γνωστούς και φίλους έχω επίσης την ίδια εικόνα... οπότε αν ένα προϊόν δεν παρουσιάζει προβλήματα, είναι και αυτό ένα θέμα αξιοπιστίας... 

ΥΓ: Από προσωπική εμπειρία τα χειρότερα σε αξιοπιστία laptop είναι τα HP με τις περισσότερες καμένες gpu/chipset, Lenovo με τον μηδέν έλεγχο με ακόμα και αβίδωτα σασί/mb σε νέα laptop και Toshiba με τους χαλασμένους ανεμιστήρες που καίνε τον επεξεργαστή...

Τον 24'  με 2.8 επεξεργαστή ?   !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Τον 24'  με 2.8 επεξεργαστή ?   !!!!!!!

Όχι τον 20'' με τον 8200 και την 2400XT, παλικάρι απο τα λίγα ο Μάκης μου... κλείνει μόνο στις διακοπές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SiLeNtOne-- είπε

Κάτοχος του MacBook TouchBar, i7, Radeon 555, το χειρότερο MacBook Pro που είχα ποτέ.

Προσπαθούν να το κάνουν τόσο λεπτό που δεν είναι πια Pro, αμα δεν ηταν τοσο καλοφτιαγμένο το OSX θα είχε γίνει ιστορία η Apple στο θέμα φορητών υπολογιστών.....

Από προγραμματιστική σκοπιά, δεν έχω ξαναδει λειτουργικό τόσο κακογραμμένο. Είναι ένα ατελείωτο beta. Το καλοφτιαγμένο, δεν το χαρακτηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, apollonas7 said:

ποσες φορες θα δεις BoD εσυ και ποσες το μακ? ποσες φορες το μηνα κανεις Shutdown (γιατι δεν μπορει suspend) εσυ και ποσες το μακ?? συγκρινε το αντικειμενικα...προφανως ειναι αποτυχια να δινεις 4.000 και να θες καταψυκτη αλλα ειναι η ιδια αποτυχια να δινεις 2.500 και να μη μπορεις να κανεις τιποτα

Δεν αντιλεγω...και σε αυτο εχεις δικιο...αν ασχολεισαι με microsoft services δεν μπορεις να παρεις κατι αλλο...και οσοι πουνε οτι θα παρεις μακ και θα δουλευεις με Parallels λενε κοτσανες...αλλα ποσες παναγιες θα ριξεις στα windows και ποσες στα μακ....εκει ειναι το θεμα..

Δεδομένου ότι πλέον θεωρείς ότι ο επαγγελματίας έχει μονόδρομο ένα mac μάλλον έχεις να δείς Windows από τα XP. Που σημαίνει ότι ακόμα θεωρείς πως τα Windows πετάνε BoD (που θα σου πετάξει αλλά σχεδόν αμέσως ξέρεις ότι θες αλλαγή σκληρού). Εγώ με ένα ταπεινό Lenovo yoga 720 έχω ίδιες ταχύτητες στον SSD με το mac (Samsung nvme ίδιο μοντέλο) ενώ είναι και touch screen και έχει και πολύ καλή μπαταρία ( 9hrs). Αν κρίνω από το δικό μου, στα 2500 που παίρνεις το Surface book 2 με dedicated κάρτα γραφικών νομίζω πως θα είναι πολύ καλύτερο (Σε χαρακτηριστικά και λειτουργικότητα) από ένα mac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου το support, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, είναι για πολλές κλωτσιές... λίγες εταιρίες αξίζουν στην Ελλάδα και νομίζω ότι τις αναφέρεις... Τώρα για την Apple, έχω έναν ταπεινό iMac του 2007 και αν εξαιρέσουμε την αλλαγή δίσκου με ssd δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα... το ίδιο και το iPhone 3G και 4s που είχα, όλα αυτά από προσωπική πείρα... από παλιότερη δουλειά και από γνωστούς και φίλους έχω επίσης την ίδια εικόνα... οπότε αν ένα προϊόν δεν παρουσιάζει προβλήματα, είναι και αυτό ένα θέμα αξιοπιστίας... 

ΥΓ: Από προσωπική εμπειρία τα χειρότερα σε αξιοπιστία laptop είναι τα HP με τις περισσότερες καμένες gpu/chipset, Lenovo με τον μηδέν έλεγχο με ακόμα και αβίδωτα σασί/mb σε νέα laptop και Toshiba με τους χαλασμένους ανεμιστήρες που καίνε τον επεξεργαστή...

Μη το γενικεύσεις, βγάζουν διάφορες ποιότητες. Πχ lenovo thinkpad σειρά Τ, toshiba... Κάτι περίεργα ονόματα δεν τα θυμάμαι :P .. είναι πολύ καλύτερα σ αξιοπιστία από τον ανταγωνισμό 

επισης το ότι δεν είχες θέμα δεν λέει κάτι. Και γω είχα μπόλικα lg και ευτυχώς δεν έπαθα ποτέ bootloop, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει θέμα (έχω ακούσει ότι το φτιάξανε επιτέλους, πάντως lg δεν ξαναπλησιαζω, μη προκαλούμε τη τύχη μας)

Και δεν είναι μόνο το θέμα της αξιοπιστίας αλλά υπάρχει και το ζήτημα της ανευθυνοτητας (χωρίς να πέσουν μαζικές μηνύσεις δεν κουνάει βλέφαρο) και του σχεδιασμού γενικοτερα. Άμα παρακολουθήσεις το κανάλι του rossman θα σου πέσουν τα μαλλιά από πολλά Κούλα που υπάρχουν στα λάπτοπ του μήλου.

Συγνώμη για τη μεγάλη απάντηση θα σου πω το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα μοναχα που μου χει μείνει αξέχαστο.. Άμα σου πέσει λίγο νερο στο πληκτρολόγιο και βραχυκυκλωσει δεν bootαρει καν και πας για αντικατασταση, και έχω την αίσθηση ότι κλαις και τα δεδομένα σου. Και ξαναθυμιζω ότι σ αυτά τα λεφτά είναι και τα λάπτοπ που προανέφερα τα οποία πέρα ότι είναι ανθεκτικά στο νερό, πέρα ότι και να χαλάσει απλά κοτσαρεις ένα πληκτρολόγιο σε μια usb, έχεις και την on site υποστήριξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Μη το γενικεύσεις, βγάζουν διάφορες ποιότητες. Πχ lenovo thinkpad σειρά Τ, toshiba... Κάτι περίεργα ονόματα δεν τα θυμάμαι :P .. είναι πολύ καλύτερα σ αξιοπιστία από τον ανταγωνισμό 

επισης το ότι δεν είχες θέμα δεν λέει κάτι. Και γω είχα μπόλικα lg και ευτυχώς δεν έπαθα ποτέ bootloop, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει θέμα (έχω ακούσει ότι το φτιάξανε επιτέλους, πάντως lg δεν ξαναπλησιαζω, μη προκαλούμε τη τύχη μας)

Και δεν είναι μόνο το θέμα της αξιοπιστίας αλλά υπάρχει και το ζήτημα της ανευθυνοτητας (χωρίς να πέσουν μαζικές μηνύσεις δεν κουνάει βλέφαρο) και του σχεδιασμού γενικοτερα. Άμα παρακολουθήσεις το κανάλι του rossman θα σου πέσουν τα μαλλιά από πολλά Κούλα που υπάρχουν στα λάπτοπ του μήλου.

Συγνώμη για τη μεγάλη απάντηση θα σου πω το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα μοναχα που μου χει μείνει αξέχαστο.. Άμα σου πέσει λίγο νερο στο πληκτρολόγιο και βραχυκυκλωσει δεν bootαρει καν και πας για αντικατασταση, και έχω την αίσθηση ότι κλαις και τα δεδομένα σου. Και ξαναθυμιζω ότι σ αυτά τα λεφτά είναι και τα λάπτοπ που προανέφερα τα οποία πέρα ότι είναι ανθεκτικά στο νερό, πέρα ότι και να χαλάσει απλά κοτσαρεις ένα πληκτρολόγιο σε μια usb, έχεις και την on site υποστήριξη

Μου κάνει εντύπωση για αυτά που λες για την apple γιατί όλοι γνωρίζουμε πως λειτουργεί στην Αμερική η ''κουλτούρα'' των μηνύσεων... μπορεί όμως και να κάνω και λάθος και να μην έχω σφαιρική εικόνα μιας και πλέον θεωρούμε ''αποστρατευμένος'' στα θέματα service υπολογιστών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μου κάνει εντύπωση για αυτά που λες για την apple γιατί όλοι γνωρίζουμε πως λειτουργεί στην Αμερική η ''κουλτούρα'' των μηνύσεων... μπορεί όμως και να κάνω και λάθος και να μην έχω σφαιρική εικόνα μιας και πλέον θεωρούμε ''αποστρατευμένος'' στα θέματα service υπολογιστών...

δεν εχω ιδεα απο αμέρικα, παντως θα σου πω και κρινεις μονος σου. ειχαμε τις μαζικες αγωγες για το iphone6 (το οποιο μαλιστα δεν εχει φτιαξει εντελως  στα 6ς και στα 7, δεν ξερω για τα 8), για τα πληκτρολογια (και αμα φτιαξει με τη μεμβρανη σφυρα μου :lol:), και ειναι σε εξελιξη και για τα ρολογια. χατ-τρικ :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, calenter2003 είπε

P.S. Αν κάνεις αυτά που λες στο   Dell ή και σε Apple το πιθανότερο είναι ότι έχει χάσει την εγγύηση.

Σε Dell ούτε καν....... Όπως τα έβαλα έτσι τα βγάζω σε περίπτωση που χρειαστεί service. Δεν αλλοίωσα κάτι και δεν υπάρχει αυτοκόλλητο Warranty void if removed ;)

5 ώρες πριν, logistoulis είπε

Ναι οι Intel φταίνε, όχι ότι η apple είναι τελείως αμπαλη και άσχετη με το θέμα ψύξης

Ένα Lenovo του 500αρικου να πάρεις ρε φίλε δεν ζεσταίνεται, εκεί γιατί το προσέχουν και η apple δε μπορεί;

Εμμμμ δυστυχώς δεν ισχύει αυτό που λες, γιατί τα Lenever του 500αρικου έχουν Atom/Celeron/Pentium/Corei3 στην καλύτερη, που είναι 8-4 φορές μικρότεροι επεξεργαστές στις επιδόσεις και ενεργειακές απαιτήσεις τους. Ας έφερνες καλύτερα παράδειγμα με Thinkpad του 1000αρικου που στέκει κιόλας.

4 ώρες πριν, logistoulis είπε

αγορίνα δεν έχει σημασία τι έχει μέσα, αλλά πόσο μελετημένη είναι ή όχι η ψύξη

ΑΝ στην τελική είναι προβληματικός ο επεξεργαστής, πολύ απλά μην τον βάλεις, δεν έγιναν δοκιμές έτσι τυχαία συναρμολόγησαν οι κινέζοι; (είναι δηλαδή άσχετοι στην apple) 

Ή ακόμα μια φορά εν γνώση τους κυκλοφόρησαν προβληματικό προϊόν

διαλέγεις και παίρνεις, όπως και να χει το lenovo του 500αρικου έχει και αυτό κάποια ψύξη μέσα και θα ψηνόταν αν δεν ήταν η κατάλληλη.. οπότε δικαιολογία δεν υπάρχει και δικαιολογία για το κόστος άλλη μια φορά δεν υπάρχει 

Ξέρεις τα 7.5watt στον αέρα να τα έχεις χωρίς ψύξη δεν έχουν πρόβλημα.....μην επιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας φάει όλη την κατσαρόλα με τα ποπ κορν παρακολουθόντας την κουβέντα έχω να πω το εξής: άντε βρε apple του χρόνου και threadripper ή xeon στα mackbook pro... Να τα χρησιμοποιούμε για επαγγελματικές ψησταριές, τι θα πει μόνο 6c/12t σε thin laptop;;;; Κρίμα πάντως τον κόσμο που το πλήρωσε ότι και να λέμε εδώ μέσα. Αναμένω με ενδιαφέρον την αντίδραση της apple... Και φυσικά την συνέχεια του μπαχαλου εδώ μέσα. Ορμηξτε παίδες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Xzidique είπε

πλέον το MBP είναι άλλη κατηγορία...Αξίζει πάντως κάποιος να αγοράσει το XPS και να κάνει hackintosh που απλά τα σπάει....κατευθείαν repaste και thermal pads 2mm στα VRM. 

Επετρεψε μου να διαφωνησω, λεγοντας πως το MBP, ΗΤΑΝ αλλη κατηγορια. Τωρα πια εχει γινει ενα overpriced laptop με specs ultrabook. Παραμενει βεβαια το ομορφοτερο ολων!  Το 15αρι θα επρεπε να βγαινει σε καλουπι MBP 2015 κ μονο το 13" σε αυτο που υπαρχει σημερα.

Δεν εχω ιδεα απο hacintosh, αλλα δε ξερω κ κατα ποσο με windows θα ειχε καποιος επαγγελματιας θεματα. Προσωπικα τα 10, δεν μου εχουν παρουσιασει κανενα απολυτως προβλημα στο laptop μου. (autocad κ arcgis)

Συμφωνω απολυτα για το repaste κ το θεωρω κ προτερημα, το οτι μπορει κανεις να ανοιξει αυτο το θηριο κ να το "πειραξει".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να πούμε κάπου εδώ πως όλοι όσοι το αγόρασαν από Apple store εκεί στο εξωτερικό (ακόμα μόνο εκεί πωλείται, όλα τα άλλα μαγαζιά μόνο pre-order) μπορούν να το επιστρέψουν χωρίς δικαιολογία μέσα σε 14 μέρες.

Θα το κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GrigM είπε

Επετρεψε μου να διαφωνησω, λεγοντας πως το MBP, ΗΤΑΝ αλλη κατηγορια. Τωρα πια εχει γινει ενα overpriced laptop με specs ultrabook. Παραμενει βεβαια το ομορφοτερο ολων!  Το 15αρι θα επρεπε να βγαινει σε καλουπι MBP 2015 κ μονο το 13" σε αυτο που υπαρχει σημερα.

Δεν εχω ιδεα απο hacintosh, αλλα δε ξερω κ κατα ποσο με windows θα ειχε καποιος επαγγελματιας θεματα. Προσωπικα τα 10, δεν μου εχουν παρουσιασει κανενα απολυτως προβλημα στο laptop μου. (autocad κ arcgis)

Συμφωνω απολυτα για το repaste κ το θεωρω κ προτερημα, το οτι μπορει κανεις να ανοιξει αυτο το θηριο κ να το "πειραξει".

Παρεξήγησες τα λεγόμενά μου, όταν λέω άλλη κατηγορία εννοώ στο throttling (ειρωνικά το έγραψα) και όχι σαν λάπτοπ. Συμφωνώ απόλυτα με ότι γράφεις. Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι πως στο MacOS δουλεύει καλύτερα το audio engine για low latency σε φορητά συστήματα με μπαταρία σε σχέση με τα Windows (Είχα προβλήματα με τον ήχο στα Windows διορθώθηκαν στην έκδοση 1709). Το ότι το MacOS έχει υποδεέστερο graphics engine (OpenGL/Metal) σε σχέση με τα Windows δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε πιστεύω. Βέβαια εμένα ξεκίνησε να μου αρέσει το MacOS σαν περιβάλλον όταν άρχισα να ασχολούμε με Linux, που έχει την νοοτροπία του. Τώρα το πως κατάφερε (το MacOS) να ξεπεράσει το Linux στο desktop είναι μεγάλη κουβέντα για άλλο thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...