Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα throttling αναφέρουν κάτοχοι του νέου MacBook Pro με Core i9 επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρα -τηρουμενων των αναλογιων- λες πως ειναι κι αυτα, αλλα αμα τα παρουμε και
(παρα) πολυ στα σοβαρα θα στεναχωρηθουμε αντιστοιχως πολυ / first world problems..
👹

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
4 minutes ago, jumbo909 said:

Καλά, είμαι σίγουρος πως ο billdanos εννοούσε πως το υποθετικό 4κιλο laptop κρατά 1,5 ώρα γενικά, όχι under load.

Το spectre έχει processor 1.8Ghz 15W / 60Wh μπαταρία το mbp 2017 3.1Ghz 28W / 49.2 Wh μπαταρία - τι να συγκρίνω ακριβώς; 

Γι αυτό και δεν θα κάνω ποτε μια τετοια συζητηση στα σοβαρά. Σιγα μην κατσω να συγκρίνω ένα σακί με πατάτες με ένα σακί μπριζόλες, επειδή το κοινο τους σημείο είναι το ... σακί! :P

Περιεγραψα πολυ αναλυτικά ποια ηταν η διαφωνία μου με κάποιους σε αυτό το τοπικ. Και επιβεβαιώθηκα. Γιατί οι μηχανικοί εδώ ειχαν προεξοφλήσει πως το πρόβλημα είναι μόνιμο και πρέπει η Apple να ξανασχεδιασει τα mbp και άλλα τέτοια ... χαριτωμένα!

:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

Καλά, είμαι σίγουρος πως ο billdanos εννοούσε πως το υποθετικό 4κιλο laptop κρατά 1,5 ώρα γενικά, όχι under load.

Το spectre έχει processor 1.8Ghz 15W / 60Wh μπαταρία το mbp 2017 3.1Ghz 28W / 49.2 Wh μπαταρία - τι να συγκρίνω ακριβώς; 

Εχασες νομιζω το point. Απλα παρεθεσα τυχαια λαπτοπ αλλα κυριως macbook pro που επιβεβαιωνουν τον ισχυρισμο του billdanos: οτι τα apple laptops κρατανε περισσοτερο απο 1,5ωρα σε full load/benchmark σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο.

Αλλωστε επιβεβαιωθηκε και το αλλο που γραφτηκε για τη δηθεν "αποκαλυψη" του προβληματος με το throttling: ηταν φανταστικο προβλημα οπως φανταστικο ειναι και το fix  που εβγαλε η apple.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
24 minutes ago, haHa said:

τον ισχυρισμο του billdanos: οτι τα apple laptops κρατανε περισσοτερο απο 1,5ωρα σε full load/benchmark σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο.

Όχι όπως σε βολεύει κάθε φορά! Πρόσθεσε μερικά λογάκια ακόμη για να το φέρεις στα μέτρα σου! :) 

Τελικα το πάει για ανάκληση το μοντέλο με τον i9? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Μεγιστε Fubar.gr επειδη παραδεχομαι τις γνωσεις σου -ναι, και οχι δεν κανω πλακα!- λοιπον ερωτηση:
εαν οντως ισχυει το 1) ποσο μπορει αυτο -σε βαθος χρονου εστω- να ειναι τελικως [και] επικινδυνο? 💣

 

Το να δουλευει μόνιμα σε κατάσταση throttling απο μόνο του δέν είναι καθόλου επικίνδυνο, εφόσον το σύστημα έχει σχεδιαστεί σωστά, και αυτή τη στιγμή δέν έχω κάποιο λόγο να πιστεψω οτι η Apple έχει σχεδιάσει κάτι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, haHa είπε

επιβεβαιωνουν τον ισχυρισμο του billdanos: οτι τα apple laptops κρατανε περισσοτερο απο 1,5ωρα σε full load/benchmark σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο.

Αλλωστε επιβεβαιωθηκε και αυτο που ελεγε και ο billdanos για τη δηθεν "αποκαλυψη" του προβληματος με το throttling: ηταν φανταστικο προβλημα οπως φανταστικο ειναι και το fix  που εβγαλε η apple.

Εχμ... κάτι διαβάζεις λάθος, δεν βλέπω κάποιο τέτοιο ισχυρισμό κάπου.

Παραθέτω ξανά το σχετικό κομμάτι:

Στις 23/7/2018 στις 10:44 ΠΜ, billdanos είπε

Κάποιος άλλος μπορεί και να βολευτεί και με ένα άλλο laptop με i9 το οποίο μπορεί να τον υποστηρίξει, ζυγίζοντας 4 κιλά και αντέχοντας 1,5 ώρες εκτός ρεύματος. Ίσα ίσα δηλαδή για να προλάβει να τρέξει ένα benchmark και να χαρεί λλιγο μετά όταν το ποστάρει! 😛 

 

Το πρόβλημα δεν ήταν φανταστικό, το ξέρουμε, κυκλοφόρησε fix επί τούτου, οι αντιδράσεις ήταν όμως υπερβολικότατες, κυρίως από άτομα που δεν θα αγόρασουν ποτέ το i9 configuration αλλά και από άτομα που δεν αγοράζουν Apple γενικώς. Πολύ καλή αφορμή για φασαρία και άρθρα και youtube videos με χιλιάδες views.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

 Εχμ... κάτι διαβάζεις λάθος, δεν βλέπω κάποιο τέτοιο ισχυρισμό κάπου.

Παραθέτω ξανά το σχετικό κομμάτι:

Το πρόβλημα δεν ήταν φανταστικό, το ξέρουμε, κυκλοφόρησε fix επί τούτου, οι αντιδράσεις ήταν όμως υπερβολικότατες, κυρίως από άτομα που δεν θα αγόρασουν ποτέ το i9 configuration αλλά και από άτομα που δεν αγοράζουν Apple γενικώς. Πολύ καλή αφορμή για φασαρία και άρθρα και youtube videos με χιλιάδες views.

Εγω επιμενω πως το προβλημα ηταν φανταστικο οπως και το fix, επιβεβαιωθηκαν αλλωστε διαφοροι που τα ελεγαν πιο πριν.

"Mην παιζετε το παιχνιδι των εντυπωσεων ουτε να αποκτατε φανταστικα προβληματα επειδη διαβαζετε κατι στο ιντερνετ ουτε να βγαζετε συμπεράσματα κάθε φορά που ένας τύπος κανει μια «αποκάλυψη» στο internet"!

 

Y.Γ.: Το φανταστικο fix που κυκλοφορησε δεν αφορα μονο το i9 configuration, αφορα και το base configuration του macbook pro 15, αλλα και του νεου macbook pro 13 2018. Επαναλαμβανω πως ειναι φανταστικο το fix για ενα μη-υπαρκτο προβλημα οπως διαβασαμε εδω.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, haHa είπε

Εγω επιμενω πως το προβλημα ηταν φανταστικο οπως και το fix, επιβεβαιωθηκαν αλλωστε διαφοροι που τα ελεγαν πιο πριν.

"Mην παιζετε το παιχνιδι των εντυπωσεων ουτε να αποκτατε φανταστικα προβληματα επειδη διαβαζετε κατι στο ιντερνετ ουτε να βγαζετε συμπεράσματα κάθε φορά που ένας τύπος κανει μια «αποκάλυψη» στο internet"!

Αυτο νομίζω αναφέρεται σε αυτούς που μιλάνε για προβλήματα που δεν είχαν ποτέ οι ίδιοι, αλλά έχουν διαβάσει γι αυτά και απλά το πουλάνε σαν έξτρα επιχείρημα στο όποιο συμπέρασμα θέλουν να καταλήξουν. Αν μιλάει για συγκεκριμένους, δεν γνωρίζω.

 

Επί του θέματος, από το Press Release για το bug fix:

"We apologize to any customer who has experienced less than optimal performance on their new systems."

Τι άλλο θέλετε πιά; Στη βδομάδα bug fix και apology.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, billdanos είπε

Γι αυτό και δεν θα κάνω ποτε μια τετοια συζητηση στα σοβαρά. Σιγα μην κατσω να συγκρίνω ένα σακί με πατάτες με ένα σακί μπριζόλες, επειδή το κοινο τους σημείο είναι το ... σακί! :P

Περιεγραψα πολυ αναλυτικά ποια ηταν η διαφωνία μου με κάποιους σε αυτό το τοπικ. Και επιβεβαιώθηκα. Γιατί οι μηχανικοί εδώ ειχαν προεξοφλήσει πως το πρόβλημα είναι μόνιμο και πρέπει η Apple να ξανασχεδιασει τα mbp και άλλα τέτοια ... χαριτωμένα!

:) 

Δεν μου λες νεαρέ , είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα λύθηκε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα δεν λυνετε με updates. Ειναι καθαρα θεμα hardware, ο i9 παντα θα ειναι προβληματικος μεσα σε ενα τοσο λεπτο σασι.

 

Επεξ/σία από NemeSis1990
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Το να δουλευει μόνιμα σε κατάσταση throttling απο μόνο του δέν είναι καθόλου επικίνδυνο, εφόσον το σύστημα έχει σχεδιαστεί σωστά, και αυτή τη στιγμή δέν έχω κάποιο λόγο να πιστεψω οτι η Apple έχει σχεδιάσει κάτι λαθος.

Το ερωτημα μου ειναι, οχι τοσο (οτ)αν κατεβαινουν-χαμηλωνουν τα παντα, αλλα αντιθετως:
αν προσπαθουν να ανταπεξελθουν και παιζουν τα vrm διαρκως(?) ετσι πανω στα ορια τους?
🙄
Αρα "λυση" της Apple θα ειναι να βαλει φρενα, η θα εχει καμενες μητρικες @ βαθος χρονου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, newton91 said:

Δεν μου λες νεαρέ , είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα λύθηκε ; 

Αρχικά ευχαριστώ για το "νεαρέ"!

Οχι δεν είμαι και το είπα και πριν πως πρέπει να περιμένουμε για να δούμε τα νουμερα που θα ανακοινώσει η Apple και το αν θα επιβεβαιωθούν στην πράξη. Μη νομίζεις πως γέμισε ο τόπος με i9 MacBooks ώστε να έχουμε άμεσο feedback. Το θέμα μου ήταν οι αντιδράσεις και οι γενικεύσεις μερικών... 

3 hours ago, Xzidique said:

Αφιερωμένο......

Μονο 50.000 views? Κριμα ρε γαμώτο, θα περιμενε περισσότερα μπας και καταφέρει να παρει με τα κέρδη το νεο macbook pro! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θετικο ειναι οτι τα πρωτα τεστ δειχνουν οτι το update λυνει σε μεγαλο βαθμο και τα προβληματα με throttling που ειχε και το base configuration 13αρι i5 με touchbar.

 

reddittest-800x306.jpg

 

Iσως τωρα να μπορεσει να περασει σε επιδοσεις windows laptops που ειναι μαλιστα ελαφρυτερα και με μεγαλυτερη αυτονομια, γιατι οταν εγινε το review, το macbook pro 13 υστερουσε και σε επιδοσεις(εκτος απο την παραδοσιακα χαμηλοτερη αυτονομια των macbook) λογω throttling.

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-13-2018-Touch-Bar-i5-Laptop-Review.316648.0.html#toc-performance-4-cores-in-the-macbook-pro-13

Αναφορά σε κείμενο

The Cinebench R15 Single score is in the expected range, but we were surprised when we saw the Multi score. Based on our experiences with Kaby Lake-R, we expected more than 700 points, but the MBP 13 only manages 608 points (macOS). This means the test model os beaten by system like the Dell XPS 13 or the ThinkPad X1 Carbon. Many manufacturers adjust the TDP limits dynamically, so a lot of systems with the common Core i5-8250U are faster than the MacBook Pro 13 2018.
So how is this possible? We observed the clocks and the power consumption of the processor with the tool Intel Power Gadget (macOS). The following screenshot shows the behavior of the CPU during a single CB R15 Multi run. The processor starts with the full 3.6 GHz for about 5 seconds, which corresponds with a consumption of 48-49W. The cooling solution is quickly overpowered and the CPU hits 100 °C, which results in a clock reduction. The consumption fluctuates heavily between after that (between 20-40W), which obviously impacts the clocks. And we are talking about one single run of the Multi test.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

 

Μονο 50.000 views? Κριμα ρε γαμώτο, θα περιμενε περισσότερα μπας και καταφέρει να παρει με τα κέρδη το νεο macbook pro! :P

ναι τα views τον μάραναν αυτόν

 

αυτός ζει από το να επισκευάζει τα σαπάκια όχι από το youtube και μάλλον ξέρει καλύτερα από όλους μας τι ισχύει και τι όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...