Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα throttling αναφέρουν κάτοχοι του νέου MacBook Pro με Core i9 επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
5 minutes ago, logistoulis said:

ναι τα views τον μάραναν αυτόν

αυτός ζει από το να επισκευάζει τα σαπάκια όχι από το youtube και μάλλον ξέρει καλύτερα από όλους μας τι ισχύει και τι όχι 

Με 500Κ subscribers, μια χαρά τον νοιάζουν τα views... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αλλά αν τύχει να τον παρακολουθήσεις και δεν εκνευριστείς ή θιχτείς ξερωγώ, θα καταλάβεις τι λέει γιατί το λέει και ποια είναι η δουλειά του

 

το ότι έχει πάρει views και δημοσιότητα από ένα κανάλι που βασικά ασχολείται με επισκευές και κανονικά απευθύνεται σε πολύ περιορισμένο κοινό, είναι επειδή έχει θίξει πολλά θέματα που έχουν να κάνουν με την apple και αργότερα πήραν έκταση οπότε έχει περάσει σαν "φωστήρας" του είδους, αλλά apple είναι και η πλειοψηφία των πραγμάτων που επισκευάζει, οπότε ξέρει μια χαρά τι λέει 

πιθανώς μπορείς να τον πεις και πικραμένο επειδή η apple του κάνει τη ζωή δύσκολη (προσβαση σε ανταλλακτικά πχ) , από την άλλη έχει δουλειά επειδή τα apple δεν είναι και τόσο ποιοτικά τελικά 

 

έχει εξηγήσει για αρκετά προϊόντα τους γιατί είναι κακοφτιαγμένα απόλυτα τεκμηριωμένα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Xzidique είπε

Billdano Δεν αγοράζεις το 13 να το κάνεις ένα review με το patch να δω αν θα το πάρω κι εγώ τελικα; Mε τον i7

Πεταμενα λεφτα(+400€) για πολυ μικρη αυξηση επιδοσεων ή καμια φορα χαμηλοτερες επιδοσεις λογω thottling. 

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-13-2018-Touch-Bar-i5-Laptop-Review.316648.0.html#toc-performance-4-cores-in-the-macbook-pro-13

Αναφορά σε κείμενο

The advantage of the optional Core i7 should be very small, and it might even be slower than the i5 due to higher temperatures (especially under sustained workloads.

 

Το απλο μοντελο παρε με τον i5. Mε το fix, θα φθανει ή και θα ξεπερναει λιγο λογω καλυτερου cpu λογικα σε επιδοσεις τα ποιοτικα windows laptops (συνηθως λιγο φθηνοτερα, ελαφρυτερα και κλασσικα με μεγαλυτερη αυτονομια).

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, haHa είπε

Πεταμενα λεφτα(+400€) για πολυ μικρη αυξηση επιδοσεων ή καμια φορα χαμηλοτερες επιδοσεις λογω thottling. 

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-13-2018-Touch-Bar-i5-Laptop-Review.316648.0.html#toc-performance-4-cores-in-the-macbook-pro-13

Το απλο μοντελο παρε με τον i5.

Ναι αλλά θέλω αυτό που μου λες εσύ να μου το πεί ο billdanos εφόσον έχει κάνει το review. 

Σε ευχαριστω. :)

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, Xzidique said:

Billdano Δεν αγοράζεις το 13 να το κάνεις ένα review με το patch να δω αν θα το πάρω κι εγώ τελικα; Mε τον i7

Ο αντικαταστάτης του 13" μου θα είναι το 15" με i7. Αν και δεν το βλέπω να το αλλάζω σύντομα όσο ακόμη το παλιό αντέχει και κάνει τη δουλειά του! 

Αν αγόραζα πάλι 13" θα προτιμούσα να έχει i5 και 16 ή 32 ram & 1ΤΒ ssd, παρά τον i7 με 256ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Xzidique είπε

Αφιερωμένο......

 

51 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ναι τα views τον μάραναν αυτόν

αυτός ζει από το να επισκευάζει τα σαπάκια όχι από το youtube και μάλλον ξέρει καλύτερα από όλους μας τι ισχύει και τι όχι 

Καλά αυτός ο Rossmann, ασχέτως αν είναι καλός repairman ή όχι, απλά έχει τρελαθεί με τα νέα μοντέλα καιρό τώρα που δεν είναι το ίδιο επισκευάσιμα, που η Apple δεν του δίνει πρόσβαση σε parts αφού δεν είναι authorized service provider και γενικά έχει επενδύσει στο φαινόμενο Apple haters για το επιτυχημένο YouTube κανάλι του...  50m views από επισκευές motherboards & macbooks? Ooook.... Οι σχολιαστές του τα λένε πιο απλά:

"Mr. Louis!
 Your videos made me hate Apple products. I purchased Samsung Galaxy C9 Pro yesterday."

 

7 λεπτά πριν, haHa είπε

Next time, και αφού παρακολουθείς την κουβέντα, προσπάθησε να ποστάρεις κάποιο πιο up to date link, κι όχι αυτό που βασίζει το review στο bug με το throttling.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ο αντικαταστάτης του 13" μου θα είναι το 15" με i7. Αν και δεν το βλέπω να το αλλάζω σύντομα όσο ακόμη το παλιό αντέχει και κάνει τη δουλειά του! 

Σοβαρά το 13 έχεις; Α γι'αυτό όλα μέλι γάλα με το λάπτοπ πουλάκι μου, και δεν σκούζεις με logicboard replacement λόγω Radeon. 2 μου έχουν χτυπήσει από το 2011 που το έχω το μηχάνημα. Πάρε Apple Care γιατι εγώ ήμουν τυχερός και έγινε η ζημιά 4 μήνες πριν λήξει, και το μόνο πρόβλημα ήταν που δεν είχα το λαπτοπ για 1 μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

Next time, και αφού παρακολουθείς την κουβέντα, προσπάθησε να ποστάρεις κάποιο πιο up to date link, κι όχι αυτό που βασίζει το review στο bug με το throttling.

Next time, και αφού παρακολουθείς την κουβέντα, προσπάθησε να διαβασεις τι γραφει ο συνομιλητης(εγραψα χαρακτηριστικα "Το απλο μοντελο παρε με τον i5. Mε το fix, θα φθανει ή και θα ξεπερναει λιγο λογω καλυτερου cpu λογικα σε επιδοσεις ") , αλλα και να ανοιξεις το λινκ και να δεις οτι εχουν γινει μετρησεις και με το fix.

 

Στο κιτρινισα για να δεις τις μετρησεις με το fix:

image.png.9b47c0e64cd621b41afaf08e5cecccac.png

 

image.png.53a8c98fdc75ed01e3ea40cc6543e8b9.png

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, haHa είπε

Next time, και αφού παρακολουθείς την κουβέντα, προσπάθησε να διαβασεις τι γραφει ο συνομιλητης(εγραψα χαρακτηριστικα "Το απλο μοντελο παρε με τον i5. Mε το fix, θα φθανει ή και θα ξεπερναει λιγο λογω καλυτερου cpu λογικα σε επιδοσεις ") , αλλα και να ανοιξεις το λινκ και να δεις οτι εχουν γινει μετρησεις και με το fix.

Ok, έχεις δίκιο εν μέρει, έχουν μεν ανανεώσει 2 charts, αλλά το κείμενο δεν το έχουν ανανεώσει με πολλά σημεία να είναι αρνητικά βασιζόμενα στις επιδόσεις πριν το fix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, haHa είπε

Next time, και αφού παρακολουθείς την κουβέντα, προσπάθησε να διαβασεις τι γραφει ο συνομιλητης(εγραψα χαρακτηριστικα "Το απλο μοντελο παρε με τον i5. Mε το fix, θα φθανει ή και θα ξεπερναει λιγο λογω καλυτερου cpu λογικα σε επιδοσεις ") , αλλα και να ανοιξεις το λινκ και να δεις οτι εχουν γινει μετρησεις και με το fix.

Στο κιτρινισα για να δεις τις μετρησεις με το fix:

image.png.9b47c0e64cd621b41afaf08e5cecccac.png

image.png.53a8c98fdc75ed01e3ea40cc6543e8b9.png

Ωραίο αυτό το thinkpad το έχω δει από κοντά. Το τυπάκι που το είχε χρησιμοποιούσε Arch με i3 desktop και έμοιαζε σαν να έχει βγεί από το Matrix το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

Καλά αυτός ο Rossmann, ασχέτως αν είναι καλός repairman ή όχι, απλά έχει τρελαθεί με τα νέα μοντέλα καιρό τώρα που δεν είναι το ίδιο επισκευάσιμα, που η Apple δεν του δίνει πρόσβαση σε parts αφού δεν είναι authorized service provider και γενικά έχει επενδύσει στο φαινόμενο Apple haters για το επιτυχημένο YouTube κανάλι του...  50m views από επισκευές motherboards & macbooks? Ooook.... Οι σχολιαστές του τα λένε πιο απλά:

"Mr. Louis!
 Your videos made me hate Apple products. I purchased Samsung Galaxy C9 Pro yesterday."

 

προφανώς είναι πικραμένος, αυτό φαίνεται και αφού είδε ότι το hate έχει ψωμί επενδύει σε αυτό

 

το θέμα είναι αν ξέρει ή όχι τι λέει και σίγουρα ξέρει περισσότερα από τους περισσότερους 

 

και κάποιος άλλος μπορεί να μην τα λέει για δικούς του λόγους και συμφέρον, απλά σε ένα κόσμο που τις γνώμες τις διαμορφώνουν διάφοροι χιπστερογιουτουμπερς που δεν έχουν ιδέα να βιδώσουν μια βίδα, η γνώμη ενός τεχνικού για μένα τουλάχιστον έχει περισσότερη βαρύτητα

 

από ποιον θα περιμένω να πληροφορηθώ; από κάποιον που έστω και από μίσος τεκμηριώνει πλήρως την άποψή του, ή από τους "αρνητές του ολοκαυτώματος" ; 

 

ειδικά στο bendgate πολλοί ήταν για γέλια, ο rossmann μια χαρά έλεγε από την πολύ αρχή τι ακριβώς συμβαίνει, πολύ αναλυτικά,  και μετά έφτιαξε και βιντεάκι να το υπενθυμίσει 

 

σε σχέση με κάτι άλλα νούμερα που προσπαθούσαν να το λυγίσουν και να φανούν αστείοι νομίζω ότι ήταν καλύτερη πηγή πληροφόρησης 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το θέμα είναι αν ξέρει ή όχι τι λέει και σίγουρα ξέρει περισσότερα από τους περισσότερους 

και κάποιος άλλος μπορεί να μην τα λέει για δικούς του λόγους και συμφέρον...

For all I know, μπορεί και ο ίδιος πλέον να τα παίρνει από ανταγωνιστές τύπου "συνέχισε αυτό που έκανες αλλά κράζε ταυτόχρονα." 

Εχει ενδιαφέροντα βίντεο για όσους την βρίσκουν με αυτά (αν και αμφιβάλλω πόσο νόμιμο είναι να βγάζεις π.χ. schematics από MacBooks στο YouTube ή πως τα απέκτησε αφού δεν είναι authorized) αλλά σε ορισμένα πέφτει πολύ πατρονάρισμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

For all I know, μπορεί και ο ίδιος πλέον να τα παίρνει από ανταγωνιστές τύπου "συνέχισε αυτό που έκανες αλλά κράζε ταυτόχρονα." 

Εχει ενδιαφέροντα βίντεο για όσους την βρίσκουν με αυτά (αν και αμφιβάλλω πόσο νόμιμο είναι να βγάζεις π.χ. schematics από MacBooks στο YouTube ή πως τα απέκτησε αφού δεν είναι authorized) αλλά σε ορισμένα πέφτει πολύ πατρονάρισμα.

μπορεί και να τα παίρνει μπορεί και όχι, αυτό δεν μπορω να το ξέρω, αλλά ούτε και αναιρεί ότι η κριτική του έχει βάση 

 

τώρα το τι είναι νόμιμο ή όχι στην αμερική παραείναι νομίζω αρκετά εκτός των γνώσεών μας, σίγουρα πάντως με τη δημοσιότητα που έχει πάρει αν ήταν να του την  πέσει οι δικηγόροι της apple θα το είχαν ήδη κάνει, εκτός αν φοβούνται να μην τον κάνουν μάρτυρα, αλλά το βρίσκω παρατραβηγμένο.. 

 

άλλωστε το κανάλι του συγκεκριμένουν δεν απευθύνεται στον μέσο πελάτη της apple.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

Το ερωτημα μου ειναι, οχι τοσο (οτ)αν κατεβαινουν-χαμηλωνουν τα παντα, αλλα αντιθετως:
αν προσπαθουν να ανταπεξελθουν και παιζουν τα vrm διαρκως(?) ετσι πανω στα ορια τους?
🙄
Αρα "λυση" της Apple θα ειναι να βαλει φρενα, η θα εχει καμενες μητρικες @ βαθος χρονου?

 

Αυτό είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού και πόσο ποιοτικά υλικά έχουν χρησιμοποιηθεί. Το throttling απο μόνο του δέν κάνει αναξιόπιστο το σύστημα, υπάρχουν αλλα συστήματα οπου ο επεξεργαστής/VRM δέν μπαίνει ποτέ σε throttling και παρόλα αυτά καίγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...