Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος σε κρυπτονομίσματα


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(μεταφέρω το θέμα από το μπλα μπλα)

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για το πώς να αγοράσει κάποιος κρυπτονομίσματα και σκέφτομαι να επενδύσω λίγα χρήματα αρχικά.

Διάβασα ότι είναι αρκετά απλό.

Ανοίγεις έναν λογαριασμό σε ηλεκτρονικό πορτοφόλι (πχ Coinbase) , κάνεις ταυτοποίηση και τοποθετείς τα χρήματα για την αγορά των bitcoins ή άλλων.

Έχω καποιες ερωτήσεις. Μπορείς να τοποθετήσεις χρήματα με πιστωτική; Πόσο ασφαλές είναι αυτό; Η ανάληψη χρημάτων είναι κάτι απλό; Να ξεκινήσω στο Coinbase ή κάπου αλλού;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δοκιμασει ποτε με πιστωτικη/χρεωστικη. Οι μονες αγορες που εκανα με χρημα ηταν πριν χρονια. Ειτε απο localbitcoins που βρηκα καποιον και του εκανα καταθεση, ειτε απο το btc-greece που εχει κλεισει. Και μια φορα απο το Kraken. Ολα αυτα με καταθεση.

Ομως φαινεται οτι το coinbase μπορει να σε εξυπηρετησει

https://www.buybitcoinworldwide.com/en/buy-bitcoin-credit-debit-card/

Δοκιμασε και πες μας.

Υπαρχει λογος που δεν θες να κανεις καταθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, απλά μου φαίνεται πιο απλό με πιστωτική.

Βέβαια είδα ότι το coinbase έχει αρκετά υψηλά fees.

Υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας εάν στείλεις φωτογραφία της ταυτότητάς σου για ταυτοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω. Εχω ηδη κανει ταυτοποιηση σκαναρωντας ταυτοτητα/διαβατηριο για καποια ανταλλακτηρια. Το λεγομενο KYC (know your customer) πλεον ειναι αναποφευκτο.

Ακομα και αν εχεις παλιο λογαριασμο οπως ειχα πχ στο bittrex και poloniex χρονια, σε αναγκαζουν εκ των υστερων να τα προσθεσεις.

Παραδοξως στο Kraken δεν θυμαμαι να θελαν φωτογραφια, αλλα εχω πολυ καιρο να μπω.

Εγω θα ελεγα να ξεκινουσες απο το kraken με καταθεση σε μια ευρωπαικη τραπεζα με την οποια συνεργαζεται. Εχουν και λεπτομερεις οδηγιες.

Αν ενδιαφερεσαι για μικρο ποσο, πχ μεχρι 500 ευρω μπορω να σου πουλησω και εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...