Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος από το UASF και από το πρώτο fork του Bitcoin


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλείνουμε πλέον ένα χρόνο από την ποιο σημαντική για μένα κίνηση της κοινότητας του Bitcoin και την αντίδραση της κυρίως προς την Bitmain και μιλάω για το UASF την απειλή ενεργοποίησης ενός soft fork μέσω των node που στην κυριολεξία θα μπορούσε να είχε βγάλει εκτός δικτύου τους miner και κυρίως την Bitmain που είχε σηκώσει ένα αγώνα στο να κάνει hijack το δίκτυο.
Το UASF ήταν και μια απόδειξη ότι το οικονομικό game theory του Bitcoin δουλεύει άψογα και ότι ακόμα και η Bitmain προτίμησε να σκεφτεί την τσέπη της από το να μπει σε μια μάχη που μόνο οικονομικη αιμορραγία θα της έφερνε.
Για τον ίδιο λόγο οδηγηθήκαμε και στην ακύρωση της απόπειρας του fork μέσω του segwit2x.
Αλλά για να δούμε και το fork που έκανε η Bitmain την 1 Αυγούστου και συγκεκριμένα το pool συμφερόντων της η ViaBTC. Μιλάω για το πρώτο fork στην ιστορία του Bitcoin του Bcash. Ας δούμε σε pic ένα χρόνο μετά που βρίσκετε.

σοτιμία

DjURduqXoAExTks.jpg

Γύρω από το 0.1

Block size

DjURdvZWwAAXI9G.jpg

κατά μέσο όρο στα 100kb lol :P

Hashrate

DjURdvWWsAEwxpe.jpg

Λιγότερο από το 1/10 από του hashrate του Bitcoin

Συναλλαγές

Κατά μέσο όρο έχει λιγότερες από το 1/6 1/7 του Bitcoin

DjURdv0WwAAwNcT.jpg


Development...

Εδώ απλά η φώτο μιλάει από μόνη της

DiIz-7bXcAACURF.jpg

με λίγα λόγια πλήρης αποτυχία. Νομίζω σε ένα χρόνο δεν θα το θυμάται κανείς αυτό το fork. Συν ότι ακόμα και στο 0.1 είναι φοβερά υπερτιμημένο για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chek2fire είπε

με λίγα λόγια πλήρης αποτυχία. Νομίζω σε ένα χρόνο δεν θα το θυμάται κανείς αυτό το fork. Συν ότι ακόμα και στο 0.1 είναι φοβερά υπερτιμημένο για μένα.

Νομιζω υποτιμας το σθενος και τις προσπαθειες του Ver.

Μολις εβγαλε και video που λεει οτι ειχε συναντηθει με τον προεδρο της Κυπρου και επισης κανονιζει χιλιαδες μαγαζια εκει να δεχονται το bch.

Ξερεις πολυ καλα οτι ακομα και στον τομεα της τεχνολογιας...η τεχνολογια δεν ειναι το παν. Και εχει ηδη αποδειχτει οτι τις μαζες το τελευταιο πραγμα που τις ενδιαφερει ειναι το decentralization.

Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι το fork θα ξεχαστει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bspus είπε

Νομιζω υποτιμας το σθενος και τις προσπαθειες του Ver.

Μολις εβγαλε και video που λεει οτι ειχε συναντηθει με τον προεδρο της Κυπρου και επισης κανονιζει χιλιαδες μαγαζια εκει να δεχονται το bch.

Ξερεις πολυ καλα οτι ακομα και στον τομεα της τεχνολογιας...η τεχνολογια δεν ειναι το παν. Και εχει ηδη αποδειχτει οτι τις μαζες το τελευταιο πραγμα που τις ενδιαφερει ειναι το decentralization.

Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι το fork θα ξεχαστει

αυτές είναι οι γνωστές μπαρούφες του Ver. Σε ένα χρόνο από σήμερα η κατάσταση με το bcash θα είναι απείρως χειρότερη από τι τώρα. Ακόμα νομίζω ότι πολύ σύντομα η ισοτιμία του bcash θα πάει στην τιμή που πρέπει να είναι σήμερα δλδ γύρω από το 0.05-0.0.03

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Δημιουργία νέου...