Προς το περιεχόμενο

[WRIST WATCH] Casio G-Shock GA-700 58.03€ @ Αmazon.fr [ΤΕΛΟΣ]


lionheart75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ρολόι του τίτλου στα 58,03 ευρώ τελική τιμή απο Amazon.fr

https://www.amazon.fr/Montre-Homme-Casio-G-Shock-GA-700-1AER/dp/B01MZ0T5QV

Στην Ελλάδα ξεκινά από 99 ευρώ στο skroutz και από 103 ευρώ στο bestprice χωρίς να συνυπολογιστούν μεταφορικά.

https://www.skroutz.gr/s/10823330/Casio-G-shock-GA-700-1AER.html

https://www.bestprice.gr/item/2154994506/casio-g-shock-ga-700-1aer.html

Στο amazon βρίσκεται στην χαμηλότερη τιμή που έχει παίξει μέχρι τώρα σύμφωνα με camelcamel:

https://fr.camelcamelcamel.com/Montre-Homme-Casio-G-Shock-GA-700-1AER/product/B01MZ0T5QV

Πήρα πρόσφατα (πριν ~1,5 μήνα) το ίδιο σε ολόμαυρο στα 55 ευρώ και είναι και ότι πρέπει γι αυτούς που αρέσκονται σε μεγάλης διαμέτρου ρολόγια. 

Επίσης είναι σχετικά νέο μοντέλο του 2016.

GA700-1A_large.png

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα Amazon βαζουν πυκνα συχνα προσφορες σε Casio ρολογια....Θυμαμαι πριν 4 χρονια ειχα παρει ενα που δουλευει με ηλιακη ενεργεια στα 70ε οταν εδω το ειχαν χαμηλοτερη τιμη τα 135ε.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, someone- είπε

υπαρχουν καπου οι προσφορες απο ολα τα αμαζον; η πρεπει να μπαινουμε στο αγγλικο στο γαλλικο κτλ κτλ;

Θα πρέπει να το παρακολουθείς συχνά, οι τιμές στα ρολόγια στο amazon ανακυκλωνονται, ιδιαίτερα στο αγγλικό και στο γαλλικό έχω διαπιστώσει κατά καιρούς τις καλύτερες τιμές σε casio, casio g-shock, casio edifice και casio protrek που με ενδιαφέρουν κυρίως. Αλλά παίζουν κατά καιρούς καλές τιμές και σε άλλους κατασκευαστές.

Με το συχνό ψάξιμο έχω καταφέρει τα τελευταία έτη να μαζέψω γύρω στα 20 casio απο τα οποία τα 6 είναι g-shock, τα 3 edifice, 1 protrek και τα υπόλοιπα casio vintage. Γενικά έχω τρέλα με τα casio και όλα μα όλα τα πήρα τουλάχιστον στη μισή τιμή και ακόμα πιο κάτω σε ορισμένα από αυτά σε σχέση με τιμές Ελλάδας.

Θέλει όμως ψάξιμο συχνά. :) 

2 ώρες πριν, panoskir είπε

Υπαρχει και α;υτο  στα 73€ ενω ελλαδα εχει 150€

Πάρα πολύ όμορφο, το συνιστώ με χίλια σε αυτά τα χρήματα. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Θα πρέπει να το παρακολουθείς συχνά, οι τιμές στα ρολόγια στο amazon ανακυκλωνονται, ιδιαίτερα στο αγγλικό και στο γαλλικό έχω διαπιστώσει κατά καιρούς τις καλύτερες τιμές σε casio, casio g-shock, casio edifice και casio protrek που με ενδιαφέρουν κυρίως. Αλλά παίζουν κατά καιρούς καλές τιμές και σε άλλους κατασκευαστές.

Με το συχνό ψάξιμο έχω καταφέρει τα τελευταία έτη να μαζέψω γύρω στα 20 casio απο τα οποία τα 6 είναι g-shock, τα 3 edifice, 1 protrek και τα υπόλοιπα casio vintage. Γενικά έχω τρέλα με τα casio και όλα μα όλα τα πήρα τουλάχιστον στη μισή τιμή και ακόμα πιο κάτω σε ορισμένα από αυτά σε σχέση με τιμές Ελλάδας.

Θέλει όμως ψάξιμο συχνά. :) 

Καποτε αγοραζα αβερτα ρολογια, μεχρι που βαρεθηκα να τα πηγαινω για μπαταριες (ακομα και Tag πχ που δεν μου εκοψε να το παρω μηχανικο)....Εκτοτε ΜΟΝΟ μηχανικα (προς το παρον μια κινεζια των 20ε και ενα Hublot που το βρηκα 35% κατω - ηταν 2 ετη παλιοτερο μοντελο οποτε πετυχα το τελευταιο που το σκοτωναν - και μπορεσα και το πηρα γιατι αλλιως παπαλα) και δυστυχως η Casio σε αυτο το κομματι δεν τα παει καλα.... Εχω το ηλιακο της αλλα οκ τα ηλιακα ειναι "ιδιαιτερα", πρεπει να τα φορας με ηλιο αλλιως παιζει και να μην δουλεψουν καν αν τα εχεις αφορετα καιρο.

 

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Καποτε αγοραζα αβερτα ρολογια, μεχρι που βαρεθηκα να τα πηγαινω για μπαταριες (ακομα και Tag πχ που δεν μου εκοψε να το παρω μηχανικο)....Εκτοτε ΜΟΝΟ μηχανικα (προς το παρον μια κινεζια των 20ε και ενα Hublot που το βρηκα 35% κατω - ηταν 2 ετη παλιοτερο μοντελο οποτε πετυχα το τελευταιο που το σκοτωναν - και μπορεσα και το πηρα γιατι αλλιως παπαλα) και δυστυχως η Casio σε αυτο το κομματι δεν τα παει καλα....

Mα τα περισσότερα casio έχουν 3 έτη minimum διάρκεια μπαταρίας ενώ έχω κάποια που έχουν 10 έτη διάρκεια μπαταρίας + κάποια άλλα με ηλιακή ενέργεια (solar tough ή τα protrek).

Όταν π.χ αυτό το παίρνεις με 15 λίρες απο το αγγλικό και έχει 10 έτη διάρκεια μπαταρίας δεν το σκέφτεσαι 2η φορά μιας και είναι πανέμορφο (υποκειμενικό βέβαια).

https://www.amazon.co.uk/Casio-Collection-Mens-Watch-AE-1200WHD-1AVEF/dp/B0099M2IQY/ref=sr_1_6

Τόσο το είχα πάρει εγώ +κάτι ψιλά τα μεταφορικά μου βγήκε στις 22 -23 λίρες. 

Η casio είναι η πιο VFM εταιρεία στα ρολόγια καθώς και όμορφα είναι και ανθεκτικά είναι και οικονομικά είναι.

Επίσης όπως είπα βγάζει πληθώρα μοντέλων solar καθώς και με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας όπως το παραπάνω.

Στα ρολόγια edifice η διάρκεια είναι 3 έτη αλλά δεν θα με χαλάσει να δίνω ένα 3ευρο κάθε 3 χρόνια και να έχω ένα πανέμορφο ρολόι που φαίνεται πολύ ακριβότερο από όσο είναι. ;) 

 

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Mα τα περισσότερα casio έχουν 3 έτη minimum διάρκεια μπαταρίας ενώ έχω κάποια που έχουν 10 έτη διάρκεια μπαταρίας + κάποια άλλα με ηλιακή ενέργεια (solar tough ή τα protrek).

Όταν π.χ αυτό το παίρνεις με 15 λίρες απο το αγγλικό και έχει 10 έτη διάρκεια μπαταρίας δεν το σκέφτεσαι 2η φορά μιας και είναι πανέμορφο (υποκειμενικό βέβαια).

https://www.amazon.co.uk/Casio-Collection-Mens-Watch-AE-1200WHD-1AVEF/dp/B0099M2IQY/ref=sr_1_6

Η casio είναι η πιο VFM εταιρεία στα ρολόγια καθώς και όμορφα είναι και ανθεκτικά είναι και οικονομικά είναι.

Επίσης όπως είπα βγάζει πληθώρα μοντέλων solar καθώς και με μεγάλη διάρκεια όπως το παραπάνω.

Στα ρολόγια edifice η διάρκεια είναι 3 έτη αλλά δεν θα με χαλάσει να δίνω ένα 3ευρο κάθε 3 χρόνια και να έχω ένα πανέμορφο ρολόι που φαίνεται πολύ ακριβότερο από όσο είναι. ;) 

Δεν ειναι το 3ευρω (που δεν ειναι 3ευρω, απο 10ε και ανω στα περισσοτερα που εχω - 40αρι για το Tag) ειναι οτι αυτα τα ρολογια (μιλαμε για ρολογια απο 100ε και ανω) δεν τα πας στον Γερμανο για μπαταρια, αλλα στην αντιπροσωπεια.

Εγω αναμεσα στα Sector, Tag, Casio, Timex, Diesel, Seiko και CAT πρεπει να ξεκινησω την μια μερα και να γυρισω σπιτι την επομενη το βραδυ. Πχ η Casio εχει αντιπροσωπεια στην Λεοφωρο Αθηνων και η Tag στην Ερμου. Χωρια οι αλλες. Ε αυτα δεν γινονται. Μηχανικα η με ηλιακη απο εδω και περα.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν ειναι το 3ευρω (που δεν ειναι 3ευρω, απο 10ε και ανω στα περισσοτερα που εχω - 40αρι για το Tag) ειναι οτι αυτα τα ρολογια (μιλαμε για ρολογια απο 100ε και ανω) δεν τα πας στον Γερμανο για μπαταρια, αλλα στην αντιπροσωπεια.

Εγω αναμεσα στα Sector, Tag, Casio, Timex, Diesel, Seiko και CAT πρεπει να ξεκινησω την μια μερα και να γυρισω σπιτι την επομενη το βραδυ. Πχ η Casio εχει αντιπροσωπεια στην Λεοφωρο Αθηνων και η Tag στην Ερμου. Χωρια οι αλλες. Ε αυτα δεν γινονται. Μηχανικα η με ηλιακη απο εδω και περα.

Αν σου παίρνουν 10 για τα casio τότε να αλλάξεις μαγαζί φίλε μου. 

Επειδή έχω και 3 citizen καταδυτικά, το ένα μηχανικό, όταν χρειαστεί να αλλάξω μπαταρία στα δύο promaster τότε πάνε αντιπροσωπεία γιατί θέλουν και στεγανοποίηση.

Για τα casio όμως έδινα 3 ευρώ και λέω έδινα διότι αν πάρεις τα κατάλληλα εργαλεία που είναι φθηνά και δεις 2-3 βίντεο στο youtube αλλάζεις μπαταρίες μόνος σου εύκολα. ;) 

Πλέον μπαταρίες αλλάζω μόνος μου και όπως είπα δεν είναι συχνό φαινόμενο, κρατάνε πολύ καιρό. 

Αnyway είμαστε offtopic αλλά τα casio είναι σκυλιά και αθάνατα και έχουν πληθώρα μοντέλων με ηλιακή. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lionheart75 είπε

Αν σου παίρνουν 10 για τα casio τότε να αλλάξεις μαγαζί φίλε μου. 

Επειδή έχω και 3 citizen καταδυτικά, το ένα μηχανικό, όταν χρειαστεί να αλλάξω μπαταρία στα δύο promaster τότε πάνε αντιπροσωπεία γιατί θέλουν και στεγανοποίηση.

Για τα casio όμως έδινα 3 ευρώ και λέω έδινα διότι αν πάρεις τα κατάλληλα εργαλεία που είναι φθηνά και δεις 2-3 βίντεο στο youtube αλλάζεις μπαταρίες μόνος σου εύκολα. ;) 

Πλέον μπαταρίες αλλάζω μόνος μου και όπως είπα δεν είναι συχνό φαινόμενο, κρατάνε πολύ καιρό. 

Αnyway είμαστε offtopic αλλά τα casio είναι σκυλιά και αθάνατα και έχουν πληθώρα μοντέλων με ηλιακή. 

Εχω τα εργαλεια αλλα παλι χανεις στεγανοποιηση και δεν θα ρισκαρω ακομα και 150ε ρολοι Edifice να παθει κατι επειδη αποφασισα να βαλω μονος μου μπαταρια η να το παω στον Γερμανο.

Και οταν λεω 10ε και ανω μιλαω φυσικα και αντιπροσωπειες οχι για τον συνοικιακο τυπακο που στεγανοποιηση δεν θα εκανε ποτε του.

Αλλα οντως βγηκαμε εκτος θεματος αν και λιγο αφου μιλαμε και για Casio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Salvation81 είπε

Εχω τα εργαλεια αλλα παλι χανεις στεγανοποιηση και δεν θα ρισκαρω ακομα και 150ε ρολοι Edifice να παθει κατι επειδη αποφασισα να βαλω μονος μου μπαταρια η να το παω στον Γερμανο.

Και οταν λεω 10ε και ανω μιλαω φυσικα και αντιπροσωπειες οχι για τον συνοικιακο τυπακο που στεγανοποιηση δεν θα εκανε ποτε του.

Αλλα οντως βγηκαμε εκτος θεματος αν και λιγο αφου μιλαμε και για Casio.

Δεν απαιτούν όλα στεγανοποίηση με την ευρύτερη έννοια που χρησιμοποιείται στα καταδυτικά όπως π,χ τα citizen Που προαναφέρθηκαν. Αν και εδώ έχω βρει οικονομικότερους τρόπους και δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

Επίσης ούτε το λαστιχάκι απαιτείται να αλλάζει κάθε 3 έτη που αλλάζεις μπαταρία, εκτός και αν έχει ξεραθεί μετά από κάποια έτη, ο ρολογάς αν είναι έμπιστος θα σου πει αν και το καταλαβαίνεις και εσύ όταν το ανοίξεις. 

Δεν μιλάμε για ρολόγια με τα οποία κανείς ψαροντούφεκο στα 10-15 μέτρα αλλά για καθημερινά ρολόγια τα οποία τα βρέχεις συχνά πλένοντας τα χέρια σου ή κάνοντας μπάνιο. '

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. 

Δεν έχουν ανάγκη στεγανοποίησης, επίσης ακόμα και να αλλάζεις το λαστιχάκι κάθε φορά που αλλάζεις μπαταρία το κόστος είναι αστείο. Επομένως ξαναγυρνάμε στο μαγαζί που θα πάς πώς θα σε αντιμετωπίσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Αν σου παίρνουν 10 για τα casio τότε να αλλάξεις μαγαζί φίλε μου. 

Επειδή έχω και 3 citizen καταδυτικά, το ένα μηχανικό, όταν χρειαστεί να αλλάξω μπαταρία στα δύο promaster τότε πάνε αντιπροσωπεία γιατί θέλουν και στεγανοποίηση.

Για τα casio όμως έδινα 3 ευρώ και λέω έδινα διότι αν πάρεις τα κατάλληλα εργαλεία που είναι φθηνά και δεις 2-3 βίντεο στο youtube αλλάζεις μπαταρίες μόνος σου εύκολα. ;) 

Πλέον μπαταρίες αλλάζω μόνος μου και όπως είπα δεν είναι συχνό φαινόμενο, κρατάνε πολύ καιρό. 

Αnyway είμαστε offtopic αλλά τα casio είναι σκυλιά και αθάνατα και έχουν πληθώρα μοντέλων με ηλιακή. 

Ρε συ lion , αφού θέλουν στεγανοποίηση, πως θα την κανείς μόνος σου;25€ δίνεις και έχεις εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lionheart75 είπε

Δεν απαιτούν όλα στεγανοποίηση με την ευρύτερη έννοια που χρησιμοποιείται στα καταδυτικά όπως π,χ τα citizen Που προαναφέρθηκαν. Αν και εδώ έχω βρει οικονομικότερους τρόπους και δεν έχω πρόβλημα μέχρι στιγμής. 

Επίσης ούτε το λαστιχάκι απαιτείται να αλλάζει κάθε 3 έτη που αλλάζεις μπαταρία, εκτός και αν έχει ξεραθεί μετά από κάποια έτη, ο ρολογάς αν είναι έμπιστος θα σου πει αν και το καταλαβαίνεις και εσύ όταν το ανοίξεις. 

Δεν μιλάμε για ρολόγια με τα οποία κανείς ψαροντούφεκο στα 10-15 μέτρα αλλά για καθημερινά ρολόγια τα οποία τα βρέχεις συχνά πλένοντας τα χέρια σου ή κάνοντας μπάνιο. '

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. 

Δεν έχουν ανάγκη στεγανοποίησης, επίσης ακόμα και να αλλάζεις το λαστιχάκι κάθε φορά που αλλάζεις μπαταρία το κόστος είναι αστείο. Επομένως ξαναγυρνάμε στο μαγαζί που θα πάς πώς θα σε αντιμετωπίσει. 

Οπως και να εχει αλλιως θα εμπιστευτω καποιον που ασχολειται εξολοκληρου με 1 μαρκα ρολογιου (η 2-3 αφου καποιες αντιπροσωπειες εχουν περισσοτερες απο μια) και αλλιως καποιον που ασχολειται με τα παντα.
Ισως το αποτελεσμα να ειναι το ιδιο αλλα αν παθει κατι το ρολοι μου (αναφερομαι τοσο στο να μην λειτουργει σωστα οσο και στο οτι η μπαταρια μπορει να σταματησει μετα απο καμια εβδομαδα και φυσικα το θεμα στεγανοποιησης) μετα αφοτου το εχω παει στην αντιπροσωπεια (που σου δινουν και αποδειξη οτι το πηγες εκει για αλλαγη μπαταριας) δεν παιζει να αρχισουν τα μα και τα μου, το τοπικο μαγαζι δυσκολο να παρει την ευθυνη (και εχω παραδειγμα με ρολοι Seiko που αλλαξε μπαταρια ο αδερφος μου σε γνωστο ρολογα στο Περιστερι, πηγε στην θαλασσα, μπηκε νερο στο ρολοι και ο μαγαζατορας εκανε τον κινεζο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...