Προς το περιεχόμενο

Η Huawei ξεπέρασε την Apple το Q2 και είναι πια ο δεύτερος μεγαλύτερος κατασκευαστής smartphones


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Τόσα χρόνια και ακόμα να καταλάβετε μερικοί ότι η ακτινοβολία των Smartphone δεν είναι ιοντίζουσα. 🙄

Κάν' το μας πιο λιανά, ώστε να το καταλάβουμε. Ποια η διαφορά; Δεν προκαλεί ζημία στον οργανισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, athasbill είπε

Κάν' το μας πιο λιανά, ώστε να το καταλάβουμε. Ποια η διαφορά; Δεν προκαλεί ζημία στον οργανισμό;

Δες το παρακάτω βίντεο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2018 στις 11:04 ΠΜ, ~mxls~ είπε

Πάνω από Apple η Huawei; Σχεδόν +50% αυξήσεις η Xiaomi;

Πως γκένεν ατό; Αφού κάποιοι εδώ μας λένε ότι δεν κάνουν τα κινέζικα.

Υπάρχουνε Κινέζικα από σοβαρές εταιρείες που ενδιαφέρονται για την ποιότητα και υπάρχουν και κινεζιές. Έτσι κι αλλιώς πάντως, τα κινητά ο μέσος χρήστης τα αλλάζει με τέτοιον ρυθμό οπότε το όποιο πιθανό μειονέκτημα μιας κινεζιάς λόγω βλάβης δεν γίνεται αντιληπτό. Huawei και Xiaomi δεν είναι κινεζιές.

9 ώρες πριν, athasbill είπε

Κάν' το μας πιο λιανά, ώστε να το καταλάβουμε. Ποια η διαφορά; Δεν προκαλεί ζημία στον οργανισμό;

https://eeae.gr/ακτινοβολία/η-ακτινοβολία-παντού-γύρω-μας/μη-ιοντίζουσα-ακτινοβολία

https://eeae.gr/ακτινοβολία/η-ακτινοβολία-παντού-γύρω-μας/ιοντίζουσα-ακτινοβολία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AdventChild είπε

Έχω κι εγώ κάτι τέτοια απ' το 2007. Θα τα ποσταρω απ' το Xiaomi μου να γελάσουμε .

 

1 ώρα πριν, AdventChild είπε

Έχω κι εγώ κάτι τέτοια απ' το 2007. Θα τα ποσταρω απ' το Xiaomi μου να γελάσουμε .

Σταμάτα με τα αστεία , ξύπνησα την γειτονιά 

Επεξ/σία από Drunkard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2018 στις 11:24 ΠΜ, coffeex είπε

Τι έκανε η Apple;

Τα οικονομικά της πάνε καλύτερα από ποτέ και είναι στο όριο για το 1 τρις δολάρια. 

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες μιας και βγάζει πολύ κέρδος από κάθε συσκευή. Δυστυχώς χάνει από την φήμη της όμως. Να τονίσω κιόλας ότι αγαπάω Apple και την θεωρώ καλύτερη από Samsung, Huawei κτλ. 

Ίσως η μόνη εταιρεία που αγαπάω το ίδιο είναι η Sony. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2018 στις 3:03 ΜΜ, Plapoutas είπε

Δηλαδή θες να μου πεις ότι η Apple σου δίνει 50GB iCloud χώρο δίχως να πληρώσεις δεκάρα 

1€ το μήνα το χρεώνει.

Θα ζοριστώ κάπως να δίνω 12€ το χρόνο, αλλά νομίζω θα τα καταφέρω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

1€ το μήνα το χρεώνει.

Θα ζοριστώ κάπως να δίνω 12€ το χρόνο, αλλά νομίζω θα τα καταφέρω...!

Ωραία και για πες, σε πόσο χρονικό διάστημα γεμίζει; Γιατί αν δεν με απατά η μνήμη μου, ακόμα και για να πάρεις Backup τις φωτογραφίες και τα Video στο iCloud τρώει αρκετό χώρο. Αντίθετα η Google με την Google Photos, δίνει απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες και βίντεο. Οπότε θα χρειαστείς περισσότερο χώρο στο iCloud άρα και περισσότερα έξοδα. Χθες διάβασα ότι η τρομερή 1τρις σε αξία εταιρία δεν θα συμπεριλαμβάνει καν 3,5mm dongle στην αγορά καινούργιου iPhone. Γιατί είπαμε δεν το χρειάζεται ο καταναλωτής, όλοι χρησιμοποιούν τις οδοντόβουρτσες για τα αυτιά (AirPods) και όχι καλής ποιότητας ενσύρματα ακουστικά. Οπότε σκας 1200€ για καινούργιο iPhone και τον αντάπτορα θα στον χρεώνουν έξτρα. Τι λες τώρα, εδώ καλά καλά Quick Charge φορτιστή δεν βάζουν στην συσκευασία ενώ σκας ένα σκασμό λεφτά, γιατί να δώσουν έναν αντάπτορα που τους κοστίζει 1-2€ τζάμπα και να μην στον χρεώσουν επιπλέον? Τρομερή εταιρία, φιλική προς τον καταναλωτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Plapoutas είπε

Ωραία και για πες, σε πόσο χρονικό διάστημα γεμίζει; Γιατί αν δεν με απατά η μνήμη μου, ακόμα και για να πάρεις Backup τις φωτογραφίες και τα Video στο iCloud τρώει αρκετό χώρο. Αντίθετα η Google με την Google Photos, δίνει απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες και βίντεο. Οπότε θα χρειαστείς περισσότερο χώρο στο iCloud άρα και περισσότερα έξοδα. Χθες διάβασα ότι η τρομερή 1τρις σε αξία εταιρία δεν θα συμπεριλαμβάνει καν 3,5mm dongle στην αγορά καινούργιου iPhone. Γιατί είπαμε δεν το χρειάζεται ο καταναλωτής, όλοι χρησιμοποιούν τις οδοντόβουρτσες για τα αυτιά (AirPods) και όχι καλής ποιότητας ενσύρματα ακουστικά. Οπότε σκας 1200€ για καινούργιο iPhone και τον αντάπτορα θα στον χρεώνουν έξτρα. Τι λες τώρα, εδώ καλά καλά Quick Charge φορτιστή δεν βάζουν στην συσκευασία ενώ σκας ένα σκασμό λεφτά, γιατί να δώσουν έναν αντάπτορα που τους κοστίζει 1-2€ τζάμπα και να μην στον χρεώσουν επιπλέον? Τρομερή εταιρία, φιλική προς τον καταναλωτή.

Το 1 τρις σκέψου ότι είναι του κόσμου. Ο κόσμος της τα έδωσε η apple εταιρία είναι την δουλειά της κάνει και μάλιστα πολυ καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το 1 τρις σκέψου ότι είναι του κόσμου. Ο κόσμος της τα έδωσε η apple εταιρία είναι την δουλειά της κάνει και μάλιστα πολυ καλα. 

Το θέμα είναι ότι ανεβάζει τις τιμές αφαιρώντας θύρες και δεν συμπεριλαμβάνει τους αντάπτορες στην συσκευασία. Με λίγα λόγια, σου πουλάω ένα Smartphone που υποστηρίζει Quick Charge στα 1200€ αλλά τον φορτιστή για να το φορτίζεις γρήγορα θα τον χρεωθείς επιπλέον 60€. Την ίδια στιγμή ο ανταγωνισμός τον έχει μέσα στο κουτί και το Smartphone κοστίζει τα μισά λεφτά. Όταν μια τέτοια τακτική δεν ενοχλεί τον πελάτη και ο πελάτης πληρώνει με χαρά, είναι να μην φτάσει την αξία που έχει φτάσει σήμερα; Δεν λέω μαγκιά τους αλλά σαν καταναλωτής είναι κοροϊδία αυτή η τακτική.

Επεξ/σία από Plapoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Plapoutas είπε

Το θέμα είναι ότι ανεβάζει τις τιμές αφαιρώντας θύρες και δεν συμπεριλαμβάνει τους αντάπτορες στην συσκευασία. Με λίγα λόγια, σου πουλάω ένα Smartphone που υποστηρίζει Quick Charge στα 1200€ αλλά τον φορτιστή για να το φορτίζεις γρήγορα θα τον χρεωθείς επιπλέον 60€. Την ίδια στιγμή ο ανταγωνισμός τον έχει μέσα στο κουτί και το Smartphone κοστίζει τα μισά λεφτά. Όταν μια τέτοια τακτική δεν ενοχλεί τον πελάτη και ο πελάτης πληρώνει με χαρά, είναι να μην φτάσει την αξία που έχει φτάσει σήμερα; Δεν λέω μαγκιά τους αλλά σαν καταναλωτής είναι κοροϊδία αυτή η τακτική.

Προφανώς μαγκιά τους και μπράβο που το κάνει μια εταιρεία πρέπει να φέρετε έξυπνα για το συμφέρον της ο πελάτης θα κρίνει αν τον δουλεύει η όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Plapoutas είπε

Ωραία και για πες, σε πόσο χρονικό διάστημα γεμίζει; Γιατί αν δεν με απατά η μνήμη μου, ακόμα και για να πάρεις Backup τις φωτογραφίες και τα Video στο iCloud τρώει αρκετό χώρο. Αντίθετα η Google με την Google Photos, δίνει απεριόριστο χώρο για φωτογραφίες και βίντεο. Οπότε θα χρειαστείς περισσότερο χώρο στο iCloud άρα και περισσότερα έξοδα. Χθες διάβασα ότι η τρομερή 1τρις σε αξία εταιρία δεν θα συμπεριλαμβάνει καν 3,5mm dongle στην αγορά καινούργιου iPhone. Γιατί είπαμε δεν το χρειάζεται ο καταναλωτής, όλοι χρησιμοποιούν τις οδοντόβουρτσες για τα αυτιά (AirPods) και όχι καλής ποιότητας ενσύρματα ακουστικά. 

Εγώ με 3.000 φωτογραφίες και βίντεο έχω γεμάτα γύρω στα 10GB μαζί με τα backup 3 συσκευών. Μίλησες για τα 50GB και σου απάντησα για αυτό το πακέτο, ότι στοιχίζει 1€ το μήνα. 

Δεν καταλαβαίνω την επίθεση σου. Αν κάποιος θέλει να έχει όλες (ΜΑ ΟΛΕΣ) τις φωτογραφίες του στο iCloud τότε ναι θα πληρώσει παραπάνω ή ας χρησιμοποιήσει google photos, δεν το αποκλείει κάποιος...Προς τι όλο αυτό το rant;

Αυτό με το dongle δεν ισχύει. Το δίνει κανονικά σε όλες τις συσκευές. Φήμες λένε ότι στα επόμενα δε θα το δίνει μέσα, αλλά περίμενε μέχρι να επιβεβαιωθούν και μετά κράζουμε μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...