Προς το περιεχόμενο

Star Trek: Picard


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Apoll είπε

...Και α ναι η 3η season του STD είναι άθλια...

Ξεκίνησε; Nice! Πότε βγήκε το πρώτο επεισόδιο και δεν το πήρα χαμπάρι;

 

Τι, όχι; Α, 88 miles per hour φάση, κατάλαβα.

 

:P

 

Εν τω μεταξύ σχετικά με το Star Trek Discovery:

Φήμη φαίνεται να είναι και δεν το πιστεύω απαραίτητα (πολύ νωρίς για να ανακοινωθεί κάτι τέτοιο ενώ δεν έχει ξεκινήσει  να γυρίζεται ούτε η 4η, δεν ξέρουν πως θα πάει η 3η, μπορεί όντως να μην υπάρξει τελικά 4η πάρα την επίσημη ανακοίνωση, κλπ), αλλά μια και rumour equals fact, sure, why not?

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 802
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, FCastor είπε

Ξεκίνησε; Nice! Πότε βγήκε το πρώτο επεισόδιο και δεν το πήρα χαμπάρι;

Τι, όχι; Α, 88 miles per hour φάση, κατάλαβα.

:P

Εν τω μεταξύ σχετικά με το Star Trek Discovery:

Φήμη φαίνεται να είναι και δεν το πιστεύω απαραίτητα (πολύ νωρίς για να ανακοινωθεί κάτι τέτοιο ενώ δεν έχει ξεκινήσει  να γυρίζεται ούτε η 4η, δεν ξέρουν πως θα πάει η 3η, μπορεί όντως να μην υπάρξει τελικά 4η πάρα την επίσημη ανακοίνωση, κλπ), αλλά μια και rumour equals fact, sure, why not?

Δες το βίντεο που σήκωσα πρώτα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Apoll είπε

Δες το βίντεο που σήκωσα πρώτα ;)

Κοίτα, το Discovery γενικά το βλέπω ευχάριστα. Μου αρέσει όσο τα παλιά Star Trek (TNG, DS9, VOY, ENT μια και το TOS δεν έχω αξιωθεί να το δω ακόμα) και έχει την ίδια γοητεία, μια και δεν μου έρχεται καλύτερη λέξη; Ούτε... κατά... διάνοια! Και έχει πράγματα που με χαλάνε, όπως η στροφή από ένα πιο ensemble-focused στυλ σε ένα πιο main-character-focused και αυτό το περίεργο πράγμα ότι όλα περιστρέφονται γύρω από τον κεντρικό χαρακτήρα. Αλλά όπως είπα το βλέπω ευχάριστα. Αν συνεχίσει; Μια χαρά. Αν κοπεί; Πάει άλλο ένα Star Trek αλλά... eh. Όσον αφορά το Picard, το πρώτο επεισόδιο μου άρεσε πολύ και περιμένω γενικά να βγουν όλα από τη μία για κανά binging και από την άλλη για να τα δω μαζί με τη γυναίκα μου. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα μου αρέσει παρά τις όποιες παραφωνίες. Ίσως είμαι από τους εύκολους Sta Trek fans, αλλά it is what it is.

 

Να σου πω την αλήθεια, το πρόβλημα μου βασικά με το όλο θέμα είναι ότι ουσιαστικά είναι φήμες. Όμορφες φήμες που αρέσουν σε αυτούς που θέλουν να είναι αληθινές και που είναι πολύ καλές για μεγάλους clickbaity τίτλους σε βίντεο YouTubers και δημοσιεύσεις Twitterers (is that even a word?). Που χαϊδεύουν αυτιά και εξασφαλίζουν views και clicks. Και με ενοχλεί πολύ αυτή η απίστευτη σιγουριά και το ύφος ότι "we have the scoop and noone else" όταν σε έναν (θεωρώ σημαντικό) βαθμό ισχύει αυτό που είπε και ο GhostRiderLSOV περί "θείου - πεθερού - ξαδέρφου - producer". Ειδικά όταν δεν έχουν και το καλύτερο track record μετά από ένα σύντομο googleάρισμα περί "leaks" και "news" από κανάλια όπως Midnight's Edge και λοιπά, τουλάχιστον όσον αφορά το πόσες φορές έχουν πει ότι "πάει το Discovery ή το Picard, κόπηκε". Όχι ότι δεν βγαίνουν και αληθινά κάποια από αυτά που λένε, αλλά υπάρχει μία παροιμία: "Throw enough mud at the wall and some of it will stick".

 

Μπορεί να συμβεί να κοπεί μία σειρά παρά το ότι έχει επιβεβαιωθεί η επόμενη season της από επίσημες πηγές; Φαντάζομαι πως ναι, αν και δεν μου έρχεται κάτι παρόμοιο στο μυαλό (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν έχει συμβεί). Αλλά είμαι περισσότερο στη φάση του Killik (με τα λεγόμενα του οποίου διαφωνώ χίλιες μύριες φορές αλλά internet είναι αυτό και γούστα και απόψεις) και σε αυτό που λέει στο τελευταίο του post μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

 

Αναφορά σε κείμενο

καλα, φημες λεει οτι ειναι, δεν υπαρχει κατι αξιοπιστο. οπως εχω ξαναπει, ριχνουν ολο το βαρος τους στην streaming υπηρεσια, οποτε και μεσα να μπαινουν με το ΣΤ, θα το κρατησουν γιατι ειναι απο τα ελαχιστα IPs που διαθετουν για να την κανουν ελκυστικη. Πιο πιθανο το θεωρω να ανακοινωσουν καποιο Picard/STD crossover στο μελλον, παρα να ακυρωσουν και τις δυο σειρες.

 

Και εν τέλει με κουράζει και όλο αυτό το... take it away, Mick!

 

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.07

Μετρια πραγματα και στο 7ο

Spoiler

αφου αν εξαιρεσεις τις πολυ ευχαριστες επιστροφες των Ραικερ και Τροι που ανεβασαν το επισοδειο  στα καπακια βλεπεις πως ηταν μονο γι' αυτο,αρα ξεκαθαρα για λογους memorabilia.
Απο 'κει και περα κι αυτο το επισοδειο το κραταει στα μετρια επιπεδα το αχρειαστο "ξυλο" στον Πικαρντ και η αυτολυπηση που εχει, που δε βοηθαει σε τιποτα τη σειρα ενω σε αποπροσανατολιζει απ'τις οποιες τυχον εξελιξεις με το κυνηγι του Ριος απ'τον Ρομιουλαν και τις τυψεις της Agnes Jurati για τη προδοσια και τις ενεργειες της.

 

Spoiler

Δηλαδη ρε αδερφε θα παθαιναν τιποτα αν ειχαν σε περισοτερα επισοδεια το πληρωμα του Πικαρντ?Ρητορικο το ερωτημα....

 

Επεξ/σία από johny f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, KilliK είπε

και μονο για Τροι και Ραικερ, αξιζει το επεισοδιο.

αχ, τι βγαζει η Ελλαδα:

oEslwhV.gif

Δεν θα το έλεγα μιας και ο "χρόνος"  πέρασε σαν οδοστρωτήρας από πάνω της.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/2/2020 στις 4:39 ΜΜ, Dreamstorm είπε

Καλησπέρα,

έχω την αίσθηση ότι την σειρά την αδικείτε. Δεν λέω, this ain't Star Trek με την παραδοσιακή έννοια και συμφωνώ με αρκετά με αυτά που έχετε γράψει αλλά το έχετε φτάσει στα άκρα. Τα έχετε ισοπεδώσει όλα.

@qspock επέτρεψε μου αλλα έχεις κατά την γνώμη μου ένα σοβαρό λάθος.

Επιχειρηματολόγησες σε μια θεωρία ως κάτι το δεδομένο, μια πραγματικότητα. Αν δεν είναι έτσι όμως;

Γενικά, μέχρι στιγμής, εμένα μου αρέσει ότι βλέπω. Δεν είναι τέλειο, ούτε καν πλησιάζει τα μεγαλεία του παρελθόντος.Παράλληλα όμως, δεν πλησιάζει καν τη σαβούρα από το 2009 και έπειτα.

 

Mια ακομη ερμηνεια για το γιατι προωθειται ο φεμινισμος τοσο πολυ: Ο καπιταλισμος (αν μπορει να αναφερθει κανεις στη νεα αυτη ταξη πραγματων με τον ορο καπιταλισμο) ωθει με τον τροπο του τον ανθρωπο σε μια καταναλωτικη μανια, που ενισχυεται απο την καταλυση θεσμων οπως η οικογενεια και η διαφορετικοτητα των 2 φύλων. Ειναι μια απο τις ερμηνειες που εχω αναφερει, αν κι εγω γενικευω την ορολογια ως μια νεα ταση-τροπο ζωης, με νεα πιστευω που αντικαθιστουν παραδοσιακους θεσμους και φυσιολογικες πολιτιστικες-βιολογικες εκφανσεις του ανθρωπου με κατι νεο, ανακατεμενο, απροσδιοριστο, ισοπεδωτικο και με φανατικους υποστηριχτες. Τα λεγομενα του Dave συμφωνουν με την δικη μου αποψη περι ελεγχου απο τις "κλικες των υπερπλουσιων", εγω απλα προσθετω πως προς την ιδια κατευθυνση κινειται και η καταλυση και αλλων θεσμων οπως αυτου της θρησκειας (αν και καποιος θα μπορουσε να επιχειρηματολογησει, δικαιως, πως και η θρησκεια χρησιμοποιειται ως μεσο ελεγχου) ή και της εθνικης υποστασης-υπερηφανειας. Το τελυταιο ειναι κατι που πλητεται απο την παγκοσμια μεταναστευτικη ταση και υποστηριξη της καταλυσης των συνορων και κρατων (!) πραγματα τα οποια τοσο μας απασχολουν τελευταια. Και μαλιστα τα οποια βρισκουν -παραδοξως- τοσο ενθερμους υποστηριχτες! Ακομη και το γεγονος της εντεταλμενης απο τον γειτονα παρανομης "μεταναστευτικης" επιβολης-επιδρομης, βρηκε φανατικους υποστηριχτες εντος των τειχων της χωρας!

Ειναι γενικοτερο το κακο, αφου η προωθηση αυτου του χαους και της καταλυσης των παντων δε ξερω τελικα αν ευνοει πραγματικα καποιους και, εν τελει, ποιους?

Επεξ/σία από qspock
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, qspock είπε

Mια ακομη ερμηνεια για το γιατι προωθειται ο φεμινισμος τοσο πολυ: Ο καπιταλισμος (αν μπορει να αναφερθει κανεις στη νεα αυτη ταξη πραγματων με τον ορο καπιταλισμο) ωθει με τον τροπο του τον ανθρωπο σε μια καταναλωτικη μανια, που ενισχυεται απο την καταλυση θεσμων οπως η οικογενεια και η διαφορετικοτητα των 2 φύλων. Ειναι μια απο τις ερμηνειες που εχω αναφερει, αν κι εγω γενικευω την ορολογια ως μια νεα ταση-τροπο ζωης, με νεα πιστευω που αντικαθιστουν παραδοσιακους θεσμους και φυσιολογικες πολιτιστικες-βιολογικες εκφανσεις του ανθρωπου με κατι νεο, ανακατεμενο, απροσδιοριστο, ισοπεδωτικο και με φανατικους υποστηριχτες. Τα λεγομενα του Dave συμφωνουν με την δικη μου αποψη περι ελεγχου απο τις "κλικες των υπερπλουσιων", εγω απλα προσθετω πως προς την ιδια κατευθυνση κινειται και η καταλυση και αλλων θεσμων οπως αυτου της θρησκειας (αν και καποιος θα μπορουσε να επιχειρηματολογησει, δικαιως, πως και η θρησκεια χρησιμοποιειται ως μεσο ελεγχου) ή και της εθνικης υποστασης-υπερηφανειας. Το τελυταιο ειναι κατι που πλητεται απο την παγκοσμια μεταναστευτικη ταση και υποστηριξη της καταλυσης των συνορων και κρατων (!) πραγματα τα οποια τοσο μας απασχολουν τελευταια. Και μαλιστα τα οποια βρισκουν -παραδοξως- τοσο ενθερμους υποστηριχτες! Ακομη και το γεγονος της εντεταλμενης απο τον γειτονα παρανομης "μεταναστευτικης" επιβολης-επιδρομης, βρηκε φανατικους υποστηριχτες εντος των τειχων της χωρας!

Ειναι γενικοτερο το κακο, αφου η προωθηση αυτου του χαους και της καταλυσης των παντων δε ξερω τελικα αν ευνοει πραγματικα καποιους και, εν τελει, ποιους?

Αυτός ο τύπος στο video, όπως έχω ξαναγράψει, είναι για πολύ ξύλο 🤜🤛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Marina Sirtis είναι πλέον 65, ου γαρ έρχεται μόνον.

@qspock δυστυχώς ή ευτυχώς ζούμε στην εποχή της υπερ-πληροφόρησης και της παρά-πληροφόρησης. Είναι αρκετά δύσκολη η αξιολογήση των τάσεων ή των γεγονότων σύμφωνα με το πραγματικό τους μέγεθος. Καθένας μας ουσιαστικά πρέπει να φιλτράρει ένα τεράστιο όγκο πληροφοριών από οποιοδήποτε μέσο και αν είναι αυτό. Αν συνυπολογίσεις και τον τρόπο με το οποίο συνθέτει και προβάλει κάποιος τις ιδέες του από τις υφιστάμενες πλατφόρμες (youtube, twitter κ.τ.λ) το μπλέξιμο είναι αναπόφευκτο. Δεν νομίζω να επωφελείται κάποιος ιδιαίτερα, το πρόβλημα εντοπίζεται μάλλον στο πως διαδίδεται η πληροφορία, ποιο σκοπό εξυπηρετεί και πως ο παραλήπτης μπορεί να σταθμίσει σωστά όλες τις παραμέτρους. 

Κατά την γνώμη μου δεν προβάλλεται ο φεμινισμός, σε όλες τις σειρές το γυναικείο στοιχείο ήταν πολύ έντονο και σε πολύ ισχυρές θέσεις.  Μάλλον μας έχει "πειράξει" όλους ότι ο Picard μετατρέπεται από ένας all-powerfull Federation flagship captain σε ένα αδύναμο γεράκο που ζητάει βοήθεια από κάθε τυχάρπαστη admiral. Το χειρότερο είναι ότι τα ακούει κιόλας.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω απορω με τον Stewart, ο οποιος ειναι star και exec producer στη σειρα αρα εχει ενα λογο παραπανω στο τι γυριζεται, που ανεχεται αυτη την καρικατουρα του αλλοτε εμβληματικου χαρακτηρα του. Τι ακριβως θελει να δειξει οταν παριστανει τον παθητικο δεκτη στα συνεχομενα επικριτικα σχολια ολων των γυναικειων και εξωγηινων χαρακτηρων στην σειρα. Πρεσβευει το white guilt? Την κακη λευκη πατριαρχια; Τι;

να το δεχτω οτι στο περασμα των δεκαετιων, εχει αλλαξει και εγινε κολλητος με τον Data, υιοθετησε ενα παιδι, κοκ. αλλα ενα πραμα που δεν ηταν ποτε ο Picard ηταν ναναι pushover. τα χε βαλει με τους ανωτερους του, με θεους, με τους Romulans, τους Klingons, τους Borg. και εδω εχεις την αλλη να τον βριζει μεσα στην μαπα και ο αλλος να καθεται εκει αποσβολωμένος και να μην κανει τιποτα. δεν ξερω, εγω αυτο που βλεπω ειναι να γινεται μια ακομη απομυθοποιηση ενος παιδικου ανδρικου ηρωα με τις ευλογιες του ηθοποιου που τον ενσαρκωσε πετυχημενα ολα αυτα τα χρονια. Hamill, Arnold με Cameron, Stewart, κανενας δεν ειχε τσιπα πανω του. κριμα.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...