Προς το περιεχόμενο

H Microsoft ετοιμάζει συνδρομητική υπηρεσία διαχείρισης Windows 10 συστημάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/8/2018 στις 2:34 ΜΜ, spectaculator είπε

Δεν εμπιστεύομαι τίποτα στη Microsoft, ούτε το καθάρισμα της λεκάνης!

Btw, αν η ποιότητα της υπηρεσίας αυτής θα είναι όπως αυτή του answers.microsoft.com, άστο καλύτερα!

Οχι θα ειναι σαν το dr.watson στα 98.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, k_dinos είπε

Είσαι τέρμα λάθος για πολλούς λόγους:
1) Θεωρείς ότι οι 3 αυτές βασικές λειτουργίες είναι αναλογίας ρυμούλκησης νταλίκας με 200χλμ/ώρα? Δηλαδή το laptop των 250€ είναι το θεριό που μπορεί να τα κάνει όλα? ?? Εγώ απλά πιστεύω πως το μόνο που ζητάω είναι να πάρει μπρος και και με πάει μέχρι το περίπτερο να αγοράσω τσιγάρα.

2) Θεώρησες λανθασμένα ότι εγώ αναφερόμουν σε multitasking ενώ δεν έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο.

3) Θεώρησες ότι λόγω τσιγκουνιάς το πήρα, χωρίς να έχεις ιδέα για την οικονομική μου κατάσταση,  για το αν μπορεί να δανείστηκα για να το πάρω ή απλά μου το χαρίσανε. Επίσης δεν ξέρεις αν αυτό το laptop είναι ο βασικός μου υπολογιστής ή αν έχω και σταθερό pc αλλά και laptop.

4) Κρίνεις τις γνώσεις μου σε θέματα υπολογιστών όταν για μια παράγραφο περίπου 250 λέξεων έχεις αλλάξει μέγεθος γραμματοσειράς, χρώμα και είσαι και τίγκα στα ορθογραφικά λάθη. Τουλάχιστον αν χρησιμοποιούσες το openoffice θα πέρναγες το κείμενο από την αυτόματη διόρθωση..

Το tablet αυτό λοιπόν όταν το πήρα μπορούσε και έκανε όλα τα παραπάνω ταυτόχρονα χωρίς κολλήματα παρόλο που σπάνια χρειάστηκε να ανοίξω 2 προγράμματα μαζί. Με τις αναβαθμίσεις των windows, πλέον ανοίγει και κλείνει με δυσκολία, αλλά τη δουλειά του θα την κάνει (αν δεν τρέχουν ενημερώσεις). 
Το κριτήριο ήταν το μέγεθός του και η ποιότητα οθόνης  και εκείνη την εποχή δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο σε "κανονικό" laptop.

1) προσπαθώ να σου δώσω ένα παράδειγμα

2) δεν ανέφερα ποτέ και πουθενά multitasking, απλά όταν ο chrome τραβάει 400mb απο την ram , o jre ακόμα και να μην τρέχεις το office ΤΡΕΧΕΙ τι μένει για το λειτουργικό? μια πάπια επίσης όταν είναι μπουκωμένος ο ssd αποδεδειγμένα θα κολλάει αφάνταστα και σκληρός να ήταν και sd ότι και να μπουκώσεις σέρνεται (αν έχεις στοιχειώδεις γνώσεις υπολογιστών θα το ξέρεις φαντάζομαι)

3)δεν ξέρω για τα οικονομικά σου , και εγώ ταπί είμαι απο το 2010 έχω αλλάξει έναν ssd στο pc μου και μόλις τελείωσα στρατό και περιμένω να πιάσω επιτέλους μια δουλειά να βγάζω τα τσιγάρα και τις βενζίνες μου αλλά όταν θες κάτι για δουλειά βάζεις λίγο το χέρι στην τσέπη και δεν παραπονιέσαι ότι πήρες το low end και δεν ανταπεξέρχεται, αν στο κάνανε δώρο απο την άλλη η πούλα το η πέρνα του μια απο τις πρώτες εκδόσεις win 10 32bit ,κλειδαμπάρωσε και απενεργοποίησε κάθε update να έχεις περιθώρια να το χειριστείς σαν άνθρωπος, επίσης βγάλε chrome και βάλε safari η κάποιον πανάλαφρο browser, η απλά μείνε με edge, θα δεις τρελές διαφορές επίσης άσε το open office που βαραίνει η jre γιατί είναι σαν την θεία 200 κιλά σε atos βαραίνει το μικρό ταμπλετάκι και βάλε κάποιο σπασμένο office του 2007.

4) κρίνω τις γνώσεις σου γιατί γράφεις αρλούμπες μου λές έβαλες chrome τον πιο βαρύ και κραγμένο για αυτό browser που υπάρχει, έβαλες open office με jre , έκατσες και έβαλες team viewer αντί να τον τρέχεις portable και όταν δεν το χρειάζεσαι να μην το τρέχει το pc σου έδωσα 4 λύσεις χωρίς καν να ψάξω στο google ....... δεν σε ξέρω αλλά απο αυτά που γράφεις σχηματίζω εικόνα, εσύ κρίνεις τις γνώσεις μου απο 5 ορθογραφικά, κάτι γραμματοσειρές και τέτοιες χαζομάρες.....

το tablet όταν το πήρες δεν είχε μπουκωμένη μνήμη , τώρα έχει και πάει σαν υποτονική γριά χελώνα οπότε ξεμπούκωσε την με μια καθαρή εγκατάσταση απο την αρχική έκδοση των win 10 32bit , κάνε και αυτά που σου είπα και κάνε την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


1) Τελείως άκυρο το παράδειγμά σου.

2) Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόμπλεξ έχεις με το ποιός έχει τις "μεγαλύτερες" γνώσεις υπολογιστών. Αυτά που περιγράφεις είναι τέρμα βασικά. Μπράβο λοιπόν, πες μου ότι ξέρεις να κάνεις και format

3) Πήρα low end καθαρά για το μέγεθος και για το ότι θα το χρησιμοποιώ μια φορά τους 2 μήνες, Γι αυτό και σέρνεται κάθε φορά, γιατί έχουν μεσολαβήσει οι αναβαθμίσεις. Αν θεωρείς όπι αξίζει να πάρεις το surface για να κάνεις τα τέρμα βασικά, τότε κόψε το κάπνισμα και ξεκίνα οικονομία.

4) Δεν κρίνω τις γνώσεις σου, κρίνω το επίπεδό σου γενικότερα, από το τι γράφεις και τον τρόπο που το γράφεις (ύφος, ορθογραφία, μορφοποίηση).  Κάνεις επίθεση χωρίς λόγο, λες και σου θίξαμε τη θεία των 200 κιλών.

Σου ξαναλέω ότι το σύμπαν σέρνεται μόνο στις αναβαθμίσεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση, ο chrome παίζει και με αρκετά tabs. Το teamviewer σε portable το έχω.


Φταίνε οι κατασκευαστές που πουλάνε τέτοια χρέπια, φταίει και η microsoft που λέει ότι τα win10 τρέχουν μια χαρά σε τέτοια συστήματα.
O καταναλωτής έχει την λιγότερη ευθύνη. Και το πιο χάλια κινητό τηλέφωνο να πάρεις, ε περιμένεις ότι θα μπορείς να κάνεις κλήσεις.
Τώρα εσύ λες ότι έπρεπε να είμαι ευχαριστημένος που ανάβει η οθόνη και να κάνω το χορευτικό από το "The OA"* για να πιάσει σήμα.


*(Σειρά netflix, αρχίζει καλά αλλά καταλήγει πατάτα, κατά τη γνώμη μου πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι που το πάει η Microsoft σε κάποια χρόνια το Linux θα πάρει κεφάλι. Άλλωστε σαν εταιρία, λίγες είναι οι καλές στιγμές της (98-XP-7-κάποια Office) και πολλές οι κακές της (Dos-Vista-10 κλπ). Πριν λίγα χρόνια ούτε που σκεφτόμουν να βάλω Linux. Τώρα είναι το βασικό λειτουργικό μου στο laptop που δουλεύω ποιο πολύ και έχω αφήσει το σταθερό με windows 7. Κάνει όλα τα βασικά και τρέχει άνετα ακόμα και σε παλιά μηχανήματα. Ο μόνος λόγος για να έχει κάποιος Windows είναι να θέλει να τρέξει συγκεκριμένες εφαρμογές. Πάντως μην νομίζετε πως επειδή είναι κολοσσός δεν μπορεί να καταρρεύσει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sfk9039 είπε

Έτσι που το πάει η Microsoft σε κάποια χρόνια το Linux θα πάρει κεφάλι. Άλλωστε σαν εταιρία, λίγες είναι οι καλές στιγμές της (98-XP-7-κάποια Office) και πολλές οι κακές της (Dos-Vista-10 κλπ). Πριν λίγα χρόνια ούτε που σκεφτόμουν να βάλω Linux. Τώρα είναι το βασικό λειτουργικό μου στο laptop που δουλεύω ποιο πολύ και έχω αφήσει το σταθερό με windows 7. Κάνει όλα τα βασικά και τρέχει άνετα ακόμα και σε παλιά μηχανήματα. Ο μόνος λόγος για να έχει κάποιος Windows είναι να θέλει να τρέξει συγκεκριμένες εφαρμογές. Πάντως μην νομίζετε πως επειδή είναι κολοσσός δεν μπορεί να καταρρεύσει.  

Το Linux desktop είναι τόσο πρωτόγονο, ερασιτεχνικό και κατακερματισμένο που ακόμα και τις εφαρμογές να είχε και πάλι στον πάτο θα ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/08/2018 at 14:45, Plapoutas said:

Γιατί τι κακό έχουν τα Linux? Άμα εγκαταστήσεις το Distro που καλύπτει τις ανάγκες σου είσαι κομπλέ. Εκτός αν χρησιμοποιείς προγράμματα που δεν υπάρχουν σε Linux.

Κλαίει η μάνα του system V στο μνήμα :P

15 hours ago, sfk9039 said:

Έτσι που το πάει η Microsoft σε κάποια χρόνια το Linux θα πάρει κεφάλι. Άλλωστε σαν εταιρία, λίγες είναι οι καλές στιγμές της (98-XP-7-κάποια Office) και πολλές οι κακές της (Dos-Vista-10 κλπ). Πριν λίγα χρόνια ούτε που σκεφτόμουν να βάλω Linux. Τώρα είναι το βασικό λειτουργικό μου στο laptop που δουλεύω ποιο πολύ και έχω αφήσει το σταθερό με windows 7. Κάνει όλα τα βασικά και τρέχει άνετα ακόμα και σε παλιά μηχανήματα. Ο μόνος λόγος για να έχει κάποιος Windows είναι να θέλει να τρέξει συγκεκριμένες εφαρμογές. Πάντως μην νομίζετε πως επειδή είναι κολοσσός δεν μπορεί να καταρρεύσει.  

απλά δεν γίνει ποτέ αυτό. Ολόκληρη Apple και είναι πάτος στα desktop OS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/8/2018 στις 1:39 ΜΜ, Plapoutas είπε

Μπα Windows 3.1 να βάλεις, εγγύηση.

 

Μη σπαμαρεις τα ποστ φιλε. Αν εχεις αποψη πες τη. Ειδαλιως τουμπεκι καλυτερα. φιλικα παντα ε..;  😊

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Demetris77 είπε

Μη σπαμαρεις τα ποστ φιλε. Αν εχεις αποψη πες τη. Ειδαλιως τουμπεκι καλυτερα. φιλικα παντα ε..;  😊

Άργησες βλέπω να απαντήσεις, πρέπει να έκανες Upgrade στα Windows 95 με DialUp. 🧐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Άργησες βλέπω να απαντήσεις, πρέπει να έκανες Upgrade στα Windows 95 με DialUp. 🧐

 

Α οκ.. i see !!  έχεις εντρυφήσει στην τέχνη της ειρωνείας και του hate. Όχι δε θα πάρω γιε μου. Συνεχίζεις μόνος σου.  😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Demetris77 είπε

Α οκ.. i see !!  έχεις εντρυφήσει στην τέχνη της ειρωνείας και του hate. Όχι δε θα πάρω γιε μου. Συνεχίζεις μόνος σου.  😊

Πλάκα κάνω βρε άνρθωπε, ποιο Hate. Αφού σε βολεύουν τα 7άρια εμένα τι με νοιάζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...