Προς το περιεχόμενο

Πόσο καλά αποδίδει στο Cinebench R15 o 32-core/ 64-thread επεξεργαστής Ryzen Threadripper 2990WX της AMD;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/8/2018 στις 5:04 ΜΜ, ThReSh είπε

Γιατί ο Intel είναι ακριβότερος και μπορεί ο κόσμος να νομίζει ότι αυτοματως είναι και καλύτερος...

γιατι ειναι καλυτερος απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Arkin είπε

O der8auer εβγαλε 6100 με τον συγκεκριμενο δεν ξερω γιατι εχει 1000 μοναδες πιο κατω. 

Ο der8auer έκανε overclock έναν Epyc 7601 και έπιασε 6100 με 8 channel ram (στα 2666) και 4050 MHz CPU clock. 5750 με 4 channel ram (στα 2666 πάλι) και 3800 CPU clock. Ο 2990 WX έχει στοκ clock 3000 και λογικά το all-core xfr2 turbo του θα είναι κάτι μεταξύ 3200 και 3400, ενώ η μνήμη στη δοκιμή ήταν στα 3200. Αν πάρουμε αναλογικά τα αποτελέσματα, 3800*5100/5750 => 3370, οπότε ταιριάζει σαν αποτέλεσμα. Τα 3800 all core turbo απαιτούν να ανέβει η CPU σε 360-400W TDP, και φυσικά χρειάζεται το αντίστοιχο motherboard με τα αντίστοιχα VRM αλλά και ένα πολύ δυνατό σύστημα ψύξης (ο der8auer είχε chiller).

Το cinebench πάντως δε λέει κάτι, το θέμα είναι να δούμε κάποια βαριά rendering tests που να κρατάνε 30-40 λεπτά και όχι να τελειώνουν σε 20-30 δευτερόλεπτα. Εκεί θα φανεί πόσο μπορεί να κλοκαριστεί ο 2990 WX.

btw, σε LN2 ανέβηκε στα 5100 MHz σπάζοντας το προηγούμενο ρεκόρ της Intel για single socket, πιάνοντας 7618

https://www.tomshardware.com/news/amd-threadripper_2-vs-intel-core_x,37550.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2018 στις 3:58 ΜΜ, TechnoV είπε

Για βάλε κ single thread

ποιος χέστηκε τι κάνει σε single thread? αν εμένα μου κάνει το render animation σε 1 μέρα αντί για 2 τι με νοιάζει ? δηλαδή εσύ παίρνεις μια φεράρι και σε νοιάζει πως θα δούλευε με έναν κύλινδρο ? 

17 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο der8auer έκανε overclock έναν Epyc 7601 και έπιασε 6100 με 8 channel ram (στα 2666) και 4050 MHz CPU clock. 5750 με 4 channel ram (στα 2666 πάλι) και 3800 CPU clock. Ο 2990 WX έχει στοκ clock 3000 και λογικά το all-core xfr2 turbo του θα είναι κάτι μεταξύ 3200 και 3400, ενώ η μνήμη στη δοκιμή ήταν στα 3200. Αν πάρουμε αναλογικά τα αποτελέσματα, 3800*5100/5750 => 3370, οπότε ταιριάζει σαν αποτέλεσμα. Τα 3800 all core turbo απαιτούν να ανέβει η CPU σε 360-400W TDP, και φυσικά χρειάζεται το αντίστοιχο motherboard με τα αντίστοιχα VRM αλλά και ένα πολύ δυνατό σύστημα ψύξης (ο der8auer είχε chiller).

Το cinebench πάντως δε λέει κάτι, το θέμα είναι να δούμε κάποια βαριά rendering tests που να κρατάνε 30-40 λεπτά και όχι να τελειώνουν σε 20-30 δευτερόλεπτα. Εκεί θα φανεί πόσο μπορεί να κλοκαριστεί ο 2990 WX.

btw, σε LN2 ανέβηκε στα 5100 MHz σπάζοντας το προηγούμενο ρεκόρ της Intel για single socket, πιάνοντας 7618

https://www.tomshardware.com/news/amd-threadripper_2-vs-intel-core_x,37550.html

έχω αφήσει τον υπολογιστή 2 μέρες για render animation με raytracing στο inventor ποιά 30-40 λεπτά :D το θέμα είναι όχι 30-40 λεπτά αλλά μέρες για μεγάλες δουλειές που προορίζονται.

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν συγκρίνεις βάση τιμής αγοράς μια χαρά λογικό είναι, σε όποιον δεν αρέσει ας παραπονεθεί στην Intel που δίνει -14 cores με +200$, ούτε καν παρόμοια τιμή...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, georgepppo είπε

ποιος χέστηκε τι κάνει σε single thread? αν εμένα μου κάνει το render animation σε 1 μέρα αντί για 2 τι με νοιάζει ? δηλαδή εσύ παίρνεις μια φεράρι και σε νοιάζει πως θα δούλευε με έναν κύλινδρο ? 

έχω αφήσει τον υπολογιστή 2 μέρες για render animation με raytracing στο inventor ποιά 30-40 λεπτά :D το θέμα είναι όχι 30-40 λεπτά αλλά μέρες για μεγάλες δουλειές που προορίζονται.

Σωστά τα λες, βέβαια οι reviewers δε μπορούν να περιμένουν 2 μέρες render για να βγάλουν αποτελέσματα, οπότε κάτι που τελειώνει σε 30-40 λεπτά θα είναι ΟΚ. Αν είναι να κάνει thermal trottiling ή VRM throttling, λογικά μετά από 20 λεπτά θα φανεί. Στο cinebench που με τόσα cores τελειώνει σε 20 sec τι να φανεί;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nectons18 είπε

Για benchmark χαβαλέ και ερασιτεχνική χρήση καλός είναι. Όταν μιλάμε για σοβαρή δουλειά δεν νομίζω ο επαγγελματίας να πάει σε AMD. Δεν νομίζω με ποιο απλά λόγια ο επαγγελματίας / επιχείρηση που προορίζονται αυτοί οι επεξεργαστές να σκεφτεί τα 1000-2000 ευρώ διαφορά. Θα πάει εκεί που πρέπει. Στην intel.

Παράλληλα και εάν υποθέσουμε ότι είναι τόσο καλός σταθερός και αξιόπιστος τότε οκ. Δεν πρέπει να κάνουμε σύγκριση με τον 18πύρινο i9 αλλά με τον νέο που ετοιμάζει 32πύρινο για να δούμε επιδόσεις και vfm. Οκ. θα κοστίζει 3000 ευρώ ο 32πύρινος της intel. Και? 1000 ευρώ διαφορά όπως είπα δεν απασχολούν την επιχείρηση. Θα πάει στην σιγουριά.

Δεν φτάνουν μόνο τα νούμερα και οι υποθέσεις. Πρέπει να υπάρχει αντοχή αξιοπιστία και εγγύηση. Τα έχει αυτά η AMD για να μην βαράτε... αλλά τα έχει σε περισσότερο βαθμό η Intel. 

Σωστος .  Καμια επιχειρηση που ξερεις δεν θα παρει AMD επειδη εχει κατακληστει η αγορα απο Intel. *Με θεματα ασφαλειας*Χωρις να ειχε ανταγωνισμο*Με monopoly.   Οπως ηταν πριν 5 χρονια τα κινητα με cpu της apple και της samsung και τωρα θεριζουν τα κινεζικα. Οπως πηγε η Nasa στο φεγγαρι και οι Ρωσοι δεν μπορουνε. Οπως η VW πουλαγε με ψεματα καταναλωσης και ρυπων.Η Cosmotes ειναι πιο φτηνη απο αλλους παροχους. Ετσι και εδω έπειδη υπαρχουν περα απο τις χιλιαδες σοβαρες επιχειρησεις και 6-7 δις κοσμος που εχει δικαιωμα στην προσβαση  στην τεχνολογια και δεν εχει προβλημα να δωσει τα μισα χρηματα. Εδωσε 4core με γαματη gpu 90$ . Εδωσε και 32/64 με 1700$ . Περιμενε εσυ την Intel να βγαλει απο κοντρα 32/64 να συγκρινεις και καψε και ξυλα τον χειμωνα επειδη ειναι λιγο το πετρελαιο στην Ελλαδα. Αλλα μην αλλαξεις τον 4 core xeon γιατι μπορει να καιει αλλα ο παλιος ειναι κάλος. Α μπαινει και με πατεντα σε 775 ενα πινακι κοβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Σωστά τα λες, βέβαια οι reviewers δε μπορούν να περιμένουν 2 μέρες render για να βγάλουν αποτελέσματα, οπότε κάτι που τελειώνει σε 30-40 λεπτά θα είναι ΟΚ. Αν είναι να κάνει thermal trottiling ή VRM throttling, λογικά μετά από 20 λεπτά θα φανεί. Στο cinebench που με τόσα cores τελειώνει σε 20 sec τι να φανεί;

Οι reviewers βγάζουν μια πρώτη εικόνα δεν μπορούν να αξιολογήσουν έναν επεξεργαστή σωστά ούτε οι ίδιοι δουλεύουν με αυτά , απλά τα παρουσιάζουν σαν να πάει μια γκόμενα να κάνει παρουσίαση σε εργαλεία για συνεργείο που δεν ξέρει τι είναι το κατσαβίδι, το ότι αντιλαμβάνονται τι κάνουν δεν σημαίνει πως ξέρουν πως δουλεύονται , η διαφορά 20 λεπτά με τις 5 ώρες έχει χαοτική διαφορά και θα σου πω και το γιατί , όταν τρέχει με μπούνια ο υπολογιστής σιγά σιγά ζεσταίνεται ολόκληρος και όχι μόνο τα parts στα 20 λεπτά έχει ζεσταθεί η μητρική , το μισό σασί (αισθητά) και γενικά βαραίνει το "κλίμα" του υπολογιστή , σε μερικές ώρες η κάθε βίδα του υπολογιστή είναι σχεδόν καυτή και ακόμα και το γραφείο , και έχει ανέβει αισθητά η θερμοκρασία και στο δωμάτιο , στο λέω εκ πείρας γιατί το έχω ζήσει, ευτυχώς οταν τα έκανα αυτά ήταν ακόμα άνοιξη και όχι καλοκαίρι πέρσι (φέτος ήμουν στρατό :D ).

εννοείται πως σε τέτοια συστήματα πας σε υδρόψυξη η πολύ καλά στημένη ψύξη με ανεμιστήρες να βγάζουν απο πάνω και να βάζουν απο κάτω(και όχι το ανάποδο) για να εκμεταλλεύεσαι την άνωση των θερμών αερίων,επίσης να γίνεται σωστά όλη η διάταξη για να υπάρχει πρακτική ροή αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Παρόλα αυτά. Το αποτέλεσμα και το ζουμί της υπόθεσης παραμένει ίδιο ότι και αν υποθέτουμε / λέμε την γνώμη μας. 

Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι η Intel  είναι ποιο αξιόπιστη σε μακρόχρονη χρήση. Περισσότερη οικονομία στο πέρας χρόνου και με μεγαλύτερη σταθερότητα / συμβατότητα.

Δεν λέω ότι η AMD είναι τόσο χειρότερη αλλά στο σύνολο είναι. Αυτή τη στιγμή τον δρόμο τον οδηγούν  οι Intel, Nvidia, Qualcom. Οι υπόλοιποι υπάρχουν  και ακολουθούν. Αν κάποια μέρα φτάσουν στο επίπεδο αυτών εννοείται ευπρόσδεκτοι η ακόμη ποιο απλά κρατούν σε εγρήγορση τους μεγάλους και υπάρχει ισορροπία. Σε όλα. Και στις τιμές και στην εξέλιξη. 

Όπως κάθε τι στην ζωή μας. Αν δεν υπήρχε ανταγωνισμός θα υπήρχε πρόβλημα. 

Και μιας και διάβασα και παραδείγματα με αυτοκίνητα. Μου ήρθε στο μυαλό κάτι πολύ απλό. Υπάρχει Nissan GTR αξίας 200 χιλιάδων + άλλα τόσα γα μετατροπές που στην κυριολεξία εξευτελίζει buggati chiron των 2 εκατομμυρίων. Ειλικρινά τώρα θα ρωτήσω. Υπάρχει κανείς που πιστεύει οτί αυτό το μοντιφαρισμένο Nissan είναι καλύτερο από μια Chiron?

Γελοίο παράδειγμα όπως όλα που αναφέρουν αυτοκίνητα.. Αλλά μια απλή σκέψη που είναι τόσο κοντά στην πραγματικότητα μεταφορικά πιστεύω ότι αξίζει να την σκεφτεί κανείς.

Αρχικά το παράδειγμα αυτό δεν αντιστοιχεί στην πραγματικότητα για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά ας μην ανοίξουμε το θέμα.

Δεύτερον η τεχνολογία της amd αν μιλήσουμε για nm (βέβαια δεν είναι μόνο αυτό) είναι πιο εξελιγμένη (12 vs 14).

Τρίτον το θέμα αξιοπιστίας μην ξεχνάς ότι μιλάμε για 2η γενιά μιας πολύ επιτυχημένης πρώτης γενιάς, μην το μπερδεύεις με άλλα πράγματα εδώ μιλάμε μόνο για πυρίτιο, τρανζίστορς και το πιο σημαντικό αρχιτεκτονική. Δεν ξέρω τι εννοείς αξιοπιστία αλλά αποδεδειγμένα οι ryzen, οι threadripper, η σειρά i της intel είναι όλοι το ίδιο αξιόπιστοι. Γιατί το μοναδικό πρόβλημα είναι η θερμότητα και τίποτα άλλο. Και επειδή η intel θέλει να ανταγωνιστεί την amd και καλά κάνει, πρώτον έχει φύγει εκτός χρονοδιαγράμματος για τα nm και συνεχώς ανεβάζει ρολόγια που αυτό φέρνει και θερμοκρασίες. Οπότε αν μπορείς εξήγησε μου λίγο το θέμα αξιοπιστίας γιατί δεν το καταλάβα.

Τέλος κατά την γνώμη μου όσο χαζό ήταν πριν μερικά χρόνια να μην πάρεις intel, τόσο χαζό είναι και σήμερα να μην παραδέχονται μερικοί ότι η amd έχει μπει δυναμικά, προς το παρόν η intel προσπαθεί αλλά έχει αρχίσει να μένει πίσω ειδικά με την 2η γενιά της amd. Για το μέλλον θα δούμε και δεν είναι τίποτα εγγυημένο, ούτε προκατειλλημένο όπως είναι και η άποψη σου.

Επεξ/σία από armagedwnn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/8/2018 στις 8:49 ΠΜ, Aias είπε

Γενικά οι '' φθηνοι'' amd επεξεργαστές δεν είναι τόσο φθηνοί πλέον γιατί ο 2700χ με μια αξιοπρεπή μητρική βγαίνει πιο πάνω από τον 8700k με την asrock extreme 4 που με ένα κλικ στο bios πάει αμέσως 5Ghz

Το θέμα σε κάθε περίπτωση είναι γιατί θέλει ο καθένας το μηχάνημα του. Αν θες να κάνεις OC και να χεις να λες ότι έφτασες το μηχάνημα στα όρια του και έπιασες 5 GHz ή και παραπάνω, ή οτι σε ενδιαφέρει να πιάσεις 200 fps κλπ ίσως όντως να είναι πιο φθηνός ο 8700k. Το θέμα είναι όμως τι συμβαίνει αν όντως χρειάζεσαι τους πολλούς πυρήνες. Αν ας πούμε χρειάζομαι όσο το δυνατόν περισσότερους πυρήνες γιατί χρειάζομαι να στήσω ένα μικρό lab με VM's ή να κάνω render πολλά και βαριά video τότε ξαφνικά ο Ryzen είναι μια χαρά φθηνός διότι είναι εξαιρετικός σε αυτές τις δουλειές και ταυτόχρονα είναι εξαιρετικά ικανοποιητικός και για τα παιχνίδια. Επιπλέον δεδομένου ότι το socket θα παραμείνει το ίδιο με backwards compatibility αυτό τον κάνει επίσης πιο φθηνό σε συνδυασμό με μια καλή μητρική δεδομένου οτι αν χρειαστεί μπορείς να βάλεις εναν πιο καινούριο επεξεργαστη σε μια παλιότερη μητρική. Ας μην ξεχνάμε οτι συγκρίνουμε έναν εξαπύρηνο με ένα οκταπυρηνο επεξεργαστή στην ίδια κατηγορία τιμής. Δεν λέω ότι η intel δεν έχει καλά προϊόντα αλλά ότι η πολιτική τιμολόγησης της κάνει τα προϊοντα της σίγουρα οχι vfm

 

Επεξ/σία από ovidius80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nectons18 είπε

Και μιας και διάβασα και παραδείγματα με αυτοκίνητα. Μου ήρθε στο μυαλό κάτι πολύ απλό. Υπάρχει Nissan GTR αξίας 200 χιλιάδων + άλλα τόσα γα μετατροπές που στην κυριολεξία εξευτελίζει buggati chiron των 2 εκατομμυρίων. Ειλικρινά τώρα θα ρωτήσω. Υπάρχει κανείς που πιστεύει οτί αυτό το μοντιφαρισμένο Nissan είναι καλύτερο από μια Chiron?

 

Εγώ. Αφού την εξευτελίζει, και κοστίζει  το ένα δέκατο. Αν μου χαριζαν μια Chiron θα την πουλαγα να πάρω όλη την σειρα Skyline, απο το 1962 μεχρι τωρα, και με τα ρέστα διακοπές μέχρι να πεθάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις 2 αυτοκίνητα στην πρωτη περιπτωση. Και τα δυο φτιαγμενα για ακριβως την ιδια δουλεια. Στην δευτερη, ενα αντικειμενο που φιαχτηκε να βγαζεις γουστα με ενα αντικειμενο που φιαχτηκε να καταστρεφει και να σκοτώνει. Intel logic στα καλύτερα της αγαπητέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, nectons18 είπε

Με αυτή τη λογική και μια σφαίρα που κοστίζει 6 ευρώ ξεφτιλίζει σε επιταχύνσεις μια chiron και μπορείς να αγοράσεις 1000άδες από δαύτες. Το θέμα είναι τι σου προσφέρει το κάθε αντικείμενο και όχι πόσο καλό είναι σε έναν τομέα. Αν με πιάνεις τι θέλω να πω.

 

lol

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...